SON HARFİ ...M'LERDE

KARIŞTIRILMAMASI GEREKENLER!!!
( SÜREKLİ AYIRDINDA VE FARKINDA OLUNMASI GEREKENLER!!! )


 Doğrudan, bu bölüm/sayfa içeriğinde
arama yapmak için...

( Klavyenizde "Ctrl + F" tuşlarıyla[önce "Ctrl" tuşu ve basılı tutarken "F" tuşuna basarak] ve/veya(^/v) fareyle[mouse] sol üst köşedeki "Düzenle/Edit" kısmında "Bul/Find"'ı tıklayarak aradığınız sözcüğü yazarak aramanızı yapabilirsiniz. )* ( Windows için geçerlidir. )
* ( Linux ve Macintosh kullanıcıları nasıl arama yapacaklarını biliyorlardır. )AÇIKLAMALAR/ÖNSÖZ
[Mutlaka okuyunuz!!!]

- Bazı sözcüklerin, hem sözlüklerdeki karşılığına yer verilmekte, bazılarına da özellikle yer vermeyip psikolojik, felsefi, bilimsel, sanatsal, göreceli, uygulayımsal, belirli bir sınırlılık ve yaklaşımlardan yararlanılarak parantezler açılmıştır.

- Bu çalışmada, başlıkların altlarındaki bilgilere/açıklamalara (parantezlere), kişilerin, kendilerinin düşünmelerine fırsat verebilme amacıyla ve özellikle pek fazla yer verilmemektedir. Zihinlerce/kişilerce uygun bulunmayabilecek bilgiler/parantezler, gözardı edilebilir.
[ Kavramların yanında bulunan ( ) parantezler, ek bilgi ya da açıklama olarak, [ ] köşeli parantezler ise ayrıntı/teknik bilgi vermek üzere kullanılmıştır. ]

- Çoğu sözcüğe, özellikle ve belirli bir yaklaşımla yer verilmemiştir. Hayır! / Evet!

- Bu çalışmada, çoğu sözcüğün/kavramın altında, bazılarında “açıklama/ları” bulunmakta, bazılarında da -özellikle ve çeşitli nedenlerden dolayı- bulunmamaktadır.

- Bazı başlıkların altına, veri/bilgi girmemizin çeşitli nedenlerinden biri ise ulaşım/erişim kolaylığı sağlamak üzere, hazır veri/bilgi karşılıklarını sunmak üzeredir! [Dolayısıyla sizin de FaRkLaR Kılavuzu'na destek olabilmek amacıyla üyeliğinizi şimdi başlatmanızı dileriz! Teşekkür ederiz!] )

- Bu çalışmanın, sadece sözlük olarak algılanmamasını ve kullanılmamasını da sağlamak amacıyla ve özellikle “:”[iki nokta üst üste] ya da “...dır!” şeklinde belirtilmemiştir!

- Bu çalışmada, başlıkların [kavram ya da olguların], ne olduklarından çok, ne olmadıklarına işaret etme çabası güdülmektedir. [ Bir DEĞİL’leme çalışması olarak değerlendirilmelidir! ]

- Bu çalışmada bulunan tüm karşılaştırmaların, tanımlan(a)mayan, sözcük olarak karşılığı/adı tam olarak oluşturul(a)mamış, fakat zihinlerimizde karşılığı bulunan/bulunabilen “3.” anlamları ve/veya ara anlamları düşünülebilir.

- Bu kılavuz/sözlük, dil(d)e/kavramlar(d)a/sözcükler(d)e ilginizin daha da artması ve sözlük/ahit kullanımını artırmayı amaçlamaktadır.

- İngilizce’ye ve öteki dillere yer verme nedenimiz, öteki dillerle karşılaştırmalı yaklaşımla belirli bir bilince sahip olmanıza, aracı olabilmektir.

- Çoğu sözcüğün, zaman içinde, kökenbilimsel(etimolojik) derinliklerine ve öteki dillerdeki karşılıklarına da yer verilecektir. (Bu konuda her türlü destek ^v(ve/veya) katkınızı görmekten mutluluk duyarız!)

- Bu kılavuzdaki bilgiler, SDP(Sinir Dili Programlası)(NLP) üzerine de kılavuzluk edebilir.

- Bu kılavuz, soru sorma/sorgulama, yoğun/derin düşünme aracı/vesilesi olarak kullanılabilir.

- Bu kılavuz/sözlük üzerine olan tüm katkı/destek/uyarı/yorum ve önerilerinizi görmek ve değerlendirmekten mutluluk duyarız! Ayrıca burayı tıklayarak, dille ve buradaki içerikle ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişilere tavsiye edebilirsiniz."... ile/ve/değil/yerine ..."
[bağlaçların kullanımı/okunuşu...]

- Kavramların aralarında kullanılan/bulunan
"... ile/ve/değil/yerine ..."
bağlaçları, ilgili satırı 2/3/4 kez ve ayrı ayrı şekilde okumanız ve satırları tekrarlamamak içindir.
( - UCLAR ile FARKLAR [karıştırılmamalı!]
- UCLAR ve FARKLAR [ayrı olmalarının yanısıra birlikte de düşünülebilir/kullanılabilir!]
- UCLAR değil FARKLAR [dır!]
- UCLAR yerine FARKLAR [düşünülmeli/kullanılmalıdır!] )... ile ...
[ÖNCESİ | SONRASI]

- Sözcükleri dizerken ya da "... ile" öncesiyle "ile ..." sonrası arasında bir öncelik/fark/özellik/tercih/vurgu yoktur. Her ikisini de kesinlikle birbirine karıştırmamak, her ikisinin de derinliğine/önemine ve ciddiyetine yer/destek verilmesi gerekmektedir.

- Belirlemelerin/karşılaştırmaların daha da oturması/derinleşmesi için, "ile"den sonraki sözcüğün yanına tekrar "ile"den önceki sözcüğü düşünerek/koyarak değerlendiriniz.
( "- BÜTÜN ile TÜM" ise "- BÜTÜN ile TÜM (ile BÜTÜN)" gibi. )( "- ARADA ile AKIŞTA" ise "- ARADA ile AKIŞTA [ile ARADA]" gibi. )

EN SON YAPILMIŞ OLAN EKLEMELER
[ 06 Eylül - 04 Ekim 2023 arasında... ]

 

Bugün [04 Ekim 2023] itibariyle
Son harfi ...M'ler bölümüne yapılmış olan eklemeler, aşağıdaki gibidir.
[ 06 Eylül - 04 Ekim 2023 arasında... ]
( 4 yeni ekleme, 4 katkı )

- VARSAYIM ile/ve/değil/||/<>/< YAKLAŞIM
[Eklenme Tarih ve Saati: 30 Eylül | 09:45 ]
[www.FaRkLaR.net/sozluk/fark/66423(Bu başlığa, sürekli/doğrudan erişim ve paylaşım) ]

- KAYNAK ile/ve/||/<>/> YÖNELİM
[Eklenme Tarih ve Saati: 25 Eylül | 14:30 ]
[www.FaRkLaR.net/sozluk/fark/66414(Bu başlığa, sürekli/doğrudan erişim ve paylaşım) ]

- DOĞU TOPLUMU ile/değil/yerine DOĞULU TOPLUM
[Eklenme Tarih ve Saati: 23 Eylül | 00:09 ]
[www.FaRkLaR.net/sozluk/fark/66410(Bu başlığa, sürekli/doğrudan erişim ve paylaşım) ]

- EKİM/ekim ile/ve/||/<> Ekim
[Eklenme Tarih ve Saati: 18 Eylül | 10:47 ]
[www.FaRkLaR.net/sozluk/fark/66398(Bu başlığa, sürekli/doğrudan erişim ve paylaşım) ]
( Toprağa tohum/bitki yerleştirme. İLE/VE/DEĞİL/||/<> Eylül'den sonraki ay. )

 

  

 


 

 

( Bugün [04 Ekim 2023] itibariyle
Son harfi ...M'lerde,
4277 yeni ekleme, 4951 katkı
)-!CESÂRET ile !İNTİKAM

( İntikama yönelik çaba, cesâretten değil acziyettendir. )


-!DEDİKODUCU ile/ve/= !YAĞI/DÜŞMAN/HASIM

( Biz ancak kendimizin düşmanıyızdır. )


-!DEDİKODUCU ile/ve/= !YAĞI/DÜŞMAN/HASIM

( Kişi, bilmediğine düşman olur. )


-!FAŞİZM ile/ve !SOYKIRIM-!HINÇ/GAYZ ile !İNTİKAM

( Zayıf olan, nefret etme ve intikam alma eğilimindedir. Tembel olduğundan da, yatışır ve bu düşüncelerden vazgeçer. )


-!KAPİTALİZM ile/ve !SAVAŞ-!KATLİAM[Ar. KATL+ÂMM] değil/yerine/= !KIRIM-!KİN ile/ve/||/<> !İNTİKAM-!KÖLE ile/değil/yerine !GULÂM-!MAKTUL ile/ve/değil/||/<> MÂDUM-!ŞAKA ile/ve/||/<>/> !İNTİKAM-!SAVAŞ ile/ve/değil/yerine SAVAŞIM-!ZULM ile/ve/değil/yerine/<>/< CEBR-!ZULÜM ile/ve/değil/||/<> İHMALKÂRLIK-... DİYEYİM ile/ve/değil/yerine/||/<>/< ... DİYELİM-... OLDUĞUNU:
"DÜŞÜNÜYORUM" ile/değil TAHMİN EDİYORUM-...'YI:
"BOŞVERELİM" ile/değil/yerine GEÇELİM-... değil ÇALAKALEM-... değil KOŞARADIM-... değil VARSAYIM-...İZM ile İNDİRGEMECİLİK-'ILM/İLM ile MA'RİFET-'ILM/İLM ile RESH-'ILM/İLM ile RÜ'YET-'ILM/İLM ile ŞEHÂDET-'ILM/İLM ile ŞU'ÛR-'ILM/İLM ile TAKLÎD-'ILM/İLM ile TEBYÎN-'ILM/İLM ile/ve/||/<>/> YAKÎN-'ILM/İLM ile/>< ZANN-'ILM/İLM ile ZİKR-'ILM ile İ'TİKÂD-'ILM ile İDRÂK-"...'DAN HOŞLAŞMAM" değil ...'DAN (PEK/HİÇ) HOŞLANMAM/HOŞLANMIYORUM-"(...), DUŞUMU ALDIM, (...)" değil/yerine YIKANDIM / DUŞ ALDIM

( "Ben" ve/ya da "Benim" tanımları/sözcükleri, öteki kişilerden ayırma durumunda kullanılır. "Duşum" diye bir şey olmaz. Yıkanmak ya da "duş almak" diye tanımlayabiliriz. )


-"ALET" ile/ve YÖNTEM-"ALİMİNYUM" değil ALÜMİNYUM-"ANLADIM" değil "PEKİ" / hmmm

( [belirsiz/bilinmeyen bir şeyin sorulması/konuşulması durumunda] Belirsizliğe/bilinmeyene verilecek yanıt, "peki[pekiyi]" ya da "hmmm"dır. )


-"ANLAMAMIŞSIN"/"YANLIŞ ANLAMIŞSIN" / "ANLAMAMIŞSIN/YANLIŞ ANLAMIŞSIN" değil SANIRIM ANLATAMAMIŞIM / ANLATAMAMIŞIMDIR BELKİ/SANIRIM-"ANLATMAĞA ÇALIŞMAK/ÇALIŞAYIM" değil ANLATMAYA ÇALIŞMAK/ÇALIŞAYIM-"ATMOSFER" değil/yerine/= ORTAM-"AYAKTA DURMAK/DURABİLMEK" ile/ve/<>/< KİŞİSEL YÖNETİM VE GELİŞİM-"BAĞIMLILIK" ile/değil/yerine/>< GEREKSİNİM-"BİLİNÇ" ile/ve/değil YAKLAŞIM-"BOĞAZLARIM AĞRIYOR / BOĞAZLARIMI ÜŞÜTMÜŞÜM" değil BOĞAZIM AĞRIYOR / BOĞAZIMI ÜŞÜTMÜŞÜM-"BOZULMA" ile/ve/değil/> GELİŞİM ile/ve/değil/> DEĞİŞİM-"BUNU ALDIM" <>/||/>/< "BUNALDIM" değil/yerine
YANLIŞIMIN/YANILSAMAMIN/OYUNUN FARKINDAYIM-"BÜTÜN" ile/değil TOPLAM-"CEKETİMİ GİYİNECEĞİM" değil CEKETİMİ GİYECEĞİM-"ÇERÇEVE"[Fars.] ile BAĞLAM-"ÇERÇEVE" ile/ve/||/<> KAPSAM-"CESÂRET" değil BUNALIM-"CİMNASTİK/JİMLASTİK" değil JİMNASTİK[Fr.] değil ESNETİM-"DIŞ DÜNYA" ile/ve/değil/yerine TOPLUM-"DOĞUM" ile/ve GELİŞİM-"EYİTİM" değil EĞİTİM-"FELSEFÎ KAYGI" ile/ve/değil FELSEFÎ YAKLAŞIM-"GARİBİM" ile/değil KARÎBİM-"HİÇ SEVMEM" ile/değil/yerine PEK SEVMEM-"HUZUR" ile/ve/değil/yerine/||/<>/< ANLAM-"İNSAN YAŞAMI" değil/yerine YAŞAM

( Hayvanların yaşamı değil yaşam süresi olur. )


-"İNSAN YAŞAMI" değil/yerine YAŞAM

( Nesnelerin, varoluş süresi olur. )


-"KADER" ve/değil/yerine/||/<>/>/< EYLEM-"KAFAM KARIŞTI" ile/ve/değil/yerine BİLMİYORUM-"KALITIM" ile/ve/değil/yerine/||/<>/>/< KATILIM-"KEŞKE, YAPMAZ OLAYDIM" değil YAPMAZ OLAYDIM / KEŞKE YAPMASAYDIM-"KEYİF" değil/yerine/>< GEREKSİNİM-"KILLIK" ile/değil (BİLİNÇLİ) TAVIR/TUTUM-"KIRILMA" ve/> DEĞİŞİM ve/> GÜÇLENME ve/> UMURSAMAMA-"KOMPLO TEORİSİ" ile/değil/yerine TEORİ/KURAM

( [düşük/yüksek olasılıklı] Akıl hastalığı içinde. İLE/DEĞİL/YERİNE Akıl[felsefe/bilim/sanat] ile. )


-"KONTEKS/T" değil/yerine/= BAĞLAM-"KORKARAK SÖYLEMEK" değil/yerine İDDİALI SÖYLEMİŞ OLMAYAYIM-"KUTSAL" OLMAZ/DEĞİLDİR!:
DİN ve DİYÂR ve DEM-"MERAK EDİYORUM" değil DÜŞÜNÜYORUM-"MİSTİİZİM" değil MİSTİSİZM-"MİSTİZM" değil MİSTİSİZM-"NE ÖĞRENDİMSE/YAPTIMSA" değil NE ÖĞRENDİYSEM/YAPTIYSAM-"OLMAZ ÖYLE ŞEY" değil/yerine BENİM İÇİN UYGUN DEĞİL / BEN YAPAMAM-"OLUMLU TEPKİ" değil OLUMLU GERİBİLDİRİM-"ONU/ŞUNU (ŞÖYLE ŞÖYLE) YAPACAK BİRİ DEĞİLİM" ile/değil/yerine ONU/ŞUNU (ŞÖYLE ŞÖYLE) YAPACAK ZİHNE SAHİP (BİRİ) DEĞİLİM-"ÖZELLİK" ile/ve/değil DURUM-"ÖZGÜRLÜĞÜNE" YÖNELİM/EĞİLİM ile/ve/değil/yerine ÖZGÜRLÜĞE YÖNELİM/EĞİLİM-"RİCA EDEBİLİRSEM/EDEBİLİR MİYİM?" değil RİCA EDEYİM

( İnceliğin, duyarlılığın, nezaketin ve kibarlığın da ölçülü, mantık çerçevesinde olması, abartılmaması gerekir.

Koşulun, koşulu olmaz! İki kere eğer ya da ise olmaz! ise'den sonra tekrar "ise", eğer'den sonra tekrar "eğer" olmaz! Mantıksızdır, anlamsızdır ve işlevsizdir! )


-"SANA SÖVÜYORUM" değil/yerine/>< SENİ SEVİYORUM

( DEĞİL/YERİNE/>< )


-"SANIRSAM" değil SANIRIM-"SANIRSAM" değil SANIRIM/SANIYORUM

( Anlatımda, bir koşulun[eğer/ise] tekrar ya da ikinci kez koşulu olmaz! Zannetmek ya da sanmak, bir koşuldur.

Zannetmek, bir şeyin, sözü geçtiği biçimde olduğunu/olacağını ya da olmadığını/olmayacağını, %51 - 99 oranında "kabul" ya da "iddia" etmenin ikinci kez ve başka bir olasılığı, belirsizliği barındırması ya da "tanımlaması" olanaksız ve anlamsızdır. )


-"SATIR ARASI" ile/ve/değil/yerine/||/<>/< BAĞLAM-"SEVİYORUM" ile/ve/değil/yerine YEĞLİYORUM / TERCİH EDİYORUM-"SİGARA İÇİLMEYEN BÖLÜM" yerine SİGARA İÇİLEN BÖLÜM-"SİZİ KESEYİM/KESİYORUM" değil SÖZÜNÜZÜ KESEYİM/KESİYORUM-"SOFTVEYR"[İng. < SOFTWARE] değil/yerine/= YAZILIM-"SON NOKTA" ile/ve DOYUM-"SON NOKTA" ile DOYUM-"SONUÇ" ile/değil/yerine ÇIKARIM-"SONUÇTA ..." ile/ve/değil/yerine/<> GEREKSİNİM-"SOY" ve/<> İLİM

( "Soy", ancak ilme tâbi olmakladır. )


-"SÖZÜNDEN ÇIKIL(A)MAYANLAR":
SU ile/ve/<> "EKMEK" ile/ve/<> ÖLÜM

( Çocuklukta. İLE/VE/<> Yetişkinlikte. İLE/VE/<> Yaşlılıkta. )


-"STRES OLDUM" değil/yerine GERİLDİM-"TATİL" değil/yerine/>< BAYRAM

( Tatile gitmeyi, bayram eder/etmiş gibi düşünmemeli; bazı bayramları da tatil olarak düşünmemeli, "tanımlamamalı" ve "görmemeliyiz". )


-"TEBEDDÜN" ile/değil TECESSÜM

( "Bedenlenme". İLE/DEĞİL Boyut kazanma, cisimlenme. | Görünmeye başlama, belirme. | Göz önüne gelme, canlanma. )


-"UNUTMUŞUM" değil/yerine YETERİNCE (HIZLI) ANIMSAYAMAMIŞIM-"UNUTMUTTUM" değil UNUTMUŞUM-"UNUTUYORUM" değil/yerine BAZEN ANIMSAYAMIYORUM-"UZATMAYAYIM" değil UZATMIŞ OLMAYAYIM-"YANIYORUM" değil/yerine/>< UYANIYORUM-"YAPAMAM" değil/yerine/>< YAPABİLİRİM

( )


-"YAPİM/ARIYİM" değil YAPAYIM/ARAYAYIM-"YORULUYOR İNSAN" değil YORULUYORUM

( Kişisel ve/ya da özel olan bir durumu, genelleyerek ya da abartarak, [kendine hizmet eden/çıkarına uyan] "akla" bürümenin [rasyonalizasyonun], çevreye hiçbir etkisi/katkısı olmadığı gibi, en başta, bu sözü söyleyen kişiye ve çevresine/zihinlere olan yükü çok fazladır. Aslolan da, ne söyleyeceğini bilmek değil ne söylemeyeceğini düşünmek ve ona göre konuşmak/konuşabilmektir! )


-"ZARARLI/YANLIŞ/KÖTÜ/GÜNAH/HARAM AMA ..." ile/değil/yerine ... VE ZARARLI/YANLIŞ/KÖTÜ/GÜNAH/HARAM-"ZATEN" değil/yerine BİLİNDİĞİ GİBİ/MÂLUM-"ZEMİN" ile/ve/<> BAĞLAM-(")ANLAMLI(") YAŞAM ile/ve/yerine MUTLU YAŞAM

( Geçmiş ve/ya da gelecek üzerine kurulan. İLE/VE/YERİNE ÂN üzerine kurulan. )


-(")GERÇEKLİK(") ile/ve/değil/||/<>/< GEREKSİNİM-(")ORTA YOL(") ile/ve/değil/||/<> ARA ÇÖZÜM-(")TRAVMA(") ile/ve/değil/yerine/||/<>/< DENEYİM

( [örüntüsü/bağlamı/öyküsü/anlamı] Yoktur. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/||/<>/< Vardır. )


-(B)İLİM ve/<> KÜLTÜR COŞKUSU-(B)İLİM ve/||/<> ZİKİR ve/||/<> AŞK

( Aklın gereği/terbiyesi/zekâtı. VE/||/<> Sözün gereği/terbiyesi/zekâtı. VE/||/<> Gönlün gereği/terbiyesi/zekâtı. )


-(BB) KREM ile FONDÖTEN

( Günün her saatinde sürülebilen, günlük ve sade makyajda kullanabilecek renkli bir nemlendiricidir. Hafif kızarıklık ya da donuk bir cilt varsa BB krem daha iyidir. Cilt tonunu eşitleyerek kusurları gizlemeye yardımcı olur. Günlük makyajda ilk yeğlenilecek olmalıdır. Cilde doğal bir görünüm vererek cilt rengini eşitler. Öte yandan, güneş koruyucu özelliğine de sahip olduğundan, cildi güneş ışınlarından korur. Ayrıca, cildin parlamasını ve yağ dengesini kontrol altında tutar.

İLE

Genellikle BB kremden daha fazla kapsama alanı sunar. Daha lekeli bir cilt yapısı ya da gizlenmek istenen bölgeler varsa yoğun kapatıcılığı nedeniyle yeğlenmelidir. Kusursuz makyajın en önemli özelliğidir. Bu nedenle, ten makyajında yoğun kapatıcılık, pürüzsüz ve iddialı bir görünüm aranıldığında kullanılır. Günlük olarak kullanılması pek tavsiye edilmez. Daha yoğun bir içeriğe sahip olduğundan, her gün fondöten kullanmak cildi yoracak, yaşlanma belirtilerine neden olacaktır. Öte yandan, fondöten ya da BB krem fark etmeksizin, cilde makyaj uygulandığında iyice temizlemeyi boşlamamalıdır. )


-(HERHANGİ BİR) DÜŞÜNCEYE:
MAHKUM ile/ve/değil/yerine HÂKİM-(HZ.) ÂDEM ile/ve İNSAN

( Tanrı ve beşer/insan ile ilişki kurabilen. İLE/VE Beşer/insan ve Tanrı ile ilişki kurabilen. )


-(KİŞİSEL) YORUM ile/ve/değil/yerine/<> NESNELLİK

( Yorum niteliğindeki hiçbir yaklaşım/açıklama, nesnellik iddiasında bulunamaz. )


-(KOŞULSUZ) SEVGİ:
(EN BÜYÜK) ZAAF ve ERDEM-(not DIFFERENT THAN) DIFFERENT FROM-(not SEE/SAW A DREAM) HAVE A DREAM-(ULUSAL/ULUSLARARASI) ÖRGÜT ile (ULUSAL/ULUSLARARASI) KURUM-[... BİÇİMİNDE ...]
... DÜŞÜNMEK/DÜŞÜNÜYORUM" ile/ve/değil/||/<>/< ... VARSAYMAK/VARSAYIYORUM-[ANLAM BAKIMINDAN] SÖZ/LÂFIZ:
HAS ile/ve/||/<> ÂAM ile/ve/||/<> MÜŞTEREK ile/ve/||/<> MÜNKER-[Ar.] BEHÎM ile BEHÎME

( Düz siyah şey, alacasız hayvan. İLE ... )


-[Ar.] BENÂM ile BENÂN

( Parmak ucu. İLE Parmaklar, parmak ucları. )


-[Ar.] KADEM ile KADEM

( Kıdem, derece. İLE Yarım arşın uzunluğunda bir ölçü. | Mimari arşının yarısı kadardır ve 12 parmak uzunluğundadır.[Hafriyatlarda kullanılırdı] | Ayak. )


-[Ar.] TEEBBÎ ile/ve TEEMMÜM

( Birini, baba edinme. | Birini, evlât edinme. İLE/VE Ana edinme. | Çocuğun, anne tarafından tanınması. )


-[Fars.] ÂŞÂM ile ÂŞÂM

( Yiyecek ve içecek. İLE İçen, içici. )


-[Fars.] BÂDÂM ile BÂDÂME

( Bâdem. | Sevgilinin güzel gözü. İLE İpek kurdu. | Nazarlık, nazar boncuğu. | Et beni. | Zincir halkası. | Eski püskü hırka. | Süslü nesne. )


-[Fars.] BÂŞÂM ile BÂŞÂME/BÂŞÛME

( Perde, örtü. İLE Hanımların örtündükleri yaşmak, bürümcük, tülbent, başörtüsü, namaz bezi. )


-[Fars.] BED-RÂM ile BED-RÂN

( Sert başlı at. | Sürekli/dâima. | Hoş, lâtif, yakışıklı, süslü. İLE İşleri kötü yöneten. | Çapkın. [kadın] | Orospu. )


-[Fars.] BERVÂZE ile BESÎM

( Gezinti için tertiplenen yemek. İLE Hazırlık, yol/sefer hazırlığı. | Yol azığı. )


-[Fars.] DEHÛN ile DEH-ÜM

( Ezber okuma, anımsama. İLE Onuncu. )


-[Fars.] DER-MİYÂN ile DER-NİYÂM

( Ortada, arada. İLE Kında, kılıfta, kına sokulmuş. )


-[Fars.] HÂM ile HAM

( Pişmemiş, olmamış, çiğ. | İşlenmemiş, üzerinde çalışılmamış. | Boş, nâfile, beyhûde. | Terbiye, tecrübe görmemiş, acemi. İLE Eğri, bükülmüş. )


-[Fars.] KÂKÜL ile PERÇEM

( Alna düşen, kısa kesilmiş saç. İLE Başlarını traş edenlerin, tepede bıraktıkları saç tutamı. | Yele. | Kâkül. )


-[Fars.] KÂM ile/ve/değil/yerine/||/<> RÂM

( Ağzın üstü, damak. | Meram, arzu, emel, istek. | Lezzet, zevk. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/||/<> Boyun eğen, kendini başkasının buyruğuna bırakan. )


-[Fars.] KÂR ile/ve/||/<> KÂM

( Alışveriş işlerinin sağladığı para kazancı. | İş. | Yarar, fayda. | Üretim etmenlerinden biri olan girişimcinin üretimden aldığı pay. | Maliyet fiyatıyla satış fiyatı arasındaki fark. İLE/VE/||/<> Ağzın üstü, damak. | Meram, arzu, emel, istek. | Lezzet, zevk. )


-[Fars.] KİRM ile/ve GÜRG-ZÂDE

( Kurt. İLE/VE Kurt yavrusu. )


-[Fars.] MÂR-İ HAM-BE-HAM ile MÂR-İ SERMÂDÎDE

( Kıvrım kıvrım, çöreklenmiş yılan. İLE Kışın soğuğundan uyumuş ve uyuşmuş yılan. )


-[Fars.] NÎM ile NÎM

( Makam. İLE Yarı, yarım, buçuk. )


-[Fars.] SÂM[çoğ. SILÂB] ile Sâm

( Gökkuşağı, eleğimsağma. İLE Hz. Nuh'un oğlu.[Semitik kavimler, bu nesildendir] )


-[Fars.] SEPÎDE ile/ve SEPÎDE-DEM-[Fr.] MATMAZEL ile/> MADAM

( Evlenmemiş kızlar için kullanılan san. İLE/> Evli kadınlara verilen san. )


-[Fr.] MATMAZEL ile/> MADAM

( [Türkçe'de], "Bayan" sözcüğü yerine kullanılırdı. İLE/> Müslüman olmayan evli kadınlar için kullanılırdı. )


-[Fr.] SANTİAR ile/ve/<> SANTİGRAM ile/ve/<> SANTİGRAT ile/ve/<> SANTİLİTRE ile/ve/<> SANTİM ile/ve/<> SANTİMETRE

( Bir ar'ın, yüzde biri, bir metrekare. İLE/VE/<> Bir gramın, yüzde biri, bir desigramın onda biri. İLE/VE/<> Suyun, buz olma noktasını sıfır, buharlaşma noktasını 100 sayarak, arası, derece olarak adlandırılan yüz eşit kısma bölme yoluyla bulunan ısı ölçeği. İLE/VE/<> Bir litrenin, yüzde biri. İLE/VE/<> Herhangi bir birimin, yüzde biri. İLE/VE/<> Bir metrenin, yüzde biri. )


-[İNANÇ +] İLİM ile/ve/||/<> İRFAN ile/ve/||/<> HÜZÜN ile/ve/||/<> NEŞE ile/ve/||/<> [bunlar yoksa]

( Hikmet. İLE/VE/||/<> Rahmet. İLE/VE/||/<> Zarâfet. İLE/VE/||/<> Muhabbet. İLE/VE/||/<> Şiddet. )


-[Lat.] MINIMUM vs. MAXIMUM

( Bir şey için gerekli en küçük derece, nicelik. | Değişebilen bir niceliğin, varabileceği en küçük olan sınır. İLE Bir şey için gerekli, en büyük derece, nicelik. | Değişebilen bir niceliğin, varabileceği en yüksek olan sınır. )


-[MEDLÛLERİ BAKIMINDAN] SÖZ/LÂFIZ:
NAS ile/ve/||/<> ZÂHİR ile/ve/||/<> MUHKEM ile/ve/||/<> MÜFESSER-[ne yazık ki]
!GENOSİT değil/yerine/= SOYKIRIM-[ne yazık ki]
!İTHAM ile !TEKFÎR

( Çoğunlukla/bazen itham, küfürden daha ağırdır. )


-[ne yazık ki]
!İTHAM ile !TEKFÎR

( Suçlama. İLE Kâfir sayma. )


-[ne yazık ki]
!KIYIM ile/ve/||/<> !"YIKIM"-[ne yazık ki]
!SAVAŞ ile ASKERİCİLİK/MİLİTARİZM-[ne yazık ki]
!ZULM ile/ve/||/<> !DALKAVUKLUK

( [ne yazık ki] "Küçük gördüklerine." İLE/VE/||/<> "Büyük gördüklerine." )


-[ne yazık ki]
| NEPOTİZM[< NEPHEW] ile/ve/||/<> KRONİZM[< CRONY] |
ile/ve/||/<>
TRİBALİZM

( | Akraba/"yeğen" kayırmacılığı. İLE/VE/||/<> Uzun süren arkadaşlık, hemşehricilik kayırmacılığı. | İLE/VE/||/<> Aşiretçilik/kabilecilik. )


-[ne yazık ki]
AŞIRI DOYUM ve/||/<>/> KÜSTAHLIK-[ne yazık ki]
BOŞ SÖZ ile/ve/||/<>/> YANLIŞ DAVRANIŞ-TUTUM-[ne yazık ki]
HARAM ile/ve/değil/yerine/>< HELÂL

( Helâl damlar, haram akar. )


-[ne yazık ki]
HARAM ile/ve/değil/yerine/>< HELÂL

( ... İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/>< Dinin hükümleri bakımından kullanılabilen. | Haram olmayan. )


-[ne yazık ki]
İDAM ile/ve/değil/<> İTHAM-[ne yazık ki]
İLİMSİZ HAL ile/ve/||/<> HALSİZ İLİM

( Meczûbiyet. İLE Şeytaniyet. )


-[ne yazık ki]
İLİMSİZ HAL ile/ve/||/<> HALSİZ İLİM

( Evvela hal gerek, neylesin ilim. )


-[ne yazık ki]
İNSANLIK SUÇLARI:
SOYKIRIM ile/ve/||/<> İŞKENCE/ŞİDDET ile/ve/||/<> TERÖR ile/ve/||/<> NEFRET/DÜŞMANLIK ile/ve/||/<> IRKÇILIK ile/ve/||/<> KÖLELEŞTİRME ile/ve/||/<> İNSAN KAÇAKÇILIĞI ile/ve/||/<> ORGAN TİCARETİ ile/ve/||/<> BAĞIMLILAŞTIRMA

( Bağımlılaştırma - İnsanlık Suçu İlişkisi - Muharrem Balcı )


-[ne yazık ki]
İNSANLIK SUÇLARI:
SOYKIRIM ile/ve/||/<> İŞKENCE/ŞİDDET ile/ve/||/<> TERÖR ile/ve/||/<> NEFRET/DÜŞMANLIK ile/ve/||/<> IRKÇILIK ile/ve/||/<> KÖLELEŞTİRME ile/ve/||/<> İNSAN KAÇAKÇILIĞI ile/ve/||/<> ORGAN TİCARETİ ile/ve/||/<> BAĞIMLILAŞTIRMA

( * Kasten öldürme
* Kasten yaralama
* İşkence, eziyet ya da köleleştirme
* Kişiyi, özgürlüğünden yoksun kılma
* Bilimsel deneylere tâbi kılma
* Eşeysel saldırıda bulunma, çocukların eşeysel istismarı
* Zorla gebe bırakma
* Zorla fuhşa sevketme )


-[ne yazık ki]
İTHAM ile İMÂ-[ne yazık ki]
KAPİTALİZM ve/> BİLGİSİZLEŞMEK ve/> YOKSULLAŞMAK

( Kapitalizm, okudukça cahil bırakır; çalıştıkça fakirleştirir. )


-[ne yazık ki]
KÖTÜ KULLANIM ile/ve/||/<>/> KÖTÜYE KULLANIM

( [... olduğunu/olacağını] "biliyorsun/biliyordun." İLE/VE/||/<>/> "ZÂTEN"/"SONUÇTA"/"ASLINDA" biliyorsun/biliyordun." )


-[ne yazık ki]
KÖTÜ KULLANIM ile/ve/||/<>/> KÖTÜYE KULLANIM

( "Bir alışveriş, bir fiş." şeklinde, fazladan/gereksiz açıklama yapmak, uyarıda bulunmak. İLE/VE/||/<>/> "Ama bunu söylemenize gerek yok ki! Ben yapınca alışverişi, ZÂTEN/SONUÇTA alıyorum satış fişi." şeklinde [soluksuz/beklemeksizin/düşünmeksizin] "yanıt vermek." )


-[ne yazık ki]
KÖTÜ KULLANIM ile/ve/||/<>/> KÖTÜYE KULLANIM

( Bir kişinin, neyi bilip bilmediğini ve/ya da o an/dönem için anımsayıp anımsamadığını "belirlemek", beklentisi içinde olmak, dilin/ifadenin kötü kullanılmasıdır. [Hiçkimsenin, neyi bilip bilmediği, isteyip istemediği ya da yapıp yapamayacağı, hiçbir zaman, zemin ve koşulda bilinemez!] İLE/VE/||/<>/> Sözcüklerin yetersiz ve kötü kullanımıyla birlikte "niyet okumak" ya da genelleyici/indirgeyici/özdeştleştirici/köktenci/toptancı/sonuç odaklı bir yargı ifadesi ise sürecin ve ilişkinin tükenmesine neden olacak/olmuş bir kötüye kullanımdır. [Güç ve baskı uygulama isteği ve/ya da nedeniyle olduğu/olabileceği gibi sorumluluktan kaçmak gibi çok çeşitli anlamsız/gereksiz nedenlerden de kaynaklanmaktadır.] )


-[ne yazık ki]
KÖTÜ KULLANIM ile/ve/||/<>/> KÖTÜYE KULLANIM

( Dünyadaki Yaşamın Tehlikede Olduğunun 21 Kareyle Kanıtı )


-[ne yazık ki]
MAĞDUR ile/ve/||/<> MAZLUM-[ne yazık ki]
MAZLUM ile/ve/||/<> HORLANANLAR-[ne yazık ki]
ORANTISIZ YORUM ile AŞIRI YORUM-[ne yazık ki]
ÖZENSİZ ÜRETİM ve/||/<>/> SINIRSIZ TÜKETİM-[ne yazık ki]
SİYASAL KAYIRMACILIKTA:
PATRONAJ(BOSISM) ile/ve/||/<> KLIENTALIZM ile/ve/||/<> HİZMET KAYIRMACILIĞI-[ne] AGNOSTİSİZM ile/ve/değil/yerine/hem de/ne de ZEN-[not] CORRECTION vs./and TO INFORM-[not] EXPECTATION vs. DREAM-[not] LEARNED FREEDOM vs. FREEDOM-[not] REACH/CLAIM TO THE FREEDOM - OBLIGATORY OF THE FREEDOM (AND CONSEQUENTLY TO GET RESPONSIBILITY OF THE FREEDOM-[not] SCIENCE vs./and PARADIGM-[not] TO DENY vs./and TO TURN AWAY FROM-[önce] TAKDİR ve/sonra/||/<>/> TAKDİM-[önce] YORUM ile/ve/sonra/> AŞIRI YORUM

( YORUM VE AŞIRI Y0RUM (UMBERTO ECO) kitabını okumanızı salık veririz.
)


-[ya]
İSTİKLÂL ya da ÖLÜM

( )


-[Yun.] DEKAGRAM ile DEKALİTRE ile DEKAMETRE

( Bir kilonun yüzde biri.[dag] İLE On litrelik oylum ölçü birimi.[dal] İLE On metre uzunluğunda bir ölçü birimi.[dam] )


-ADEM ile ÂDEM

( ya da "Adem" ile "adem" şeklinde) ( adem=yokluk. İLE Âdem=İnsan. )


-| "HAZ YAŞAMI" ile/ve/||/<> "POLİTİK YAŞAM" |
ile/ve/değil/yerine/||/<>/>
KURAMSAL YAŞAM-| KISKANÇLIK ile/ve ÇEKEMEMEZLİK | ile/değil/yerine İMRENMEK ile/ve KEREM

( |Benim var, onun olmasın! İLE/VE Benim yok, onun da olmasın!| İLE/DEĞİL/YERİNE Onun var, benim de olsun. İLE/VE Benim var, onun da olsun. )


-1 CİSİM <> 1001 İSİM/AD-12 İMAM ve/<> 14 MÂSÛM-U PÂK ve/<> 17 KEMERBEST-17 KAVİM

( M.Ö. 300'E KADAR )


-3 ANA RENK ve/<> 3 ANA BİÇİM

( Sarı, Kırmızı, Mavi. VE/<> Daire, Kare, Üçgen. )


-3B:
BARIŞ(TIR)MAK ve BÖLÜŞ(TÜR)MEK ve BÜYÜ(T)MEK
ve/||/<>/>/<
3Y:
YÖN ve YÖNTEM ve YÖNETİM-4 YÖN ile/ve/<> KOZMİK YÖN/2 KONUM-5 VAKİT:
SABAH ve/ ÖĞLE ve/ İKİNDİ ve/ AKŞAM ve/ YATSI-A-DEM değil ÂDEM-A'SÂM[< USME] ile A'SAM ile ASAMM ile ÂSÂN[Fars.]

( Gerdanlıklar. | Tasmalar. İLE Ön ayakları sekili olan hayvan. İLE Sağır, işitmez. | Söz işitmez. | Sert, güç, tahammül edilmez. | Arap yazısında, ikinci ve üçüncü kökünde, uzun harf bulunan bir fiil. İLE Kolay. )


-A'SÂM[< USME] ile A'SAM ile ASAMM ile ÂSÂN[Fars.]

( SEKİ: Atın ayağında genellikle bileğe ya da dize kadar çıkan beyazlık. )


-A'SAM ile A'SÂM-ÜL YÜMNÂ

( Ön ayakları beyaz olan at, geyik ya da koyun. İLE Sağ ayağı beyaz olan at, geyik ya da koyun. )


-ABAD ile/ve/<> AİHM

( Avrupa Birliği Adâlet Divânı İLE/VE/<> Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi )


-ABDEST, VUZÛ' ile TEYEMMÜM

( İMAM-I ZEYNEL ÂBİDİN, namaz kılacağım heyecanıyla abdest alırken bayılırmış. )


-ABSORB/SİYON[Fr.] değil/yerine/= SOĞURUM

( ABSORBE: Emilmiş, soğurulmuş. )


-ABSTRAKSİYONİZM değil/yerine/= SOYUTÇULUK-ACEM ile Acem ile A'CEM

( Harflere nokta koyma. | Türk müziğinde, "mi" notasına yakın bir perde. İLE Arap olmayanlar. | İran'lılar. İLE Arap kavminden olmayan. )


-ACEM ile/ve/<>/= ARAP OLMAYAN-AÇGÖZLÜLÜK ile/değil/yerine/>< GEREKSİNİM-AÇI ile/ve/değil EĞİM-AÇI ile/ve/değil YAKLAŞIM-ACIÇİGDEM = GÜZÇİĞDEMİ

( Zambakgillerden, 20-30 cm. boyunda, şerit yapraklı ve açık renk çiçekli, tohumları, romatizma sağaltımında kullanılan, ağılı(zehirli) bir çiğdem türü. )


-AÇIK SİCİM ile/ve/||/<> KAPALI SİCİM-ACİL DURUM ile/ve/||/<>/> ACİL TEDAVİ HİZMETLERİ

( Ani gelişen hastalık kaza, yaralanma (her ne boyutta olursa olsun travma vakaları dahil) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen 32 parametre nedeniyle ortaya çıkan, hastanın her türlü komplikasyon, morbidite, sakatlık ya da ölümden korunması için müdahale edilmesi, ayrıca hastanın başka bir sağlık kuruluşuna sevk edilmesini gerektiren tüm vakaları ifade eder. Acil durum, acil tedavi hizmetleri ve acil durum nedeniyle ortaya çıkan öteki sağlık sorunları için yapılacak tüm müdahale, tetkik ve tedaviler tamamlanıp hasta taburcu edilinceye kadar devam eder. İLE/VE/||/<>/> Acil durum nedeniyle herhangi bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi durumunda, hastanın müşahede altına alınması, yatışının yapılması ya da hastaya tıbbı müdahale (hastanın acil servise başvurmasını gidermeye yönelik soğuk uygulama, oksijen uygulama, dolaşım ve solunumu desteklemek için yapılan her türlü müdahale ve uygulamalar, her türlü medikal amaçlı suppozituvar uygulamaları ve acil servise başvuru ile ilgili şikâyetleri gidermeye yönelik her türlü enjeksiyon) yapılması; ayrıca hastanın başka bir sağlık kuruluşuna sevk edilmesi ya da başka bir sağlık kuruluşundan sevkli gelmesi durumunu ifade eder. )


-ACİL İHTİYAÇ değil/yerine/= İVEDİ GEREKSİNİM-ACİL YARDIM/TEDAVİ ile/ve/değil/||/<>/< İLK YARDIM

( İlâçlı. İLE/VE/DEĞİL/||/<>/< İlâçsız. )


-ACİL YARDIM/TEDAVİ ile/ve/değil/||/<>/< İLK YARDIM

( Uzman. İLE/VE/DEĞİL/||/<>/< Eğitimli/belgeli. )


-AÇILIM ile AÇILIŞ/KÜŞAT[Fars. < GUŞÂD]

( Açılma eylemi. | Bir yıldızla, gök eşleği arasındaki uzaklık. [Kuzey'e doğru olanı, eksi imiyle ölçülür.][Güneşin, bir yıldaki açılımı, -23 derece, 27 dakikadan; +23 derece, 27 dakikaya kadar değişir.] İLE Açılma eylemi ya da biçimi. | Yeni bir yapının, yerin ya da yeni bir kurumun çalışmaya başlaması. | Tavlada bir tür oyun. | Güzellik, hoşluk. )


-AÇILIM ile DIŞAVURUM-AÇILIM ile EVRİM-AÇILIM ile GİRİŞİM-AÇILIM ile/ve KATKI-AÇILIM ile/ve OLUŞUM-AÇILMA ile/değil AÇILIM-AÇLIK ile/ve GEREKSİNİM-AD/İSİM ile/ve/<>/||/değil/yerine EYLEM/İCRAAT-AD/İSİM ve/<> İMGE

( Dışarıdan. VE/<> İçeride/zih(n)inde. )


-AD ile İSİM-AD ile/ve TERİM ile/ve KAVRAM

( Tek başına anlaşılır olan ve zaman bildirmeksizin bir anlamı gösteren lafız addır. İLE/VE ... İLE/VE ... )


-ADÂLET ile/ve AHKÂM-ADÂLET ile/ve/<> BİLİM ile/ve/<> AŞK-ADÂLET ve/||/<> YAŞAM-ADAM ile/ve/||/<> EFENDİ

( Bir şey/ler biliyorsan, susma! İbret alsınlar. İLE/VE/||/<> Bir şey bilmiyorsan, sus ki, en azından, efendi sansınlar. )


-ADAM ile KOCA-Adam yerine konulmak için DİNLE!!!-ÂDAP ERKÂN değil/yerine/= YOL YORDAM-ADAPTASYON/ADAPTATION[İng.] değil/yerine/= UYUM-ADÂVET/LİYÂKAT değil/yerine/>< DEĞİM-ADCILIK/NOMİNALİZM ile GERÇEKÇİLİK/REALİZM ile KONSEPTUALİZM/KAVRAMCILIK-ADD-ON/THERAPY[İng.] değil/yerine/= EKLEMELİ SAĞALTIM-ÂDEM[ADM]:
ELİF-DAL-MİM [yazılışı] | ALLAH <> DÜNYA <> MUHAMMED | KIYAM <> RÜKÛ <> SECDE [Remz'i/Simgesi/Anlamı]-ADEM ile/ve ÂDEM

( Yokluk. İLE/VE Yokluğun varlığı ve darlığı. )


-ADEM ile/ve ÂDEM

( Yokluğun varlığı, bir kâmil insan! )


-ADEM ile/ve ÂDEM

( Kişi, sevdiğinde yok olmalı. )


-ADEM ile/ve ÂDEM

( ... ile TIFL- CİHEL-RÛZE: Hz. Âdem. )


-ADEM ile/ve ÂDEM

( Yokluk, hiçlik, ölüm. | Osmanlı Türkçesi sözcüklerle birleşerek, "-siz, -lik" anlamında kullanılır. [ADEM-İ MERKEZİYET: Yerinden yönetim.] İLE/VE Dinsel inançlara göre, ilk yaratılan insan ve ilk peygamber. | Kişi, adam. | İnsanda bulunması gereken olumlu özelliklere sahip olan. )


-ADEM ile/ve ÂDEM

( Nonexistence. vs./AND Existence of the nonexistence. )


-ADEM ile/ve ÂDEM

( Varlık. | İlk yaratılan insan ve peygamber. İLE Yokluk. )


-ÂDEM ile/ve HATEM'ÜL ENBİYÂ-ADENOM ile/ve/||/<>/> ADENOM KARSİNOM SEKANSI-ADENOM ile KARSİNOM

( Hipofiz bezinde ortaya çıkan iyi huylu tümörlerdir. İLE tüm Kanserlerin %80-90'ını oluşturan en yaygın kanser tipidir.[Deride, gövde boşluklarında ve örgenlerde bulunur. Önce farklı örgenlerde kanser olarak başlayıp, metastaz olarak beyne sıçramış olabilir.] )


-ADIM-ADIM ile ADIM

( Bir adımda alınan yol.[yaklaşık 65 cm.] İLE Yaklaşık olarak bir mimar arşınına eşit olan eski bir uzunluk ölçüsü.[75,711 cm.] )


-ADIM ile ATILIM-ADIM ile AYAK

( Bir adım atmak için 200 kasımızı kullanırız. )


-ADIM ile/ve AYAK

( Yürümek üzere yapılan ayak atışlarının her biri. | Bir adımda alınan yol. [75 cm. olarak kabul edilir.] İLE/VE Yarım arşın ya da 30.5 cm. uzunluğundaki ölçü birimi. | Buzdolabı ölçülerinde -İngiliz ölçüsü fut'un- kübü alınarak hesaplanan değer. )


-ADIM ile/ve AYAK

( [Yunan çağında, Anadolu'da] ... İLE/VE 0,296 metre. )


-ADIM ile/ve/değil DÜZEY-ADIM ile VİDA ADIMI/HATVE[Ar.]

( ... İLE Bir vidanın, bir dönüşte aldığı yol. )


-ADSIL ÇEKİM-AFEKT/AFFECT[İng.] değil/yerine/= DUYGULANIM-AFİLİYASYON/AFFILIATION[İng.] değil/yerine/= BAĞLAŞIM-AĞIL ile KÜM

( ... İLE Küme, yığın. | Küçük ağıl. )


-AĞIR ALAŞIM ile HAFİF ALAŞIM ile SERT ALAŞIM

( Tungsten asıllı alaşım. İLE 1939 yılından beri kullanılmakta olan alüminyum ya da magnezyum alaşımları. Alüminyum alaşımlarının yoğunlukları, ortalama 2,7; magnezyum alaşımlarınki ise 1,8'dir. İLE Demir ailesinden, bağlayıcı bir maden ya da alaşım[kobalt, nikel] yardımı ile meydana gelen alaşım. )


-AĞIR-ÂZEM-AĞIR ile KIMKIM

( ... İLE Ağır ağır konuşan kişi. | Her işinde ağır davranan kişi. )


-AGLÜTİNASYON[Fr. < AGGLUTINATION] değil/yerine/= KÜMELEŞİM

( Herhangi bir sıvı içindeki gözelerin, parçacıkların vb.nin biraraya gelmesi. )


-AGLÜTİNASYON değil/yerine/= KÜMELEŞİM-AGNOSTİSİZM ile/ve/değil/yerine GNOSTİK AGNOSTİSİZM

( BİLİNEMEZCİLİK ile/ve/değil/yerine BİLGELİKLE BİLİNEMEZCİLİK )


-AGNOSTİSİZM ile/ve/değil/yerine GNOSTİK AGNOSTİSİZM

( IGNORAMUS ET IGNORABIMUS: Bilmiyoruz ve bilemeyeceğiz. )


-AGNOSTİSİZM ile METAFİZİK DETERMİNİZM

( FARÂBÎ )


-AGNOSTİSİZM ile METAFİZİK DETERMİNİZM

( Bkz. İSLÂM DÜŞÜNCESİ - H. ZİYA ÜLKEN )


-AGONİZM

( Hayvanların tüm davranışları. )


-AHENK(ARMONİ) değil/yerine/= UYUŞUM-ÂHIM-ŞÂHIM-AHKÂM-I İSLÂMİYYE:
FARZ ile/>< HARÂM

( İnsana/kişiye yararlı şeylerin yapılması. İLE/>< Zararlı olanları yapmaması. )


-AHLÂK/ERDEM ve/||/<> EYLEM/SELLİK-AHLÂK ve/<> EYLEM-AHLÂK ile/ve/<> İLİM

( Dünya. İLE/VE/<> Âhiret. )


-AHLÂK ve/<> İLİM ve/<> İŞ-AHLÂK ile/ve/<> TUTUM-AHMET RASİM ile/ve/||/<>/< AHMET MİTHAT EFENDİ-AIKIDO ile/ve JAİNİZM

( AIKIDO: "AI"=UYUM, "KI"=ENERJİ, "DO"=YOL/YÖNTEM --- ENERJİYİ UYUMLANDIRMA YÖNTEMİ/YOLU

Aikido, fiziksel ve zihinsel denge oluşturma yöntemidir.

Aikido, diğer tarafın gücünü kendine yönelik kullanabilmektir.

Aikido, %100 savunma odaklı ve bir ya da daha fazla yönden gelen her türlü saldırıya karşı kullanılabilecek bir uygulama sanatıdır.

Aikido, fizik kurallarını göz önünde bulundurarak saldırganın kuvvetinden uygun biçimde yararlanır.

Aikido, önsezi, zamanlama, hareketlerin doğru uygulanışı, dairesellik, rakibin gücünü ele geçirip bunu ona yönelik kullanma, soluklamanın verdiği güç, doğru tutuşlar ve oldukça yüksek bir konsantrasyon ister.

Aikido, önemli temel motivasyonları, ahlâki standartları ve asil tarzıyla tanınır.

Aikido, kendi kendimizi sürekli olarak geliştirme ve kesin zafer üzerine kuruludur.

Aikido, rakibi etkisiz hale getirerek var olmaya devam eder.

Aikido : Savaşmadan Kazanmak : "Uyum Kuralı"

Aikido'nun içinde yatan esas anlam Enerji, Zihin ve Beden'in uyumudur.

Aikido'nun öncelikli özelliği enerjinin terbiye edilmesidir.

Aikido'nun ayırt edici özelliği, hareketler ve tekniklerdeki yumuşak akıcılıktır.

Aikido'nun başlangıcı savunma, devamı tekniktir.

Aikido'nun zihinsel kaynakları ikiye ayrılır:
1- Doğu kültürünün din ve Şintoculuk, Konfüçyusçuluk, Taoculuk ve Budizm gibi felsefe akımlarına dayanan ahlâki değerleri;
2- Daha pratik olan ve kolaylıkla uygulanan ahlâki değerler.

Aikido'nun ahlâki anlayışında savunma asla saldırganı yok etme ya da ciddi biçimde yaralama amacını taşımaz.

Aikido'ya dayalı bir strateji üç ahlâki aşamayı içerir:
1- Algılama,
2- Değerlendirme,
3- Karar verme ve tepki gösterme

Aikido hareketleri, ileri derecede bir koordinasyon sonucu oluşan, sertlik ve şiddet içermeyen, akıcı ve esnek hareketlerdir.

Aikido'da el, bilek tutuşları ve düz vuruşlar(atemi) o kadar serttir ki, rakip daha fazla acıyı engellemek için teslim olmayı tercih eder.

Aikido'ya dayanan bir strateji aynı zamanda ahlâki bir yaklaşım ve düşünce tarzı gerektirir.

Aikidoka'nın(Aikido çalışan kişi) ahlâki bir yaklaşım içinde olması gerekir.

Savunmanın esas amacı saldırganı yok etmek değil, onu yönlendirmek ya da etkisiz hale getirmektir.

Aikido'da ego ya da kahramanlık yoktur.

Aikido, Sensei(üstat) Morihei Ueshiba (1883 - 1963) tarafından geliştirilmiştir.

Aikido, efendilerin savunmacı sanatı olarak tarif edilir.

Gerçek ustalar çevrelerinin kendilerini kontrol etmesine izin vermeyenlerdir. )


-AIKIDO ile/ve JAİNİZM

( Bazı Aikido Terimleri

Aikidoka: Aikido yapan kişi.

Aikikai: Aiki topluluğu. Bu sözcük, kurucu tarafından Aikido'nun yaygınlaştırılması için oluşturulmuş organizasyon için kullanılır.

Dan: Siyah kemer derecesi.

Dojo: İdman yapılan yer.

Doşhu: Yolun başı anlamında kullanılır. Aikido'nun başında bulunan kişiye verilen unvandır. (Şu anda doşu MORİHEİ UESHİBA'nın torunu olan MORİTERU UESHİBA'dır.)

Fukhişhidoin: Eğitmenin yardımcısı anlamına gelen resmî bir ad.

Gi: Eğitim giysisi.

Hakama: Siyah ya da lacivert renkte, genellikle siyah kemer sahibi olmuş Aikido'cularca giyilen, parçalı etek.

Hambu Dojo: Organizasyonun merkezi dojosunu belirten terimdir. Genellikle Aikido Dünya Karargahları'nı belirtir. (AİKİKAİ)

Hanmi: Üç gensel duruş.

Happo: Sekiz yön. HAPPO-UNDO (8 yön egzersizi) ve HAPPO-GIRI (kılıç ile sekiz yönde kesme.) (Burada anlaşılması gereken, gerçekten her yönde hareket edebilmektir.)

Hara: Gövdenin ağırlık merkezi. (Aikido teknikleri, olabildiğince kişinin hara bölgesinde yapılmalıdır.) Jiyuwaza: Tekniklerin serbest biçimde uygulanması.

Kihon: Temel olan şey. Aikido'da genel olarak aynı teknik, farklı görülen farklı yollardan yapılabilir. Temeli, yani çekirdeği kavramak için KİHON'u iyi anlamak gerekir.

Kohai: Yeni öğrenci.

Kokyu: Soluk alma. Aikido'nun bir bölümü de KOKYU RYOKUYU, yani soluk alma gücünü geliştirilmesidir. Aikido'daki pek çok teknik, KOKYU HO yani soluk egzersizi olarak adlandırılır. Bu egzersizler, kişinin KOKYU RYOKUYU yani soluk gücünü geliştirmesini sağlar.

Ku: Boşluk. Bu boşluğun doğrudan fark edilmesi, aydınlanmadır. Bu Aikido'da bilinç açıklığının geliştirilmesi, değişen durumlara çabuk ve iç güdüsel yanıt verebilmektir.

Kumi Jo: JO (bir araç) ile eşleşerek yapılan çalışma. (eşli uygulama) Kumi Tachi: Kılıçlı çalışma. (eşli uygulama) Kyu: Beyaz kemer düzeyi/derecesi. ŞHODAN(1. DAN)'a kadar olan(6) derece.

Maai: Rakibe göre olması gereken, düzenli aralık, uzaklaşma ve zamanlamadır.

Masagatsu: Gerçek zafer. Mudansha: Siyah kuşak derecesi olmayan öğrenci.

Nagare: Akmak. Aikido'nun amaçlarından biri de fiziksel güce, fiziksel güçle karşılık vermemeyi öğrenmektir. Asıl olan, uygulanan gücü yönünde, onu kendi avantajına olacak biçimde yeniden yönlendirerek hareket etmeye çalışmaktır.

Nage (Tori): Savunan. Tekniği yapan.

Randori: Serbest biçimde eğitim.

Rei: Selâm ver!

Sempai: Eski öğrenci.

Sensei: Öğretmen.

Shikaku: Ölü açı. Rakibin atağına devam etmesinin çok zor olduğu ve sizin de rakibinizin hareket ve dengesini kolaylıkla kontrol edebildiğiniz pozisyon. Aikido'nun ilk aşaması, ŞHİKAKU'yu yerleştirebilmektir.

Shindoi: Öğretmen, eğitme anlamına gelen resmî bir ad/unvan/başlık.

Shodan: Siyah kemerde ilk derece (1. dan)

Sukashiwaza: Saldırganın sizi sarmasına ya da vuruşuna başlamasına olanak vermeden yapılan teknikler.

Sutemi: Birinin, tekniğin uygulanması için kendini bırakmasıdır.

Tai No Tenkan: 180 derece dönmeyi kapsayan yalın dönüşler. (Harman uygulaması)

Tai Sabaki: Gövde hareketi.

Taijutsu: Gövde sanatları, silahsız çalışma.

Takasumu Aiki: Aiki'nin (ruh, zekâ ve evrensel enerjinin uyumu) sonsuz (bitmek bilmeyen) üretken savaş sanatı " anlamına gelen kurucunun bir sloganıdır. Aikido'da yeni teknikler yaratmak olanaklıdır.

Tatami: Minder. Tege Tana: El kılıcı ya da elin kenarı. Tenkan: Özellikle gövdenin 180 derece döndüğü dönüş hareketi.

Tori: Uzaklaştırma, uzağa alma, elinde bıçağı alma, elinden alma.

Uchi Deshi: Dojo’nun içinde yaşayan ve kendini eğitmene, dojonun bakım ve temizliğine adamış öğrenci (Kimi zaman, dojonun Sensei'sinin kişisel işlerine de yardım eder.)

Uke: Saldıran. Tekniği alan.

---

Morihei Ueshiba: Aikido'nun kurucusu (1883-1969)

O-Sensei Morihei Ueshiba: Hocaların hocası, büyük öğretmen.

Shihan: Hocaların hocası (usta eğitmen) anlamına gelen resmî bir ad.

Ueshiba Kısshomaru: Aikido'nun kurucusunun oğlu.

Ueshiba Moriteru: Kurucunun torunu, şuan yolun başında olan kişi doşhu.

)


-AKAÇ ile AKAK ile AKI ile AKILGA ile AKIM ile AKINDIRIK ile AKINTI ile AKIŞKANLAŞTIRICI ile AKITMALIK ile AKMA ile AKMALIK

( Birikmiş suları akıtmaya yarayan boru, oluk ve benzeri araç. | Temel düzeyindeki suları toplayıp yapıların uzağına akıtan, yeraltı su borusu. İLE Su, hava, duman gibi akışkan şeylerin geçip gitmesine yarayan, her tür yol, akımlık. İLE Işık kaynağının, 1 saniyede çevresine yaydığı ışık enerjisi/akısı.[Akı birimi, lümen'dir.] İLE Suların akması için bir duvarda bırakılan düşey yarık. İLE Üslûp niteliği taşımayan sanat görüşü, çığır. | Hava, su gibi akışkan maddelerin ya da elektrik gibi kuvvetin, herhangi bir yöne doğru yer değiştirmesi, çereyan. İLE Ağaç sakızı, reçine. İLE Eğim. İLE Beton akışkanlaştırıcı. İLE Çatı kaplama işlerinde, yedirmelik ya da kurşun şerit ile örtülü birleştirme ya da tonoz geçmesi. İLE Bir gerece uygulanan gerilme sabit kaldığı halde şekil değiştirmenin artması. İLE Sokak ve bahçe yollarının iki yanında ya da ortasında, suların akıp gitmesi için yapılan oluk. )


-AKAM ile AKAM[ka uzun okunur]

( Kısırlık. İLE Kısır, çocuksuz. | Tedavi olanağı bulunmayan hastalık. [ÂKIM: Kısır. | Verimsiz.] )


-AKD ile KASEM-AKIL ve EL ve/||/<>/> DÜŞÜNCE ve EYLEM-AKIL:
SÂLİM ve/> İSLÂM-AKIL ile/ve/<>/= EYLEM

( Kişi, eylem varolanıdır. )


-AKIL ile/ve/<>/= EYLEM

( AKIL: Eylemler(imiz)e düzen verme/katma. )


-AKIL ve İLİM/BİLİM ve İBÂDET

( Bu 3 alanda tatil[< ÂTIL] olmaz. )


-AKIM ile/değil AKIN-AKIM ile DİSİPLİN-AKIM ile/ve/||/<> EKOL-AKIM ile/ve/<> REOSTA[Fr.]

( ... İLE/VE/<> Elektrik akımının yeğinliğini azaltıp çoğaltmaya yarayan aygıt. )


-AKIM ile/ve/değil/yerine/||/<> UYANIŞ-AKINTI ile GOLFSTRİM

( ... İLE Atlas Okyanusu'ndaki sıcak su akıntısı. )


-AKİS değil/yerine/= EVİRTİM-AKİTLERDE:
SAHİH >< FASİT ile/ve/||/<> MÜNÂKİT >< GAYR-I MÜN'AKİT ile/ve/||/<> NAFİZ >< GAYR-I NAFİZ ile/ve/||/<> LÂZIM >< GAYR-I LÂZIM-AKİTTE:
TASAVVUN SURETİYLE BEYİ ile/ve/||/<> TEVLİYET ile/ve/||/<> TERÂBUH ile/ve/||/<> TEHASSÜR ile/ve/||/<> ŞİRKET ile/ve/||/<> İKÂLE ile/ve/||/<> MÜBÂDELE ile/ve/||/<> SARF ile/ve/||/<> TEVEHHÜP ile/ve/||/<> SULH ile/ve/||/<> BORÇ ile/ve/||/<> TEATİ ile/ve/||/<> HIYAR ile/ve/||/<> SELEM ile/ve/||/<> MEŞRÛİYET KEYFİYETİ ile/ve/||/<> RIZÂ VE MUVAFAKAT >< FUZÛLÎ-AKKUPPRESSÖR[Lat.] değil/yerine/= PARMAK MASAJI İLE SAĞALTIM-AKL-I SÂLİM ile/ve/> KALB-İ SELÎM ile/ve/> SEKÎNE-AKL-I SELÎM ile/ve/<> KALB-İ SELÎM ile/ve/<> ZEVK-İ SELÎM ile/ve/<> ZEVK-İ SELÎM-AKL-I SELÎM değil/yerine/= SAĞDUYU-AKL-I SELİM değil/yerine/= SAĞDUYU / SAĞDUYULU/SAĞLAM USLU-AKL ile İLM-AKLÎ İLİM ile/ve/<> KEŞFÎ İLİM-AKOMODASYON[Fr.] değil/yerine/= UYUM-AKS/ACUTE CORONARY SYNDROME[İng.] değil/yerine/= AKUT KORONER SENDROM-AKŞAM ile AKŞAMÜSTÜ-AKSÂM ile ENVÂ ile ESNAF

( [tekili] "Kısım". İLE "Nev". İLE "Sınıf". )


-AKŞAM ile/ve/> GECE-AKSİYEL/DÜZLEM AXIAL PLANE[İng.] değil/yerine/= YATAY DÜZLEM-AKSİYOM ile ÇOK ANLAMLILIK-AKSİYOM ile GENELLEME-AKSİYOM ile/ve PARADİGMA-AKSİYOM ile TEZ-AKSİYOM ile TOTOLOJİ-AKSONOMETRİ[Yun.] değil/yerine/= MİMARLIKTA BİR YAPIYI ÜÇ BOYUTUYLA GÖSTERMEYE YARAYAN GEOMETRİK ÇİZİM-AKTARIM

( REPORTATIVE )


-AKTARIM ile ÇABA-AKTARIM ile/ve PAYLAŞIM ile/ve DOLAŞIM-AKTARIM ile/ve/değil/> ÜRETİM-AKTARIM ile/ve YATIRIM-AKTİVİZM değil/yerine/= ETKİNCİLİK-AKTÜALİZM değil/yerine/= EDİMSELCİLİK-AKTÜALİZM değil/yerine/= EYLEMLEŞME-AKUPUNKTUR değil/yerine/= İĞNELİEM-AKUSTİK[Fr./İng.] değil/yerine/= YANKILANIM | YANKIBİLİM

( Sesin üretimini, denetimini, aktarımını ve etkilerini konu alan fizik kolu. | Kapalı bir yerde seslerin dağılımı. )


-AKVAREL[Fr.] değil/yerine/= SULUBOYA RESİM-ALÂ MERÂTİBİHİM

( RÜTBELERİNE VE DERECELERİNE GÖRE, SIRASIYLA (ALE-D-DERECÂT) )


-ÂLÂ ile NİAM-ALÂMET ile RESM-ALAN ile/ve ÂLEM-ALAN ile/ve/< ÂLEM ile/ve/< ŞUBE ile/ve/< SINIF ile/ve/< TAKIM ile/ve/< AİLE ile/ve/< CİNS ile/ve/< TÜR

( ZÜMRE[Ar.]: Alttakım. )


-ALAN ile/ve/< ÂLEM ile/ve/< ŞUBE ile/ve/< SINIF ile/ve/< TAKIM ile/ve/< AİLE ile/ve/< CİNS ile/ve/< TÜR

( LEOPAR: Eukarya alanının, Hayvan/Animalia âleminin, Chordata şubesinin, Memeli/Mammalia sınıfının, Etobur/Carnivora takımının, Felidae ailesinin, Panthera cinsinin, Panthera Pardus türündendir. )


-ALAN ile/ve/< ÂLEM ile/ve/< ŞUBE ile/ve/< SINIF ile/ve/< TAKIM ile/ve/< AİLE ile/ve/< CİNS ile/ve/< TÜR

( Taksonomi Nedir? Sınıflandırma Biliminin Temel Kuralları )


-ALAN ve/<> YÖNTEM-ALANINI TANIMAK ile/ve PAYLAŞIM-ALARM değil/yerine/= UYARI/AYTAR-ALAŞIM BİÇİM

( PORTMANTEAU MORPH )


-ALAY EDİLECEK TUTUM/DURUM ile/değil/yerine MUHABBET-ALBÜM ile/değil/yerine/||/<>/> UZATMALI ÇALMA(EP[EXTENDED PLAY])

( ... İLE/DEĞİL/YERİNE/||/<>/> 4 - 6 arası şarkıdan oluşur. Farkı, albümden daha az şarkıdan oluşmasıdır. Süresi genel olarak 30 dakikayı geçmemektedir. )


-ALDATMA ile/değil/yerine PAYLAŞIM-ALDIM ile/ve/değil BULDUM-ÂLEM ile/ve/<> ÂDEM

( Her ne ki var âlemde, Örneği var Âdem'de! Her ne ki var Âdem'de, Örneği var âlem'de! )


-ÂLEM ile/ve/<> ÂDEM

( Bir ağaçtır, bu âlem
Meyvesi olmuş, âdem
Maksûd olan, meyvedir
Sanma ki ağaç ola. )


-ÂLEM ile/ve/<> ÂDEM

( Mâdem ki ademliktir âhiri bu âlemin
Âlemde her kelâmın işitme sen âdemin
[Madem ki evrenin sonu yokluktur
Kişilerin sözlerini çok fazla duyma!] )


-ALEM ile ÂLEM

( Bayrak. | Minare, kubbe, sancak direği gibi yüksek şeylerin tepesinde bulunan, madenden yapılmış ay yıldız ya da lâle biçiminde süs. İLE Yeryüzü ve gökteki nesnelerin tümü, evren. | Dünya, acun, cihan. | Aynı konu ile ilgili kişiler ya da bu kişilerin uğraşlarının tümü. | Durum ve koşullar. | Herkes, başkaları. | Ortam, çevre. | Eğlence. | Kendine özgü, birçok nitelikleri bulunan şey ya da kişi. | Duygu, düşünce, düş gücü. )


-ÂLEM ile/ve BAĞ-ÂLEM ile/ve/<> BİLİNEN

( ÂLEM: Kendiyle başkasının bilindiği şey. )


-ÂLEM ile/ve/<> DİSİPLİN ile/ve/<> İLKE-ÂLEM ile DÜNYA-ÂLEM ile HAKİKAT-ÂLEM ile/ve KOZMOS/KOSMOS[Yun.]

( ... İLE/VE Düzenlenmişlik, düzgünlük. Biçimlilik. )


-ÂLEM ile NÂS-ALEM ile REMZ ile NİŞÂNE

( Bayrak. İLE Simge. )


-ÂLEM ile/ve/değil TANRIDAN GAYRI/MASİVA-ÂLET ile/ve İLİM

( Mantık. İLE/VE ... )


-ÂLET ile/ve İLİM

( Âlet işler, el/kişi övünür. )


-ALEV/ŞÛLE[Ar.]/ZEBÂNE[Fars.] değil/yerine/= ALAZ/YALAZ(A)/YALIM-ALFATERAPİ[Fr.] değil/yerine/= ALFA IŞINLARIYLA SAĞALTIM-ALFENİT[Fr. < ALFENIDE] değil/yerine/= METAL ALAŞIM

( İçinde bakır, çinko, nikel bulunan ve çatal bıçak takımı yapımında kullanılan gümüşlü bir alaşım. )


-ALGI ile/ve/||/<>/> KAVRAM

( Duyusal. İLE/VE/||/<>/> Düşünsel. )


-ALGIDA/KABULDE:
TEK TANIM ile/yerine/değil PARANTEZ BİLGİ-ALGILAMA SÜRECİNDE:
BELİRGİNLİK ile/ve/> KONUM ile/ve/> ŞİDDET ile/ve/> SÜRE-ALGILAYIŞ ile/ve/<> DENEYİM-ALİM ile ÂLİM

( Her şeyi bilen. İLE Bilgin. )


-ALÎM ile ÂLİM

( Önceden bilmeme olasılığı olmayan. İLE Sonradan bilen. )


-ALÎM ile ÂLİM

( Âlim denilebilir ama ALÎM denmez. Allah'ın adıdır.[El-Alîm] "Abdul Alîm" olabilir ama sadece "Alîm" olmaz/denmez. )


-ÂLİM ve/> ÂMİL

( Bilen. VE/> Hem bilip, hem eyleyen/uygulayan/kullanan/işleyen. )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( Bilgi(sonuç). İLE/VE/||/<>/> Bilme(süreç). )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( Cins. İLE/VE/||/<>/> Fasıl. )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( Sindiren. İLE/VE/||/<>/> Geviş getiren. )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( Koşul. | Durum, hal, vaziyet. | Yemin. İLE/VE/||/<>/> Yarı, yarım. | Bölüm, kısım, parça. | Mısra. )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( Tekil.(Taksim edilir.) İLE/VE/||/<>/> Çoğul.(Tasnif edilir.) )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( İlim; Evvel ile Ahir, Batın ile Zahir'i bilip, tüm bildiklerini en iyi/üst derecede bağlantırabilme/birleştirebilme uğraşıdır. İLE/VE/||/<>/> İrfan; ilmin niteliklerinin üzerine ek olarak, hikmetine sahip olup, zaman ve zeminine/mekânına göre değerlendirme yapabilme durumudur. )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( İlim: - Kendini bilmek ve - Gayrıyı bilmek İrfan: - İlm'ul-ilim ve - İlm'un Nefs )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( İlim: - İlm-i Hudurî ve - İlm-i Husulî )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( İlim: - Tasavvur(Kavram) ve - Tasdik(Yargı) İlim: - Bilmek ve - Bilgi )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( İlimde marifet zât'ı bilmektir. Eşyanın(nesnenin) akılda hasıl olan(meydana gelen) suretine ilim denir. Hariçten kattı nazarla malûma ilim denir. )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( İhvân-ı Safâ, "Fasl fî ecnâsi'l-ulûm" başlığı altında ilimleri, -Riyâzî, -Dinî ve -Felsefî olmak üzere üç ana grupta toplamıştır. )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( Çeşm-i insaf gibi kâmile mîzân olmaz Kişi noksanını bilmek gibi irfân olmaz. )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( Âlim; Evvel ile Ahir, Batın ile Zahir'i bilen, tüm bildiklerini en iyi/üst derecede bağlantırabilme/birleştirebilme seviyesine ulaşmış kişi. İLE Ârif; aliminin niteliklerinin üzerine ek olarak, hikmetine sahip olup, zaman ve zeminine/mekânına göre değerlendirme yapabilen kişidir. )


-ÂLİM ile/ve/||/<>/> ÂRİF

( Birikime hizmet eden. İLE/VE/||/<>/> Yaşayışa hizmet eden. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Âlim; Evvel ile Ahir, Batın ile Zahir'i bilen, tüm bildiklerini en iyi/üst derecede bağlantırabilme/birleştirebilme seviyesine ulaşmış kişi. İLE/VE Ârif; alimin niteliklerinin üzerine ek olarak, hikmetine sahip olup, zaman ve zeminine/mekânına göre değerlendirme yapabilen kişidir. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Fikir üretir. İLE/VE Akıl üretir. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Faal akıldaki bilgi ile ittisâl eder. İLE/VE Işk ile ittisâl eder. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Faal akıldaki bilgiyle belirli bir tecrîd-tehzîb süresince ve hads yoluyla ittisâl eder. İLE/VE Belirli bir riyâzet-tezkiye süresince, ilâhî ışığa doğrudan değer. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Doğru hisse sahip olandır. İLE/VE Doğru sonuca sahip olandır. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Sorunları/engelleri çözer/çözebilmelidir. İLE/VE Kişileri çözer. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( İlmini ölümlüden tahsil eden. İLE/VE İlmini ölümsüzden alan. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Eşyanın (kesret) hakikatini inceler. İLE/VE Tek'in (letâfet) hakikatini inceler. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( ... İLE/VE İlâhî inâyetin tecellî sürecini mistik riyâzetle deneyimleyen. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Ârifler, ilimsiz, gözsüz, habersiz, müşahedesiz, sıfatsız ve perdesiz görürler. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Ârifler meclisine git de, istersen uyu. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Âlim, bir konuyu ilm-el yakîn; Ârif, ayn-el yakîn olarak bilir. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Âlim fikir/hüküm icâd eder; Ârif, akıl icâd eder. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Ölümlüden ilmi alan. İLE/VE Allah'tan ilim sahibi olan. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Meselerle, konuşmakla, hükümleri icrâ etmekle adâleti teskin eden zât. İLE Gördüğü şey üzerine insana hali vermekle sekinete ulaştıran zât. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Yarım âlim, dinden; yarım doktor, candan eder. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Âlimlerin en faziletli ilmi sükûttur. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Asıl güneş, âşıkların, âriflerin kalplerinden, gözlerinden doğan güneştir. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Vazgeçer. İLE/VE Sığdırır. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Bilirler. İLE/VE Yaşadıklarını da bilirler. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Malumu bilirler. İLE/VE Mazeretleri bilirler. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF

( Baba. İLE/VE Anne. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF ile/ve KÂMİL

( Bildiğini bilen, nesnesini bilen. İLE/VE Bilmediğini bilen, kendini bilen. İLE/VE Eksiğini bilen. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF ile/ve KÂMİL

( Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir. )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF ile/ve KÂMİL

( Âlimin yanında dilini, ârifin yanında kalbini tut! )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF ile/ve KÂMİL

( Ârif'e, târif gerekmez! )


-ÂLİM ile/ve ÂRİF ile/ve KÂMİL

( Dünyanın anasını Kâmil ağlatır, Kâmil'in anasını da cahil. )


-ÂLİM ile/>< CÂHİL

( Allah'ın rızasına/râzı olduğu doğru hisse sahip olan. İLE/>< Allahîn rızasından/râzı olduğu doğru histen mahrum olan. )


-ÂLİM ile/>< CÂHİL

( Âlim ile konuşursan alırsın mertebe, cahil ile konuşursan dönersin merkebe. )


-ÂLİM ile/>< CÂHİL

( Öğrenmeyi sever. İLE/>< "Ders vermeyi" seçer. )


-ÂLİM ile/>< CÂHİL

( Bin bilir, bir söyler. İLE/>< Bir bilir, bin söyler. )


-ÂLİM ile/>< CÂHİL

( Bazı şeyleri (")bilir("). İLE/>< "Herşeyi bilir." )


-ÂLİM ile/ve CÖMERT

( Âlim ile cömerdin ayıbına bakılmaz! )


-ÂLİM ile HAKÎM-ÂLİM <> İL(İ)M <> MALÛM-ÂLİM ile KUDEMÂ

( ... İLE Eski âlimler. )


-ÂLİM ile MÜTEHAKKIK-ÂLİM ile/ve/değil NÂKİL-ALLÂH ile/ve ÂLEM-ALLAH ile/ve/<> RAHMAN ile/ve/<> RAHİM

( Kimlik adı. İLE/VE/<> Varlık adı. İLE/VE/<> Eylem adı. )


-ALLÂM ile ALLÂME-ALLUSION vs. CRITICISM-ALT KISIM = KIT'A SÜFLÂ = PARTIE INFÉRIEURE-ALT SINIF ile ALT ŞUBE ile ALT TAKIM ile ALT TÜR-ALTBİÇİM

( ALLOMORPH )


-ALTERNATİF ile/ve/değil UZANIM-ALTIN:
SAF ile/ve/değil/<> SOM

( Sade(ce) altın. İLE/VE/DEĞİL/<> Altınla dolu. )


-ALTIN(PARA) ile/ve/değil/yerine/||/<> SÖZ/KELÂM

( Doğada. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/||/<> Kişide. )


-ALTRUİZM değil/yerine/= ÖZGECİLİK | BEN DÜŞMANLIĞI-ALÜMİNYUM ile/değil GALYUM

( ... İLE/DEĞİL Çok seyrek bulunan, alüminyumu andıran, yoğunluğu 5.9, atom ağırlığı 69.72 olan, 29.8 °C'de ergiyen öğe. [simgesi: Ga] )


-ALÜMİNYUM ile/değil/yerine KARBON-AM ile ÂM[çoğ. A'VÂM] ile AMM[çoğ. AMMÂT] ile ÂMM[< UMÛM] ile HAMM

( Sevgi. | İstek, istemek, istenilen. | Dişillik örgeni, vajina. İLE Yıl, sene. İLE Amca. İLE Genel/umûmî, herkese ait. İLE Şiddetli hararet. )


-ÂM ile SENE-AMAÇ ve/||/<>/> BİLİM

( Anlam doğar. VE/||/<>~> Açıklama sunar. )


-AMAÇ ile/ve/değil/<> GEREKSİNİM-AMAÇ ile/ve/değil/||/<>/> YÖNELİM-AMAÇ ile/ve YÖNTEM

( YÖNTEM ARAYIŞLARI - SARTRE kitabını okumanızı salık veririz. )


-AMAL-İ ERBAA[Ar.] değil/yerine/= DÖRT İŞLEM-AMATÖR TUTUM ile ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK-AMBALE[Fr.] değil/yerine/= AŞIRI YÜKLEME SONUCU ULAŞAN DÜŞÜNEMEME, BUNALIM-AMBLEM ile LOGO

( Çizgi ve resimle yapılan işaretler. İLE Bir ürünün, şirketin ya da hizmetin adının, harf ve resimsel öğeler kullanılarak simgeleştirilmesidir. )


-AMELİYAT[Ar.]/OPERASYON[İng. < OPERATION] değil/yerine/= İŞLEMCE/ONUMİŞLEM | İŞLEM-AMERİKYUM[Fr. < AMERICIUM] = AMERİSYUM

( Atom numarası 95, yapay olarak elde edilen aktinitlerden bir öğe. [simgesi: Am] )


-AMFİARTROZ[Fr.] değil/yerine/= YARI OYNAR EKLEM-ÂMM ile MÜBHEM-AMPELOGRAFİ[Fr.] değil/yerine/= ASMA BİLİM-AMPİRİZM değil/yerine/= DENEYİMCİLİK/DENEYCİLİK-AMSTERDAM ile BARSELONA ile PARİS ile NEW YORK ile DUBAİ

( image)


-ÂN-I DAİM ile/ve/değil/<>/< ÂN-I MUHAYYEL-AN-I DAİM ile/ve HAKİKAT-AN/LAHZA değil/yerine/= KIPI/KIRPIM-ÂN ile ÂN-I DAİM

( ... İLE Güneş. )


-AN ile DÖNEM-ANAGRAM ve/||/<> FAKTORİYEL[!]

( )


-ANAKİKLİK/PALİNDROM ile AMBİGRAM

( Tersinden okununca da aynı anlamı veren sözcük ya da tümce. İLE Tersine çevirme. Sunulduğu biçimiyle okunabildiği gibi tam tersine çevrildiğinde de okunabilen görseller. )


-ANAKİKLİK/PALİNDROM ile AMBİGRAM

( SANMA ŞAHIM | HERKESİ SEN | SÂDIKÂNE | YÂR OLUR
HERKESİ SEN | DOST MU SANDIN | BELKİ O | AĞYÂR OLUR
SÂDIKÂNE | BELKİ O | ÂLEMDE BİR | DİLDÂR OLUR
YÂR OLUR | AĞYÂR OLUR | DİLDÂR OLUR | SERDÂR OLUR

YAVUZ SULTAN SELÎM )


-ANAKİKLİK/PALİNDROM ile AMBİGRAM

( )


-ANAKRONİZM değil/yerine/= ÇAĞAŞIM/TARİH YANILGISI/YANILTISI-ANAYASA HUKUK BİLİMİNDE:
KLASİK DÖNEM ile SİYASAL BİLİM YAKLAŞIMI ile YENİ ANAYASA HUKUKU

( 1800 - 1950 arası. İLE 1950 - 1980 arası. İLE 1980 ve sonrası. )


-ANDIRIM ile/ve/||/<>/< ANDIRIŞLAR KURAMI-ANDIRIM ile/ve/||/<> BENZEŞİM-ANDIRIM ile/ve/||/<> İMGELEM-ANI ile/değil GÖZLEM-ANIMSAMA ile/ve/değil ÇAĞRIŞIM

( Şimdi'ye getirme. İLE/VE/DEĞİL Şimdi'yi, geçmişe/geçmiştekine taşıma/bağlama. )


-ANIMSAMA ile/ve/değil ÇAĞRIŞIM

( LETHOLOGICA: "Dilimin ucunda fakat söyleyemiyorum" durumu. )


-ANIMSAMA ile/ve REKLÂM

( En az bilineni, en çok bilinen aracılığıyla imgeleme. İLE Az bilinenin, çok bilinen ve/ya da tanınan aracılığıyla sunulması. )


-ANIMSAMA ile/ve REKLÂM

( Yapıcı bir yaklaşım daha çok etkindir. İLE/VE Yıkıcı bir yaklaşım daha çok etkindir. )


-ANKİLOZ/ANKYLOSIS[İng.] değil/yerine/= DONUK EKLEM-ANLAM

( İnsanda ve kişide karşılığı bulunmayan şey, anlam değildir. )


-ANLAM SANATLARI'NDA:
İLHAM ile/ve/<> TEVRİYE[< VERÂ] ile/ve/<> İSTİHDAM ile/ve/<> MUGALATA-İ MANEVİYE ile/ve/<> TENÂSÜB[< NİSBET] ile/ve/<> LEFF Ü NEŞR ile/ve/<> TECÂHÜL-İ ÂRİF[/ÂNE/ÎN] ile/ve/<> HÜSN-İ TA'LÎL[< İLLET] ile/ve/<> SİHR-İ HELÂL ile/ve/<> İRSÂD ile/ve/<> MÜBALAĞA ile/ve/<> TEZAD ile/ve/<> İSTİĞRÂK[< GARK][GULÜVV] ile/ve/<> TEKRÎR[< KERR] ile/ve/<> RÜCÛ ile/ve/<> TEFRÎK[< FARK] ile/ve/<> KAT' ile/ve/<> TERDÎD[< REDD] ile/ve/<> İLTİFÂT ile/ve/<> TELMİH ile/ve/<> İRSÂL-İ MESEL

( İki ya da ikiden fazla anlamı olan bir sözcüğü, bir mısra ya da beyitte tüm anlamlarıyla kullanma sanatı. İLE/VE
Bir mısra ya da beyitte, birden fazla anlamı olan bir sözcüğü, anlamlarından sadece yakın anlamını söyleyip uzak anlamını kastetme sanatı. İLE/VE
Bir mısra ya da beyitte, bir sözcüğü hem gerçek, hem mecaz anlamlarını kastederek kullanma sanatı. İLE/VE
Anlamı birden fazla olan sözcük ve deyimleri beyitin anlamını değişik biçimlerde açıklanabilecek biçimde kullanma sanatı. İLE/VE
Bir konuyla ilgili birden fazla sözcüğü bir mısra ya da beyitte sıralama amacı gütmeden kullanmak. İLE/VE
Bir beyitte yer alan, birbirleriyle ilgili sözcüklerin sıralanmasıyla yapılan edebî sanat. İLE/VE
Bir anlam inceliği yaratmak ya da bir lâtife yapmak amacıyla, bilinmiyormuş ya da başka türlü biliniyormuş gibi gösterme sanatı. İLE/VE
Nedeni bilinen bir olayı, düşsel ya da gerçekdışı ve güzel bir olaya bağlama yoluyla yapılan edebî sanat. İLE/VE
Bir sözcüğü ya da söz öbeğini hem kendinden önceki sözcüklerin sonunda, hem sözcüklerin başında anlamlı olacak biçimde kullanma. İLE/VE
Bir mısranın secî ya da uyağını bir iki sözcükle ima etme sanatı. İLE/VE
Bir sözün etkisini güçlendirmek için bir şeyi abartılı biçimde az ya da çok göstererek ve lâtifeli bir biçimde anlatma. İLE/VE
İki duygu/düşünce/hayal arasındaki birbirlerine karşıt özellikleri birarada söyleme. İLE/VE
Över gibi görünerek yermek, yerer gibi görünerek övme sanatı. İLE/VE
Söyleyişi güçlendirmek için belirli bir anlamdaki sözcüğü ya da söz öbeğini yineleme sanatı. İLE/VE
Bir sözün anlamını, bir kavramın gücünü pekiştirmek için, o sözden/kavramdan cayar gibi görünüp cayılmış görünen sözü/kavramı daha güçlü biçimde belirtmek. İLE/VE
İki şey arasındaki farkı belirtmek. İLE/VE
Söyleyişin gücünü artırmak için, sözü [mısrayı, satırı] yarıda kesmek. İLE/VE
Sözü, beklenmedik, çarpıcı bir sonuca bağlama sanatı. İLE/VE
Şiirde bir duygulanma ya da duygu değişikliğiyle şiirdeki konuyu değiştirmeden seslenilen kişiyi ya da varolanı değiştirmek. İLE/VE
Bilinen bir olay, kişi ya da nükte, fıkra, atasözünü dolaylı biçimde anlatma, ima etme sanatı. İLE/VE
Bir düşünceyi pekiştirmek amacıyla bir atasözü ya da o değerde bir söz öbeğini alıntılamak/kullanmak. )


-ANLAM/KAVRAM ve/||/<> NİTELİK ve/||/<> İLİŞKİ ve/||/<> KİPLİK-ANLAM ile/ve ÂLEM-ANLAM ile/ve ALT ANLAM

( ... ile/ve HIPONOIA )


-ANLAM ile/ve AMAÇ-ANLAM ile/ve/<> AMAÇ-ANLAM ile ANLAM VERİCİ

( Ne olmadığını anlamak, anlamaya olanak/ortam yaratır. )


-ANLAM ile/ve/<> ANLAM VERME-ANLAM ile/ve ANLAM'IN ANLAMI-ANLAM ile/ve/<> ANLAMI ANLAMAK-ANLAM ile/ve/<>/>/< BÜTÜNLÜK

( Anlam, bütünlük gerektirir. )


-ANLAM ile/ve/<>/>/< BÜTÜNLÜK

( Meaning needs integrity. )


-ANLAM ile/ve/<>/>/< BÜTÜNLÜK

( Anlamak, beğenmenin başlangıcıdır. )


-ANLAM ile/ve/> DAYANAK-ANLAM ile/ve/||/<>/< DEĞER ile/ve/||/<>/< AMAÇ

( "Herkeste, [zannı] var." İLE/VE/||/<>/< "Herkeste var." İLE/VE/||/<>/< Herkeste yok. )


-ANLAM ile/ve/<> DERİNLİK

( Anlam, amaca yönelik olandır/olmalıdır. )


-ANLAM ile/ve/değil EŞİK-ANLAM ile/ve/> ETKİ

( Anlam varsa ifadesi sonsuza kadar gider. )


-ANLAM ve/=/||/<> FARK-ANLAM ile/ve İÇLEM

( ... İLE/VE Bir kavramın çağrıştırdığı kaplama giren niteliklerin ya da taşıdığı özelliklerin tümü. | Bir nesnenin içeriğini oluşturan şey. )


-ANLAM ile/ve/<> İMLEM-ANLAM ile/ve/<> İŞLEV-ANLAM ile/ve KAVRAM-ANLAM ile KAVRAM-ANLAM ve KRİZ-ANLAM ile/ve/<> MUTLULUK-ANLAM ile/ve NEDEN/İLLET-ANLAM ile/ve/<> SORUMLULUK-ANLAM ile/ve/<> TAD

( Bir şeyin anlamı olmazsa, tadı/lezzeti de olmaz. )


-ANLAM ve/<> TARİH ve/<> DİL-ANLAM ile/ve/<> USTALIK-ANLAM ile/ve YORUM-ANLAMAK ile/ve/> DEĞİŞİM/DÖNÜŞÜM-ANLAMAK ile/ve EYLEM

( Eylemin en yüksek biçimi, dildir/sözdür. )


-ANLAMBİLİM = SEMANTICS[İng.] = SÉMANTIQUE[Fr.] = WORTBEDEUTUNGSLEHRE, SEMANTIK[Alm.] = SEMANTICO[İt., İsp.] = İLM el-DELÂLET[Ar.] = NAMÛGÂRŞİNASÎ[Fars.] = SEMANTIEK[Felm.]-ANLAMLANDIRMA ile/ve DENEYİM-ANLATIM ile/ve/<> AKTARIM-ANLATIMDA:
...'YI "BİLİYORSUNUZ" değil/yerine ...'YI BİLDİĞİNİZİ VARSAYIYORUM-ANLAYIŞ ile/ve DEĞİŞİM-ANLAYIŞ ile/ve/<> TANIM-ANLAYIŞ ile/ve/||/<> YAKLAŞIM-ANLIK/ZİHİN > US/AKIL ve/||/<>/> BETİMLEME > KAVRAM ve/||/<>/> OLASILIK > ZORUNLULUK (BİLİNCİ)-ANOMİ ile HİÇÇİLİK/NİHİLİZM-ANTİK YUNAN'DA:
HELEN DÖNEMİ ile/ve/<> HELENİSTİK DÖNEM ile/ve/<> ROMA DÖNEMİ

( M.Ö. VI. - IV. yy. İLE/VE/<> M.Ö. IV. - I. yy. İLE/VE/<> M.S. I. - V. yy. )


-ANTİK YUNAN'DA:
HELEN DÖNEMİ ile/ve/<> HELENİSTİK DÖNEM ile/ve/<> ROMA DÖNEMİ

( )


-ANTİK[Lat.] ile/ve/değil KADÎM-ANTİSELEKSİYON[Fr.] değil/yerine/= TERS SEÇİM

( ... İLE Sigortalının karşılaşabileceği olasılıklardan, yalnızca gerçekleşme olasılığı yüksek olanı seçme. )


-APRAKSİ/APRAXIA[İng.] ile BECERİ YİTIMİ, İŞLEVYİTİM

( İşlev/beceri yitimi. )


-ARA İNANIŞLARDA:
TUTUM ile/ve/||/<> KURAL ile/ve/||/<> SAYILTI-ARAÇ ile/ve YÖNTEM-ARADIĞIN SÜRECE/KADAR ARARIM değil ARAMADIĞIN KADAR ARAMAM-ARAŞTIRMA ile/ve GÖZLEM-ARAZ-I-LÂZIM ile ARAZ-I-MUFÂRIK

( Gerekli araz.[Mâhiyetten ayrılması olanaksızdır] İLE Ayrılabilir araz.[Mâhiyetten ayrılması olanaksız değildir.] )


-ARAZBÂR ile ARAZBÂR-PÛSELİK ile ARAZBÂR-ZEMZEM

( Türk mûsikîsinin pek eski birleşik(mürekkeb) makamlarındandır. [Nevâ'da beyâtî ve rast beşlisi'nin çârgâh'taki şeddi ve uşak dörtlüsünün birleşmesinden meydana gelmiştir.] İLE III. Selim'in ihtirâ[benzeri görülmemiş bir şey icâd etme] ettiği birleşik(mürekkeb) makamlardan biridir. [Arazbâr mürekkebine bir pûselik dörtlüsü ya da beşlisi eklenerek meydana gelmiştir.] İLE Nasır Abdülbâkî'nin tetkik ve tahkikinde adı geçen makam. )


-ARI KAVRAM ve/<> AKIL-ÂRİF ile/ve/> HAKÎM ile/ve/> MÜTEELLİH

( ... > Hem ârif, hem de hakîm olan. )


-ÂRİF ile/ve/> HAKÎM ile/ve/> MÜTEELLİH

( Kâmiller/ârifler, Allah'ın nazarıyla bakar. )


-ÂRİF ile/ve/> HAKÎM ile/ve/> MÜTEELLİH

( Ârif olan... İçi, dışı, dengede tutan. )


-ÂRİM ile ARİM

( Uygunsuz, hoşa gitmez, ters. İLE İnatçı, kafa tutan. )


-ARİTMETİK/İLM-İ HİSAB değil/yerine/= SAYIŞBİLİM-ARKAİK ile KADÎM-ARKAİZM değil/yerine/= ESKİCİLLİK-ARTIRIM ile ARTIRMA ile ARTIŞ

( Bir şeyi idareli harcayarak onun bir bölümünü artırma işi, tasarruf. | Müzayedede artırma. İLE Artırma durumu. | Açık artırma. İLE Artma durumu. Çoğalma. | Harcandıktan sonra bir miktarının geri kalması. | Değerinin yükselmesi, fazlalaşması. )


-ARTIŞ/ARTIM ile ARTIMLI/ARTAĞAN

( Artma durumu. Çoğalma. | Harcandıktan sonra bir miktarının geri kalması. | Değerinin yükselmesi, fazlalaşması. İLE Pişince şiştiğinden, ölçüsü artmış gibi görünen. | Çoğalma özelliği olan. )


-ARZ-TALEP değil/yerine/= SUNUM İSTEM-AŞ yerine TAAM-ASABİYE/NÖROLOJİ değil/yerine/= SİNİRBİLİM-AŞAĞI EĞİLİM ile/ve YUKARI EĞİLİM

( Toprak ve Su. İLE/VE Ateş ve Hava. )


-ASALAKBİLİM ile PARAZİTOLOJİ[İng. PARASITOLOGY | Fr. PARASITOLOGIE][Osm. Ar. TUFEYLİYYÂT]

( Asalakları inceleyen bilim dalı. )


-ASGARİ/MİNİMAL/MİNİMUM değil/yerine/= EN ALT-ASHAB ile/ve ÂLİM-ASILSIZ İHBAR değil/yerine/= YALAN BİLDİRİM-ASIM = ASMA

( Asma işi/durumu. )


-ÂSİM ile ESİM-AŞIRI KULLANIM ile/değil/yerine YERİNDE KULLANIM-AŞK:
[bazen]
CAN ile/<> GAM ile/<> HİÇ-AŞK:
İKRAM değil İHSAN-AŞK/ÇOĞU DURUM:
[önce] AKIM ve/sonra/||/<>/> BAKIM-AŞK/MÂŞUK ve/<> MASUMİYET/MASUM-AŞK ile GARÂM-AŞK ile TAŞKIN SEVGİ, ĞARAM/GARAM-ASKETİZM değil/yerine/= ADANMIŞLIK, ÇİLECİLİK-AŞKINSAL İDEALİZM ile/ve/||/<> ÖZNEL İDEALİZM ile/ve/||/<> AŞKINSAL VE ÖZNEL İDEALİZM ile/ve/||/<> ESTETİK İDEALİZM ile/ve/||/<> SALTIK İDEALİZM

( Kant ve Schelling. İLE/VE/||/<> Fichte. İLE/VE/||/<> Schleiermacher. İLE/VE/||/<> Schiller. İLE/VE/||/<> Hegel. )


-AŞKINSAL İDEALİZM ile/ve/||/<>/> SANAT-ASL ile CİZM-ASLÎ İŞTİRAK değil/yerine/= İLKİL KATILIM-ASPERGER ile/<> OTİZM

( )


-ASTIM ile/ve/||/<> KOAH-ASTRONOM değil/yerine/= GÖKBİLİMCİ-ASTRONOMİ/FELEKİYAT değil/yerine/= GÖKBİLİM-ASTRONOMİ değil/yerine/= UZAYBİLİM-ASÛM ile ASÛM

( Geçimi/maişeti için çok çalışan. İLE Obur, açgözlü. )


-AT ile EDHEM

( ... İLE Karayağız at. )


-ATÂLET[Ar.] değil/yerine/= EYLEMSİZLİK/SÜREDURUM-ATEİZM["ATAİZM" değil!] ile TEİZM

( Ateizm, tanrı tanımazlık, tanrı bilgisine, düşüncesine, inancına sahip olmamak. İLE Teizm, öncelikle ve sadece tanrıyı, aracısız, din ve/ya da hiçbir dinî etkilenim olmadan düşünmek, kabul etmek, inanmak, yaşamak. )


-ATEİZM ile AGNOSTİSİZM/LAEDRİYE[Ar.]

( AGNOSTİK: Bilinemez; Sınırlarını çizmek. )


-ATEİZM ile DEİZM-ATEİZM ile MATERYALİZM-ATEİZM ile NATURALİZM-ATEŞ ile/ve/||/<> YAZI ile/ve/||/<> FELSEFE-BİLİM ile/ve/||/<> SANAYİ

( İnsanlığın gelişimindeki/tarihindeki dört önemli eşik. )


-ATEŞ ile/ve/||/<> YAZI ile/ve/||/<> FELSEFE-BİLİM ile/ve/||/<> SANAYİ

( 70.000'lerde. İLE/VE/||/<> 3500'lerde. İLE/VE/||/<> [M.Ö. ve M.S.] 1000'lerde. İLE/VE/||/<> 1800'lerde. )


-ATHEISM vs. THEISM-ATIF ile YORUM

( Bilginin yanlış olduğu yerde yorumun doğruluğu yanlışlığı konuşulmaz. [Usûlü yanlışın füruğu tartışılmaz.] )


-ATİK ile/değil KADÎM

( Eski. İLE/DEĞİL Eskiyi ardına alarak ve sağlam köklere dayanarak bugüne karşılık verecek ve geleceğe yönelik olabilmesidir. )


-ATİK ile KADÎM-ATILIM ile/ve/<>/< KATILIM-ATMA/ATMAN[Sansk.](ATTA[Palice]) ile ATMARAM

( Her varlıkta varolan ölmez, bozulmaz, değişmez, bileşmez özvarlık; varolan herşeyin ne kadar değişik görünümde de olsa aynı özvarlığı paylaştığı doktrin. Upanişadlar'da kendi özünü kavrayan kişinin Brahma ile bütünleştiğine, Tanrı ile bir olduğuna inanılır. İLE Öz Varlık'ın sevinci. )


-ATOM GRAM ile ATOM NUMARASI

( 1 mol atomun, gram cinsinden kütlesi. İLE Atomun, elektronlarının sayısı ya da çekirdekteki protonların sayısı. )


-ATOM ile/ve/değil/yerine BÖLÜNEMEYEN EN KÜÇÜK-ATOM ile/ve/< ÇEKİRDEK ile/ve/< PROTON/NÖTRON(NÜKLEON[Fr. < Lat.]) ile/ve/< MEZON[Fr. < Yun.] ile/ve/< ELEKTRON ile/ve/< KUARK

( 10¯8 cm. İLE/VE/< 10¯¹² cm. İLE/VE/< 10¯¹³ cm. | Elektrondan ağır, protondan hafif bir atom cisimciği. İLE/VE/< 10¯¹6 cm. İLE/VE/< 10¯¹6 cm. )


-ATOM ile/ve/değil EŞİK-ATOM değil/yerine/= EYCİK-ATOM ile/ve MOLEKÜL[Fr.]

( Bölünemeyen. İLE/VE Pek ufak parça. )


-ATOM ile/ve MOLEKÜL[Fr.]

( Bir elementin özelliklerini taşıyan, maddenin en küçük birimi. İLE/VE İki ya da daha fazla sayıda atomun kovalent bağlarla birbirine bağlanmasıyla oluşan madde. )


-ATOM ile/ve MOLEKÜL[Fr.]

( CEVHER-İ FERDÎ )


-ATOM ile/ve MOLEKÜL[Fr.]

( [kökeni/etimolojisi] TOMOS[Yun.]: Bölmek. İLE/VE ZERRE[Ar.] )


-ATOM ile/ve MOLEKÜL[Fr.]

( Rotasyon. İLE/VE Sirkülasyon. )


-ATOM ile MONAD-ATOM ile/ve/||/<> TO KENON

( Bölünemeyen. İLE/VE/||/<> Boşluk. )


-ATOM ile/ve/||/<> TO KENON

( Fiziksel. İLE/VE/||/<> Matematiksel. )


-ATOM ve/||/<>/< TORYUM[Th]

( Birkaç türü birleştiğinde çeşitli molekülleri, bir tek türü ise bir kimyasal öğeyi oluşturan parçacık. VE/||/<>/< Atom numarası 90, atom ağırlığı yaklaşık 232 olan, yoğunluğu 112,6 olan, 1700 °C'de eriyen, kurşun renginde, havada bozulmaz, atom enerjisi kaynağı olarak kullanılan radyoaktif bir öğe. )


-ATOM ile ZERRE-ATOMCU KELÂM ile/ve İBN-İ SÎNÂ'CI KELÂM-ATON[< ADONAI] ve/<>/< ATUM/ATOM ve/<>/< AMON

( Gökteki nur. VE/<>/< Yerdeki nur. VE/<>/< Gönüldeki nur. )


-ATON[< ADONAI] ve/<>/< ATUM/ATOM ve/<>/< AMON

( Evrende/ilâhta. VE/<>/< Dünyada/evrende. VE/<>/< İnsanda/kalbinde. )


-ATON[< ADONAI] ve/<>/< ATUM/ATOM ve/<>/< AMON

( Güneş. VE/<>/< Zerre. VE/<>/< İnsan. )


-ATREZİ/ATRESIA[İng.] değil/yerine/= KÖRLENİM-ATROFİ/ATROPHY[İng.] değil/yerine/= KÖRELIM-AVAM ile/ve HAVAS ile/ve HAS ile/ve HAS'ÜL-HAS

( İctihadın parçası değil. İLE İctihadın parçası. İLE ... İLE ... )


-AVÂM ile ULEMÂ ile UREFÂ ile UMERÂ

( Tedbir peşindedir. İLE Kanıt peşindedir. İLE Tanık peşindedir. İLE Akıl peşindedir. )


-AVÂM ile ULEMÂ ile UREFÂ ile UMERÂ

( İhtiyât peşindedir. İLE İstidlâl peşindedir. İLE İstişhâd peşindedir. İLE İstişâre peşindedir. )


-AYAĞA KALKMA/KIYAM ve/||/<>/> UYANMA/UYANIKLIK/YAKAZA ve/||/<>/> YÜRÜYÜŞ/SEYR-AYAK ile/ve AĞIM

( ... İLE/VE Ayağın üstündeki tümsek. )


-AYAK ile/ve AĞIM

( Her bir ayağımızda yaklaşık bir trilyon bakteri vardır. )


-AYASOFYA'DA:
İMAM ile/ve/değil KÜRSÜ ŞEYHİ-AYDINLANMA ile/ve/<>/> DEVRİM-AYDINLANMADA:
ATİNA ile/ve/||/<>/> BAĞDAT ile/ve/||/<>/> AMSTERDAM

( )


-AYIRMA ile/ve/değil/yerine PAYLAŞIM-AYNA:
CAM ile/ve/değil/yerine/||/<>/>/< CAN

( Kendi yüzünü görmek isteyenin baktığı. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/||/<>/>/< Özünü görmek isteyenin baktığı. )


-AYNŞTAYN ile AYNŞTAYNİYUM

( Avagadro sayısıyla foton enerjisinin çarpımına eşit olan ve fotokimyada kullanılan bir ışık enerjisi birimi. İLE İlk kez, 1952'de, hidrojen bombası denemesinde keşfedilen, artık hızlandırıcılarda üretilen, aktinitler ailesinden, atom numarası 99, kütle numarası 244'ten 254'e kadar değişmekle birlikte, nötronlarla bombardımanı sonucunda, 15 nötronun peşi peşine U²38; çekirdeğine girmesinin ardından, 6.63MeV enerjili alfalar yayan, 20 gün yarılanma süreli, 253 kütle numaralı izotopu ve daha sonra Pu²39;'un termik nötronlarla bombardımanında, 1.1MeV enerjili betalar[Β¯] yayan, 36 saat yarılanma süreli, 200Μg-300Μg kadar 254 kütle numaralı radyoizotopları elde edilen yapay öğe. Simgesi: Es )


-AYRIK ile AYRIM

( Ayrılmış. | Ayrı tutulan, başkalarına benzemeyen. | Kuraldışı, müstesna. İLE Ayırma eylemi. | Bir kişi ya da nesnenin, ötekilerle karış(tırıl)mamasını sağlayan ayrılık, benzer şeyleri birbirinden ayıran özellik, başkalık, fark. | Alt bölüm. | Cinsleri ve türleri birbirinden ayıran ana karakter. | Ayrılma noktası. | Bir ya da daha çok sahne içinde geliştirilip, olayın tamamlanmış bir parçasını veren film bölüğü. )


-AYRILACAK ZAMAN ve/||/<> VERİLECEK SELÂM

( Vefâ bilmeyene zaman ayrılmaz/ayrılmamalı. VE/||/<> Değer bilmeyene selâm verilmez. )


-AYRILIK/İKİLİK ile/değil SALINIM-AYRILIK ile/ve/<> SAYRILIK/HASTALIK ile/ve/<> ÖLÜM-AYRIM ile/değil AÇIKLAMAK/ÖĞRETMEK ÜZERE, (PEDAGOJİK)-AYRIM ile/ve ANLAMLANDIRMA-AYRIM ile AYIRIM-AYRIM ile/ve/<> BİRLİK-AYRIM <>/> ÇATIŞKI <>/> BİREŞİM-AYRIM ile/ve İLİŞKİ-AYRIM ile/ve/<>/||/değil ÖTEKİLEŞTİRME-AYRIM ile/ve SINIR-AYRIM ile/ve/||/<>/< TANIM-AYRINTI ile AYRIM-AYRINTI >< ÖLÜM-AZÂB ile ELEM-AZAMİ/MAKSİMAL/MAKSİMUM değil/yerine/= EN ÜST-AZİM ile ISRAR-ÂZÎM ile KEBÎR-AZİM ve/||/<>/> SEBAT ve/||/<>/> SABIR

( Başlarken. VE/||/<>/> Sürdürürken. VE/||/<>/> Bitirirken. )


-AZÎMU'L-KAVM ile KEBÎRU'L-KAVM-AZM ile MEŞÎET-AZM ile NİYET-AZM ile ZEMÂ'-B ve/||/<>/> İSİM ve/||/<>/> ALLAH ve/||/<>/> RAHMAN ve/||/<>/> RAHİM

( İle VE/||/<>/> Adı VE/||/<>/> Allah'ın VE/||/<>/> Doğa VE/||/<>/> Tasavvur
[Allah'ın, doğa ve tasavvur adı ile...] )


-BÂB-ÜS-SAÂDE ile/ve BÂB-ÜS-SELÂM

( Topkapı Sarayı'nın üçüncü kapısı/dış kapısı. İLE/VE Topkapı Sarayı'nın ikinci kapısı. )


-BÂC-I AĞNAM ile/ve/<> BÂC-I TAMGA ile/ve/<> BÂC-I BÜZÜRK ile/ve/<> BÂC-I KIRTIL ile/ve/<> BÂC-I NİYÂBET

( BÂC[Fars.]: Vergi/harç. | Gümrük vergisi. )


-BACIKURUM ile/ve BACIMALAY

( [Malezya yöresel giysisi] Bayanların. İLE/VE Bayların. )


-BACKSCATTER değil/yerine/= GERİ SAÇILIM-BADEM[Fars.] ile PAYAM/ACIPAYAM

( SOMATA: Badem şerbeti. )


-BADEM ile ACIBADEM

( ... İLE Gülgillerden, bir meyve ağacı. | Bu ağacın, acımtırak, keskin kokulu meyvesi. )


-BADEM ile/ve/||/<>/< ÇAĞLA-BADEM ile KARGADELEN

( ... İLE Kabuğunun çok gevrek olması dolayısıyla kolay kırılan bir tür badem. )


-BADEM = LEVZE = AMANDE, NOYAU-BADEM ile TAŞBADEMİ

( ... İLE Kabuğu çok sert bir tür badem. )


-BÂDİHE = ÂNİ İLHAM-BAĞ-BADEM-BAĞ:
ÖZERKLİK ve/<> HAZIR OLMA ve/<> GÖNÜLLÜLÜK/RIZÂ ve/<> HAREKETE GEÇME/GEÇEBİLME ve/<> KURABİLME(SÜRDÜREBİLME/SÜREKLİLİK) ve/<> PAYLAŞIM ve/<> GÜÇ-BAĞ/BAĞLANTI ile/ve AYRIM-BAĞDAŞTIRMACILIK, SENKRETİZM = SYNCRETISM[İng.] = SYNCRÉTISME[Fr.] = SYNKRETISMUS[Alm.] = SINCRETISMO[İt.] = SYNCRETISMUS[Yeniçağ Lat.] = SÜNKRATISMOS[Yun.]-BAĞIM ile BAĞINTI

( Bir şeyin ya da birinin gücü ve etkisi altında bulunma durumu. İLE Bir nesneyi başka bir nesne ile uyarlı kılan bağ. | Organizmanın değişik yapı, özellik ve olaylarında görülen karşılıklı ilgi, bağlılık, korelasyon. | İki ayrı veri grubu arasında bulunan ilişki derecesinin ölçümü, deneştirme, korelasyon. | İki ya da daha fazla değişken arasındaki bağıntı. | Görelilik. | İki ya da daha çok nitelik arasında matematik işlemleri yardımı ile kurulan bağlılık ya da eşitlik. )


-BAĞIMLI BİÇİMBİRİM-BAĞINTILARDA:
YANSIMA ile BAKIŞIM(SİMETRİ) ile TERS BAKIŞIM ile GEÇİŞME

( xRx İLE xRy ise yRx İLE ... İLE xRy ^[ve] yRz ise xRz )


-BAĞIŞ ile/<> İHSÂN ile/<> LÜTÛF ile/<> HİMMET ile/<> KEREM ile/<>
İNÂYET ile/<> İLTİFAT ile/<> ATÂ ile/<> ATIFET ile/<> HÎBE-BAĞLAÇ ile BAĞLAM ile BAĞLANTI/BAĞLANAK ile BAĞLAŞIK ile BAĞLAYICI ile BAĞLI

( Eş görevli sözcükleri ya da önermeleri birbirine bağlayan sözcük türü. İLE Deste. | Herhangi bir olguda olaylar, durumlar, ilişkiler örgüsü ya da bağlantısı. | Bir dil birimini çevreleyen, ondan önce ya da sonra gelen, çok sayıdaki durumda söz konusu birimi etkileyen, onun anlamını, değerini belirleyen birim ya da birimler bütünü. | Bent. İLE İki ya da daha çok şeyin birbiriyle bağlı bulunması, ilişki. | İki şey arasında ilişki sağlayan bağ. | Yapılacak işle ilgili sözlü ya da yazılı antlaşma. İLE Aralarında antlaşma ya da sözleşme sağlanmış olan kişi ya da topluluk, müttefik. | Sonuç, neden gibi birbiriyle sıkı sıkıya bağlı ve karşılıklı bağımlı olan nesne, terim. İLE Bağlama niteliği olan. | Bağlamaya ve birleştirmeye yarayan. | Uyulması zorunlu. | Kuruduğu zaman yüzeyde film oluşturan, pigment ve dolgu nesnelerini bir arada tutan, boyanın uçucu olmayan bölümü. İLE Bir bağ ile tutturulmuş olan. | Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste. | Sınırlanmış, sınırlı. | Kapatılmış olan, kapalı. | Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan. | Birine, bir düşünceye, bir anıya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, sâdık, tutkun. | Halk inanışına göre, büyü etkisiyle eşeysel güçten yoksun edilmiş eril. )


-BAĞLAM ile/ve AÇI-BAĞLAM ile/ve/||/<>/< ANLAM ile/ve/||/<>/< KAVRAM-BAĞLAM ile/ve BAĞLAÇ-BAĞLAM ile/ve/||/<> İTİBAR-BAĞLAM ile/ve/||/<> KOŞULLAR-BAĞLAM ve/> NİYET ve/> EREK-BAĞLAM ve/||/<> YAŞAMSAL KOŞULLAR-BAĞLAMAK ile/ve DÜĞÜM-BAĞLANTI ile/ve BAĞLAM-BAĞLILAŞIK ile BAĞLILAŞMA ile BAĞLILIK/BAĞLILAŞIM

( Biri ötekine bağlı olarak var olan, biri olmadan öteki düşünülemeyen iki şeyin bu ilişki yönünden durumu. İLE İki şey arasında karşılıklı bağıntı olmak ya da bağlılık kurmak. İLE Bağlı olma durumu, merbutiyet. | Birine karşı, sevgi, saygı ile yakınlık duyma ve gösterme, sadakat. | Bağlılaşım. )


-BAĞLILIK ile/ve GEREKSİNİM-BAHÇE ile HARIM

( ... İLE Sebze ve meyve bahçesi. | Tarla ve bahçe çevresindeki çit. )


-BAÎD-İ LÂZIM

( Bir makamın seyir dahilinde bulunup da istimali yok denilecek kadar o makama dâhil olan perdelere denir. [Sabâ makamının seyrinde neva perdesinin cüz'i bulunması gibi] )


-BAÎM ile BÂİN

( Put, heykel. İLE Dibi geniş kuyu, bostan kuyusu. )


-BÂKÎ ile KÂDÎM ile MÜTEKADDİM-BAKIM ve/<> BÜTÜNLÜK-BAKIM ve KÜLTÜR ve UYGARLIK-BAKIM ile/ve/<> ÖZEN-BAKIM ile/ve/<> TEMİZLİK-BAKIŞ AÇISI ile/ve/||/<>/>/< TUTUM-BAKIŞIM/SİMETRİ ile/ve UYUM-BAKIŞIM = SYMMETRY[İng.] = SYMÉTRIE[Fr.] = EBENMAß, SPIEGELGLEICHHEIT, SYMMETRIE[Alm.] = SIMMETRIA[İt.] = SIMETRIA[İsp.] = CONVENIENTIA PARTIUM[Lat.] = SÜMMETRIA, EMMETRIA, EURÜTHMIA[Yun.] = el-TENÂSUK, el-TAMÂSUL, TAVÂZİ, MAVÂZÂT[Ar.] = TEKÂRON, SÂZOVÂRÎ[Fars.] = SYMMETRIE[Felm.]-BAKMAK ile/ve GÖZLEM

( NAZAR: Aklın hareketi.[HAREKET'ÜL AKL] )


-BAKULUM ile/değil PENİS

( Klitoris/penis kemiği [os klitoris/os penis]. [Kemirgenlerde, rakun, mors, binturong ve bazı memelilerde bulunur.] [İnsan ve örümcek maymunları bu kemiğe sahip olmayan tek primatlardır.] )


-BALKIR/ŞİMŞEK ile/ve YILDIRIM

( Bir bulutun tabanı ile yer arasında, iki bulut arasında ya da bir bulut içinde elektrik boşalırken oluşan kırık çizgi biçimindeki geçici ışık, balkır, çakım, çakın, yalabık, yıldırak. | Parıltı. İLE/VE 30 milyon volt gücündeki elektriktir. 30.000°C'lık bir sıcaklığa ulaşır. Saatte 115.000 km.'nin üzerinde bir hızla gider. Tek bir yıldırım çarpması 100.000 amperlik elektrik akımı taşır, bu mikdar 200.000 nüfuslu bir şehri 1 dakika boyunca aydınlatabilir. )


-BALKIR/ŞİMŞEK ile/ve YILDIRIM

( ... İLE/VE Dünyada her gün 17 milyondan fazla ya da saniyede 200'ün üzerinde yıldırım düşer. )


-BALKIR/ŞİMŞEK ile/ve YILDIRIM

( ... İLE/VE Baylara, bayanlardan 6 kat daha fazla yıldırım çarpar. )


-BALKIR/ŞİMŞEK ile/ve YILDIRIM

( Açık havada şimşekli ve gökgürültülü bir fırtınaya yakalanırsanız, en güvenli konum, ağaçlardan uzak durup yüzükoyun yere yatmaktır. )


-BALKIR/ŞİMŞEK ile/ve YILDIRIM

( Her yıl 3-6 Britanya'lı ve 100 Amerika'lı yıldırım çarpması sonucu ölür. Ölüm nedenleri daha çok gövdelerine yakın bir yerde seyyar paratonerler (golf sopaları, karbon kamışlı olta ve balenli sutyen) taşımalarıdır. )


-BALKIR/ŞİMŞEK ile/ve YILDIRIM

( Yıldırım çarpmalarının en çok görüldüğü yerler kıyı bölgeleridir.[Kilometrekare başına yılda yaklaşık 2 kez!] )


-BALKIR/ŞİMŞEK ile/ve YILDIRIM

( Bulutlar arasındadır. Elektrik yüklü bir bulut ile başka bir bulut arasındaki elektrik boşalmasıdır. [Önceden tahmin edilmesi oldukça zordur.] [Belirli hava koşullarında oluşur.] İLE/VE Bulut ile yeryüzü arasındadır. Bulut ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmaları olarak tanımlanır. [Zikzaklı bir yol takip ederek kollar olarak aşağı doğru iner.] [Gök gürültüsü ve şimşekten oluşan, gökyüzü ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmasıdır.] [Genellikle şiddetli bir yağmurla birlikte görülür.] )


-BAM-GÜM-BÂM[Fars.]/KÜMBET[Fars. < GUNBED]/SAKAF[Ar.]/KUBBE[Ar.] değil/yerine/= ÇATI, DAM-BARINAK ile APATAM

( ... İLE Afrika yerlilerinin barınağı. )


-BARSAM ile BERLAM

( Yüzgeçleri dikenli ve zehirli, bir çeşit çarpanbalığı. İLE İnce pullu, sırtı açık kahverengi, yanları ve karnı beyaz, ortalama 30-40 cm. boyunda, Marmara ve Ege Denizi ve Akdeniz'de çokça bulunan bir balık türü. )


-BAŞCIK, KÖMEÇ, KAPİTULUM = KIMME = CAPITULE

( Papatya ve ayçiçeğinde olduğu gibi, sapın yassılaşmış ve genişlemiş ucu üzerinde çiçeklerin yan yana toplanmasıyla oluşan çiçek durumu. )


-BASÎRET ile 'ILM/İLM-BASİT KAPİTULUM = KIMMÎYE-İ ÂDÎYE = CAPITULE-BASİT SALKIM = ANKÛD-I ÂDÎ = GRAPPE-BAŞKALAŞIM ile/ve/||/<> (")CANLANMA(")-BAŞKALAŞIM ile/ve DEĞİŞİM-BAŞKALAŞIM ile GELİŞİM-BAŞKALAŞIM ile İÇBAŞKALAŞIM

( ... İLE Püskürük magmaların, soğurdukları kültelerin/kayaçların etkisi altında, bileşimlerinde oluşan başkalaşım. )


-BAŞKALAŞIM ile YARIBAŞKALAŞIM ile TÜMBAŞKALAŞIM

( ... İLE Böceklerde, kurtçuk evresi görülmeyen başkalaşma türü. İLE Böceklerde, kurtçuk ve koza evresi geçiren başkalaşma türü. )


-BASKILAYICI TUTUM ile/değil/yerine SINIRLAYICI TUTUM-BAŞLANGIÇ:
EYLEM ile/ve/değil/||/<>/< ÖRTÜK EYLEM-BAŞLANGIÇ ile/ve/||/<> KÖKEN ile/ve/||/<> DOĞUM-BAŞLANGIÇ ve/=/||/<>/> VARSAYIM-BAŞTAN SONA ile TÜMEVARIM-BÂTIL ile ZULÜM

( Kendi dışında haklılık kabul etmeyen. İLE Sonuçları. )


-BAYRAKTA:
UÇKURLUK ile/ve/||/<>/> UÇUM

( Direğe yakın olan ve ipe bağlı olan eni. İLE/VE/||/<>/> Öteki taraftaki eni. )


-BAYRAM ile/ve/değil/||/<>/< BAYRAM ÖZLEMİ-BAYRAM ile POTLAÇ[Fr. < POTLATCH < K. Amerika yerli dilinden]

( ... İLE Amerikan yerlilerinin birbirlerine armağanlar verdikleri dinsel bayram. )


-BAZI[Ar.] ile KİMİ, BİRTAKIM-BAZI değil/yerine/= KİMİ/BİRTAKIM-BB CLOUD COMPUTING | BIOMEDICAL INFORMATICS değil/yerine/= BULUT BİLİŞİM | BİYOMEDİKAL BİLİŞİM-BDE/BIG DATA ECOSYSTEM değil/yerine/= BÜYÜK VERİ EKOSİSTEMİ-BEDELSİZ İTHALAT değil/yerine/= ÖDEŞSİZ DIŞALIM-BEHAİM[Ar.] ile/ve EN'AM

( İnsan dışındaki tüm hareket edebilen canlılar. İLE/VE Yararı olan hayvanlar. [At, deve, sığır, koyun vs.] )


-BEHAVIORISM değil/yerine/= DAVRANIŞÇILIK-BEKLENTİ değil/yerine/>< EYLEM-BELÂ ile BELÂ-Yİ MÜBREM

( ... İLE Kaçınılmaz belâ. )


-BELÂ ile NE'AM-BELAGAT/RETORİK değil/yerine/= SÖZDEM-BELİRLE/N/ME, BELİRLENİM = DETERMINATION[İng.] = DÉTERMINATION[Fr.] = DAS BESTIMMEN[Alm.] = DETERMINAZIONE[İt.] = DETERMINACION[İsp.] = CONSTITUTIO, DEFINITIO, DETERMINATIO[Lat.] = HO HORISMOS, HE TAKSIS[Yun.] = VUCHA(T), MÂL[Ar.] = TAYÎN[Fars.] = BEPALING[Felm.]-BELİRLENİM ile/ve DIŞTAN BELİRLENİM-BELİRLENİM ile/ve/||/<> İLİŞKİSELLİK-BELİRLENİM ile/değil İLKE

( ... İLE/DEĞİL Farklılıkları birliğe getirici olan. )


-BELİRLENİM ile/değil İLKE

( Birliğe getiren herşey ilkedir. )


-BELİRLENİM ile/ve KABUL-BELİRLENİM ile/ve ZORUNLULUK-BELİRLENİM ile/ve/||/<> ZORUNLULUK-BELİRSİZ SÖZ/MUĞLAK İFADE ile/değil/yerine KAVRAM-BELİRSİZLİK ile/ve/<> GİZEM-BELİT/AKSİYOM ile/ve/değil EŞİK-BELİT/AKSİYOM ile/ve KOYUT/ÖN DOĞRU/POSTULA(T)

( İnsan zihninin, tümel kuralları. İLE/VE Herhangi bir bilimin, tümel kuralları. )


-BELİT/AKSİYOM ile/ve KOYUT/ÖN DOĞRU/POSTULA(T)

( Kendiliğinden apaçık olan ve böyle olduğu için öteki önermelerin ön dayanağı olan temel önerme. İLE/VE Ön doğru. )


-BELİT/AKSİYOM ile/ve KOYUT/ÖN DOĞRU/POSTULA(T)

( Belitler/aksiyomlar, temellendirilmez. )


-BELİT/AKSİYOM ile/ve KOYUT/ÖN DOĞRU/POSTULA(T)

( Kendileri kanıtlanmayan, kanıtları kanıtlanmaya gereksinim duyulmayacak ilk ilkelere verilen ad. | Tüm bilimler için uyulması gereken temel kurallar. İLE/VE Bir bilim dalının [üyesinin] kabul ettiği temel kurallar. )


-BELİT/AKSİYOM ile/ve KOYUT/ÖN DOĞRU/POSTULA(T)

( ÖZDEŞLİK İLKESİ | ÇELİŞMEZLİK İLKESİ | ÜÇÜNCÜ OLASININ/ŞIKKIN OLANAKSIZLIĞI [ARISTOTELES] )


-BELİT/AKSİYOM ile/ve KOYUT/ÖN DOĞRU/POSTULA(T)

( KOINAI ENNOIAI ile/ve AITEMATA )


-BEN-İM ile BENİM

( "Benim" bir kişiye özgü, ötekileri hesaba katmayan ayrımcılık demektir. )


-BEN-İM ile BENİM

( "Mine" implies exclusivity. )


-BEN-İM ile BENİM

( BENİM!

Uzun boylu, ay yüzlü bir kız vardı kasabanın birinde. Onun sevgisiyle herkes yolunu yitirmişti. İşi gücü dilberlikti, bez yıkarken saçlarını çözer, eteğini beline toplar, âşıklarının gönüllerine ateş çalardı.

Kemâle ermiş, yaşını başını almış bir adam da âşık oldu ona ve tez vakitte kemâlini yitirdi, tecrübeli aklı deliliğe yaklaştı, yüzünün aşkıyla beli iki kat olup gönlü belâ zinciriyle bir girdapta kaldı. Sonunda dayanamadı, kendini ona vakfetti, her işi onun için, herşeyi onun adına yapmaya başladı. Ücretle iş yapsa kazancını ona sunar, eline altın geçse gider o gümüş gövdeliye verirdi. Bir gün genç kız kendine dedi ki:

- Yanışın her an biraz daha artmada ama aşkta masraf ziyâde gerek, sendeki sermaye yalnızca âşk olursa mutfak boş kalır, daha fazlaya gücün yetmezse geç bu sevdadan, davul dengi dengine demişler...

- Sevgili, dedi âşık, gövdemde bir avuç ilikten, bir parça deriden başka bir şey kalmadı yolunda harcayacak. Bari beni sat da elde ettiğinle bir müddet daha hoş ol.

- Genç kız âşığını derhal Mısır'a götürdü, orada bir kürsü kurmuşlar, âdet etmişler, satıcı kürsüye oturur, kölesi ayakta durup müşteri beklerdi. Bir müddet beklediler. Adam hiç üzüntü göstermiyor, hiç boynunu bükmüyor, hatta müşteri çıktığı vakit baş gösterecek ayrılığı da aklına getirmiyordu. Bir adam gelip genç kıza sordu:

- Şu ayakta bekleyen yaşlı adam senin kulun mu?
- Evet, benim kulumdur!...

O sırada, yaşlı adam, bayılıp düştü. Adam pazarlık ile onu satın aldı ve kendine geldiğinde şehrin dışında bir mezarlığa götürdü. Meğer o adamın babası ölmüş, o da babasının ruhu için bir köle azâd etmeyi ahdetmiş, yaşlı adamı satın alması bundanmış. Mezarın başında zavallı yaşlı adamı azâd edip cebini de altınla doldurduktan sonra gönlünü şâd etmek için dedi ki:

- Diliyorsan ey yaşlı adam. Mısır'da kal! Malın eksilmez, seni gözetirim. Dilersen de var git, çünkü artık özgürsün, kendinin sultanısın.

Yaşlı adam, teşekkür ederek genç kızın ardınca koşup yetişti ve altınları avucuna sayıp gönlünü alana yine gönlünü teslim etti. Dünyayı onun yüzünde apaydın görüyordu ve dedi ki:

- A sevgili! Şu gönül, senin için satılmaktan aldığı lezzeti bugüne dek hiçbir şeyden almadı. Hele "benim kulumdur" dediğin andaki saadetim, sanmam ki başka bir kimsede olsun!

Haydi yine beni pazara götürüp sat ki,
tekrar "Benim!" dediğini duyayım! )


-BEN:
"ŞUYUM/BUYUM, BU/ŞU KADARIM!" ile/ve/değil/yerine/||/<>/></>/< BEN'İM-BENCE/BANA GÖRE/BENİM İÇİN değil/yerine SANIRIM-BENDE KUSUR VAR değil BİR HATA YAPMIŞIM-BENZER ile BENZEŞEN ile BENZEŞİM ile BENZEŞLİK ile BENZEŞME ile BENZETİ ile BENZETME ile BENZEYİŞ-BENZEŞİM ile/değil BAKIŞIKLIK-BEREKET ve/<>/< PAYLAŞIM-BERKELYUM

( Atom numarası 97, atom ağırlığı 294 olan yapay öğe. [simgesi: Bk] )


-BEŞER ile/değil/yerine/>< ÂDEM

( [Kendi sorumluluğunu] Al(a)mayan/alamamış. İLE Alan/almış. )


-BEŞÛŞ/BEŞÎR[Ar.] ile/ve HECCÂM

( Güleryüzlü, şen. İLE/VE Taşlama/hiciv yapan/sanatçısı. )


-BETHLEHEM

( Ekmeğin evi. Kudüs'ün güneyindedir. [Hz. İsa'nın doğduğu ve son yedi gününü geçirdiği bölge.] )


-BEZÎM ile BEZÎN[Fars. < BEZÎDEN]

( Kuvvetli, zorlu kişi. İLE Esici, esen, esnek. )


-BEZM ile/ve REZM-BG/BYZANTINE GENERALS PROBLEM değil/yerine/= BİZANS GENERALLERİ SORUNU-Bİ-L-İHTİMÂM ile Bİ-L-İHTİRÂM

( Özenerek, özenle, dikkat ederek, dikkatle. İLE Saygı duyarak, saygıyla. )


-Bİ'L-MUTÂBAKA ile Bİ'T-TAZAMMUN ile Bİ'L-İLTİZÂM

( Örtüşme. İLE İçlem. İLE Gereklilik. )


-BI/BIOMEDICAL INFORMATICS değil/yerine/= BİYOMEDİKAL BİLİŞİM-BİÇİM

( MORPH, FORM )


-BİÇİM ile BİÇEM

( Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü. | Biçme işi. İLE Anlatma, oluş, deyiş ya da yapış biçimi, tarz, üslûp. )


-BİÇİM ile/ve DÜZEN

( Çoklukta, birlik olan/olduran. )


-BİÇİM ile/ve/<> İÇERİK

( Bir şey bir şeyin içeriğiyse, içeriği olduğu şey onun biçimidir. )


-BİÇİM ile/ve/||/<> İDOLA/PUT/SANEM-BİÇİM ile KİP-BİÇİM ile/ve ÖZ-BİÇİM = SÛRET = FORM[İng.] = FORME[Fr.] = FORM[Alm.] = FORMA[Lat.] = MORPHE, EIDOS[Yun.] = FORMA[İsp.]-BİÇİMBİLİM

( MORPHOLOGY )


-BİÇİMBİRİM ile BİÇİMBİRİMSEL-BİÇİMSEL SESBİLİM ile BİÇİMSEL SESBİRİM-BİHİM ile BİHÎN/E[Fars.]

( O, onları, onlara, onlardan, onlarla. İLE Pek/en iyi, seçkin. | Hallaç. )


-BİLÂD-I RÛM

( Osmanlı Devleti içinde bulunan kentler. Anadolu. )


-BİLANÇO değil/yerine/= DENGELEM-BİLDİĞİM/İNANDIĞIM ŞEYİ YAPARIM ile/değil BİLDİĞİM/İNANDIĞIM ŞEYİ, YAPARIM-BİLDİĞİNİ/BİLMEDİĞİNİ GÖSTERMEK İÇİN KONUŞMAK değil/yerine GERİBİLDİRİM-BİLDİRGE ile/ve/değil PAYLAŞIM-BİLDİRİM ile İŞAR[Ar.]

( ... İLE Yazı ile bildirme. )


-BİLEŞEN ile BİLEŞİK ile BİLEŞİM

( Bir bileşiğin moleküllündeki elementler ya da alt grupların her biri. | Bir karışımın öğeleri. İLE İki ya da daha fazla maddenin belirli oranlarda tepkimeye girerek oluşturdukları ve özellikleri kendini oluşturan maddelerden farklı ve bileşenlerinin fiziksel yollarla birbirinden ayrılamadığı madde. İLE Bir materyali oluşturan öğeler ya da bileşikler. )


-BİLEŞEN ile BİLEŞİK ile BİLEŞİM ile BİLEŞKE

( Fizikte ve dilde. İLE Kimyada, doğada, dilde, felsefede. İLE Kimyada. İLE Fizikte. )


-BİLEŞEN ile BİLEŞİK ile BİLEŞİM ile BİLEŞKE

( Bir bileşke oluşturan kuvvetlerin her biri. | Bileşim yoluyla bir sözcüğün yapısına giren sözcük. [Sivrisinek] İLE Bileşerek oluşmuş, basit olmayan, mürekkep. | Kİmyasal tepkimeler sonucunda, iki ya da daha çok öğeden oluşan ve bunlardan bağımsız, fiziksel, kimyasal nitelikler gösteren özdek/madde. [Su] | Ses ve görüntünün birlikte yer aldığı film parçası. İLE İki ya da daha çok öğenin biraraya gelerek yeni bir öğe oluşturması, terkip. | Bir maddenin, hangi kimyasal türlerden oluştuğun belirleyen verilerin tümü. | Bileşme sonucu oluşan cisim. İLE Bir cisme uygulanan birkaç kuvvetin toplam etkisine eşit olan tek kuvvet. )


-BİLEŞİK ÇİÇEK DURUMU, KAPİTULUM = EZHÂR-I MÜREKKEBE = CALATHIDE, CAPITULE-BİLEŞİK ile KARIŞIM

( Aynı cins moleküllerden meydana gelir. İLE Farklı cins atom ya da moleküllerden meydana gelir. )


-BİLEŞİK ile KARIŞIM

( Kimyasal yollarla ayrıştırılırlar. İLE Fiziksel yollarla ayrıştırılırlar. )


-BİLEŞİK ile KARIŞIM

( Saftır. İLE Saf değildir. )


-BİLEŞİK ile KARIŞIM

( Yapısındaki elementler belirli kütle oranlarında birleşirler. İLE Belirli bir oran yoktur. )


-BİLEŞİK ile KARIŞIM

( Yoğunlukları karakteristiktir. İLE Yoğunlukları karışımdaki maddelerin karışma miktarına bağlı olarak değişir. )


-BİLEŞİM ile BİREŞİM(/KURGUL)/TEVHİD

( Kimyasal. İLE Kavramsal. )


-BİLEŞİM ile BİRLEŞİM

( Bileşme durumu. | İki ya da daha çok ögenin bir araya gelerek yeni bir öge oluşturması, terkip. | Bir nesnenin hangi kimyasal türlerden oluştuğunu belirleyen verilerin tamamı. | Bileşme sonucu oluşan nesne. İLE Birleşme durumu. | Bir topluluğun, bir gün içindeki toplanmaları, inikat. | Döllenmek için erille dişil hayvanın bir araya gelmesi. )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( İzler/seyreder. İLE Söz söyler, konuşur. İLE Susar. İLE İnat eder. İLE Laklak eder. )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( Âlimler, mesafe/menzil alır; cahiller, yolun başında birinin gelip kendini götürmesini bekler. )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( Cahilin kalbi, dudağında; âlimin/ârifin ağzı/dili, kalbindedir. )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( Âlimin sözü incidir; cahilin sözü, günde, bin can incitir. )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( Asıl güneş, âşıkların, âriflerin kalplerinden, gözlerinden doğan güneştir. )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( Bilen/bilge kişi konuşur, çünkü söyleyebileceği bir şeyleri vardır. Cahil kişi konuşur, çünkü "bir şeyler söylemek zorundadır". )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( Wise people talk, because they have something to say; fools talks, because they "have to say something". )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( [hatasını gösterdiğimizde] Teşekkür eder. İLE Anlayışla kabul eder ve gülümser. İLE Yararlanır. İLE Küfür/hakaret eder. İLE ... bile görmez. )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( Akıllı, şakadan bile öğüt alır; ahmak, her öğüdü, şaka sanar. )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( Ancak yaşadıklarına/deneyimleyebildiklerine hükm eder. İLE Yaşamadıklarına da hükm eder ya da etmeye çabalar. İLE ... İLE ... İLE ... )


-BİLGE/ÂRİF ile BİLİM İNSANI/ÂLİM ile AYDINLANMIŞ ile CAHİL ile AHMAK

( Bilenle ya da bilmeyenle tartışılabilir. Fakat bildiğini sananla tartışmak, ahmaklıktır. )


-BİLGELİK ile/değil MİSTİK DENEYİM-BİLGİ ile/ve/<> BİLİM

( İşlenen/kullanılan/uygulanan veri/deneyim. İLE/VE/<> Yöntemli bilgi. )


-BİLGİ ve/||/<>/> BİLİM ve/||/<>/> DAYANÇ(SABIR) ve/||/<>/> YETİNME

( Anamal/sermaye. VE/||/<>/> Silah. VE/||/<>/> Giysi. VE/||/<>/> Kazanç. )


-BİLGİ ile/ve BİRİKİM

( Kişiler, başaklara benzerler, içleri boşken havadadır, doldukça eğrilir. )


-BİLGİ ile/ve BİRİKİM

( Bilgi tohumdur. Bire yüz verir. Verdigi yüzün her biri bir tohumdur ki, sana bilgelik, torunlarına da ilham verir. )


-BİLGİ ile/ve BİRİKİM

( Deneyimi olmayan kavram yetersiz, kavramı olmayan deneyim boştur. )


-BİLGİ ile/ve BİRİKİM

( Zihinsel bilgi sürecinde 5 aşama:
1. Genel deneyim.
2. Özel deneyim.
3. Olgusal Bilim.
a. Deney ve Gözlem,
b. Kuram oluşturma,
4. Günlük Bilim.
5. Aşkın Bilimler. )


-BİLGİ ve DEĞİŞİM-BİLGİ ve/<>/= DENEYİM

( Birine, gökyüzünde 300 trilyon yıldız olduğunu söylerseniz inanır/kabul eder ama "Şu masa, boyalı!" derseniz gidip önce bir eller. )


-BİLGİ ve/<>/= DENEYİM

( ... VE/<>/= Farklı durumları görmek. )


-BİLGİ ile/ve/||/<>/> DENEYİM ile/ve/||/<>/> YARATICILIK

( )


-BİLGİ ve EDİM

( Mahsusun, makul duruma getirilmesi. VE Amaca bağlı davranışlar. )


-BİLGİ ve/<> EMEK/EYLEM

( İşe taşınmayan bir bilgi, kişinin sahip olduğu bir bilgi değildir. )


-BİLGİ ile/ve/= ERDEM-BİLGİ ile/ve/> SEÇİM-BİLGİ ile/ve/yerine YÖNTEM-BİLGİLEN(DİR)ME ile/ve/<> EĞİTİM

( Kanuni Sultan Süleyman döneminde eğitim bütçesi toplam bütçenin dörtte biri kadardı. )


-BİLGİLEN(DİR)ME ile/ve/<> ÖĞREN(/T)İM

( Düşünmeden öğrenmek, yitirilmiş bir emektir. )


-BİLGİLEN(DİR)ME ile/ve/<> ÖĞREN(/T)İM

( Öğrenensiniz, yapansınız, öğretensiniz. )


-BİLGİNİN VE ÜNİVERSİTENİN ÖNCELİKLİ İŞLEVLERİNDE:
ARAŞTIRMA ve/||/<>/> AKTARIM-BİLGİSAYAR:
VERİ ve/+ PROGRAM > ÇIKTI
ile/ve/değil/||/<>/>
VERİ ve/+ ÇIKTI > PROGRAM

( "Yapay zekâ"ya kadarki bilinç/yaklaşım/teknoloji. İLE/VE/DEĞİL/||/<>/> "Yapay zekâ" bilinci/yaklaşımı/teknolojisi. )


-BİLGİSİZLİK/CEHALET >< BİLİMSEL TUTUM ve BAĞNAZLIK >< FELSEFİ ANLAYIŞ ve GÜÇ/ŞİDDET >< SANATSAL DUYARLILIK-BİLGİYE ERİŞİM:
GÖZLEM ve/+/||/<>/>/< SEZGİ ve/+/||/<>/>/< FARKINDALIK-BİLİM(LER)DE:
EVRİM ile/ve/değil/||/<>/< DEVRİM-BİLİM/İLİM ile İKTİSAT-BİLİM/İLİM ile SİYASET

( İlim artıran, dert artırır. )


-BİLİM/İLİM ile SİYASET

( İlmin en yükseği, aczini ve özrünü bilmektir. )


-BİLİM ile/ve SU

( Bilim, Su ile simgelendirilmiştir. )


-BİLİM ile/ve/<> DOĞA-BİLİM ile/ve KELÂM

( Kelâm ilmi, öteki ilimlerin şemsiyesidir. )


-BİLİM ile/ve BİLİM FELSEFESİ-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Bilimsel çalışma sözlüksüz, haritasız ve tarihsiz yapılmaz! )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Bilim/ilim hayretle başlar. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Bilim, yalnızca cehaletimizin sınırlarını geriye iter. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Bilim/ilim olasılıklara dayanmaz. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Bilim hakikatlerle uğraşmaz, tümel ilişkilerle uğraşır. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Bilimi destekleyen de, engelleyen de bilim olabilir/olur. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Amelsiz ilim, kitap yüklü eşeğe benzer. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Edep olmadan ilim olmaz. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( İlim, bir ağacın meyvesini yetiştirmek gibidir. O meyveyi yemedikten sonra, ha yetiştirmişsin, ha yetiştirmemişsin. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( İlmî birikimde katkısı olanlar, sevinmek ve övünmek hakkına sahiptir. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( İlmin en yükseği, aczini ve özrünü bilmektir. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( İlmin kral yolu yoktur. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( İlim hâle inkılâp edince ses çıkmaz. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( İlimler, konularının birbirinden ayrılmasıyla sağlanır. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Takdir edilmeyen ilim, göç eder. )


-BİLİM ile/ve BİLİMSEL

( Dış[zahir] ve iç[bâtın] tüm ilimler, ahlâkın arkasındadır. )


-BİLİM ile/ve/||/<> TARİH

( BİLİM TARİHİ KILAVUZU - NOBEL YAY. )


-BİLİM ile/ve/||/<> TARİH

( http://bilimtarihi.org )


-BİLİM ile/ve/||/<> TARİH

( Tanrının yapıp etmelerini inceler. İLE/VE/||/<> Kişinin yapıp etmelerini inceler. )


-BİLİM ile/ve/||/<> TARİH

( Türleri inceler. İLE/VE/||/<> Kişileri konuş(tur)ur. )


-BİLİM ile/ve AÇIKLAMA-BİLİM ile/ve AHLÂK ile/ve DİN

( KANT'IN ÜÇ SORUSUNDA: NE BİLEBİLİRİM? ile/ve NE YAPMALIYIM? ile/ve NEYİ ÜMİT EDEBİLİRİM? )


-BİLİM ile AKSİYOMATİK ZEMİN-BİLİM ve/||/<>/> BİLİMİN BİLİMİ

( )


-BİLİM ile/değil/yerine BİLİMSEL BİLGİ-BİLİM ile BİRİKİM-BİLİM ile/ve/değil DİSİPLİN-BİLİM ile/değil DOĞA FELSEFESİ-BİLİM ile/ve/<> FELSEFE

( Şey üzerine düşünme. İLE/VE/<> Düşünme üzerine düşünme. )


-BİLİM ile/ve/<> FELSEFE

( Şeylerin/eşyanın zihinde/akılda oluşan sûreti/bilinci. İLE/VE/<> Bilincin bilinci. )


-BİLİM ile/ve/<> FELSEFE

( Dış/zahir. İLE/VE/<> İç/bâtın. )


-BİLİM ile/ve/<> FELSEFE

( Açık-seçik kavramların bilinci[< bilgisi]. )


-BİLİM ile/ve/<> FELSEFE

( Nesne, olay/olgu ya da durumlara, nesnelerle bakar. İLE/VE/<> Kavramlara, kavramlarla bakar. )


-BİLİM ile/ve/<> FELSEFE

( FELSEFE: Varolanı açıklama bilimi. )


-BİLİM ile/ve/<> FELSEFE

( Uygulayıcı. İLE/VE/<> Sorgulayıcı. )


-BİLİM ile/ve/<> FELSEFE

( Süreci araştırmak. İLE/VE/<> Başı, süreci ve sonu araştırmak. )


-BİLİM ile/ve/<> FELSEFE

( [başlangıç] Vardır. İLE/VE/||/<>/>< Yoktur. )


-BİLİM ile/ve/değil FELSEFE-BİLİM-BİLİM ve/||/<> FELSEFE ve/||/<> DİN

( Zihnin yürüyüşü. VE/||/<> Aklın yürüyüşü. VE/||/<> Özün/ruhun yürüyüşü. )


-BİLİM ile FEN-BİLİM ile/ve GEÇERLİLİK-BİLİM ile/ve GELENEK-BİLİM ile/ve İLİM

( + DÜZEN(KOZMOS) + NEDENSELLİK + ÖLÇME * MATEMATİK * DİLSEL + HESAP ETMEK * GEOMETRİ * ARİTMETİK * ŞİİR * MÜZİK + KEŞİF * GÖZLEM * KAYIT (İLK KAYIT: MISIR RASATHANELERİ M.Ö. 2500) + TAKLİT )


-BİLİM ile/ve İLİM

( İLİM: Yaşamın ahireti. )


-BİLİM = İLİM = SCIENCE[İng., Fr.] = WISSENSCHAFT[Alm.] = SCIENZA[İt.] = CIENCIA[İsp.]-BİLİM ile/ve/değil KABUL GÖRMÜŞ BİLİM-BİLİM ve/< KORKU-BİLİM ile/ve KÜLTÜR-BİLİM ve/=/> ÖNGÖRÜ-BİLİM ve/<> SANAT

( Nesneler için. VE/<> İnsan için. )


-BİLİM ve/<> SANAT

( Bir kuşun, iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar, uçar ve özgür olur. Uçamayanlar ise "tavuk" olur... "Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz. )


-BİLİM ve/<> SANAT

( Bilim/ilim olmaksızın, sanat, bir hiçtir!
[Lat.][Ars sine scienta nihil est!] )


-BİLİM ile/ve/<> SANAT (VE HAYAL ETME (YETİSİ)[MUHAYYİLE])

( Olanı kavramak. İLE/VE/<> "Olmayanı" getirmek. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( İnsan olmayan herşeyden bahseder. İLE/VE/||/<> İnsanı anlatır. İLE/VE/||/<> Kişinin varoluşunu anlatır. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Varolan. İLE/VE/||/<> Var olması gereken. İLE/VE/||/<> Hayal ettiğini/n gerçekleştir(il)me(si). )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Herhangi bir işi: Bilimsellikle başlat, sanatsallıkla destekle, felsefeyle tamamla! )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Sanatın özü, içsel bir deneyimi iletebilmek için dış formları kullanmaktır. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Sanatı olmayan millet, her zaman dilencidir. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Sanat: Mekânı/zamanı iyi kullanmak. | Görüp göstermek. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Birleştirmek/birlikte tutmak gerekiyor. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( MİFTÂHÜ'S-SAÂDE ve MİSBÂHÜ'S-SİYÂDE )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( FELSEFE: Aklı kullanma sanatı. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( The essence of art is to use the outer form to convey an inner experience. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Sanat, dekoltedir. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Sanatın yolu, sanattır. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( SANAT: Ben'in, yaratıcı gücünü keşfetmek. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Sanat, bir şeyi, başka bir şey olarak görme çabasıdır. | Başka bir şey olma olanağı tanımaktır. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Felsefe, kimsenin, itibar edip etmemesine, itibar etmeyendir/etmemektir. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Felsefe, olan ile olması gereken arasındaki kavramsal düzendir. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Felsefe, düşüncenin merdiveni ve mirâcıdır. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Felsefe, ekinin/kültürün bilincine varmaktır. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( ya, ya da[0 / I] İLE/VE/||/<> hem, hem de İLE/VE/||/<> hem, hem de | ne, ne de )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( "Öğrenilmiş sanat" olmaz! )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Felsefenin en büyük özelliği, hakikat dışındaki herşeyden uzak tutabilmesidir. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Felsefe, üçlülük üzerinedir/üzerindendir. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Felsefe, mantık bilimidir. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( FELSEFE = MUHABBET'ÜL/İSÂR'ÜL HİKMET )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( BİLİM~FELSEFE~SANAT )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( PHILO SOPHOS:
BİLGELİĞİ SEVMEK değil TANRI'YI SEVMEK )


-BİLİM ile/ve/||/<> SANAT ile/ve/||/<> FELSEFE

( Her şeyi kaybetmiş sayılmayız. Her şeyi gösteren müziğimizi/sanatımızı kaybetmediğimiz sürece... )


-BİLİM ile/ve SEVGİ-BİLİM ve/||/<> ŞİİR

( Aklın şiiri. VE/||/<> Kalbin bilimi. )


-BİLİM ile/ve/||/<> SÖZDE BİLİM ile/ve/||/<> BİLİM OLMAYAN-BİLİM ile/ve TEEMMÜL-BİLİM ile/ve/||/<> TEKNİK

( ... İLE/VE/||/<> Bir sanat, bir bilim, bir meslek dalında kullanılan yöntemlerin hepsi. | Fizik, kimya, matematik vb. bilimlerden elde edilen verileri iş ve yapım alanında uygulama. | Bu uygulamaya dayanan, bu uygulamaya ilişkin. | Yol, beceri, yöntem. )


-BİLİM ile TEKNOLOJİ-BİLİM > TEKNOLOJİ > KONFOR(MİZM)-BİLİM ve/||/<>/< TÜMEVARIM-BİLİM ve YAŞAM

( Cinslerle. VE Bireylerle. )


-BİLİM ile/ve/değil/< YÖNELİM-BİLİM ile/ve YORUMBİLİM/HERMENEUTİK-BİLİMSEL BİLGİ ile/ve BİLİMSEL TUTUM-BİLİMSEL KURAM ile/ve/||/<>/> BİLİMSEL YÖNTEM-BİLİMSEL TERİM ile BİR BİLİM DALINA AİT TERİMLER-BİLİMSEL TUTUM/DURUŞ ve/||/<> FELSEFÎ ANLAYIŞ ve/||/<> SANATSAL/ESTETİK DUYARLILIK ve/||/<> HAREKETLİ(SPORCUL) YAŞAM

( Hayret. VE/||/<> Hayranlık. VE/||/<> Aşk. VE/||/<> Coşku. )


-BİLİMSEL TUTUM ve/<> BİLİMSEL TARTIŞMA-BİLİMSEL YÖNTEM ile/ve/değil/yerine/<>/< BİLİMSEL TUTUM-BİLİNÇ ve/=/||/<> EDİM/EYLEM ve/=/||/<> OLANAK/LI/LIK-BİLİNÇ ve/||/<> KİŞİ ve/||/<> YAŞAM

( Gövde. VE/||/<> Kişi. VE/||/<> Yaşam. )


-BİLİNÇ ve/||/<> KİŞİ ve/||/<> YAŞAM

( Tohum. VE/||/<> Ağaç. VE/||/<> Meyve. )


-BİLİNMEYİ "İSTEDİM/İSTEMEK" değil BİLİNMEYİ SEVDİM/SEVERİM-BİLMEK:
GÖRÜ ile/ve/||/<> KAVRAM-BİLMEK ile/ve/<> ANLAM

( Gözyaşı kaynağının ne olduğu sorusu ve yanıtı. İLE/VE/<> Gözyaşının düşünce ve duygulalarla bağlantılarının ne olduğu sorusu ve yanıtı. )


-BİLMİYORUM ile/ve/değil/yerine/||/<>/< BİLİMYORUM-BİLMİYORUM ile/ve/||/<>/> NEREDEN BİLİYORUM?-BİNDİM yerine SÜVÂR OLDUM-BIOFEEDBACK değil/yerine/= DİRİMSEL GERİBİLDİRİM-BIOINFORMATICS değil/yerine/= BİYOBİLİŞİM-BİR OLAY/DURUM:
ÖNCESİNDEKİ DÜŞÜNCE/SÖZ/YORUM ile/değil/yerine SONRASINDAKİ DÜŞÜNCE/SÖZ/YORUM-BİR ile/ve/<> UYUM-BİREŞİM ile/ve/||/<> DENGE-BİRİKİM ve DÖNÜŞÜM-BİRİKTİRME ile/yerine AKIM-BİRİM ile/ve/||/<>/> ARD ARDALIK-BİRİM ile/ve/||/<>/> BİLİM-BİRİM ile/ve/||/<> PARÇA-BİRİNCİL NARSİSİZM ile/ve/||/<>/> İKİNCİL NARSİSİZM

( Doğuştandır.[Kohut][Bireydeki birincil narsisistik yapı, zaman içinde, kendilik nesnesi işlevleri yerinde/yeterince aynalama ve yüksek kırılma yaşatırsa ikincil narsisizme dönüşür.] İLE/VE/||/<>/> Kişinin yaratıcılığının ve etkinliğinin ortaya çıkması; yaşamı, yaşanabilecek kadar zevkli algılaması; acı ve çilelere dayanabilmesi; yaşamının, kendi yaşamı olduğunu derinden duyumsaması; yaşamını gerçekleştirmek üzere yönelmesi ve sonuçlarını da içtenlikle kabul edebilme becerisidir.[Kohut] )


-BİRİNCİL NARSİSİZM ile/ve/||/<>/> İKİNCİL NARSİSİZM

( )


-BİRİNCİL NARSİSİZM ile/ve/||/<>/> İKİNCİL NARSİSİZM

( )


-BİRLEŞİM ile BİRLEŞTİRİM-BİRLİK:
KADÎM ile/ve/||/<>/> HÂDİS

( Zamanda, başlangıcı ve sonu olmayan. İLE/VE/||/<>/> Başlangıcı ve sonu olan. )


-BİRLİK ile/ve AYRIM-BİRLİK ile/ve UYUM

( Uyum, her zaman güçlüdür ve arıdır. )


-BİRLİK ile/ve UYUM

( Uyum, her yanı kaplar ve onun huzuru asla bozulmaz; bu sükûn ve sessizlik gövdendir. )


-BİRLİK ile/ve UYUM

( Her şeyden çok iç huzuruna gereksiniminiz var - ki bu iç ve dış arasındaki uyumu gerektirir. )


-BİRLİK ile/ve UYUM

( Sevgi ve bilgelikle yarattığınız ve yarattıklarınıza bağımlı olmadığınız zaman, sonuç, barış ve uyumdur. )


-BİRTAKIM ile/yerine/değil/< BAZI[< Ar. BA'ZI]-BİSİKLET ve/<> (DAHA) UZUN YAŞAM-BİSİKLET ve/<> ACİL YARDIM-BİSİKLET ve/<> ÇÖZÜM-BİSİKLET ve/<> DEĞİŞİM-BİSİKLET ve/<> DÖNÜŞÜM-BİSİKLET ve/<> GELİŞİM-BİSİKLET ve/<> PAYLAŞIM-BİSİKLET ve/<> TASARIM-BİSİKLET ve/<> UYUM-BİSİKLETİ:
HIZLI KULLANIM değil/yerine SAKİN/YAVAŞ KULLANIM-BİSİKLETTE:
EVRİM ile/ve/değil/<> SÜREÇ

( Bisikletin sürecini izlemek için burayı tıklayınız... )


-BİSİKLETTE:
HAFİFLİK ve/<> AERODİNAMİZM

( İlgili yazı için burayı tıklayınız... )


-BITCOIN ile ETHEREUM-BİTKİBİLİM = BOTANİK = BOTANIQUE-BİTKİBİLİM = BOTANY[İng.] = BOTANIQUE[Fr.] = BOTANIK[Alm.] = BOTANICA[İt.] = BOTÁNICA[İsp.]-BİTKİLER ile/ve/||/<>/> GELİŞİM

( image )


-BİYOLOJİ değil/yerine/= DİRİMBİLİM-BİYOLOJİK BELİRLENİM ile/ve KÜLTÜREL BELİRLENİM

( Beşer. İLE/VE İnsan. )


-BİYOSENTRİZM değil/yerine/= DİRİMÖZEKÇİLİK-BLUETOOTH'TA:
GFSK ile/ve/||/<> FHSS ile/ve/||/<> ISM

( Gauss Tipi Frekans Kayma Modeli. İLE/VE/||/<> Frekans Atlamalı Yayılmış Spektrum. İLE/VE/||/<> Endüstriyel Bilimsel Medikal Radyo Bandı. )


-BLUETOOTH'TA:
GFSK ile/ve/||/<> FHSS ile/ve/||/<> ISM

( Taşıma modülasyonu. İLE/VE/||/<> Radyo frekansı iletişim modülasyonu. İLE/VE/||/<> Veri alışverişi.[2.4 GHz frekanks bandında][lisans gerektirmez] )


-BM ile NATO-BODRUM ile/ve/<> ÇEŞME-BOĞUM ile ENDAZE[Fars.] ile İPLİK ile ÖRÜMCEKTELİ ile PARMAK

( Çubuk şeklinde bir şeyin üzerinde, çepeçevre sıkılmış ya da şişmiş gibi bir durumda bulunan yer. | İki boğum arasındaki bölüm. | Arşının 1/60'ı olan eski parmağın 2.5 katına eşit uzunluk ölçüsü. | Yağmur borusunun, bileziğe oturduğu noktadaki şişkin bölümü. İLE Ölçü. | Eskiden, değerli kumaşları ölçmekte yararlanılan, 0,6575 m. uzunluğunda bir Türk uzunluk ölçü birimi. İLE Arşının 1/60'ı olan parmağın, 1/10'una eşit bir uzunluk ölçüsü. İLE İpliğin, 1/100'ü eşit bir uzunluk ölçüsü. İLE Eskiden, Türk mimarlarının kullandıkları, 75,774 cm.lik arşın. )


-BÖLÜM/KISIM ile SINIF ile TÜR

( İkisi. İLE Araz. İLE Zât. )


-BÖLÜM ile BENT[Fars.]

( ... İLE Bağ, râbıta. | Yasa maddesi. | Kitaplarda, kendi içinde bütünlük oluşturan bölüm. | Suyu biriktirmek için önüne yapılan set, büğet. | Gazete yazısı. | Yaz. )


-BÖLÜM ile BİRİM-BÖLÜM ile BÖLME-BÖLÜM ile/ve/||/<> DÖNEM-BORU ile/ve/değil/yerine/||/<> HORTUM-BOŞ BİÇİM-BOŞLUK HACİM-BOTANİK değil/yerine/= BİTKİBİLİM-BOYUT" ile/ve/değil/yerine/||/<>/< BAĞLAM-BRİFİNG değil/yerine/= ÖZETLEM-BRİFİNG değil/yerine/= ÖZETLEM-BRUKSİZM

( Uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemek. )


-BUĞULU CAM ile BUZLU CAM-BUGÜNKÜ AKLIM ile/ve/değil/yerine/<>/< DÜNKÜ YAPTIKLARIM

( Bugünkü aklım olsaydı, dünkü yaptıklarımı yapmazdım.
Ama dünkü yaptıklarımı yapmayabilseydim, bugünkü aklım da olmayabilirdi. )


-BUHAR ile İSLİM/İSTİM

( ... İLE Gücünden yararlanmak için elde edilen buhar. )


-BULANIK ANLAM ile BULANIK ANLAMLI-BÛM ile BÛN[Fars.]

( ... İLE Kolay. | Dip, nihâyet. | Rahim. )


-BUNALIM ile/değil BUNALTI-BUNALIM ile/ve DUYARSIZLIK-BUNALIM ve/> KÖTÜLÜK-BUNALIM ile/ve SIKINTI-BUNALIM ile/ve YORUM-BÜTÜN ile/ve DÜZEN/SİSTEM-BÜTÜN ile/değil/yerine TÜM

( Parçası bulunur. İLE/DEĞİL/YERİNE Parçası bulunmaz. )


-BÜTÜN ile/değil/yerine TÜM

( Nitelikse. İLE/DEĞİL/YERİNE Nicelikse. )


-BÜTÜN ile/değil/yerine TÜM

( Tekse. İLE/DEĞİL/YERİNE Çoksa. )


-BÜTÜN ile/değil/yerine TÜM

( Bütün, ("Parçaların biraradalığı", "Bütünlük", "Entegrasyon/Integration/Integrity") anlamını taşıyan bir sözcüktür. Tüm ise, (ingilizce "Whole/All") ile karşılık bulur. Parça parça olsa da, çeşitli oranlarda eksiklikler de olsa istisnasız ve ayırımsız, tamamıyla/tümüyle kapsamadır.

Bütün elmalar, bütün insanlar, bütün arabalar, bütün kitaplar, olmaz! Parçalarının ayrı ayrı kullanılma durumu olmayanlar için gereksiz/yersiz/fazladan bir sözcüktür "bütün".

Bir saksıdaki çiçeğin tüm yaprakları söz konusuysa, "bütün yapraklar" denildiğinde, --her sözcüğün, kendi anlamını taşıdığı bilgisiyle--, ucu sararmış/kırılmış, bir parçası kopmuş yapraklar devredışı bırakılmış olur, ki biz tamamını, hepsini demek istiyoruzdur.

"Bütün parçalar" diyemeyeceğimiz ve
"Bütünden Gelim/Bütüne Varım" olamayacağı gibi! )


-BÜYÜK TERİM ile/ve ORTA TERİM ile/ve KÜÇÜK TERİM

( Özne. İLE/VE Neden. İLE/VE Sonuç. )


-BÜYÜK TERİM ile/ve ORTA TERİM ile/ve KÜÇÜK TERİM

( Kıyasın varlıkbilimi ve fiziği. )


-BUYURUM

( IMPERATIVE )


-ÇABA ile/ve/değil/<>/< GİRİŞİM-CAD/COMPUTER AIDED DESIGN/MANUFACTURING değil/yerine/= BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM/ÜRETIM-ÇAĞ ile/ve DÖNEM-ÇAĞRI ile ÇAĞRIM

( Birinin, bir yere gelmesini isteme, davet. İLE Yüksek bir sesin yetişebileceği kadarki uzaklık/mesafe. )


-ÇAĞRIŞIM ile/ve/<> BAĞLAM-ÇAĞRIŞIM = TEDAî = ASSOCIATION)[İng., Fr.] = ASSOZIATION[Alm.] = ASOCIACIÓN[İsp.]-CÂHİL ile/ve/<> ZÂLİM

( Sorgulamayan. İLE/VE/<> Sorgulatmayan. )


-CÂHİL ile/ve/<> ZÂLİM

( Hiçbir şey, eyleme geçen cahillik kadar korkunç olamaz. )


-CAHÎM ile NÂR ile SA'ÎR ile HARÎK-ÇALI ile KATMERİBADEM-ÇALIM/CAKA ile ÇALIM

( Gösteriş, karşıdakini etkileme amacıyla yapılan davranış, kurum. İLE Kılıcın keskin yanı. | Bir şeyin, erebileceği uzaklık, erim. | Biraz benzeme, andırma. | Bir oyuncunun, topu, ayağından kaçırmadan, karşısındaki oyuncuları kıvrak hareketlerle aldatıp geçmesi. | Geminin su kesiminden aşağı bölümünün, baş ve kıç bodoslamasına doğru darlaşması. )


-ÇALIŞMA ile/ve ÜRETİM

( Siz çalışmayı sürdürün, tüm evren sizinle birlikte çalışacaktır. )


-ÇALIŞMA ile/ve ÜRETİM

( İyi olanı isteyin, o zaman tüm evren sizinle birlikte çalışacaktır. )


-ÇALIŞMA ile/ve ÜRETİM

( Çalışma ve bilgi elele yürümelidir. )


-ÇALIŞMA ile/ve ÜRETİM

( Kişinin tek kazancı, çalıştığıdır. )


-ÇALIŞMA ile/ve ÜRETİM

( Çalışan kişinin kimseye zararı dokunmadığı gibi, ondan hem milleti, hem de insanlık yararlanır. )


-ÇALIŞMA ile/ve ÜRETİM

( Ya dünyayı bir oyun gibi görün ya da onun üzerinde var gücünüzle çalışın. Ya da ikisini de yapın. )


-ÇALIŞMA ile/ve ÜRETİM

( Çalışmak zordur, gereksiz çalışmalardan kaçınmak ise daha da zordur. )


-ÇALIŞMA ile/ve ÜRETİM

( Neye gereksiniminiz olduğunu en iyi siz bilirsiniz. )


-ÇALIŞMA ile/ve ÜRETİM

( LABORARE ESTORARE: ÇALIŞMAK İBADETTİR! )


-ÇAM ile ALAÇAM

( Çamgillerin örnek bitkisi olan çok çeşitli türleri yurdumuzda yetişen bir orman ağacı. İLE Rengi kızıla yakın bir çam türü. )


-CAM ile/ve/<>/> AYNA

( Sileriz, "ayna gibi" oldu "denilir". İLE/VE/<> Sileriz, "cam gibi" oldu "denilir". )


-CAM ile/ve/<>/> AYNA

( ... İLE/VE/<>/> Camın sırlanmışı. )


-CAM ile/değil CAN

( Yüzünü görmek isteyenin baktığı. İLE/DEĞİL Özünü görmek isteyenin baktığı. )


-CAM ile İNCİTAŞI

( ... İLE Feldispat cinsinden, suyu az ve eridiği zaman inciye benzeyen taneleri olan, yanardağ kaynaklı cam. )


-ÇAM ile KATRANÇAMI

( Çamgillerin örnek bitkisi olan, dört mevsim yeşil kalabilen, iğne yapraklı, yurdumuzda birçok türü yetişen bir orman ağacı. İLE Gemilerde kullanılan katranın çıkarıldığı bir tür çam. )


-CAM ile/ve/||/<> KELEBEK CAMI

( ... İLE/VE/||/<> Otomobilde ön kapı penceresinde ekseni çevresinde dönerek açılabilen ya da sabit bulunan küçük cam. )


-CAM ile/değil MÜZE CAMI

( ... İLE/DEĞİL Çok daha az yansıma yapar. )


-CAM ile PAYREKS[İng.]

( ... İLE Sıcaklığa ve kimyasal etkilere dayanıklı bir tür cam. )


-CAM değil/yerine/= SIRÇA-CAN = TİRİM = PSYCHY[İng.] = ÂME[Fr.] = ANIMA, VITA[Lat., İt.] = LEBENSHAUCH, DAS BELEBENDE[Alm.] = TO PNEUMA, HO ZÕN[Yun.] = ALMA[İsp.] = ZIEL[Fel.] = SJÆL, İLDSJÆL[Dan.] = DUH[Rus.]-CANIM-CİCİM-CANIM-CİĞERİM-CARNOT ÇEVRİMİ ve/||/<> İDEAL ÇEVRİM-ÇARPILAN ile/ve/<> ÇARPAN ile/ve/<> ÇARPIM

( 12 ile/ve/<>/x 8 ile/ve/<>/= 96 )


-ÇARPIM ile/ve/||/<> KARTEZYEN ÇARPIM-ÇATAL ile/ve/||/<> AYRIM-ÇATIŞKI ile/ve/||/<> GERİLİM-CAYNACILIK(JAİNİZM) ile HİNDUİZM

( Mahavira[Büyük Kurtarıcı] adıyla tanınan, Vardhamana[M.Ö. 540-470]'nın kurucusu olduğu Caynacılık/Jainizm Dini.

Jina: Muzaffer. Doğum-ölüm-yeniden doğum döngüsüne galip gelen anlamında, "Nirvana'ya ulaşan kişi" anlamındadır. (Mahavira[: Büyük kahraman.])

[Üç incisi, "doğru iman", "doğru bilgi" ve "doğru davranış"tır.] )


-CAZİBE/TRAKSİYON değil/yerine/= ÇEKİM-CAZİP değil/yerine/= ÇEKİM-CBIRS/CONTENT-BASED IMAGE RETRIEVAL SYSTEM değil/yerine/= İÇERİK TABANLI GÖRÜNTÜ ERİŞİM SİSTEMİ-CBS/GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEM değil/yerine/= COĞRAFİ BİLGİ DÜZENİ-CC/CORRELATION COEFFICIENT | CLOUD COMPUTING değil/yerine/= KORELASYON KATSAYISI | BULUT BİLİŞİM-CDSS/CLINICAL DECİSION SUPPORT SYSTEM değil/yerine/= KLINİK KARAR DESTEK DÜZENİ-CEBRÎ SATIM değil/yerine/= GÜCERLE SATIM-CEHÂLET/CÂHİL ile/ve ZULÜM/ZÂLİM

( Cahil kişi, kendinin bile düşmanı iken, başkasına dost olması nasıl beklenir? )


-CEHÂLET/CÂHİL ile/ve ZULÜM/ZÂLİM

( Zulümle âbâd olanın, sonu, berbâd olur. )


-CEHÂLET ile/ve/yerine/değil İLİM

( Dönüp dolaşmak. İLE Bilinenden bilinmeyene gitmek. )


-CEHÂLET ile/ve/yerine/değil İLİM

( Dünyaya sizin cahilliğe son vermenizden daha çok yardımı olabilecek bir başka şey yoktur. )


-CEHÂLET ile/ve/yerine/değil İLİM

( İLMİ: - Ya Öğreten, - Ya öğrenen, - Ya seven olmak gerek. )


-CEHÂLET ile/ve/yerine/değil İLİM

( İlmin saati, feyzi belirli olmaz. )


-CEHÂLET ile/ve/yerine/değil İLİM

( İlim öğrendikçe, ilim onun niyetini tashih eder. )


-CEHÂLET ile İLİM

( Dönüp dolaşmak. İLE Bilinenden bilinmeyene gitmek. )


-CEHÂLET ile İLİM

( İLMİ: - Ya Öğreten, - Ya öğrenen, - Ya seven olmak gerek. )


-CEHÂLET ile İLİM

( İlmin saati, feyzi belirli olmaz. )


-CEHÂLET ile İLİM

( İlim öğrendikçe, ilim onun niyetini tashih eder. )


-CEHÂLET ile İLİM

( İlim taliplerine melekler kanatlarını serer. )


-CEHÂM ile CEHÂN[Fars.]

( Yağmur vermeyen bulut. İLE Dünya. | Sıçrayan, fırlayan, çabuk hareket eden. )


-CEHL >< HİLM-ÇEKAP CHECK-UP değil/yerine/= TÜM/TAM BAKIM-ÇEKİLİŞ ile/değil ÇEKİM-ÇEKİM ile ÇEKİM EKİ-ÇEKİM ile/ve/<> GEREKSİNİM-ÇEKİM ile/ve/||/<> İTİM

( Göksel/semâvî. İLE/VE/||/<> Yersel/arzî. )


-ÇEKİM ile/ve YANILSAMA-ÇEKİMSEL BİÇİMBİLİM ile ÇEKİMSEL BİÇİMBİRİM-ÇEKİŞME değil/yerine/>< UYUM-CELİLÜ'L-KELÂM ile DAKİKÜ'L KELÂM

( İtikad. İLE Aklî felsefe [varlık, doğa, kişi, toplum vs...]. )


-ÇELİŞKİ ile/ve/değil/yerine EYTİŞİM-CELSE[Ar.] değil/yerine/= DURUŞMA/OTURUM-CELSE değil/yerine/= OTURUM-CEM ile CEM'[çoğ. CUMÛ] ile CEMM

( Hükümdar, şah. | Şark söylencesinde/mitolojisinde şarap ve içkinin mucidi. | Süleyman Peygbamber'in takma adı. İLE Toplanma, yığma. | Birden fazla kişi, hayvan ve eşyayı gösteren ad. | Çoğul. [Ar. dilb.] İLE Büyük sayı, çokluk, kalabalık. )


-CEM ile İCMAL-CEM ile/>

( ... İLE/>< İki şeyin birarada olamazlığı. )


-CEM ile TE'LÎF-CEM ve/<> TERTİB-CEM ile/ve/değil TEVHİD-CEMM ile KESÎR-CENÂZE NAMAZINDA:
4 SELÂM ve/<> 4 UNSUR-ÇEPTIR/CHAPTER[İng.] değil/yerine/= BÖLÜM-CEREYAN değil/yerine/= AKIM-ÇERGE = ÇADIR HAMAM-CERÎB-üt-TAÂM

( Dört kâfiz arpa ve buğday alan bir ölçek. )


-CERÎM ile CERÎN[çoğ. ECRÂN, ECRİNE, CÜRÜN]

( Kabahatli, suçlu. İLE Hurma kurutma yeri. )


-ÇEŞİTLİLİK ile/ve/<>/> TÜKETİM-ÇEŞİTLİLİK ile/ve/<> UYUMLULUK ile/ve/<>
EVRİM ile/ve/<> BİYOÇEŞİTLİLİK

( Açıklamalar için burayı tıklayınız... )


-ÇEŞİTLİLİK ile/ve/<> UYUMLULUK ile/ve/<>
EVRİM ile/ve/<> BİYOÇEŞİTLİLİK

( )


-ÇEŞİTLİLİK ile/ve/<> UYUMLULUK ile/ve/<>
EVRİM ile/ve/<> BİYOÇEŞİTLİLİK

( image )


-ÇEŞİTLİLİK ile/ve/<> UYUMLULUK ile/ve/<>
EVRİM ile/ve/<> BİYOÇEŞİTLİLİK

( )


-ÇEŞM

( GÖZ )


-CESUR ÖNDERİN ANLATACAĞI:
"BAŞARI/SIZLIK" değil/yerine/< GELİŞİM-CEVÂZ-I İSTİHDAM değil/yerine/= İŞLENDİRME OLURU-ÇEVİRİ ile/ve/<> AKTARIM-ÇEVİRİ ile/ve YORUM

( Dillerin dili. İLE/VE ... )


-CEVİZ/BADEM ve/<> ÇİĞE

( ... VE/<> Ceviz ya da badem içi. )


-CEVR ile ZULM-CEZA ile/ve YAPTIRIM-CEZM

( BİR SÖZCÜĞÜN SONUNDAKİ HARF YA DA HAREKEYİ DÜŞÜRME | KESİN KARAR, NİYET )


-CHIDANANDA ile CHIDARAM

( Bilinç-Mutluluk, ruh sevinci. İLE Bilinç sevinci. )


-ÇİÇEK TABLASI (BİLEŞİKGİLLERDE) = HÂMİL-İ ÂMM = RÉCEPTACLE-ÇİÇEK TABLASI, RESEPTAKULUM = HÂMİL-İ ZEHRE = RÉCEPTACLE-ÇİFT DİEZ ile DONANIM-ÇİFTLEŞ(TİR)ME/AŞIM ile/ve/değil BİRLEŞME

( Hayvanlarda. İLE/VE/DEĞİL İnsanda. )


-ÇİFTLEŞ(TİR)ME/AŞIM ile/ve/değil BİRLEŞME

( DENİZ YILDIZI: Etkin olmayan eşlere verilen ad. )


-ÇİFTLEŞ(TİR)ME/AŞIM ile/ve/değil BİRLEŞME

( MİKSOSKOPİ: Birleşmeyi seyretmekten hoşlanma/hoşlanan. )


-ÇİFTLEŞ(TİR)ME/AŞIM ile/ve/değil BİRLEŞME

( PORNO/GRAFİ: Açık, apaçık olan. [Eşeyselliğin tekelinde bir terim/sözcük değildir. (Güneşin görünürlüğü/varoluşu kadar açık/kesin/net olanlara da "pornografik" denilebileceği gibi)] )


-ÇİFTLEŞ(TİR)ME/AŞIM ile/ve/değil BİRLEŞME

( MEVSİM-İ SİFÂD[Ar.]: Hayvanların çiftleşme mevsimi/dönemi/zamanı. )


-ÇİFTLEŞ(TİR)ME/AŞIM ile/ve/değil BİRLEŞME

( VENERYEN/VENEREAL[İng.]: Eşeysel ilişkiyle ilgili, zührevî. )


-CİHANGÎRLER:
CENGİZ HAN ve (BÜYÜK) İSKENDER ve YAVUZ SULTAN SELİM ve NAPOLYON-ÇIKARIM ile/değil/yerine (SADECE) DÜŞÜNME-ÇIKARIM ile/ve/||/<>/< İLİNEK-ÇIKARIM = İSTİDLÅL = INFERENCE, ILLATION[İng.] = INFÉRENCE[Fr.] = SCHLUSS[Alm.] = ILLATION, CONCLUSIO[Lat.]-ÇIKARIM ile/değil SOYUTLA(N)MA-ÇIKARSAMA ile/ve/<> BİLEŞİM-ÇİM ile/ve/değil/<> ARAPSAÇI

( ... İLE Bir vaziyet planında, genellikle yeşil alanları belirlemek üzere girişik kıvrımlı çizgilerle yapılan bir çeşit tarama. | Bahçelerde, çim yerine kullanılan bir yeşillik. )


-ÇİMENTO ile KALEKİM

( ... İLE Tamir harcı. )


-ÇİMENTO ile KALEKİM

( İnce. İLE Kalın. )


-ÇİMENTO ile KALEKİM

( ... İLE İçinde ince kum yer almaktadır. )


-CİNÂS-I TAMM ile/ve CİNÂS-I NÂKIS ile/ve CİNÂS-I MÜREKKEB ile/ve CİNÂS-I MEFRÛK ile/ve CİNÂS-I DARBÎ

( Söyleniş ve yazılışı aynı [eksik ya da fazlalık bulunmayan], anlamı ayrı iki sözcüğün birlikte kullanılışı. İLE/VE Cinaslı sözcüklerin birinde, bir ya da birkaç harfin fazla olması şeklinde yapılan cinas. [dem > âdem gibi] Cinaslı sözlerden biri, iki ayrı sözcük olan cinas türü. İLE/VE Cinaslı sözcüklerden biri, bağımsız iki sözcükten oluşan cinas türü. İLE/VE Pekiştirme sıfatıyla yapılan cinas türü. )


-CİNÂYET değil/yerine/= ÖLDÜRÜM-ÇİNHİNDİ ÜLKELERİ:
TAYLAND ile/ve/||/<> MALEZYA ile/ve/||/<> KAMBOÇYA ile/ve/||/<> VIETNAM ile/ve/||/<> BALİ ile/ve/||/<> LAOS ile/ve/||/<> MYANMAR-CİSİM

( Ebâdı selâseyi kâbil olan şey. )


-CİSİM ile/ve/||/<>/> CİRİM ile/ve/||/<>/> CESED

( Yeryüzünde. İLE/VE/||/<>/> Gökte/uzayda. İLE/VE/||/<>/> Ölmüş olan. )


-CİSİM ile CİSMANÎ

( Tanrı, ne cisim, ne de cismanîdir. )


-CİSİM ile/ve/değil DÜZGÜN KESİTLİ KATI CİSİMLER-CİSİM değil/yerine/= EYİN-CİSİM ile/ve/<>/< MEKÂN ile/ve/<>/< HEY'ET ile/ve/<>/< SÛRET-İ VEHMİYE(CİSM-İ MEVHUM) ile/ve/<>/< TEŞEKKÜL/TAHAYYÜL/TAŞAHHUS ile/ve/<>/< SÛRET-İ NEV'İYE(İSTİDAD/TAAYYÜN İSTİDADI) ile/ve/<>/< SÛRET-İ CİSMİYE ile/ve/<>/< UNSUR(TAHAYYÜL) ile/ve/<>/< HEYULA-CİSİM ile/ve MEVCUD-CİSİM ile/ve/değil SERT CİSİM-CİSİM ile/ve ZAMAN-CİSM ile CİRM-CİSM ile ŞAHS-CİSM ile ŞEY'-CIVA ile/||/<> CIVA BUHARLI DOĞRULTUCU ile/||/<> CIVA BUHARLI LAMBA ile/||/<> CIVA HAZNELİ KATOT ile/||/<> CIVA LAMBASI ile/||/<> CIVALI ALAŞIM ile/||/<> CIVALI ARK ile/||/<> CIVALI BAROMETRE ile/||/<> CIVALI DOĞRULTUCU ile/||/<> CIVA BUHARLI DOĞRULTUCU ile/||/<> CIVALI MANOMETRE ile/||/<> CIVALI PİL ile/||/<> CIVALI SICAKLIKÖLÇER ile/||/<> CIVALI TERMOMETRE-CIVA ile/değil GALYUM/GALLIUM-ÇİYDEM değil ÇİĞDEM/MAHMURÇİÇEĞİ

( Zambakgillerden, türlü renklerde çiçek açan, çok yıllık, yumrulu bir kır bitkisi. )


-ÇİZGİ GENİŞLEMESİ / DOPPLER GENİŞLEMESİ ile/||/<> ÇİZGİSEL KUSUR ile/||/<> ÇİZGİSEL KUTUPLANMA / DOĞRUSAL KUTUPLANMA ile/||/<> ÇİZGİSEL MOMENTUM / MOMENTUM ile/||/<> ÇİZGİSEL SOĞURMA KAT SAYISI / DOĞRUSAL SOĞURMA KAT SAYISI ile/||/<> ÇİZGİSEL YÜK YOĞUNLUĞU ile/||/<> ÇİZGİ SPEKTRUMU

( ... İLE/||/<> Atom ya da molekülleri düzenli olarak sıralanmış tüm katılarda basınç, sıcaklık, ışın vb. fiziksel etkilerle düzenli yapının bir hattında ortaya çıkan kusur. İLE/||/<> ... İLE/||/<> ... İLE/||/<> ... İLE/||/<> Bir iletken üzerinde birim uzunluk başına düşen yük miktarı. [Simgesi: X. Birimi: C/m (MKS), eyb/cm (CGS)] İLE/||/<> Enerji ya da frekans niceliklerinin kesikli değerler aldığı elektromanyetik spektrum. | Birbirine çok yakın spektral çizgi desenlerinin oluşturduğu band spektrumundan ayrılabilen, düşük basınçta gaz fazındaki atom, iyon ve moleküllerin spektrumu. )


-ÇİZİM-CİZM ile CİZN

( Tayın, porsiyon. İLE Ağaç kütüğü. | Kök. )


-cm ile Cm

( Santimetre. İLE Küryum. )


-CMS/CONTENT MANAGEMENT SYSTEM değil/yerine/= İÇERİK YÖNETİM DÜZENİ-COĞRAFYA ile/ve İKLİM-ÇOK KULLANIM ile/ve/değil/||/<> KÖTÜ KULLANIM-ÇOK ile DELİM

( ... İLE Çok, fazla, ziyade. )


-ÇOKLU ANLAM ile/ve ÇOKLU YORUM

( Yorum çokluğu, farklılıkların kabulünü sağlar. )


-ÇOKLU ANLAM ile/ve ÇOKLU YORUM

( Yorum çokluğu, bilgiyi artırmaz, anlayışı artırır. )


-COMFORT vs. FREEDOM-COMPUTATİONAL NEUROSCİENCE değil/yerine/= BERİMSEL SİNİRBİLİM-CONCEPT vs. TERM-CONSIOUSNESS vs./and PARADIGM-CONTINUITY vs. CONTINUUM-CORUM ile ÇORUM

( Balık akını. | Uskumruların, büyük balıklardan korkarak, kıyıya sığınması durumu. İLE Türkiye'nin bir ili. )


-ÇÖZÜLME ile/ve/||/<> DAĞILMA/DAĞILIM ile/ve/||/<> ERİME

( İki ya da daha fazla nesnenin bağdaşık moleküler karışımı. İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> Bir gaz, sıvı ya da katının, başka bir gaz, sıvı ya da katı içinde kimyasal bir değişikliğe uğramadan bağdaşık olarak dağılması. | İki ya da daha fazla nesnenin bağdaşık moleküler karışımı. )


-ÇÖZÜM ile/ve AÇIKLAMA-ÇÖZÜM ile/ve/değil/yerine/||/<>/< ARA ÇÖZÜM

( ... İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/||/<>/< Yukarı çekersek, ayak açıkta kalır. Aşağı çekersek, omuz. Neşeli kişiler, çözüm üreterek[dizlerini karnına çekerek] rahat uyur. )


-ÇÖZÜM ile ÇARE

( Genel ya da kavramsal bir olguya işaret eder. İLE Belirli bir olgu ya da soruna işaret eder. )


-ÇÖZÜM ile ÇARE

( Çare/ler...
Bbiledegil.blogspot.com.tr/2015/02/careler.html )


-ÇÖZÜM ile/ve/değil/yerine/||/<>/< ÇÖZÜMLEME

( Çözümleme/sorgulama(analiz), her durum/konu/ayrıntı için söz konusuyken; ("kökten/toptan") "çözüm", her durum için olanaklı değildir.

Sorumluluğumuz ve önceliğimiz de çözmek değil çözümlemektir.

Çözümleme varsa çözüm ya da ara çözüm de yakınında bir yerde bulunacaktır. )


-ÇÖZÜM ile/ve/||/<> DÜZENLEME-ÇÖZÜM ile İDEAL-ÇÖZÜM ile/ve OYUN-ÇÖZÜM = SOLUTION[İng.] = SOLUTION[Fr.] = LÖSUNG[Alm.] = SOLUZIONE[İt.] = SOLUCIÓN[İsp.]-ÇÖZÜM ile/ve SONUÇ-ÇÖZÜM ile/ve/değil/yerine/> SÜREKLİ/ESASLI/KALICI/KÖKLÜ/GERÇEK ÇÖZÜM

( Bir olay ya da kişinin bir durumu/sorunu ile sınırlı/özel kalabilen. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/> Sürekli ve her koşulda, herhangi bir özel durumla sınırlı kalmayacak sürekli/kalıcı olan. )


-ÇÖZÜM ile/ve/değil/yerine/> SÜREKLİ/ESASLI/KALICI/KÖKLÜ/GERÇEK ÇÖZÜM

( Seninle. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/> Senden sonra da! )


-ÇÖZÜM ile/ve/değil/yerine/> SÜREKLİ/ESASLI/KALICI/KÖKLÜ/GERÇEK ÇÖZÜM

( Ne olduğu. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/> Ne/nasıl[ne/yin asıl] olması gerektiği. )


-ÇÖZÜM ile/ve TEDBİR-ÇÖZÜM ile YANIT

( Geciken yanıt yanlış yanıttır. )


-ÇÖZÜM ile YANIT

( Bir sorunun doğru çözümü, onun ancak evrensel, tarafsız bir araştırma ve sorgulama içinde çözümlenmesiyle bulunabilir. )


-ÇÖZÜM ile YANIT

( Her sorunun kökeni geçmişte, çözümü gelecektedir. )


-ÇÖZÜM ile YÖNEYLEM

( ... İLE Karmaşık sorunların çözümünde ve incelenmesinde, bilimsel ve özellikle matematiksel yöntemlerin uygulanışı. )


-CREDO UT INTELLIGAM ile/ve/||/<> NOVETIM TE, NOVETIM ME ile/ve/||/<> TE INVOCO, DEUS VERITAS ile/ve/||/<> DEUS SAPIENTIA ile/ve/||/<> DEUS BEATITUDO-CÛD ile (CÛD-İ) KEREM ile (CÛD-İ) SEHÂ ile SADAKA

( El açıklığı. cömertlik. | Taşmak, dışlaşmak. | İstenilmeden vermek. İLE/VE/||/<>/> İstenildiğinde vermek. İLE/VE/||/<>/> Gerektiği kadar, ölçüsünde vermek. İLE/VE/||/<>/> Manevi olarak vermek. )


-CÛD ile KEREM-CÜRM ile/değil CİRM

( Suç. İLE/DEĞİL Oylum/hacim, cisim. )


-CÜRÜM ile/değil CİRİM(ECRÂM)

( Suç. İLE/DEĞİL Kütle/oylum[hacim]. )


-CÜSÂM ile CÜSÂM

( Büyük, geniş. İLE Uykuda gelen ağırlık, ağırbasma, kâbus. )


-CYCLE vs. SYSTEM-DAĞILIM ile AYIRMA-DAĞILIM ile DAĞITIM-DAĞITIM ile/ve/<> BÖLÜŞÜM-DAHÎM[< DAHÂMET] ile DÂHİM ile DÂHÎM[Fars.]

( Fazla kalın olan, yoğun. İLE Nasip ve rızk. İLE Taç. )


-DAİM ile BÂKÎ-DÂİM ile SERMED-DALGALI/ALTERNATİF AKIM ile DOĞRU AKIM ile KUVVETLİ AKIM ile ZAYIF AKIM

( Belirli ve eşit zaman aralıkları ile yeğinliği aynı değer ve yönde olarak değişen elektrik akımı. İLE İletken bir devre üzerinde, hep aynı yöne doğru giden elektrik akımı. İLE Aydınlatmada ve makinelerin çalıştırılmasında kullanılan akım. İLE Yapıda, zil, telefon, anten, yangın ihbar düzeni gibi iletişim aygıtlarını işletmekte yararlanılan akım. )


-DAM ile DAM[Fr.]

( Yapıları, dış etkilerden korumak amacıyla, üzerlerine yapılan, çoğu kiremit kaplı bölüm. | Toprak damlı ev, küçük ev. | Tutukevi. İLE Dansta, kavalyenin eşi. )


-DAMPING[İng.] değil/yerine/= DÜŞÜRÜM-DAR YORUM ile/||/<>/>< GENİŞ YORUM-DAR'ÜL-HARB ile/değil/yerine/>< DAR'ÜL-İSLÂM

( Savaş. İLE/DEĞİL/YERİNE/>< Barış. )


-DARWIN/İZM ile/değil SPENCER/İZM-DATA vs. INFORMATION vs. KNOWLEDGE vs. AWARENESS/WISDOM-DAVRANIŞSAL YAKLAŞIM ile/ve/||/<> BİLİŞSEL YAKLAŞIM-DAVUL/GONG ile TAMTAM

( ... İLE Orkestrada yer alan bir tür Çin gongu. | Afrika yerlilerinin çaldığı davul. | Bazı olayları haber vermeye ya da açıklamaya yarayan, davulla yapılan ses. )


-DAVULLAR'DA:
TSUZIMI ile/ve MIRDANGA/MRIDANGA/MRIDANGAM ile/ve DUNDUN

( Japonya'ya özgü. İLE/VE Hindistan'a özgü. İLE/VE Nijerya'ya özgü. )


-DAYANAK = MABİH-İL-KIVAM = SUBSTRATUM[İng.] = SUBSTRAT[Fr., Alm.] = SUBSTSRATUM[Lat.] = HYPOKEIMENON[Yun.] = LECHO[İsp.]-DAYANÇ/SABIR ile/ve/<> UYUM

( Olgun kişi, zayıf ve kendinden aşağı unsurlara karşı sabır gösterir ve onlara önem verir. )


-DAYANÇ/SABIR ile/ve/<> UYUM

( Uyumsuzluğu, ihtiyârını devrede tutmayan kişi yaratır. )


-DAYANTI = UKNUM = HYPOSTASIS[İng.] = HYPOSTASE[Fr.] = HYPOSTASE[Alm.] = HYPOSTASIS[Yun.]-DEDİKODUCU/KOVCU ile NEMMÂM

( ... İLE Lâf taşıyan. )


-DEEP ECOLOGY değil/yerine/= DERİN ÇEVREBİLİM-DEĞER ile ANLAM ile KARŞILIK-DEĞER ile/ve/<>/= GEREKSİNİM-DEĞİŞİM-DEĞİŞİM ile/ve/değil/||/<> [KÜTLE ve/||/<> AN ve/||/<> ENERJİ]'DEKİ DEĞİŞİMİN ORANI/DEĞİŞİMİ

( d/dt (--->mv )


-DEĞİŞİM ile/ve/||/<>/>/< AÇILIM-DEĞİŞİM = ALTERATION/VARIATION[İng.] = VARIATION[Fr.] = UNTERSCHIED[Alm.] = VARIAZIONE[İt.] = VARIACIÓN[İsp.]-DEĞİŞİM ile/ve/> ANLAM KAZANMAK-DEĞİŞİM ve/||/<> DEĞİŞİMDE DEĞİŞMEYEN ve/||/<> CANLI-CANSIZ ve/||/<> YERÇEKİMİ-DEĞİŞİM ile DEĞİŞİNİM-DEĞİŞİM ile DEĞİŞİNİM/MUTASYON

( Bir süreç içindeki değişikliklerin tümü. | Yeni döllerin, atalarına tıpatıp benzememesini sağlayan özelliklerin tümü. | Üretilen malların, başka mallar ya da para karşılığı takası. | Bir niceliğin, birbirinden ayrı değerler alması ya da böyle iki değer arasındaki ayrım. | Rüzgârın yön değiştirmesi. İLE Doğada ve toplumda, niteliksel değişmelerin, yavaş yavaş değil birdenbire olması, bir şeyin, ortam ve koşullarını bulduğunda, birdenbire nitelik değiştirmesi. )


-DEĞİŞİM ve/< DEĞİŞMEZ/LER-DEĞİŞİM ile/ve/değil DEVİNİM-DEĞİŞİM ile/ve/||/<>/> DEVRİM-DEĞİŞİM ile/ve/değil EŞİK-DEĞİŞİM ile HAREKET-DEĞİŞİM ile/ve/<>/yerine/değil HEMEN DEĞİŞİM

( Değişmek, acı çekmekten daha kolaydır. )


-DEĞİŞİM ile/ve/<>/yerine/değil HEMEN DEĞİŞİM

( Easier to change, than to suffer. )


-DEĞİŞİM ve/||/<> İLKSELLİĞİN "İÇKİNLİĞİ/AŞKINLIĞI" ve/||/<> CANLILIK ve/||/<> YERÇEKİMİ

( Dünya, düşünce[felsefe/bilim] tarihinin en temel sorun(sal)ları. )


-DEĞİŞİM ile/ve KENDİ KENDİNE DEĞİŞİM-DEĞİŞİM ile/ve KENDİNDE DEĞİŞİM-DEĞİŞİM ile/değil MAYALANMA-DEĞİŞİM ile/ve/||/<> SÜREKLİLİĞİ-DEĞİŞİM ile/ve/<> SÜREKLİLİK-DEĞİŞİM ile/ve/||/<> ZORUNLULUK-DEĞİŞTİRMEK ile/değil/yerine DEĞİŞİM-DEGRADASYON/DEGRADATION[İng.] değil/yerine/= BOZUNMA | YIKILIM-DEHİSANS/DEHISCENCE[İng.] değil/yerine/= DOKU AYRILIM-DEİZM ile PANTEİZM-DEİZM ile/ve SEKÜLERİZM-DEKLARASYON değil/yerine/= BİLDİRİM-DELÂLETU'L-KELÂM ile DELÂLETU'L-BURHÂN-DEM ile DEHR-DEM ile/ve DEHR

( An. İLE/VE An. | Gökkubbenin tamamı. | Felek. | Çağ. )


-DEM ve/||/<> GAM ve/||/<> SERENCÂM[Fars.]

( Olsun! VE/||/<> Olmasın! VE/||/<> Hayrolsun! )


-DEMET ile SALKIM-DEMOGRAFİ değil/yerine/= ÇOĞABİLİM-DEMOKRASİ:
DİSİPLİN REJİMİ ile/değil DİSİPLİNLİ REJİM-DEMOKRATİK TOPLUMUN GEREĞİNDE:
ÖLÇÜLÜLÜK ve/||/<> ZORLAYICI TOPLUMSAL GEREKSİNİM ve/||/<> SON ÇÖZÜM İLKESİ-DENDROGAM

( Soyağacı. )


-DENEME ile/değil DENEYİM-DENETLENEMEZLİK ve/<> DÖNÜŞÜM-DENEY BİLİMLERİ ile/ve/değil/yerine/||/<>/< BİLİM-DENEY VE GÖZLEM ve/||/<> ÖLÇÜ VE YÖNTEM-DENEY ile/ve DENEYİM

( Dışta. İLE/VE İçte. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( En önemli sözcüklerden biri, "Denemek"tir. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Yoğun bir deneyim yaşayan kişi, güven ve cesâret yayar. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Geçmiş deneyimlere göre davranmayalım, yeniden ve tekrar tekrar deneyelim. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Doğrudan deneyim, en son kanıttır. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Deneyim eşsizdir/benzersizdir, kuşku götürmez ve yanlış anlaşılmaz. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Sürekli olan deneyimlenemez, çünkü onun sınırları yoktur. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Tüm deneyim, zihindedir. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Denemezsek, saplanıp kalırız. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Deneyelim! Her seferinde, bir adım daha kolaydır. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Deneyin ve yine deneyin! )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Tekrar deneyin! Denemeye devam edersek, bir şey olabilir. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Başarıncaya kadar, denemeye devam edelim! )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Laboratuvarda. İLE/VE Kişi(ler)de/ki. )


-DENEY ile/ve DENEYİM

( Outside. VS./AND Inside.
Experiment anew, don't go by past experience.
Direct experience is the final proof.
The experience is unique and unmistakable.
The continuous cannot be experienced, for it has no borders.
All experience is in the mind.
If you don't try, you are stuck.
Try. One step at a time is easy.
Try and try again.
Try again. If you keep on trying, something may happen.
You just keep on trying until you succeed. )


-DENEY ile/ve GÖZLEM-DENEYİM ile/ve/<> ANI-DENEYİM ve ANIMSATMA

( Deneyimi aktaramazsınız fakat yol gösterebilir ve anımsatabilirsiniz. )


-DENEYİM ile/ve BİRİKİM

( Doğrudan deneyim, tek geçerli doğrulamadır. )


-DENEYİM ile/ve BİRİKİM

( Geçmiş deneyimlere göre davranmayalım, yeniden deneyelim. )


-DENEYİM ile/ve BİRİKİM

( Tüm deneyim, imgelemeden doğmuştur. )


-DENEYİM ile/ve BİRİKİM

( Direct experience is the only valid confirmation.
All experience is born of imagination. )


-DENEYİM ile/ve/||/<> DENEYİMLENİLEN-DENEYİM ile/ve/||/<>/> DÜZENLEYİCİ DENEYİM-DENEYİM ile İLM-İ LEDÜN

( Kendi öğrendiğin. İLE Allah'ın öğrettiği. )


-DENEYİM ve/||/<>/> KENDİLİK-DENEYİM ile KULLANIM

( Deneyim, kişinin başına gelen değil, başına gelenle ne yaptığıdır. )


-DENEYİM ile/ve PAYLAŞIM-DENEYİM = TECRİP = EXPERIMENT, EXPERIENCE[İng.] = ERFAHRUNG, EXPERIMENT[Alm.] = EXPÉRIMENTATION, EXPÉRIENCE[Fr.] = EXPERIENTIA-DENEYİM ile/değil/yerine/> ÜMİT

( Ümit, her zaman, deneyimi yener. )


-DENEYİM ile/ve/||/<> ZİHİNSEL/OLGUSAL DENEYİM-DENKLEM ile/ve ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEM/LER-DENKLİK ile İZDÜŞÜM-DEONTOLOJİZM değil/yerine/= ÖDEVBİLİMCİLİK-DEPARTMAN değil/yerine/= BÖLÜM-DEPREM ve/||/<> YANGIN

( )


-DEPRESSION vs./and DISTRESS/BOREDOM-DEREBEYCİLİK/FEODALİZM ile/ve/||/<>/< YAŞLILARIN YÖNETİMİ/GERONTOKRASİ-DERİNLİK ile/ve/<> YAYILIM-DERS ile/ve DERS-İ AAM-DERSİM ile Dersim

( Yapmam gereken ders. İLE Tunceli'nin önceki ya da eş adı. )


-DERT ile MERAM-DEŞARJ/DISCHARGE[İng.] değil/yerine/= BOŞALIM-DEŞARJ ile/ve/değil/yerine ORGAZM

( ... İLE/VE/DEĞİL/YERİNE Küçük ölüm. )


-DESIRE / REQUEST / WANT vs. CHOOSING FREEDOM-DESTEK ile/ve/<> PAYLAŞIM

( Ölçü, aynı şeye gülmek değil, aynı şeye ağlamaktır. )


-DESTRÜKSİYON/DESTRUCTION[İng.] değil/yerine/= YIKIM-DEVÂM ile DEVÂN[Fars.]

( Sürekli/daim olma, bir halde bulunma, sürme. | Sebat. | Bir işe, bir me'muriyete gidip gelme. İLE Koşan, seğirten, hızlı yürüyen. | Koşarak, hızla/sür'atle. )


-DEVÂM ile HULÛD-DEVAM değil/yerine/= SÜREY-DEVAM ile/ve TAKİP-DEVİM DEVİNİM-DEVİM ile/ve/<> DEVİNİM

( Hareket. İLE/VE/<> Çeşitleri. )


-DEVİM = MOTION[İng.] = MOUVEMENT[Fr.] = BEWEGUNG[Alm.] = MOTUS[Lat.]-DEVİNİM ile/ve/||/>< DEĞİŞİM-DEVİNİM ile DEVİR

( Organik. İLE Mekanik. )


-DEVİNİM ile DEVİR

( Organik. İLE Mekanik. )


-DEVİNİM = HAREKET = MOVE, MOTION, MOVEMENT[İng.] = MOUVEMENT[Fr.] = BEWEGUNG[Alm.] = MOTUS[Lat.] = KINESIS[Yun.] = MOVIMIENTO[İsp.]-DEVİNİM ile/ve HIZ-DEVİR/ASIR değil/yerine/= ÇAĞ/DÖNEM-DEVİR/DEVİR TESLİM değil/yerine/= GÖREV GEÇİŞ-DEVİR/DEVRE değil/yerine/= ÇEVRİM

( ... DEĞİL/YERİNE/= Sürekli ve düzenli değişme, devir. | Bir elektrik akımının, iletken üzerinde aldığı yol, devre. )


-DEVİR değil/yerine/= ÇAĞ/DÖNEM-DEVİR ile DÖNEM-DEVLETİN (ÖNCELİKLİ/ZORUNLU) SORUMLULUKLARI:
EĞİTİM ve/||/<> SAĞLIK ve/||/<> GÜVENLİK ve/||/<> YARGI GÜVENCESİ-DEVR-İ DAİM değil/yerine/= SÜRER GİDER-DEVR ve/||/<> DAİM-DEVRAN ile/ve/||/<> SEYRAN ile/ve/||/<> HAYRET ile/ve/||/<> MERAK ile/ve/||/<> İLİM-DEVRE değil/yerine/= DÖNEM-DEVRİK ANTİKLİNAL ile DEVRİK KANAT ile DEVRİK KATMAN ile DEVRİK KIVRIM ile DEVRİK SENKLİNAL ile DEVRİK (STRATİGRAFİK) İSTİF

( Kanatlarından birinin eğim açısının 90 dereceyi aşarak bu kanattaki katmanların devrik konum kazandığı antiklinal. İLE Kıvrımlanma sürecinde, eğim açısı 90 dereceyi aşarak devrik konum kazanan bir istif ya da katmanlardan oluşan, öteki kanat ve kıvrım eksen düzlemi ile aynı yönde eğimli olan kıvrım kanadı. İLE Çökel kayaçlarda istiflenme kuramına uymayan, daha yaşlı olan alt yüzeyi üstte, daha genç olan üst yüzeyinin altta olacak biçimde ters yüz olmuş katman. İLE Kıvrımlanma sürecinde, kanatlarından biri, eğim açısının 90 dereceyi aşmasıyla devrik konum kazanan ve dolayısıyla iki kanadı ve eksen düzlemi aynı yönde eğimli olan jeolojik kıvrım. İLE Kanatlarından birinin eğim açısının 90 dereceyi aşarak bu kanattaki katmanların devrik konum kazandığı senklinal. İLE Üst üstelik ilkesine göre yatay olarak çökelmiş ancak sonraki jeolojik süreçlerde aynı yönde artarak 90 dereceyi aşan bir eğim açısı kazanmış, yaşlı üstte, genç altta olacak biçimde ters yüz olmuş istif. )


-DEVRİM ve/ne yazık ki/||/<>/> !KIYIM-DEVRİM ile BAŞKALDIRI

( Sürekli devrim, sürekliliği ortadan kaldırır. )


-DEVRİM ile BAŞKALDIRI

( Baskıya/dayatmalara başkaldırmayan kişi, en başta, kendine karşı adâletsizdir. )


-DEVRİM ile/ve/değil DARBE-DEVRİM ile/ve/değil/yerine/<> DEĞİŞİKLİK-DEVRİM ile/ve/değil/yerine/<>/> DEVİNİM-DEVRİM ile/ve/değil EŞİK-DEVRİM ile/ve/>/değil/yerine EVRİM

( Nedenlerini bilmediğimiz olaylara verdiğimiz ad. İLE/VE/>/DEĞİL/YERİNE Nedenlerini/nasıllarını, süreçlerini ve sonuçlarını bildiklerimiz. )


-DEVRİM = İNKILÂP = REVOLUTION[İng.] = RÉVOLUTION[Fr.] = REVOLUTION UMWÄLZUNG[Alm.] = REVOLUCION[İsp.]-DEVRİM ile/değil KEŞİF-DEYİ ile DEYİM ile DEYİŞ

( Dil, söz, im, mimik gibi anlatım araçlarının tümü. | Hristiyan felsefesinde, Tanrı kelâmını, kişilere ulaştıran oğul [Hz. İsa], logos. İLE Genellikle, gerçek anlamından az çok ayrı bir anlam taşıyan, kalıplaşmış anlatım. İLE Söyleme/anlatım biçimi. | Halk koşuğu/türküsü. | Bir kişinin, bir konuyla ilgili anlattıkları. )


-DEYİM ile ATASÖZÜ

( * Kavram ve durum bildirirler. İLE Bir yargı ifade ederler.
* Mecazlı anlamı vardır. İLE Bu, koşul değildir.
* Deyimlerde kesin hüküm, öğüt, yol göstericilik yoktur.[Bu yüzden genel kural oluşturmazlar.] İLE Kesin bir yargı bildirirler.
* Genellikle, öyküsü, efsanesi ve kaynağı vardır. İLE Anonimdir, söyleyenleri belirli değildir.
* Anlatım kalıbı olarak görebiliriz. İLE Tek başlarına bir tümcedir. )


-DEYİM ile ATASÖZÜ

( * İkisinde de sözcüklerde, mecaz, istiare ve kinâye vardır.
* Sözcük dizilişleri değiştirilemez.
* Sözcüklerin eş anlamlısını, sözcüğün yerine getirmek, olumlu bir sonuç vermez, sözü bozar.
* Biçim yönünden, birbirlerine benzerler. )


-DEYİM ile DEĞİM

( Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı, kendine özgü bir anlam taşıyan kalıplaşmış söz öbeği, tabir. İLE Liyâkat. )


-DEYİM ile/değil DİYEYİM-DEYİM ile/ve/||/<> TERİM-DEYİŞ ile/ve DEYİM-DICOM/DIGITAL IMAGING AND COMMUNICATIONS IN MEDICINE[İng.] değil/yerine/= TIPTA SAYISAL GÖRÜNTÜLEME VE İLETİŞİM-DİDEM, YÜZÜNE NAZAR ile/ve/||/<> NAZAR, YÜZÜNE DİDEM-DİDİŞME ile DİDİŞİM

( El ya da sözle birbirini hırpalamak. | Geçimini sağlamak amacıyla güç koşullarda çalışmak, uğraşmak. İLE Konuşma ve tartışmayı, bir araç değil bir amaç sayan felsefe yöntemi. )


-DİFRAKSİYON[Fr./İng. < DIFFRACTION] değil/yerine/= KIRINIM

( Işık, ses ve radyoelektrik dalgalarının karşılaştığı bazı engelleri dolanarak geçmesi. )


-DİFÜZYON ile YAYINIM-DİK GÖVDE = SÂK-I MÜSTAKÎM = TIGE DROITE-DİL ve/||/<> BELLEK ve/||/<> YAŞAM-DİL ile/ve BİÇİM-DİL ile/ve BİLDİRİŞİM-DİL ve/<> İLİM ve/<> TEFEKKÜR ve/<> TAKVÂ-DİL ve/||/<> SÖYLEM

( Toplumsal. VE/||/<> Bireysel. )


-DİL ve ÜRETİM

( Toplumları ayakta tutacak ve devam ettirebilecek en önemli iki değer. )


-DİL ve ÜRETİM

( 21 Aralık, Üretim Günü'dür! [Tabii sadece 21 Aralık değil her gün, her an!] )


-DİL ve ÜRETİM

( 10 Aralık, Tarımsal Üretim Günü'dür! )


-DİLBİLGİSEL ile DİLBİLGİSEL BİÇİMBİRİM ile DİLBİLGİSEL CİNS ile DİLBİLGİSEL DURUM ile DİLBİLGİSEL GÖRÜNÜŞ ile DİLBİLGİSEL KOŞULLAMA-DİLBİLGİSİ/VERİ/BİLGİ/INPUT ile/ve/||/<>/> MANTIK/ANLAYIŞ/İŞLEM ile/ve/||/<>/> SÖZ SÖYLEME SANATI/BİLGELİK/ÇIKIŞ

( Klasik. İLE/VE/||/<>/> İçrek[ezoterik]. İLE/VE/||/<>/> Modern. )


-DİLBİLİM ile/ve/||/<>/</> MANTIK-DİLBİLİM ve/>/ve/> DİL ve/>/ve/> TÜMELLER ve/>/ve/> TANIM ve/>/ve/>
ÖNERME ve/>/ve/> YARGI ve/>/ve/> ÇIKARIM ve/>/ve/> TASIM/KIYAS-DİLEMMA/KIYAS-I MUKASSEM değil/yerine/= İKİLEM-DİLİ, DOĞRU KULLANMAK:
HER VATANDAŞIN/KİŞİN GÖREVİ ve/||/<>/> KENDİNE VE TOPLUMA YAPTIĞI YATIRIM-DİLİM ile DİLİM ile DİLİM

( Ağzımdaki dil. İLE Kullandığım/konuştuğum dil. İLE Bir bütünden kesilmiş ya da ayrılmış ince, yassı parça. | Radyatör parçalarından her biri. | Belirli ölçülere göre oluşmuş bölüm. | Değişik anlatı türü, masal, efsane, bilmece vb. bir metnin, bir yapıtın, aslından az çok ayrılan değişik biçimli olanı, epizot. )


-DİLİM ile KATMAN-DİN-İ İSLÂM ile/ve/<> DİN-İ FITRAT ile/ve/<> HAKK DİN

( Hz. Muhammed. İLE/VE/<> Hz. İbrahim. İLE/VE/<> Hz. Musa. )


-DİN:
(YAŞAMSAL BİR) OLGU ve/<> (BİR) YANSIMA/TECELLİ ve/<> (YÜKSEK BİR) ANLAYIŞ/İDRAK ve/<> (YÜCE/ULVÎ BİR) KEŞİF ve/<> (YÜCE/ÂLÎ BİR) DENEYİM-DİN ile DOGMATİK TUTUM-DİN ile/ve/> DÖNÜŞÜM

( Kişinin dini, fıtratıdır. )


-DİN ile/ve/> DÖNÜŞÜM

( İnsana, doğru işleri bahşeden düzenin adı. )


-DİN ve/||/<>/> DÖNÜŞÜM-DİN ve/<> YAŞAM ve/<> ETKİNLİK ve/<> İŞBÖLÜMÜ-İŞBİRLİĞİ-DİN ile/ve YORUM-DİNAMİK değil/yerine/= DEVİMBİLİM-DİNAMİZM değil/yerine/= DEVİMSELCİLİK-DİNAMİZM değil/yerine/= DEVİMSELLİK-DİNÎ SÖYLEM ile TEOLOJİK SÖYLEM-DİRÂYET ile 'ILM/İLM-DİRENME ile/ve/değil/||/<>/< EN AZ EYLEM-DİRİMBİLİM = BIOLOGY[İng.] = BIOLOGIE[Fr.] = BIOLOGIE[Alm.] = BIOLOGIA[İt.] = BIOLOGÍA[İsp.]-DİŞ PROTEZİNDE:
PORSELEN ile/değil/yerine/> ZİRKONYUM

( )


-DIŞAVURUM ve/||/<>/< AHLÂK ve/||/<>/< İHLÂS-DIŞAVURUM ile DIŞKI-DIŞAVURUM ile HAYKIRIŞ-DIŞAVURUM = İFADE = EXPRESSION[İng., Fr.] = AUSDRUCK[Alm.] = EXPRESIÓN[İsp.]-DIŞAVURUM ile PAYLAŞIM-DIŞAVURUM ile/ve/||/<> UZANTI-DISCIPLINE vs. SYSTEM-DİSKUR değil/yerine/= SÖYLEM-DIŞLAŞIM ile DIŞAVURUM-DIŞSATIM ile/ve DIŞALIM-DİSTRİBÜSYON/DISTRIBUTION[İng.] değil/yerine/= DAĞILIM-DİSTRİBÜTÖR[İng.][DİSPÜTÖR değil!] değil/yerine/= DAĞITICI/DAĞITIM-DİSTROFİ/DYSTROPHY[İng.] değil/yerine/= YOZLAŞIM-DİVAN-I MEZÂLİM ile/> DİVAN-I HÜMÂYÛN

( Osmanlı öncesi. İLE/> Osmanlı'da. )


-DÎVÂN değil/yerine/= DERLEM-DİVİM ile/ve GİDİŞAT-DİYADOKINEZİ/DİADOCHOKINESIS[İng.] değil/yerine/= ARDIŞIK DEVİNIM-DİYAFRAM ile ENSTANTANE-DİYAFRAM ile KULAK ZARI, TABL, TİMPANİK ZAR KULAKDAVULU

( Göğüs ve karın boşluğunu ayıran zar. İLE Kulakta sesi yankılayan zar. )


-DİYAFRAM ile/ve/||/<> PLEVRA

( Göğüs ve karın boşluğunu ayıran zar. İLE/VE/||/<> Göğüs zarı. )


-DİYAFRAM ile/ve/||/<> VAGUS STİMİLASYONU-DİYALEKTİK değil/yerine/= EYTİŞİM-DİYALİZ/DIALYSIS[İng.] değil/yerine/= ARITIM-DİYASTAZ/DİASTASIS[İng.] değil/yerine/= YAVAŞ DOLUŞ | AYRILIM-DİZAYN/DESİGN[İng.] değil/yerine/= TASARIM-DİZEM ile/değil DİZYEM[Fr.]

( Düzenli aralıklarla yineleme niteliği. | Uyumlu üslûp. | Vezin. | Bir dizede ya da notada, vurgu, uzunluk ya da ses özelliklerinin, durakların, düzenli bir biçimde yinelenmesinden doğan ses uygunluğu. [DÜZÜN/TARTIM] İLE/DEĞİL Sıcakölçerde, santigratın onda biri. )


-DİZGE ile DİZİLİM-DİZİLİM-DOĞA ile/ve/||/<>/> EYLEM

( Koşullu. İLE/VE/||/<>/> Koşulsuz. )


-DOĞA ile/ve GEREKSİNİM

( Kişileri, dilin seslerini çıkarmaya iten, doğadır. İLE/VE Şeylerin adlarının ortaya çıkmasını sağlayan, gereksinimlerdir. )


-DOĞA ile/ve GEREKSİNİM

( CIK CIK ile/ve IH IH )


-DOĞA ile/ve/||/<> YAŞAM

( Doğru. İLE/VE/||/<> Yanlış. )


-DOĞA ile/ve/||/<> YAŞAM

( Aynı. İLE/VE/||/<> Ayrı. )


-DOĞAL BESLENMEDE:
MESAFE ile/ve/||/<> ZAMANLAMA ile/ve/||/<> TOHUM ile/ve/||/<> KAYNAK ile/ve/||/<> İŞLEME ile/ve/||/<> SAĞLIK ile/ve/||/<> CANLILAR

( Yakın. İLE/VE/||/<> Döngüsel. İLE/VE/||/<> Yerli. İLE/VE/||/<> Aracısız. İLE/VE/||/<> Organik/zehirsiz. İLE/VE/||/<> Dirimsel çeşitlilik. )


-DOĞAL DEĞİŞİM ile YAPAY/SUNİ DEĞİŞİM-DOĞAL SEÇİLİM ile/ve/değil/||/<>/> BİRİKİMLİ SEÇİLİM-DOĞAL SEÇİLİM ile/ve/||/<> EŞEYSEL SEÇİLİM-DOĞAL/TABİÎ SİSTEM = KAİDE-İ TABÎÎYE = SYSTÈME NATUREL-DOĞRU AKIM ile/ve/||/<> ALTERNATİF AKIM

( Çarpmaz. İLE/VE/||/<> Çarpar. )


-DOĞRU SEÇİM ile/ve/<> DENGELİ TÜKETİM-DOĞRU/YANLIŞ ile/ve/değil İDEOLOJİK TUTUM-DOĞRUDAN YARDIM ile/değil/yerine DOLAYLI YARDIM

( Politikacıdan gelir. İLE/DEĞİL/YERİNE Bilgelerden gelir. )


-DOĞRULUK ile/ve/||/<>/>/< YARDIM-DOĞRULUM/YÖNELİM ile KEMOTROPİZM ile YEREDOĞRULUM ile SUYA DOĞRULUM ile IŞIĞA DOĞRU EĞİLİM ile ISI KAYNAĞINA YAKLAŞMA

( DOĞRULUM/YÖNELİM: Bitki ve hayvanların, besin, ısı gibi uyarıcıların etkisi ile bu uyarıcılara ya da tersine yer değiştirmeleri. İLE KEMOTROPİZM: Kimyasal maddelerin etkisiyle bitkilerde görülen, maddeye doğru ya da ters yöne yönelme durumu. İLE YEREDOĞRULUM: Bitkilerde kök ve sapların, yerçekimi etkisi ile belirli bir doğrultu alma özellikleri. İLE SUYA DOĞRULUM: Bitkilerin suya doğru eğilimi. İLE IŞIĞA DOĞRU EĞİLİM (Fototaksi, ışık göçüm): a) Bir hücrelilerde birdenbire aydınlanma sonucu görülen tepkime. | b) Bitki gövdelerinin ışığa doğru dönmeleri. İLE ISI KAYNAĞINA YAKLAŞMA: Bir ısı kaynağına yaklaşma ya da uzaklaşma. )


-DOĞU TOPLUMU ile/değil/yerine DOĞULU TOPLUM-DOĞUM ve/> BÜYÜME ve/> GELİŞİM

( Aşk ile. VE/> Şevkât ile. VE/> Muhabbet ile. )


-DOĞUM ve/> BÜYÜME ve/> GELİŞİM

( İSTİHLÂL[Ar. < HİLÂL]: Çocuğun doğar doğmaz ağlamaya başlaması. )


-DOĞUM ve/> BÜYÜME ve/> GELİŞİM

( TELAHHUM[Ar. < LAHM]: Semirme, etlenme. )


-DOĞUM ve/> BÜYÜME ve/> GELİŞİM

( TERBİYE[Ar.< RÜBÜV]: Besleyip büyütme, beslenip büyütülme. | Eğitim. | Görgü. | Alıştırma. | Hafif cezalandırma. | Bazı yemeklere konulan limon, sirke, salça gibi şeyler. | Alıştırma.[hayvan] | Tavsiye, kayırma, koruma. )


-DOĞUM ile DOĞUŞ-DOĞUM ile/ve/değil EŞİK-DOĞUM ile/ve/=/:/<> EVRENDOĞUM

( İNSAN! )


-DOĞUM ile LAMAZE DOĞUM-DOĞUM ile TÜREME-DOĞUM ile/ve/||/<>/> YAŞAM ile/ve/||/<>/> ÖLÜM

( [öncelik-sonralık] ... İLE/VE/||/<>/> Vardır. İLE/VE/||/<>/> Söz konusu bile değildir. )


-DOĞUM ile/ve/||/<>/> YAŞAM ile/ve/||/<>/> ÖLÜM

( ... İLE/VE/||/<>/> Esneklik. İLE/VE/||/<>/> Sertlik. )


-DOĞURMAK >< ÖLÜM

( Doğurmayan ölür. )


-DOKUNUM ile DOKUNUŞ

( Çevremizdeki nesnelerin, sıcaklık/soğukluk, sertlik/yumuşaklık gibi niteliklerini, derimiz aracılığıyla bildiren duyarlık yeteneği. İLE Dokunmak eylemi ya da biçimi. | Dokuma ipliklerinin çaprazlama biçimi. )


-DOLAŞIM(SİRKÜLÂSYON) ile DEVİNİM

( Hiçbir şey kendi başına devinmez ve durmaz. )


-DOLAŞIM(SİRKÜLÂSYON) ile DEVİNİM

( By itself nothing moves, nothing rests. )


-DOLAŞIM ile/değil DOLAYIM-DÖLLEYİCİ KELÂM yoksa ŞERİAT-DOLU ile TAM-DOM ile/ve SPQR

( Mezartaşlarında ve kiliselerde görülen bu harfler "Herşeyin en iyisi ve en fazlası Tanrı'ya" anlamına kullanılmıştır. İLE/VE Roma'da pekçok binada ve kamu alanında görülen bu harfler/simge "Aziz Roma ve Halkı için!" anlamına kullanılmıştır. )


-DOM ile/ve SPQR

( Allah'a. İLE/VE İnsan'a. )


-DONANIM ile/ve/<> DENEYİM-DONANIM ile/ve YATKINLIK-DÖNEM ile ANTİKİTE[Fr.]

( ... İLE Antik devir, ilk/eski çağ. | Eski Yunan/Roma uygarlıkları. )


-DÖNEM ile/ve SÜREÇ-DÖNGÜ ile/ve/||/<> DEVİNİM-DÖNGÜ ile/ve/<> OLUŞUM-DÖNGÜ ile/ve/||/<> SALINIM-DÖNÜŞÜM ile/ve/||/<>/> "SIÇRAMA"-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Değişimi kavrayan kişi, işaretleri farkeder ve bu belirtilerin ardındaki zamansal beklentileri karşılar. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Değişim, ancak şimdi olabilir. Gelecekte değil! )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Bilinç, tümüyle değişimin bilincidir. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Emek ve çaba harcayarak değişebileceğimizi düşlemeyelim! )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Olgun kişi, bir panter gibi farkettirmeden değişir. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Kişisel arzularınızı terk edin ve böylece tasarruf edilen gücü dünyanın değişmesi yolunda kullanın! )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Sessizlik bir kez idrak edildiğinde, o, değişebilir olanı derin biçimde etkiler, kendi etkilenmeden kalarak. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Değişmez olan, işimize yaramaz. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Ancak değiştirebileceklerinizden sorumlusunuz. Tüm değiştirebileceğiniz ise kendi tavrınızdır. Sorumluluğunuz oradadır. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Sadece değişebilir olan üzerine düşünülüp konuşulabilir. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( Çevremizi o kadar değiştirdik ki, şimdi bu yeni çevreye uyabilmek için kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( İSTİDÂRE[Ar. < DEVR]: Daire biçimine girme, değirmi olma, değirmilenme. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> DEĞİŞİM

( All consciousness is consciousness of change.
Do not imagine that you can change through effort.
Abandon every personal desire and use the power thus saved for changing the world!
Once realised of silence, it will deeply affect the changeable, itself remaining unaffected.
The unchangeable is of no use to you.
You are responsible only for what you can change. All you can change is only your attitude. There lies your responsibility.
Only the changeable can be thought of and talked about. )


-DÖNÜŞÜM ile/ve/||/<> DEĞİŞKEN DÖNÜŞÜMÜ-DÖNÜŞÜM ve/||/<>/> DOĞUM-DÖNÜŞÜM ile/ve/değil/||/<>/< DÖNGÜ-DÖNÜŞÜM ile/ve/değil EŞİK-DÖNÜŞÜM ile/ve/<> ETKİNLİK-DÖNÜŞÜM ile/ve/değil/yerine YERİNİ BULMA-DOPİNG değil/yerine/= GÜÇKATIM-DOSTLUK ve/||/<> YARDIM

( Eli. VE/||/<> Seli. )


-DOWNREGULATION[İng.] değil/yerine/= AZALARAK DÜZENLENİM-DOYUM ve/||/<>/< BÜTÜNLÜK-DOYUM ile/ve/> TEKRAR-DOZAJ değil/yerine DÜZEM

( Bir bileşiğe ya da bir karışıma girecek madde miktarlarının belirtilmesi. )


-DRAM ile KOMEDİ

( Duyguya yöneliktir. İLE Zekâya yöneliktir. )


-DRAM ile/değil/yerine/||/<>/> SDRAM-DSM ile ICD 10 ile CCMD

( APA'nın. İLE DSÖ'nün. İLE Çin'in. )


-DUA ile YOM

( ... İLE Uğurlu dua. )


-DUALİZM değil/yerine/= İKİCİLİK-DÜALİZM değil/yerine/= İKİCİLİK-DÜĞÜM ile/ve BOĞUM-DÜĞÜM değil/yerine/>< ÇÖZÜM-DÜĞÜM ile/değil/yerine DÜĞÜN

( Kişiye[zih(ni)ne], durumlara/koşullara göre değişir. )


-DÜĞÜM ile/ve/değil EŞİK-DÜĞÜM ile İLMİK

( ... İLE Çözülmesi kolay düğüm, eğreti düğüm. )


-DÜĞÜM ile/değil KÖRDÜĞÜM

( ... İLE/DEĞİL Çözülemeyen, ilmiksiz düğüm. | Çözülmesi hemen hemen olanaksız olan sorun. )


-DUHEM ile/ve/||/<> QUINE (TEZİ)

( 10 Haziran 1861 - 14 Eylül 1916 İLE/VE/||/<> 25 Haziran 1908 - 25 Aralık 2000 )


-DÜNYA ile/ve ÂLEM

( Âlemi hoş bilen boşa varır, boş bilen hoşa varır. )


-DUODENUM ile/ve JEJUNUM ile/ve ILEUM

( İnce bağırsakların ilk bölümü.[12 parmak bağırsağı.] İLE/VE İnce bağırsağın duodenum ile ileum arasındaki bölümü. İLE/VE İnce bağırsakların son bölümü.[Jujenum ile çekum arasında uzanır ve ince bağırsakların 3/5'ini oluşturur.] )


-DURAĞAN TOPLUM ile/değil/yerine/>< DEVİNGEN TOPLUM-DURAN ADAM ve/||/<> OTURAN TOPLUM-DURUM

( CASE )


-DURUM ile/ve/<> ARADURUM-DURUM ile BADİRE

( ... İLE Birdenbire ortaya çıkan tehlikeli durum. )


-DURUM ile/ve/<> DURUŞ-DURUM ile/ve/değil GEREKSİNİM-DURUM ile/ve GÖRÜNTÜ-DURUM ile/ve/<> KONUM-DURUM ile/ve/<> OLGU-DURUM ile/ve/değil/<> ÖTESİ-DÜRÜM ile/değil SIKMA-DURUM ile/ve/> SONUÇ

( Neden-sonuç, sadece zihindedir. )


-DURUM ile/ve/> SONUÇ

( Kişi, tüm etmenleri bilmeden, hemen sonuçlar çıkarmamalıdır. )


-DURUM ile/ve/> SONUÇ

( Durum beter, durun yeter! )


-DURUM ile/ve/<> SÜREÇ

( Durumun doğasını değerlendirmeden zorla sürdürmeye çalışmak sorunlara yol açmıştır. )


-DURUM ile/ve/<> SÜREÇ

( Durumunun doğasını ve ruhunun derinliklerini araştırmaktan daha yaşamsal bir şey yoktur. )


-DURUM ile/ve/||/<> SÜREDURUM/EYLEMSİZLİK-DURUM = VAZİYET = SITUATION[İng., Fr., Alm.] = SITUS[Lat.] = SITUACION[İsp.]-DURUŞ ile/ve TUTUM

( Sen doğru dur, kötüler ecelini bulur! )


-DÜŞLEM = HAYAL = FANTASY[İng.] = FANTAISIE[Fr.] = EINBILDUNG, PHANTASIE[Alm.] = PHANTASIA[Lat., Yun.] = FANTASÍA[İsp.]-DÜŞÜNCE ile/ve/||/<> DUYGU ile/ve/||/<> DAVRANIŞ/TUTUM ile/ve/||/<> DENEYİM ile/ve/||/<> DEĞER ile/ve/||/<> DİL

( Akıl[doğru bağ/lar] ve ilim ile yapılandırılır. İLE/VE/||/<> Çeşitli fizyolojik ve psikolojik isteklerle ve eğlencelerle doyurulur. İLE/VE/||/<> Çalışarak, iş yaparak, kazanarak ve kazandırarak dengelenir. İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... )


-DÜŞÜNCE ile/ve/||/<> DUYGU ile/ve/||/<> DAVRANIŞ/TUTUM ile/ve/||/<> DENEYİM ile/ve/||/<> DEĞER ile/ve/||/<> DİL

( Düşünceler, duygulardan önce gelir. )


-DÜŞÜNCE ile/ve/||/<> DUYGU ile/ve/||/<> DAVRANIŞ/TUTUM ile/ve/||/<> DENEYİM ile/ve/||/<> DEĞER ile/ve/||/<> DİL

( %80 İLE/VE/||/<> %20 İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... )


-DÜŞÜNCE ile/ve/||/<> DUYGU ile/ve/||/<> DAVRANIŞ/TUTUM ile/ve/||/<> DENEYİM ile/ve/||/<> DEĞER ile/ve/||/<> DİL

( Duygu yok fakat [çeşitli oranlarda/yoğunluklarda] etkisi olabilir. İLE/VE/||/<> Düşünce var. İLE/VE/||/<> Düşünce ve duygu var. İLE/VE/||/<> Öncenin, kendimizin ve başkalarının düşünceleri var. İLE/VE/||/<> Tümü var. )


-DÜŞÜNCE ile/ve/||/<> DUYGU ile/ve/||/<> DAVRANIŞ/TUTUM ile/ve/||/<> DENEYİM ile/ve/||/<> DEĞER ile/ve/||/<> DİL

( Saniyelerde. İLE/VE/||/<> Milisaniyelerde. İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... )


-DÜŞÜNCE ile/ve/||/<> DUYGU ile/ve/||/<> DAVRANIŞ/TUTUM ile/ve/||/<> DENEYİM ile/ve/||/<> DEĞER ile/ve/||/<> DİL

( Zihnimizin konuşma dili. İLE/VE/||/<> Gövdemizin konuşma dili. İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... İLE/VE/||/<> ... )


-DÜŞUNCE ile EDİM-DÜŞÜNCE ile/ve/||/<>/> İZLENİM

( David Hume )


-DÜŞÜNCE ile/ve VARSAYIM-DÜŞÜNME ile/ve/||/<>/> EYLEM-DUYARLILIK ile/ve İMGELEM

( DUYUSALLIK + DUYGUSALLIK = DUYARLILIK )


-DUYGULANIM = TEESSÜR = AFFECTION[İng., Fr.] = AFFEKT, AFFEKTION[Alm.] = CARIÑO[İsp.]-DUYU/M ile/ve ALGI-DUYU ve/||/<>/> ALGI ve/||/<>/> BETİMLEME ve/||/<>/> TASARIM-DUYU ile/ve/||/<>/> GEREKSİNİM-DÜYÜM değil DÜĞÜM-DUYUM ile/ve HAZ-DUYUM ile TAHMİN-DUYUSAL DENEYİM ile BİREYSEL BİLİNÇLİLİK ile TOPLUMSAL İLİŞKİLER-DÜZ (DOKUNMUŞ) ile/ve SUMAK ile/ve CECİM/CİCİM ile/ve ZİLİ ile/ve HEYBE

( ... İLE/VE ... İLE/VE Nakışlı ve ince. Sivas/Divriği bölgesinde. İLE/VE Ağrı/Patnos, Çanakkale bölgelerinde. İLE/VE Urfa bölgesinde. )


-DÜZ ANLAM ile TERS ANLAMLANDIRMA-DÜZELSİN/DÜZELTİN/DÜZELTELİM ile/ve/değil/yerine DÜZELTİYORUM(DEĞİŞİME ŞİMDİ/ŞU AN BAŞLIYORUM!)-DÜZEN ile/ve/||/<> BAĞLAM-DÜZEN ile/ve DENGE ile/ve UYUM

( Düzenli bir hayat yaşayın ama onu kendi içinde bir amaç haline getirmeyin. )


-DÜZEN ile/ve DİZGE/SİSTEM

( Kurulabilir en geniş düşünce kalıpları. )


-DÜZEN ve/<> GÜZELLİK ve/<> UYUM-DÜZEN ile/ve KAVRAM

( Örgütlenmiş bir bütünlüğü oluşturacak biçimde karşılıklı olarak birbirlerine bağlı maddî ya da maddî olmayan unsurların tamamı. İLE/VE ... )


-DÜZEN = NİZAM = ORDER[İng.] = ORDRE[Fr.] = ORDNUNG[Alm.] = ORDEN[İsp.] = ORDO[Lat.]-DÜZEN ile SİSTEM-DÜZEN ile/ve UYUM

( Düzen ve uyumu içinizde aramalısınız. )


-DÜZGÜN ADAM değil FATİHÂ'SI DÜZGÜN-DÜZLÜK ÜZERİNE YAPILAN RESİM ile KUBBE ÜZERİNE YAPILAN RESİM-E5 ile/ve TEM-EBAD ile/ve/<> CİSİM-ECC/EXTRACORPOREAL CIRCULATION[İng.] değil/yerine/= GÖVDE DIŞI DOLAŞIM-ECR-İ AZÎM ile/ve ECR-İ KERÎM

( Düşünebileceğinin ötesinde verilen. İLE/VE Hiç düşün(e)mediğinin verilmesi. )


-ECRÂM ve/<> ECSÂM

( Cirim. VE/<> Cisim. )


-ECRÂM ve/<> ECSÂM

( Uzayda.VE/<> Dünyada. )


-ECRÂM ve/<> ECSÂM

( Ay üstü. VE/<> Ay altı. )


-ECRÂM ve/<> ECSÂM

( 4 öğeden/unsurdan oluşmayan. VE/<> 4 öğeden/unsurdan oluşan. )


-ECRÂM ve/<> ECSÂM

( Güneş. VE/<> Madde. )


-ECZEM[< CÜZÂM] ile ECZEM

( Cüzâmlı, miskinlik illetine uğramış olan. | Parmakları ya da eli kesik kişi. İLE Burnu kesilmiş. )


-EDEB ve/> İLİM

( Edep, ilimden önce gelir. )


-EDEB ve/<>/> İMAN ve/<>/> İLİM ve/<>/> AMEL ve/<>/> İHLÂS-EDEBÎ TANIM/YAKLAŞIM ile FELSEFÎ TANIM/YAKLAŞIM-EDİM ile/ve EYLEM-EDİM = FİİL, AMEL = ACT[İng.] = ACTE[Fr.] = AKT[Alm.] = ACTUS[Lat.] = ENERGEIA[Yun.] = ACTO[İsp.]-EDİM ile/ve İŞLEV-EDİNİM ile ÇIKARIM-EF'AL:
SIHHAT ile/ve/||/<> İNİKAT ile/ve/||/<> NİFAZ ile/ve/||/<> LÜZÛM-EĞİK DURUM-EĞİLİM ile/ve/<> ÇEKİLEN-EĞİLİM ile/ve/<> EĞİTİM-EĞİLİM ile/ve/||/<>/> EYLEM-EĞİLİM ile/ve/<> İLGİ

( Tanım: Nedenleri zihinsel/duygusal olarak belirli ya da belirsiz etkilenim süreci. İLE/VE/<> Zihinde ya da duygularda bir karşılık/anlam oluşması ve içsel geribildirimi. Sözlükte: Benimseme, benimseyiş, eğinim, heves, ilgi, ilgilenme, istidat, merak, meyil, meyletme, önemseme, temayül, yetenek, yönelim, yöneliş, yönelme, yönseme )


-EĞİLİM ile/ve/<> İSTEK-EĞİLİM ile/ve/<> İSTENÇ(İRÂDE)-EĞİLİM = TEMAYÜL = INCLINATION[İng., Fr.] = NEIGUNG, ZUNEIGUNG[Alm.] = PROPENSIO, INCLINATIO[Lat.] = INCLINACIÓN[İsp.]-EĞİLİM ile/ve/<> YÖNELİM-EĞİM ile/ve/||/<> ALAN-EĞİM ile EĞİN

( Eğilmiş olma durumu. | Bir yüzeyin, yatay düzleme doğru eğilmesi, eğiklik. İLE Arka, sırt. | Gövde. | Boy bos, endam. )


-EĞİM ile UC-EĞİM ile YATIM

( ... İLE Gemi direklerinin, başa ya da kıça doğru olan eğimi. )


-EĞİM ile/ve/değil YÜKSEKLİK-EĞİTİM/ÖĞRETİM:
KAZANIM ile/ve/değil/yerine/||/<>/< PAYLAŞIM/AKTARIM-EĞİTİM ve/> ÇİLE

( Şekillenmesi üzerine. VE/> Kalıcılığı/pişmesi üzerine. )


-EĞİTİM ve/> ÇİLE

( Topraktan/kilden yapılan ürünlerin oluşumu gibi. )


-EĞİTİM ve/||/<> ÇOK SESLİLİK-EĞİTİM ile/ve/||/<>/> DENETİM-EĞİTİM ile/ve/<> DONANIM-EĞİTİM ile/ve/> DUYARLILIK-EĞİTİM ile/ve/||/<> GÖRGÜ-EĞİTİM ile/ve/<> KÜLTÜR-EĞİTİM ile/ve ÖĞRETİM

( Zaman gerektirir. İLE/VE İlgi gerektirir. )


-EĞİTİM ve/<>/|| TEDAVİ

( eğitim şart )


-EĞİTİM = TERBİYE = EDUCATION[İng., Fr.] = ERZIEHUNG[Alm.] = EDUCAIÓN[İsp.]-EĞİTİM ile/ve/= VAROLUŞTA SÜREKLİLİĞİ SAĞLAMAK-EĞİTİM ile/ve/<> YÖNLENDİRME-EGOISM ile EGOTISM ile EGOTHEISM-EK/İLÂVE ile/ve AÇILIM-EK ile ZAM-EKİM/ekim ile/ve/||/<> Ekim

( Toprağa tohum/bitki yerleştirme. İLE/VE/DEĞİL/||/<> Eylül'den sonraki ay. )


-EKİM ile/ve/||/<>/> KIRLANGIÇ DÖNÜMÜ

( Yılın onuncu ayı. İLE/VE/||/<>/> Ekim ayının ilk günleri. )


-EKİN/KÜLTÜR ile/ve BİLİM

( Kültür, sokakta dolanır; almasını bilirsen! Bilim, doğanın her köşesinde var; görmesini bilirsen! )


-EKİP/TEAM[İng.] değil/yerine/= TAKIM-EKİPMAN/EQUİPMENT[İng.] değil/yerine/= DONANIM-EKİZ ÇEKİMİNDE:
DİYAFRAM ile/ve/||/<> ENSTANTANE ile/ve/||/<> ISO

( )


-EKLEKTİZM değil/yerine/= SEÇMECİLİK-EKLEM ile/ve/ne yazık ki/||/<>/> ANKİLOZ[Fr. < Yun. < ANKYLOSE]

( ... İLE Oynar eklemlerde oynaklığın kalmamasıyla eklemin işlemez duruma gelmesi, eklem kaynaşması, oynaklığın yitimi. )


-EKLEM ile DÖNER EKLEM-EKLEM ile PARMAĞIN OYNAK YERİ-EKLİPTİK[Fr./İng.] değil/yerine/= TUTULUM

( Bir yıl boyunca, Güneş'in, gök küresi üzerinde çizdiği çemberin sınırladığı daire. )


-EKOLOJİ değil/yerine/= ÇEVREBİLİM-EKOLOJİZM değil/yerine/= ÇEVREBİLİCİLİK-EKOSENTRİZM değil/yerine/= ÇEVREÖZEKÇİLİK-EKOSİSTEM değil/yerine/= ÇEVREDİZGE-EKRAN ve/<> LİTYUM

( ... VE/<> Bilgisayar ekranlarının yapımında kullanılan "lityum"u üreten tek ülke, Şili'dir. )


-EKSİKLİK ile/ve GEREKSİNİM-EKSKRESYON/EXCRETION[İng.] değil/yerine/= DIŞ ATIM-EKSPIRASYON/EXPIRATION[İng.] değil/yerine/= SOLUKVERİM-EKSPIRİYUM/EXPIRIUM[İng.] değil/yerine/= SOLUKVERİM-EKSPLANTASYON/EXPLANTATION[İng.] değil/yerine/= DIŞ EKİM, GÖVDE DIŞI EKİM-EKSPÜLSİYON/EXPULSION[İng.] değil/yerine/= DIŞA ATIM-EKSTAKORPORAL SİRKÜLASYON/EXTRACORPOREAL CIRCULATION[İng.] değil/yerine/= GÖVDE DIŞI DOLAŞIM-EKSTERİYOR/EXTERIOR[İng.] değil/yerine/= DIŞ BÖLÜM-EKSTİRPASYON/EXTİRPATION[İng.] değil/yerine/= TÜMÜYLE ÇIKARIM-EKSTRANSPLANTASYON/EXPLANTATION[İng.] değil/yerine/= DIŞ ORTAMDAN AKTARIM-EKZİSTANSİYALİZM değil/yerine/= VAROLUŞÇULUK-EL-ÂLEM-ELEKTRO-ZAYIF ETKİLEŞİM:
ELEKTROMANYETİK ETKİLEŞİM ve/+/||/<> ZAYIF ETKİLEŞİM-ELEKTROTERAPİ/ELECTROTHERAPY[İng.] değil/yerine/= ELEKTRİKLE SAĞALTIM-ELEM ile/>< EMEL

( Kişi, ya elem ya da emel içinde sürdürür yaşamı/nı. )


-ELEM ile/ve EMEL-ELEM ile VEC'-ELEM ile VESAB-ELEŞTİRİ ile/değil/yerine/< GERİBİLDİRİM-ELEŞTİRİ ile/ve YARATIM-ELEŞTİRİ ile YORUM-ELİF ve/<>/> LÂM ve/<>/> MİM

( Hz. Allah. VE/<>/> Hz. Cebrail. VE/<>/> Hz. Muhammed. )


-ELIMINASYON/ELIMINATION[İng.] değil/yerine/= ELEME | ÇIKARTIM-ELKOYLU ALIM değil/yerine/= ALACAĞIN HACZİ-EM ile EV-EMBRİYO = RÜŞEYM = EMBRYON-EMEK ile/ve EYLEM

( İnsan kendi emeğinin varlığıdır. )


-EMEK ile/ve EYLEM

( İnsan için emeğinden fazlası yoktur. )


-EMISYON/EMISSION[İng.] değil/yerine/= DIŞA YAYIM | DIŞA ATIM-EMPATHY vs. ALTRUISM-EMPATİ/EMPATHY[İng.] değil/yerine/= DUYGUDAŞLIK, EŞDUYUM-EMPATİ yerine EŞDUYUM-EMPATİK:
ANLAYIŞ ile/ve/||/<> DOĞRULAMA ile/ve/||/<> İRDELEME ile/ve/||/<> KATILIM ile/ve/||/<> YORUMLAMA-EMPERYALİZM ile/ve/||/<>/< "İLERLEMECİ TARİH"-EMPERYALİZM ile İMPARATORLUK-EMPRESYONİST/EMPRESYONİZM değil/yerine/= İZLENİMCİ/LİK-EMPRİZM ile EXPERIMENTALİZM

( JOHN LOCKE ile ROBERT BOYLE )


-EMPRİZM ile EXPERIMENTALİZM

( JOHN LOCKE ile ROBERT BOYLE )


-EN DAM-EN ANLAMLI YEMİN ile EN BÜYÜK İNTİKAM ile EN ADİ SÖZ ile EN İYİ YANIT

( Söz vermek. İLE Affetmek. İLE "Seni hiç sevmemiştim." İLE Gülüp geçmek. )


-EN BÜYÜK HAMAM

( HASEKİ HAMAMI )


-EN BÜYÜK MAKAM

( AİLE VE/YA DA DOSTLA/RLA OTURULAN YEMEK MASASI )


-EN BÜYÜK MONOLİT KİLİSE:
BİETA MEHDAN-I ÂLEM

( "Dünyanın kurtarıcısının evi" anlamına gelen kilise, Etiyopya'da bulunmaktadır. )


-EN ÜST DEĞERDE TUTULAN BESİNLER:
ÜZÜM ve SUSAM/SİMSİM/KÜNCÜ-EN YÜKSEK MAKAM ve/||/<> EN YÜKSEK HÂL/DURUM

( Bilgi. VE/||/<> Sevgi. )


-EN-DAM-EN ile/ve/||/<> TAM-ENÂM ile NÂS-ENÂT ile HİLM-ENDERÛN ve HAREM-ENDODERM ile/ve/<> EDEME

( İç deri. İLE/VE/<> Alt deri. )


-ENDOPLAZMİK RETİKULUM değil/yerine/= İÇ KANSIVISI AĞI/TOPAĞI-ENDOSITOZ/ENDOCYTOSIS[İng.] değil/yerine/= GÖZEİÇİ ALIM-ENERJİ ile/ve/<> UYUM

( Celâl. İLE/VE/<> Cemâl. )


-ENFEKSİYON değil/yerine/= İÇBULAŞIM-ENFORMATİK/INFORMATICS[İng.] değil/yerine/= BİLİŞİM-ENGEL değil/yerine/>< DEVRİM

( Boş konuşan kişiler arasında, dilsizlik(susmak), engel değil devrimdir. )


-ENKARNASYON(GÖVDELENME) ile DOĞUM

( Gövdelenme. İLE Gövdelenme kavramının/olgusunun öncelikle ve sadece anne karnından çıkış ile sınırlandırılması. )


-ENLEM ile/ve BOYLAM/TUL[Ar.]

( )


-ENLEM ile/ve BOYLAM/TUL[Ar.]

( Enlem Farkı[111 km.] ile Uzaklık Hesaplama

Enlem farkı bulunurken verilen merkezler aynı yarımkürede ise büyük olan enlem derecesinden küçük olan çıkarılır. İLE/VE/>< Farklı yarımkürede olurlarsa enlem dereceleri toplanır.

A - B = ?
50 - 20 = 30 [enlem farkı]
30 x 111 = 3330 km.

İLE/VE/><

B + D = ?
20 + 15 = 35 [enlem farkı]
35 x 111 = 3885 km.

)


-ENTERNASYONAL ÜNİTE/INTERNATIONAL UNİT[İng.] değil/yerine/= ULUSLARARASI BİRİM-ENZİM değil/yerine/= ÖZGEN-EPİZOT/EPISODE[İng.] değil/yerine/= DÖNEM-ERDEM ile/ve/değil/yerine/||/<>/< DEĞER-ERDEM = FAZİLET = VIRTUE[İng.] = VERTU[Fr.] = TUGEND[Alm.] = VIRTUS[Lat.] = ARETE[Yun.] = VIRTUD[İsp.]-ERDEM ile FEDÂKÂRLIK-ERDEM ile/ve MUTLULUK ile/ve BİLGELİK-ERDEM ve/> ONUR

( Kişi, onuru için erdemli olur. )


-ERDEM ile/ve/||/<> ÖVGÜ-ERDEM < SEKÎNE-ERDEM ve/||/<> TÜZE(HUKUK)

( Erdemin ölçüsü, tüze'dir. )


-EREKBİLİM-EREKBİLİM = MEBHAS-I GAYAT = TELEOLOGY[İng.] = TÉLÉOLOGIE[Fr.] = TELEOLOGIE[Alm.]-ERİK ile/ve/||/<>/> ÜZÜM ile/ve/||/<>/> CEVİZ/KOZ

( [Yenilebilen] Dışı. İLE/VE/||/<>/> Hem dışı, hem de içi. İLE/VE/||/<>/> İçi. )


-ERİK ile/ve/||/<>/> ÜZÜM ile/ve/||/<>/> CEVİZ/KOZ

( Ekşi/tatlı. İLE/VE/||/<>/> Tatlı. İLE/VE/||/<>/> [ince zarı/kabuğu soyulmazsa] hem acı, hem de tatlı | Ne acı[ince zarı/kabuğu soyulursa], ne de tatlı. )


-ERİK ile/ve/||/<>/> ÜZÜM ile/ve/||/<>/> CEVİZ/KOZ

( Şeriat. İLE/VE/||/<>/> Tarikat. İLE/VE/||/<>/> Hakikat. )


-ERİK ile/ve/||/<>/> ÜZÜM ile/ve/||/<>/> CEVİZ/KOZ

( Çıktım erik dalına
Anda yedim üzümü
Bostan ıssı kakıyıp
Der ne yersin kozumu

Yunus Emre )


-ERİK ile/ve/||/<>/> ÜZÜM ile/ve/||/<>/> CEVİZ/KOZ

( Niyâzî Mısrî'nin şerhini (de) okumanızı salık veririz. )


-ERİL YALANCI EŞEYSEL BOZUKLUK ile DİŞİL YALANCI EŞEYSEL BOZUKLUK ile ANORMAL EŞEYSEL GELİŞİM

( Erillik göstergesi/örgeni baskın gelen hünsâ. İLE Dişillik göstergesi/örgeni baskın gelen hünsâ. İLE [hukukta] Erillik ya da dişillik örgenlerinden her biri kendinde bulunan fakat bu örgenlerden birinin etkinliği, hareketi ve oluşumu ötekine baskın gelmediği ya da önde olmadığı gözönünde bulundurularak durumu belirgin olmayan hünsâ. )


-ERİM ile ERİM

( Bir şeyin erebileceği uzaklık, menzil. İLE İyi bir şeye işaret olan durum, beşaret. )


-ERKEN BAHAR/EVVEL BAHAR/İLKBAHAR değil/yerine/= DOĞ/İLKYAZ/KÖKLEM-EŞ GÖNDERİM ile EŞ GÖNDERİMSEL

( CO-REFERENCE vs. CO-REFERENTIAL )


-EŞ ÖZDEŞİM ile TAMAMLAYICI ÖZDEŞİM-ES-SELÂMÜN ALEYKÜM değil/ya da ES-SELÂM-Ü ALEYKÜM değil/ya da SELÂMÜN ALEYKÜM-ESAS ile/ve/< USÛL/YÖNTEM

( Temel, öz. İLE/VE/||/< Yöntem, yol, uygulayım, metot. )


-ESAS ile/ve/< USÛL/YÖNTEM

( Usûl olmadan vusûl olmaz.[Yöntem olmazsa kavuşulmaz/ulaşılmaz.] )


-ESAS ile/ve/< USÛL/YÖNTEM

( Anayasa ve bazı/çoğu önemli davalar, önce usûlden sonra esastan ele alınır. )


-ESAS ile/ve/< USÛL/YÖNTEM

( Kızgın tencere, bir kulpundan tutulmaz. )


-ESAS ile/ve/< USÛL/YÖNTEM

( [öncelik ve simge/benzetme olarak]
Dere. İLE/VE/||/< Okyanus.
"Okyanus". İLE/VE/||/< "Dere".

[örnek ve deyim olarak]
Okyanus[u geçmek]. İLE/VE/||/FAKAT/NE YAZIK Kİ Dere[de boğulmak][usûlün öncelikli tutulması ve/ya da bulunmaması durumunda]. )


-ESEF ile GAMM ile HASRET-ESEME/MANTIK ile/ve/> ÇIKARIM-EŞHÜR-ÜL-HURUM

( İSLÂM'DAN ÖNCE, HARBİN VE ÖLÜMÜN HARAM KABUL EDİLDİĞİ ARABÎ AYLARINDAN "ZİLKA'DE, ZİLHİCCE, MUHARREM VE RECEB" AYLARI )


-ESİNLENME ile/ve/değil/||/<>/< ÇAĞRIŞIM-EŞİT HAK ile/ve/||/<>/>/< EŞİT PAYLAŞIM-EŞİTLİK ile/ve PAYLAŞIM-EŞKAL/SURET/FİZİK değil/yerine/= GÖRÜNÜŞ/BİÇİM-ESKİ ile/değil/yerine BAYRI/KADÎM-ESNÂN-I HİLM ile ESNÂN-I KATIA ile ESNÂN-I NÂBİYE

( Akıl dişi, yirmi yaş dişi. İLE Kesici dişler. İLE Küçük azıdişleri. )


-ETHEREUM ile ALGORAND-ETKİLEŞİM-ETKİLEŞİM ile/ve DEĞİŞİM-ETKİLEŞİM ile/ve DÖNÜŞÜM-ETKİLEŞİM ile/ve/değil/yerine ETKİNLEŞMEK

( Duygusallık. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE Koşulsuz sevgi. )


-ETKİLEŞİM ile/ve/değil/yerine ETKİNLEŞMEK

( Alışveriş. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE Veriş. )


-ETKİLEYİŞ ile/değil ETKİLEŞİM-ETKİNLİK/FİİL ile/ve DAVRANIŞ ile/ve EYLEM

( İş üretir. Durumu değiştirmektir. İLE/VE Psişik durumların dışavurumu. İLE/VE Bilinçli, amaçlı etkinlik. )


-ETKİNLİK/PERFORMANS =/ve İLETİŞİM =/ve GÜDÜLENME =/ve YETKİNLİK/LER

( NE? ve NEDEN? ve NASIL? )


-ETKİNLİK ile/ve/değil/yerine/> ÜRETİM-ETRAFINDA:
"ÇOK KİŞİ" değil/yerine (SADECE) KİŞİ/ADAM-EUDOS ile/ve/||/<>/> SCHEMA/FORM ile/ve/||/<>/> MORPHE[/FİGÜR/ŞEKİL/BİÇİM]-EVDE BAKIM ile/ve/||/<> HASTAHANEDE BAKIM-EVHAM ile VESVESE-EVİSERASYON/EVISCERATION[İng.] değil/yerine/= KARIN DIŞINA ÇIKIM-EVOLÜSYON/EVOLUTION[İng.] değil/yerine/= EVRİM-EVREN:
YAYILIM ve/||/<>/> BÖLÜNEBİLİRLİK-EVRENBİLİM = KEVNİYAT = COSMOLOGY[İng.] = COSMOLOGIE[Fr.] = KOSMOLOGIE[Alm.] = COSMOLOGIA[Lat.] = KOSMOLOGIA[Yun.]-EVRENDE:
İKİLEM değil/yerine BÜTÜNLÜK-EVRENDOĞUM = KİYANİYAT, TEŞEKKÜL-İ ÂLEM = COSMOGONY[İng.] = COSMOGONIE[Fr.] = KOSMOGONIE[Alm.] = KOSMO-GONIA[Yun.]-EVRENSEL BİLİM ile/ve/||/<> DÜNYA GÖRÜŞÜNÜN BİLİMİ-EVRENSEL BİLİM ile/değil EGEMEN BİLİM

( Bilim, evrensel olmaz; bilim, egemen olur. Evrensel bilim yoktur, egemen bilim vardır. )


-EVRİM ile/ve/değil/||/<>/> ÇEŞİTLENDİRICİ/LIK-EVRİM ile/ve/değil/yerine DEĞİŞİKLİK-EVRİM ile/ve/değil/yerine DEĞİŞİM-EVRİM ile/ve/değil/<> DOĞAL SEÇİLİM-EVRİM ile/ve/<> ESKİME-EVRİM ve/<> EVRENSELLİK-EVRİM ile/ve/||/<> GELİŞİM

( )


-EVRİM ile/ve/değil/yerine/||/<>/< İLERLEME-EVRİM ile/ve/||/<> MOZAİK EVRİM-EVRİM = TEKÂMÜL = EVOLUTION[İng.] = ÉVOLUTION[Fr.] = ENTWICKLUNG, EVOLUTION[Alm.] = EVOLUTIO[Lat.] = EVOLUCIÓN[İsp.]-EVRİŞİM

( CONVERSION )


-EXCESS vs./and PROBLEM-EXCITEMENT vs./and ENTHUSIASM-EXCURSION[İng.] değil/yerine/= AÇILMA | GEZİNIM-EYİLİM değil EĞİLİM-EYİM değil EĞİM-EYLEM ve/||/<>/> ANDA OLMAK ve/||/<>/> KENDİLİĞİNDENLİK ve/||/<>/> YARATICILIK-EYLEM ve BİRLİK-EYLEM ile/ve/değil/yerine BÜTÜNLÜK İÇİNDE EYLEM-EYLEM ile/ve/değil/||/=/<>/< DİRENME-EYLEM ve/<>/>< DÜŞÜNME-EYLEM ile/ve/||/<>/> ETKİ-EYLEM ile/değil EYLEME(K)-EYLEM ile/ve/değil/||/<>/< EYLEMİN DEĞERİ

( Bilim. | Sanat. | Fizik/doğa. İLE/VE/DEĞİL/||/<>/< Felsefe. )


-EYLEM = FİİL = ACTION, ACTIVITY[İng.] = ACTION[Fr.] = AKTION, HANDLUNG[Alm.] = ACTION[Lat.] = ACCIÓN[İsp.]-EYLEM ile/ve/değil/||/<> İŞLEM-EYLEM ile/ve ÖZGÜRLEŞTİRİCİ EYLEM

( O, ırmağa götürür fakat geçiş size aittir. )


-EYLEM ile ÖZGÜRLEŞTİRİCİ EYLEM(SATSANG)

( O, ırmağa götürür ama geçiş size aittir. )


-EYLEM ile/ve UYGULAMA

( Doğruluk ve eylemin birliği! )


-EYLEM ile/ve UYGULAMA

( Bencil olmayan ve arzudan arınmış eylem! )


-EYLEM ve/||/<>/> YOL GÖSTERİCİ/LİK-EYLEMCİL ÇEKİM-EYTİŞİM(DİYALEKTİK) ve/||/<> GÖRELİLİK ve/||/<> HOLOGRAFİK EVREN ve/||/<> SİBERNETİK ve/||/<> KUVANTUM-EYTİŞİM/DİYALEKTİK ile/ve/||/<>/> ÇOKLU EYTİŞİM-EYTİŞİM = FENN-İ MÜNAZARA, İLMİ- CEDEL, İLM-İ HİLAF Ü CEDEL = DIALECTIC[İng.] = DIALECTIQUE[Fr.] = DIALEKTIK[Alm.] = DIALEKTIKE[Yun.] = DIALECTO[İsp.]-EYTİŞİM ile/ve KAVRAMSAL EYTİŞİM-EYTİŞİM ve UZAKDOĞU KÜLTÜRÜ-EYTİŞİM ve/||/<> YÖNTEMSEL KUŞKU-EZEL ile KADÎM-EZİYET değil/yerine/= İNCİTİM-FAALİYET[Ar.]/AKTİVİTE[Fr. < ACTIVITE | İng. < ACTIVITY] değil/yerine/= ETKİNLİK | EYLEM-FACEBOOK ile TWITTER ile YOUTUBE ile LINKEDIN ile INSTAGRAM ile PINTEREST ile BLOG ile FOUR SQUARE

( Kurabiye yemeyi seviyorum. İLE Kurabiye yiyorum. İLE Bakın nasıl da yiyorum kurabiyeyi. İLE Nasıl kurabiye canavarı oldum? İLE Buyurun, kurabiye yerkenki fotoğrafım. İLE Kurabiye tarifimi de paylaşayım. İLE Kurabiye yapma/yeme anılarım. İLE Şurada, kurabiye yiyorum. )


-FACEBOOK ile TWITTER ile YOUTUBE ile LINKEDIN ile INSTAGRAM ile PINTEREST ile BLOG ile FOUR SQUARE

( I like eating cookie. VS. I'm eating cookie. VS. This is how I eat my cookie. VS. My skills include eating cookie. VS. Here's a photo of the cookie I eat. VS. Here's my recipe for the cookie. WITH Here's my cookie eating experience. VS. This is where I am eating the cookie. )


-FAHR-İ ÂLEM

( Âlemlerin övüncü, kumandanı. )


-FAİZ/NEMA değil/yerine/= GETİRİ/ÜREM-FAİZ değil/yerine/= ÜREM-FAİZ değil/yerine/= ÜREM-FAKÎR ile MUSRİM-FAKR ile İ'DÂM-FANATİZM değil/yerine/= BAĞNAZLIK-FANTEZİ değil/yerine/= DÜŞLEM-FARK ÖNCESİNDEKİ CEM ile/değil/yerine FARK SONRASINDAKİ CEM

( Zevktelerdir. İLE/DEĞİL/YERİNE Ancak, zahmette olanlar/olabilenler içindir. )


-FARK:
CEM ÖNCESİ ile/ve/değil/yerine CEM ile/ve/değil/yerine CEM SONRASI

( Şirk. İLE/VE Zındıklık. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE Tevhid. )


-FARK ile/ve/||/<> AYRIM-FARK ile/ve/<>/= CEM-FARK ile/ve/değil DİZİLİM-FARK ile ÖNEM-FARKINDALIK ile/ve/<> İÇ GERİLİM-FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI ile/ve/değil/||/<> FARKLI BİR TANIM-FARMAKOLOJİ değil/yerine/= EMBİLİM-FARZ ile HATM-FASİKÜL/CÜZ ile BÖLÜM-FASM ile KASM-FÂTİHA SURESİNDEKİ DÖRT ANA İLİM-FAZÎLET[Ar.] değil/yerine/= ERDEM-FEHÎM[< FEHM] ile FEHM

( Zeki, anlayışlı, akıllı. İLE Anlama, anlayış. )


-FEHM ile 'İLM-FEHM ile/ve AKIL ile/ve İLLET ile/ve HİKMET

( Kavram. İLE/VE Bağlam. İLE/VE Neden/içsel. İLE/VE Dışsal. )


-FEHM ile/ve FİKİR

( Tekrar vardır. İLE/VE Hareket vardır. )


-FEHM ile TEDEKKÜR ile TEFEKKUH-FELSEFE ile/ve/||/<> BİLİM ile/ve/||/<> İDEOLOJİ-FELSEFE-BİLİM TARİHİ ile/ve/||/<> ANADOLU'DA FELSEFE-BİLİM

( )


-FELSEFE:
BETİMLEME > KAVRAM

( Felsefe, betimlemeden, kavrama geçiştir. )


-FELSEFE:
EĞİTİM ile/ve/değil/||/<>/> YETKİNLEŞTİRME-FELSEFE:
NESNEL İDEALİZM ile/ve/||/<> ÖZNEL İDEALİZM-FELSEFE ve AYRIM-FELSEFE ve BİLDİRİŞİM-FELSEFE ile/ve/değil FELSEFE-BİLİM-FELSEFE ve KİŞİSEL YÖNETİM-FELSEFE ile/ve METAFİZİK ile/ve MİSTİSİZM

( ... İLE/VE Metafizik sözü ilk defa Peripatos'culardan Rodos'lu Andronikos (M.Ö. I. yy.) tarafından kullanıldığı öne sürülür. İLE/VE ... )


-FELSEFE ile/ve METAFİZİK ile/ve MİSTİSİZM

( METAFİZİK: BİLGİ - VARLIK - AHLÂK )


-FELSEFE ile/ve/||/<> YORUMBİLİM

( Toplumu yapılandırır. İLE/VE/||/<> Bireyi yapılandırır. )


-FELSEFESİZ ...:
BİLİM ile SANAT ile HUKUK/DİN ile YAŞAM

( Kör. İLE "Süsleme". İLE "Kural". İLE Yaşanmamış. )


-FELSEFESİZ SANAT ve FELSEFESİZ BİLİM ve FELSEFESİZ FELSEFE

( Zanaat. VE Teknokrasi, işçilik. VE İdeoloji. )


-FELSEFİ ÖĞRETİ ile FELSEFİ SİSTEM-FELSEFÎ SÖYLEM/DİSKUR ile/ve FELSEFÎ EDİM-FEMİNİST EKOLOJİ/EKOFEMİNİZM değil/yerine/= DİŞİCİ ÇEVREBİLİM/ÇEVREDİŞİCİLİK-FEMİNİZM değil/yerine/= DİŞİCİLİK-FENÂ-YI HÂDİS ile FENÂ-YI KADÎM-FEODAL/İZM değil/yerine/= DEREBEYCİ/LİK-FERÂGAT ve DÖNÜŞÜM-FERDİYET-İ SELÂSE:
ZÂT ve/||/<>/> İHTİYÂR/İRÂDE ve/||/<>/> SÖZ/EYLEM-FİDBEK[İng. < FEEDBACK] değil/yerine/= GERİBİLDİRİM-FİGÜR ile FORM

( Şekil. İLE Biçim/Suret. )


-FİGÜR ile FORM

( Şekil. İLE Biçim/Sûret/Minvâl[Ar.]. )


-FİİL ile/ve DAVRANIŞ ile/ve EYLEM

( İş üretir. Durumu değiştirmektir. İLE/VE Psişik durumların dışavurumu. İLE/VE Bilinçli, amaçlı etkinlik. )


-FİİL değil/yerine/= EDİM-FİİL ile EYLEM-FİİL değil/yerine/= EYLEM/EDİM; YÜKLEM-FIKH ile 'ILM/İLM-FİLM/FİLİM değil/yerine/= ÇEL, YARGAK,(ZAR GİBİ İNCE) | ÇELKİ (ÜZERİNE GÖRÜNTÜ ÇEKİLMİŞ ÇEL)-FİLOLOJİ değil/yerine/= ÖRÜBİLİM-FİNAL değil/yerine/= SON/LAMA, BİTİM-FIRSAT ile/ve ORTAM-FITNAT ile 'ILM/İLM-FİTOTERAPİ/PHYTOTHERAPY[İng.] değil/yerine/= BİTKİSEL SAĞALTIM-FITRİYE/NATİVİZM değil/yerine/= DOĞUŞTANCILIK-FİYAT ile/ve ÖNEM-FİZİK ve/||/<>/>/< DENEYİM-FİZİK ile/ve/||/<>/> KİMYA ile/ve/||/<>/> DİRİMBİLİM

( [nesne ...] Kımıldamıyorsa. İLE/VE/||/<>/> Kokuyorsa. İLE/VE/||/<>/> Kımıldıyorsa. )


-FİZİKÖTESİ ile/ve/||/<> VAROLUŞBİLİMLER ile/ve/||/<> VAROLUŞBİLİM ile/ve/||/<> VAROLUŞBİLİM

( Felsefede. İLE/VE/||/<> Felsefede. İLE/VE/||/<> Teknolojide. İLE/VE/||/<> Bilimde. )


-FİZİKSEL CİSİM ile MATEMATİKSEL CİSİM-FİZYOLOJİ değil/yerine/= İŞLEVBİLİM-FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ değil/yerine/= İŞLEVBİLİMSEL USBİLİM-FİZYOTERAPİ değil/yerine/= İŞLEVONUM-FLOKÜLASYON/FLOCCULATION[İng.] değil/yerine/= BULUTSU ÇÖKÜŞÜM-FLÜKTÜASYON/FLUCTUATION[İng.] değil/yerine/= ÇALKALANIM-FOLKLOR/HALKİYAT değil/yerine/= TUYBİLİM-FOLKLOR değil/yerine/= HALKBİLİM-FONEM ile MORFEM

( Sesbirim, harf. İLE Biçimbirim, hece. )


-FONOGRAM değil/yerine/= SESYAZI-FONOLOJİ[Fr., İng. < Yun.] değil/yerine/= SESBİLİM-FORERUNNER vs. HARBINGER vs. HERALD vs. MESSENGER vs. OMEN vs. PORTENT vs. SIGN vs. SYMPTOM-FORM ile AMORF-FORM değil/yerine/= BİÇİM-FORM ile FORM

( Biçim, şekil. | Bir şeyin, istenilen ve olması gereken durumu. İLE İstenilen şeylerin yazılması, doldurulması için hazırlanmış basılı belge. )


-FORM ile/ve/değil MORF

( SURET ile/ve/değil ŞEKİL )


-FORM ile/ve/değil MORF

( Biçimden soyutlanmış suret'in kalıcılığı olanaklı değildir.[Şekil'den mücerred suret'in bekâsı mümkün değildir.] )


-FORMASYON[Fr., İng.] değil/yerine/= YETİŞİM-FORMASYON/FORMATION[İng.] değil/yerine/= BİÇİMLENME | OLUŞUM-FORMASYON değil/yerine/= YETİŞİM-FOSİLBİLİM değil/yerine/= TAŞILBİLİM-FOTOĞRAFTA:
PUNCTUM ile/ve/||/<>/> STADIUM-FOTOMORFOZ ile FOTOSENTEZ ile FOTOŞİMİ ile FOTOTAKTİZM/FOTOTAKSİ ile FOTOTERAPİ ile FOTOTROPİZM

( Canlıların, bireyoluş sırasındaki gelişimi üzerinde, ışığın yaptığı etki. İLE Yeşil bitkilerin, ışıkta, basit bileşiklerinden, karmaşık yapılı organik moleküller yapması. İLE Fotokimya. İLE Işığagöçüm. İLE Işığın, sağaltım amacıyla kullanılması. İLE Işığadoğrulum. )


-FOTOSENTEZ ile/ve/||/<> SOLUNUM

( * Sadece bitki hücrelerinde olur. İLE/VE/||/<> Bitkisel ve hayvansal tüm hücrelerde olur.
* Sadece ışık altında gerçekleşir. İLE/VE/||/<> Günün her saatinde (gece-gündüz) devam eder.
* Fotosentez sırasında su ve karbondioksit kullanılır. İLE/VE/||/<> Organik besinler ve oksijen kullanılır.
* Fotosentez sırasında oksijen açığa çıkar. İLE/VE/||/<> Solunum sonrasında su ve karbondioksit açığa çıkar.
* Güneş enerjisi kimyasal enerjiye dönüşür. İLE/VE/||/<> Kimyasal enerji, serbest iş enerjisine dönüşür.
* Ağırlık artışı olur. İLE/VE/||/<> Ağırlık azalması olur.
* Organik besinler yapılmış olur. İLE/VE/||/<> Organik besinler yıkılıp, parçalanmış olur. )


-FOTOTAKSİ ile/ve TROPİZM

( Işığa doğru hareket. İLE/VE Işık, ısı gibi dış etkilerle bir organizmanın belirli bir yöne doğru yer değiştirmesi. Doğrulum. )


-FRAKSİYON/FRACTION[İng.] değil/yerine/= PARÇA | BÖLÜM | KESİM-FRAKTAL/LER ve KUVANTUM

( KUVANTUM:
* Gözlenen ile gözleyeni ayrı saymaz. Birbirlerini etkilerler.
* Süreksiz ve kesiktir.
* Olasılıklar üzerinedir. )


-FREEDOM vs. INTERNAL FREEDOM-FREMITUS[İng.] değil/yerine/= ELE GELEN TİTREŞİM-FRONTAL DÜZLEM/FRONTAL PLANE[İng.] değil/yerine/= KORONAL DÜZLEM-FULTAYM değil/yerine/= TÜM GÜN/TÜM SÜRE-FUNDAMENTALİZM değil/yerine/= KÖKTENKÖNECİLİK-FÜTÜRİZM değil/yerine/= GELECEKÇİLİK-GAFÛR-ÜR-RAHÎM

( ESİRGEYEN, SUÇ BAĞIŞLAYAN (ALLAH) )


-GAİP | GAİBE ve MUHATAP | MUHATABA ve MÜTEKELLİM

( Serçe Parmak | Yüzük Parmağı VE Orta Parmak | İşaret Parmağı VE Baş Parmak )


-GAİP | GAİBE ve MUHATAP | MUHATABA ve MÜTEKELLİM

( Müzekker | Müennes VE Müzekker | Müennes VE Ben. )


-GAİP | GAİBE ve MUHATAP | MUHATABA ve MÜTEKELLİM

( Sağ elin avuç içine bakar biçimde )


-GALİSİZM

( Kuraldışı olarak Fransızca'da yapılan bazı dil özellikleri. )


-GAM ile/değil/yerine KAYGI

( Uyku getirir. İLE Uyutmaz. )


-GAM ile/değil/yerine KAYGI

( Kalbe zarar verenler. )


-GAM ile MAJÖR GAM

( Notaların baştan sona ve/ya da sondan başa tek solukta okunması. [ DO-RE-Mİ-FA-SOL-LA-Sİ--D0--Sİ-LA-SOL-FA-Mİ-RE-DO ] İLE Beş tonla iki yarım tondan oluşan gam. )


-GAMM ile HEMM-GAVS-I ÂZÂM / KUTB-U ÂLEM-GAVS ile GAVS-I ÂZÂM

( ... İLE İki kutbiyet makamında da bulunan zât. )


-GAVS ile GAVS-I ÂZÂM

( YARDIMCI, İMDÂDA YETİŞEN | VELÎYULLAH | MEDET, NUSRET ile ABDÜLKADİR-İ GEYLÂNÎ (KUTB) )


-GAYDA/TULUM ile KALİNKA

( ... İLE Rus gaydası. )


-GAYRET ile GERİLİM-GAYTA[Ar.] ile/değil/yerine GAYDA[Bulgarca]/TULUM

( İnsan dışkısı. İLE/DEĞİL Müzik aleti.[Trakya'lı, Bulgar, Makedon ve İskoçlar'ın ulusal çalgısı.] )


-GAZAB ile İRÂDETÜ'L-İNTİKÂM-GAZETE değil/yerine/= ÇAĞIM-GECE ve/<> İÇ ÂLEM-GEÇİCİ ÇÖZÜM ile/ve/değil/||/<>/< ARA ÇÖZÜM-GEÇİŞ ile AYRIM-GEÇMİŞE YÜRÜMEZLİK/TEK YÖNDE DEĞİŞİM ile/ve/=/||/<> TERSİNEMEZLİK-GELGELELİM-GELİŞİM-GELİŞİM ve/||/<> ARINMA ve/||/<> YOZLAŞMAMA-GELİŞİM ile/ve/<> DERİNLEŞME-GELİŞİM = DEVELOPMENT[İng.] = DÉVELOPPEMENT[Fr.] = ENTWICKLUNG[Alm.] = SVILUPPO[İt.] = DESARROLLO[İsp.]-GELİŞİM ile/ve DÖNÜŞÜM-GELİŞİM ile/ve/||/<> GELİŞMEK-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( Yaptığı işi iyi yapan kişi ilerleyecektir. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( İlerleme ancak hazırlık aşamasında olur. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( Kişinin daha da ilerlemesi için olanca cesârete gereksinimi vardır. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( Sessizlik ve Sükûnet içinde, gelişirsiniz. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( Nasıl ilerlemeli? İki kâse pirinç feda edilerek. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( Doğru yönde ilerlediğimi nereden bileceğim? Göreviniz hakkında gösterdiğiniz azim, kararlılık, berraklık ve sadakatte ilerleyişinizle. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( Olgun kişi, atalarının bilgelik ve deyişlerini inceleyerek kişiliğini geliştirir. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( İlerlemenin işaretleri nelerdir? Tüm endişelerden kurtulmuşluk, bir rahatlık ve sevinç hali, içte derin bir huzur, dışta bol enerji. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( Yükselen güneş, ilerlemeyi simgeler. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( Senden ileride olanlara gelişmek için, geride olanlara da rahatlamak için bak. )


-GELİŞİM ile/ve/> İLERLEME

( One needs all the courage to go further.
In Silence and Peace, you grow.
How shall I know that I am moving in the right direction? By your progress in intentness, in clarity and devotion to the task.
What are the signs of progress? Freedom from anxiety; a sense of ease and joy; deep peace within and abundant energy without. )


-GELİŞİM ile/ve/||/<>/> OLGUNLAŞMA-GELİŞİM ile/ve OLUŞUM-GELİŞİM ile/ve SIRADÜZEN-GELİŞİM ile/ve TAMAMLANMA-GELİŞİM ile/ve/||/<>/> UYGARLIK-GELİŞİM ve/||/<>/>/< UYGULAMA-GELİŞİM ile/ve/> YENİLİK-GEN ve/<> HOLOGRAM-GEN ile KROMOZOM-GENEL İDARE değil/yerine/= GENEL YÖNETİM-GENEL/UMUM ile MUTLAK-GENEL ile TÜM-GENELLEME ile ÇIKARIM-GENELLEME ile/ve EKSİK TÜMEVARIM

( Her şeyi genelleştirmeyi seven kişi, çoğunlukla yalan söyler. )


-GENELLEME ile TOPTANCI TUTUM-GENELLEME ile/ve/değil/yerine/||/<>/< YORUM-GENELLEŞTİRME = TAMİM = GENERALIZATION[İng.] = GÉNÉRALISATION[Fr.] = GENERALISATION[Alm.] = GENERALIS[Lat.]-GENETİK SEKANS/GENETIC SEQUENCE[İng.] değil/yerine/= GENETİK DİZİ/DİZİLIM-GENETİK[Alm./İng.] değil/yerine/= KALITIMBİLİM

( Kalıtım bilimi.| Genlerle ilgili, genlerin belirlediği, genlerle geçen. | Genlerle ilgili, kalıtımla ilgili. )


-GENİŞ KAVRAM ile DERİN KAVRAM-GEOMETRİ ve/||/<> RİTİM-GEOMETRİ değil/yerine/= UZAMBİLİM-GERÇEK YAŞAM ile/ve/<> SİNEMA

( Gerçek yaşamda, taklit ederiz. İLE/VE/<> Sinemada, gerçek oluruz. )


-GERÇEK ile/ve ÖLÇÜ/M

( [Sans.] ... ile/ve PRAMANA )


-GERÇEKÇİ YAKLAŞIM ile/ve/||/<> AKLÎ GÖRÜ-GERÇEKLEŞ(TİR)ME ile/ve/<> KAZANIM-GERÇEKLİK ile/ve (TOPLUMSAL) UZLAŞIM-GERÇEKLİK ve/||/<> EYLEM-GEREKLİLİK ile/ve GEREKSİNİM-GEREKSİNİM ile/ve BEKLENTİ-GEREKSİNİM ile/ve/> DAVET-GEREKSİNİM ve/||/<>/> DİLE GETİRMEK

( Gereksinimi olduğu halde dile getirmeyen, dilsiz kalsa daha iyidir. )


-GEREKSİNİM ile/ve/<> DOYUM-GEREKSİNİM ve/> EYLEM-GEREKSİNİM ile/ve GEREKLİLİK

( Gereksiniminiz olduğuna inandıklarınız, gereksiniminiz olanlar değildir. )


-GEREKSİNİM ile/ve GEREKLİLİK

( Eğer gereksiniminiz olmayanları istemezseniz gereksiniminiz olan şeyler size gelecektir. )


-GEREKSİNİM ile/ve GEREKLİLİK

( Kendiniz olmaktan başka hiçbir şeye gereksiniminiz yok. )


-GEREKSİNİM ile/ve GEREKLİLİK

( Gereksiniminiz olan her şey, sizin içinizde. )


-GEREKSİNİM ile/ve İLERLEME-GEREKSİNİM ile/ve/<> İŞE YARARLIK-GEREKSİNİM ile İTİLİM-GEREKSİNİM ile/ve/<> KİŞİ/İNSAN

( ... İLE/VE/<> Gereksinimlerinin gereksinimi(/hedefi) durumuna getirilmiş/düşürülmüş olan. )


-GEREKSİNİM ile MUTLAKLIK

( Tüm gereksinimimiz, gereksinim duyuyor olmamızın gerekliliği ve bunun kabulüdür. )


-GEREKSİNİM ile/ve/> UYGARLIK

( Gereksinim, uygarlığın dinamosudur. )


-GEREKSİNİM ile ZORUNLULUK-GERİBİLDİRİM'DE:
"HIIIIII" ile/değil/>< HMMM

( Dinleyenin, küçümseyici/reddedici, kinâyeli bir tutum göstererek çıkardığı ses. İLE/DEĞİL/>< Dinleyenin, sözü/konuyu, tam olarak anlamasıyla çıkardığı ses. )


-GERİBİLDİRİM ile/ve "GİT-GEL"-GERİBİLDİRİM ve/<> DİRİMLİLİK

( )


-GERİLİM ile/ve/değil/yerine/||/<>/> DENGE-GERİLİM ile/ve/||/<> GERİLİM YAYI/KEMERİ

( ... İLE/VE/||/<> Bireyin, hırsları ve tutkuları tarafından itilerek düşüncelerinin peşinden gitmesi ile yaşanan iki kutup arasındaki gerilim.[Yaşamda kalmamızı, yaşama tutunmamızı sağlar.][Kohut] )


-GERİLİM ile/ve/değil/||/<> İKİLEM-GERİLİM ile/ve/değil/yerine SALINIM-GERİOLUŞUM

( BACKFORMATION )


-GESTALT[İng.] değil/yerine/= BİÇİM-GEZEGENLERDEKİ YAĞIŞ TÜRLERİNDE:
SU ile SÜLFÜRİK ASİT ile METAN ile ELMAS ile CAM ile SIVI DEMİR

( Dünya'da. İLE Venüs'te. İLE Titan'da. İLE Neptün'de. İLE HD189733b'de. İLE OGLE-TR-56b'de. )


-GEZEGENLERDEKİ YAĞIŞ TÜRLERİNDE:
SU ile SÜLFÜRİK ASİT ile METAN ile ELMAS ile CAM ile SIVI DEMİR

( )


-GİRİŞİM ile/ve ATILIM-GİRİŞİM ile/ve PARLAMA-GIS/GASTROINTESTINAL SYSTEM[İng.] değil/yerine/= SİNDİRİM DÜZENİ, SİNDİRİM SİSTEMİ, GASTROİNTESTİNAL SİSTEM-GIYABÎ HÜKÜM değil/yerine/= IRAKÇIL YARGI-GİYSİ/KIYAFET ile/ve KOSTÜM-GİZEM ile/ve/değil/yerine GENELE/HERKESE AÇIK OLMAYAN-GİZEM = SIR = MYSTERY[İng.] = MYSTÈRE[Fr.] = MYSTERIUM, GEHEIMNIS[Alm.] = MYSTERION[Yun.] = MISTERIO[İsp.]-GNOSTİK ile KADÎM-GNOSTİSİZM ile/ve HERMETİZM-GÖÇ ile GÖÇÜM

( ... İLE Bazı kimyasal maddelerin ya da ışık, ısı, elektrik gibi güçlerin etkisiyle protoplazmanın, yanaşma ya da uzaklaşma biçiminde olan yer değiştirmesi. )


-GÖKBİLİM = ASTRONOMY[İng.] = ASTRONOMIE[Fr., Alm.] = ASTRONOMIA[İt.] = ASTRONOMÍA[İsp.]-GÖLGE ile İZDÜŞÜM-GÖNDERİM

( REFERENCE )


-GÖNÜLLÜLÜK:
ÜCRETSİZ YAPILAN İŞ/LER değil KARŞILIKSIZ GELİŞİM-GÖRELİLİK(İZÂFİYET) ile KUVANTUM-GÖRKEM ile GÖRK

( Göz alıcı ve gösterişli olma durumu. İLE Güzellik, gösteriş. )


-GÖRMEDE:
HAREKET ve/||/<> BİÇİM ve/||/<> RENK-GÖRÜNEN UYUM ile/ve/değil/yerine/||/<>/< GÖRÜNMEYEN UYUM-GÖRÜNGÜBİLİM = PHENOMENOLOGY[İng.] = PHENOMÉNOLOGIE[Fr.] = PHÄNOMENOLOGIE[Alm.] = PHAINOMENON[Yun.]-GÖRÜNTÜ ile/ve/değil GÖRÜNÜM-GÖRÜNTÜ ile GÖRÜNÜM-GÖRÜNÜM ile/ve/değil GÖRÜNGÜ

( [not] APPEARANCE vs./and/but PHENOMENON )


-GÖRÜNÜŞ ile/ve ANLAM-GÖRÜRSEM ile GÖRDÜĞÜMDE-GÖRÜŞ ile/ve/değil/yerine KAVRAM-GÖRÜŞ ile/ve/||/<> YORUM-GÖSTERGEBİLİM = SEMIOTIC[İng.] = SÉMIOTIQUE, SÉMIOLOGIE[Fr.] = SEMIOTIK[Alm.] = SEMA, SEMEION[Yun.]-GÖSTERİ(M) ile PAYLAŞIM-GÖSTERİ ile/ve/değil GÖSTERİM-GÖSTERİM ile GÖSTERİŞ-GÖSTERİM ile GÖSTERİŞ

( Görüntülerin gösterici yardımıyla bir yüzeye yansıtılması işi. | Sinema, tiyatro, konser gibi sanat dallarında verilen gösterilerden her biri, seans. İLE Gösterme eylemi ya da biçimi. | Başkalarını aldatmak, şaşırtmak, korkutmak ya da kendini beğendirmek için birinin yaptığı yapay davranış. | Göze çarpıcı nitelik, göz alıcılık. )


-GÖTÜRÜ ile GÖTÜRÜM ile GÖTÜRÜŞ

( Para ile satın alınan şeyler ya da para karşılığında yapılan işler için toptan fiyat vererek. İLE Dayanma. İLE Götürme eylemi ya da biçimi. )


-GÖVDEMİZ:
OKSİJEN ve/||/<> KARBON ve/||/<> HİDROJEN ve/||/<> NİTROJEN ve/||/<>
KALSİYUM ve/||/<> FOSFOR ve/||/<> + 54 ÖĞE

( %65 ve/||/<> %18 ve/||/<> %10 ve/||/<> %3 ve/||/<> %1.4 ve/||/<> %1.1 ve/||/<> + %0 - 0.99 )


-GÖZETİM ile/ve/<> DENETİM-GÖZLEM ve/||/<>/> DENEY ve/||/<>/> ÖLÇÜM-GÖZLEM ile HESAP-GÖZLEM ile/ve/> İÇ KONUŞMA-GÖZLEM ile/ve/yerine KATILIM

( Düşüncelerinizi, duygularınızı, sözlerinizi ve eylemlerinizi gözlemleyin. )


-GÖZLEM = MÜŞAHEDE = OBSERVATION[İng., Fr.] = BEOBACHTUNG[Alm.] = OBSERVAR, MIRAR[İsp.]-GÖZÜNÜ:
"SEVİM" değil SEVEYİM-GÜÇ ile/ve/<>/değil/yerine DONANIM-GÜDÜLENME ve/> KATILIM-GÜDÜLENMEDE:
UYARILMA ve/||/<>/> MERAK ve/||/<>/> DENETİM ve/||/<>/> OLGUNLAŞMA-GÜFTE değil/yerine/= YAZAN, YAZIM-GÜĞÜM ile DEBBE-GÜNDEM ile/ve/<> GÜNCEL-GÜVENLİK/EMNİYET KEMERİ ve/||/<>/> YAŞAM

( Güvenlik kemeri, bizi, yaşama bağlar. )


-GÜVENLİK/EMNİYET KEMERİ ve/||/<>/> YAŞAM

( Trafik kazalarında yaşamını yitiren sürücülerin %80'inin, kemer takmadığı tespit edilmiştir ne yazık ki. )


-GÜYÜM değil GÜĞÜM-GÜZEL AHLÂK ve/=/<> İLİM-GÜZEL SÖZ ile/ve GÜZEL EYLEM-HABER/MAHMUL değil/yerine/= YÜKLEM-HABER ile 'ILM/İLM-HABERLEŞME ile İLETİŞİM-HACİM/CİRİM değil/yerine/= OYLUM/SIYGI-HACÎM ile HACÎM ile HACM/HACİM

( Hacamat eden. İLE Saldıran, hücum eden. İLE Bir cismin kapsadığı boşluk. | Oylum. )


-HAD ile/ve HARAM

( Akılda. İLE/VE Dinde. )


-HADD-İ TÂM(MÂHİYET) ile/ve HADD-İ NÂKIS ile/ve RESM-İ TÂM ile/ve RESM-İ NÂKIS

( Tam tanım.(yakın(karib) cins + yakın fasıl)(İnsan, düşünen canlıdır). İLE/VE
Eksik tanım.(uzak(baid) cins + yakın fasıl)(İnsan, düşünen cisimdir). İLE/VE
Tam tanıtım.(yakın(karib) cins + gerekli özellik)(İnsan, gülen canlıdır). İLE/VE
Eksik tanıtım.(uzak(baid) cins + gerekli özellik)(İki ayak üzeri yürüyen, tırnakları geniş, tüysüz/kılsız, dik yürüyen, tab'an gülen) )


-HADD ile İSM-HADD ile RESM-HADEME/MÜSTAHDEM değil/yerine/= ODACI/İŞGÖREN-HÂDİSE değil/yerine/= OLAY | DURUM-HAFNİYUM ile HAHNYUM/NİLSBOHRYUM

( ... İLE Atom numarası 105 olan, kaliforniyum atomlarının, azot çekirdekleriyle bombardımanından elde edilmiş yapay öğe. [Simgesi: Ha] )


-HAFRİYAT değil/yerine/= KAZIM-HAKİKAT ile/ve/değil/yerine/||/<>/< KAVRAM-HAKİKAT ve/||/<>/> ÖZGÜRLÜK ve/||/<>/> DOYUM-HÂKİM ile/<> (SULH/CEZA) SORGU HAKİMİ-HÂKİM ile/ve/değil/yerine/||/<>/< BİLİRKİŞİ

( Yöntemi/usûlü bilir ve süreci takip etmekle görevli ve yetkilidir. Esasa dayalı bilgi, belge ve kanıtlara dayanarak son kararı belirler. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/||/<>/< Esası, içeriği[konuyu, alanı ve terimlerini] (daha) iyi/geniş/derin bilir ve/ya da belirler.[Bazı/çoğu davada, hâkimin değil/yerine bilirkişilerin ortak görüşleri ve uzlaşımsal kararı önceliklidir ya da dikkate alınmalıdır.] )


-HÂKİM ile/ve/değil/yerine/||/<> HÂDİM

( Ancak, hizmet eden [hâdim], [duruma/olguya] hâkim olur. )


-HÂKİM ile HAKEM-HAKİM ile HÂKİM

( Hikmet sahibi. İLE Yargıç. )


-HAKÎM ile HÂKİM ile HAKEM ile HEKİM

( Bilge, hikmet sahibi. İLE Hüküm veren, yargıç. İLE Karar veren. İLE Tabip, tıp doktoru. )


-HAKİM ile/ve/<> MUHTESİB-HÂKİM değil/yerine/= YARGIÇ-HAKİMİYET ile/yerine UYUM-HAL değil/yerine/= DURUM-HAL ve/<>/< HALÎM-HAL ile MAKAM-HÂL ile MAKAM

( Geçici. İLE Kalıcı. )


-HÂL ile MAKAM

( Her bireye bakma, kişilerin hallerine bak. Hangisinin hâli kâmilse ona bak. )


-HÂL ile MAKAM

( Seni kaldır, beni kaldır! O hali yakalayalım! )


-HÂL ile MAKAM

( Bizim için ne din, ne mezhep, ne millet var, yekpâre bir hâl. )


-HÂLET değil/yerine DURUM-HALF ile KASEM-HALI/KİLİM ile/ve BERCED[Ar.]

( ... İLE/VE Kalın kilim. | Türk halısı. )


-HALI ile/ve KİLİM ile/ve SUMAK-HALİTA değil/yerine/= KARIŞIM-HALK[Ar.] değil/yerine/= AYMAK, TOPLUM

( Toplum olabilmek, ancak, ortak bir düzen sağlayarak olanaklıdır. )


-HALÜSİNASYON/BİRSAM değil/yerine/= VARSANI-HAM ile ÇİĞ-HÂM değil/yerine/= ÇİĞ/OLMAMIŞ/OLGUNLAŞMAMIŞ-HAM ile GÖK-HAM ile/ve/||/<> KEKRE

( ... İLE/VE/||/<> Tadı acımtırak, ekşimsi ve buruk olan. )


-HAMAM ile SAUNA[Fince] ile FURO

( ... İLE Fin hamamı. İLE Japon hamamı. )


-HAMUR[Ar. < HAMİR] değil/yerine/= SUVUN/YOĞRUM-HAPİSHANE değil/yerine/= KISINGIDAM-HARAM ve HADD

( Haram nedir? Kendi nefsine revâ görmediğini başkasına yapmaktır. )


-HARAM ve HADD

( Bir kiloluk demirden havayı çekseler, bir tondan ağır gelir. )


-HARAM ile HARAM

( Din kurallarına aykırı olan, dinî bakımdan yasak olan, helal karşıtı. Caiz olmayana davet eden. İLE Yasak. )


-HARAM ile/ve HARAMA YAKIN MEKRUH-HARAM ve/>/hem de HÜRMET-HARAM ile/değil/yerine/>< HUZUR

( Haramda huzur ararsan, huzur sana haram olur. )


-HARÂM ile MAHZÛR-HARAM ile MEKRUH-HARÂM ile SUHT-HAREKET:
NOKTA ve/<> HAT ve/<> SATIH/YÜZEY ve/<> HACİM/CİSİM-HAREKET/AKSİYON değil/yerine/= DEVİM/DEVİNİM-HAREKET/DEVİM ile/ve ETKİNLİK/DEVİNİM-HAREKET ve/<> BİÇİM ve/<> UZAM-HAREKET ile/ve/değil DEĞİŞİM-HAREKET ve/||/<> DUYGULANIM ve/||/<> BENZETME

( İki kişi arasındaki tüm ilişkilerde ve temelinde, anne ile çocuğun ilişkisinde, yerli yerinde ve yeterince bulunması gerekenler... )


-HAREKET ile/ve ETKİLEŞİM-HAREKET ile EYLEM-HAREKET ile EYLEM-HAREKET ve/> EYLEM ve/> YAŞAM ve/> BİLİNÇ

( HAREKET: Bil-kuvve olanın, bil-fiil olması için gerekli çaba. )


-HAREM ile HAREM

( Herkesin girmesine izin verilmeyen, saygıdeğer ve kutsal yer. | Hac zamanında ihrâma girilen yerden itibaren Kâbe'ye doğru olan bölüm. | Önceleri, saraylarda ve büyük konaklarda bulunan hanımlar dairesi. | Nikâhlı hanım, zevce. İLE "mefâilün"den "me"yi atarak "fâilün" sözcüğünü "mef'ûlün"e çevirme. )


-HAREM ile/ve/<> HAREMEYN

( EHLİ DIŞINDA GİRMESİ YASAK OLAN YER ile/ve/<> MEKKE İLE MEDÎNE-İ MÜNEVVERE [MÜSLÜMAN OLMAYANLAR GİREMEZ )


-HAREM ile MAKSÛRE

( Herkesin girmesine izin verilmeyen, saygıdeğer ve kutsal yer. | Hac zamanında ihrâma girilen yerden itibaren Kâbe'ye doğru olan bölüm. | Önceleri, saraylarda ve büyük konaklarda bulunan hanımlar dairesi. | Nikâhlı hanım, zevce. İLE Camilerde, parmaklıklarla çevrilmiş yer. | Bir evin, yabancıların girmesine izin verilmeyen bölümü. )


-HARFLER:
MUHKEM ile/ve/||/<> MUKATTA-HÂRİC-İ KISMET değil/yerine/= BÖLÜM-HARÎK ile CAHÎM ile NÂR ile SA'ÎR-HARÎM ile HARÎM

( Saygısız, çekinmez, kayıtsız. İLE Biri için kutsal olan şeyler. | Harem dairesi, harem. | Evin içi gibi başkasına kapalı olan yer. | Bir evin civârı. | Avlu. | Ortak, şerîk. | Hacıların, hac zamanında büründükleri örtü. )


-HARVESTING[İng.] değil/yerine/= ELDE EDİM-HAS değil/yerine/= SOM-HASAR değil/yerine/= ÇIĞIM-HAŞÎM ile HÂŞİM

( Gösterişli, haşmetli. | Ezen, yaran, kıran, parçalayan. İLE [Çorba vb. şeylere] Kuru ekmek kırıntısı doğrayan. )


-HASIM ile/değil/yerine HISIM

( Yağı, düşman. İLE/DEĞİL/YERİNE Akraba, yakın. )


-HASM ile HASM[çoğ. HUSÛM]

( Kesme, kesip atma, kesin olarak hal ve fasletme. İLE Düşman. | Karşı taraf, muhâlif. )


-HAŞMET[Ar.] yerine GÖRKEM-HASRET değil/yerine/= ÖZLEM

( (")İnsan("), (")bireyler(") içinde, birey'e özlem duyarak yaşar. )


-HASSAS/LIK ile/ve/<> PAYLAŞIM-HATA ile/ve/||/<> DENEYİM

( Hatalarımız, deneyimimizi artırır; deneyimlerimiz de hatalarımızı azaltır. )


-HATA ile TUTUM

( Aynı hatayı, iki kez yapamayız. Birincisi hataydı belki fakat ikincisi, artık bir yeğlemedir, yanlış bir tutumdur. )


-HÂTEM ile Hâtem

( Mühür, üstü mühürlü yüzük. İLE Arap kabîleleri arasında tanınmış "Tayyi" kabîlesine mensup ve cömertliğiyle ünlü olan "İbnü Abd-illâh Bin Sa'd"ın takma adı. | Çok cömert. )


-HÂTEM ile HÂTEM

( MÜHÜR, ÜSTÜ MÜHÜRLÜ YÜZÜK | EN SON, NİHAYETE ERDİREN ile HITAM )


-HATÎ'E ile İSM-HATIRLADIM/ANIMSADIM yerine HATIRLATILDI/ANIMSATILDI-HATM ile HATM

( Hâlis. | Hüküm ve kaza gerektirme, icab ettirme. | Sağlamlaştırma. İLE Kuş gagası. | Burun.[insanda ve hayvanda] )


-HATM ile RESM-HATM ile TAB'-HAVA (DURUMU) ile/ve/<>/değil İKLİM

( 21 - 22 derecenin altında ve üstünde olan ortamlarda, kişilerin, konu ne kadar önemli olursa olsun toplantılarda konuşmacıya beş dakikadan fazla odaklanamadıkları araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. )


-HAVA (DURUMU) ile/ve/<>/değil İKLİM

( Günümüz belediye yönetmeliklerinde, apartmanlardaki kalorifer kazanları ve ısılar için şu yönerge vardır: "Dışarıda havanın ısısı 17 derecenin altına düştüğünde kalorifer yakılmak zorundadır. Oda sıcaklıkları ortalama 21 - 22 derece dolayında olmalıdır." )


-HAVA (DURUMU) ile/ve/<>/değil İKLİM

( Hayvanların iklimin genel gidişine göre doğurdukları ve doğacak yavru sayısını ayarladıkları tespit edilmiştir. )


-HAVA (DURUMU) ile/ve/<>/değil İKLİM

( Bitki tohumlarının belirli bir ısı ve nem olmadıkça filizlenmediği bilinmektedir. )


-HAVA (DURUMU) ile/ve/<>/değil İKLİM

( Ağustos böcekleri, 17 yıl toprak altında yetişir. Havanın 17 C olduğu günün gecesi dışarı/yüzeye çıkar. İki günde ağaçların tepesine ulaşmaya çalışırlar. )


-HAVA (DURUMU) ile/ve/<>/değil İKLİM

( ERZE[Fars.]: Eski yönteme göre yeryüzünün bölündüğü yedi iklim.[yedi parçadan birinci iklim, ekvatora yakın olan bölge. )


-HAVA/AMBİYENS[Fr.][AMBİYANS değil!] değil/yerine/= ORTAM-HAVAS ile/ve/||/<> LEVÂZIM-HAVUÇ/PÜRÇÜKLÜ ve/<>/|| ŞALGAM

( ... VE/<>/|| Kırmızı havuç. )


-HAYAL ile VEHİM-HAYALÎ İHRACAT değil/yerine/= DÜZMECE DIŞSATIM-HAYÂT[Ar.] değil/yerine/= YAŞAM-HAYÂT ile HAYÂT-I CÂVİDÂN[Î]/SÜREKLİ YAŞAM

( Dirilik, canlılık. İLE/VE/||/<>/>/< Sürekli yaşam. )


-HAYAT ve/>/ve/> İLİM ve/>/ve/> SEMİ ve/>/ve/> BASAR ve/>/ve/>
KUDRET ve/>/ve/> İRÂDE ve/>/ve/> KELÂM ve/>/ve/> TEKVİN-HAYIRLI ÖMÜR ile/ve/||/<>/> HAYIRLI ÖLÜM-HAYVAN HORTUMU ile FİL HORTUMU ile BÖCEKLERDE GÖRÜLEN HORTUM

( HORTUMLULAR: HORTÛMİYYE[Ar.], PROBOSCIDIAN[İng.], PROBOSCIDIENS[Fr.] )


-HAYVAN HORTUMU ile FİL HORTUMU ile BÖCEKLERDE GÖRÜLEN HORTUM

( ... İLE Fillerin hortumları, 15.000 kastan oluşmaktadır. İLE ... )


-HAYVAN(CANLI) = BEHAİM = ANIMAL[İng., Fr., İsp.] = TIER[Alm.] = ANIMALE[İt.]-HAYVAN yerine BEHAİM-HÂZİM[< HEZÎMET] ile HAZÎM

( Hezîmete uğratan, zafer kazanan, galip. İLE Sarhoş. )


-HÂZIM ile HÂZIM

( Hazmeden, hazimli, ihtiyatlı, akıllı, işinde gözü açık, sağlam olan. İLE Sindiren/sindirici, hazmettiren. )


-HAZIM değil/yerine/= SİNDİRİM-HAZIM değil/yerine/= SİNDİRİM/SİNDİRME-HAZIMSIZLIK değil/yerine/= GÜÇ SİNDİRİM-HAZIRLIK ile/ve DONANIM-HAZM ile HAZM

( Kesin karar, sebat, direnme. | Doğru ve sağlam oy ve karar. İLE Midedeki yiyecekleri eritme, sindirme. )


-HAZZ ile KISM-HECE[Ar.] yerine SESLEM-HEKİM ile NİTÂSÎ[Ar.]

( ... İLE Anlayışlı hekim. )


-HELÂL >< HARAM ile MÂRUF >< MÜNKER

( Pek kabul edilmemek ve onaylanmamakla birlikte, farzları yerine getirmemenin, eksikliklerin, yanlışların, en son noktada cezâsı yoktur/olmaz. İLE İnsanlığı ve geneli kapsayan yanlışların cezâsı da vardır. )


-HELÂL >< HARAM ile MÂRUF >< MÜNKER

( MÂRUF: Herkesçe bilinen, tanınan, belirli, sanlı. | Şeriatın uygun gördüğü, beğendiği ve buyurduğu. )


-HELYOTERAPİ/HELIOTHERAPY[İng.] değil/yerine/= GÜNEŞLE SAĞALTIM-HEM

( BİR, AYNI )


-HEM-DEM

( SIKI FIKI, CANCİĞER ARKADAŞ )


-HEMEN DEĞİŞİM ile/ve ÂNÎ DEĞİŞİM-HEMM ile GAMM-HEMM ile HİMMET-HEMM ile İRÂDE-HEMM ile KASD-HEMODİLÜSYON/HEMODILUTION[İng.] değil/yerine/= KAN SEYRELIM-HEMODİYALİZ/HEMODIALYSIS[İng.] değil/yerine/= KAN ARITIM-HEMOFİLTRASYON/HEMOFILTRATION[İng.] değil/yerine/= KAN SÜZDÜRÜM-HEMZEMİN ve/<> HEMDEM-HEPTANRICILIK/TÜMTANRICILIK/PANTEİZM ile KÖKEN TANRI ile MİMAR TANRI ile YARATICI TANRI ile KİŞİ TANRI ile KAVRAM TANRI-HER KAVRAM ve/<> HER KAHRAMAN(/KİŞİ)-HER ile TÜM-HEREDİTE/HEREDITY[İng.] değil/yerine/= KALITIM, SOYA ÇEKİM-HERETİZM ile ATEİZM ile PANTEİZM-HERHALDE["HERALDE" değil!] ile/yerine/değil SANIRIM-HERMETİK EĞİTİM

( 1. Gövde Eğitimi.
2. Hayvansal Ruh Eğitimi.
3. İnsani Ruh Eğitimi. )


-HESAP ile/ve GÖZLEM-HESAPLAMA/COMPUTATION değil/yerine/= SAYIŞIM-HEY'ET:
HEYULA ve/ SÛRET-İ CİSMİYE ve/ SÛRET-İ NEV'İYE ve/ ŞEKİL/BİÇİM ve/ SÛRET-İ VEHMİYE-HEYECAN ve/=/<> YARATIM-HEZEYAN/DELİRİUM değil/yerine/= SABUKLANI/SAÇMALAMA-HİÇLİK = ADEM = NON-BEING[İng.] = NÉANT[Fr.] = NICHTS[Alm.] = NON ENS[Lat.]-HİCRÎ TAKVİM ile/ve MÎLÂDÎ TAKVİM(EFRENCÎ/GREGORYEN TAKVİM) ile/ve MUSEVÎ TAKVİMİ

( Güneş yılına göre ayarlanmış olan Musevî takvimi. M.S. 2000=5761 )


-HİCRÎ TAKVİM ile/ve MÎLÂDÎ TAKVİM(EFRENCÎ/GREGORYEN TAKVİM) ile/ve MUSEVÎ TAKVİMİ

( İslâm'ın takvimi olmaz, takvim müslümanlarındır, kullanım(ı) içindir. )


-HİCRÎ TAKVİM ile/ve MÎLÂDÎ TAKVİM(EFRENCÎ/GREGORYEN TAKVİM) ile/ve MUSEVÎ TAKVİMİ

( 103 ile/ve 100 ile/ve ... )


-HİCRÎ TAKVİM ile/ve MÎLÂDÎ TAKVİM(EFRENCÎ/GREGORYEN TAKVİM) ile/ve MUSEVÎ TAKVİMİ

( 309 ile/ve 300 )


-HİCV ile ZEMM-HİDROLOJİ değil/yerine/= SUBİLİM-HIFZ ile 'ILM/İLM-HİGROTROPİZM değil/yerine/= NEME YÖNELİM

( Canlıların, zorunlu olarak havanın nemine göre yönelmesi ve yer değiştirmesi. )


-HİLM >< CEHL-HİLM ile İMHÂL-HİLM ile MÜLÂYİM-HİLM ile VAKÂR-HİMÂYE değil/yerine/= KORUMA/GÖZETME/ESİRGEME/KORUYUCULUK/GÖZETİM-HİPERTONİ/HYPERTONIA[İng.] değil/yerine/= AŞIRI GERİM | AŞIRI GEÇİŞİM-HİPERTROFİ/HYPERTROPHY[İng.] değil/yerine/= İRİLEŞİM-HİPNOZ AŞAMALARINDA:
LETARJİ ile/ve/||/<>/> KATALEPSİ[Fr. < CATALEPSIE] ile/ve/||/<>/> SOMNAMBUL/İZM-HİPOPLAZİ/HYPOPLASIA[İng.] değil/yerine/= AZ GELİŞİM-HİPOPOTAM değil/yerine/= SUAYGIRI-HİPOTEZ/HYPOTHESIS[İng.] değil/yerine/= VARSAYIM-HİPOTONİ/HYPOTONIC[İng.] değil/yerine/= AZ GERİM | AZ GEÇİŞİM-HIRS ile/yerine AZİM

( Kişiyi bitirir. İLE/YERİNE Kişiyi geliştirir. )


-HIRS ile/yerine AZİM

( Hırs, başarısızlığın son sığınağıdır. )


-HIRS ile/yerine AZİM

( Hırs, gözü kör, kulağı sağır, aklı felç eder. )


-HIRS değil/yerine GEREKSİNİM

( Dünya, herkesin gereksinimine yetecek kadarını sunar; fakat herkesin hırsına yetecek kadarını değil. )


-HİS değil/yerine/= DUYU/DUYUM-HISÂM[< HASM] ile HISÂM

( İki kişi, birbirlerine düşmanlık etme. | Muhâsama[: İki taraf arasındaki düşmanlık]. İLE Kavga, çekişme, mücâdele, münâkaşa, uğraşma, iddia. )


-HİSS ile 'ILM/İLM-HİSTOLOJİ değil/yerine/= DOKUBİLİM-HİTÂM değil/yerine/= SON, NİHÂYET | BİTME, TÜKENME | MÜHÜRÜN, BASILDIĞI KÂĞITTA KALAN İZİ-HIZLI KULLANIM değil/yerine SAKİN KULLANIM-HİZMET ile/ve/<> DEVİNİM

( Hizmet etmek/edebilmek, devindirici ve dönüştürücüdür. )


-HİZMETÇİ ile/ve/||/<> KAVVAM

( Hizmet gören kişi. İLE/VE/||/<> Gözeten ve koruyan kişi. İşlerin sorumluluğunu üzerine alıp iyi yöneten. )


-HOLOGRAM ile ÜÇ BOYUTLU RESİM-HOMEOPATİ/HOMEOPATHY[İng.] değil/yerine/= BENZERİ BENZERLE SAĞALTIM-HOMİSIT/HOMICİDE[İng.] değil/yerine/= ELKIYIM-HOMOZİGOT/HOMOZYGOTE[İng.] değil/yerine/= EŞKALITIM-HORTUM ile HORTUM ile HORTUM

( Musluklara takılan, uzun ve plastik boru. İLE Fil, karıncayiyen, fare ya da bazı memeli ve böceklerde, boru biçiminde uzamış burun ya da ağız. İLE Hava ya da suyun, hızla dönüp sütun biçiminde yükselmesiyle oluşan, alanı dar, doğal ve fiziksel bir döngü çeşidi. )


-HOŞ SÖZ ile/ve/<> HOŞ EYLEM-HÜCCET ile HÜCCET-ÜL-İSLÂM

( SENET, VESİKA, DELİL | SEÇKİN ÂLİMLERE VERİLEN UNVAN ile İMÂM-I GAZÂLÎ )


-HÜCUM değil/yerine/= İLERİ-HÜDÂM değil/yerine/= DENİZ TUTMASI-HUDDÂM[< HÂDEM] ile HÜDÂM

( Hizmetçiler, hizmet edenler. İLE Deniz tutması. )


-HÜKM ile KADÂ-HUMÂM ile KAMKÂM-HUMAN vs./and ADAM-HURMA'LARDA:
MEBRUM ile SAFAVİ ile SUFRİ ile SUGAYİ-HÜSN-Ü NİYET değil/yerine/= SAĞİSTEM

( İyi niyet. )


-HÜSRANINI BELİRTMEK/BİLDİRMEK:
"TEPKİ" ile/değil PAYLAŞIM-HUSÛM ile HUSÛM[< HASM]

( Uğursuzluk. | Birbiri ardınca devam etmek üzere olma. | Sürekli esen rüzgâr, fırtına. İLE Düşmanlar. )


-HUY[Aniden "gelen"/çıkan.] değil/yerine/>< ERDEM-HUY ile/ve/değil/yerine TUTUM-HUY ile/ve/değil/yerine TUTUM-HÜYÂM ile HÜYYÂM[< HÂİM]

( Azgınlık. [HÜYÂM-İ RAHM/NEMFOMANİ: Hanımlarda.] İLE Sevgiden şaşırmış olanlar. )


-HZ. ÂDEM-HZ. ÂDEM ve/<> HZ. MUHAMMED

( Çekirdek. VE/<> Meyve. )


-HZ. İBRAHİM ile/ve HZ. İSHAK ile/ve HZ. YAKUP ile/ve HZ. MUSA ile/ve İSRAİLOĞULLARI

( Ahid. İLE/VE And. İLE/VE Yasa/Akıl. İLE/VE Yollar. İLE/VE İşler. )


-İ'LÂM[< ELEM] ile İ'LÂM[< İLM] ile ÎLÂM

( Elem/keder verme. İLE Bildirme/bildirilme, anlatma. | Bir davanın, mahkemece nasıl bir yargı ve karara bağlandığını gösteren resmi belge. İLE Düğün yemeği. )


-I'LÂM ile İHBÂR-İ'TİZÂM[< AZÎMET] ile İ'TİZÂM

( Gitmeye hazırlanma, gidiş. İLE Büyüklük satma, azamet. )


-I/ME vs. I AM-İBN-İ HEYSEM ile/ve/||/<>/>< GALILEO

( image )


-İBN-İ HEYSEM ile İBN-İ HEYSEM

( Filozof. İLE Matematikçi. )


-İBN-İ HEYSEM ile İBN-İ HEYSEM

( )


-İBN-İ HEYSEM ile İBN-İ HEYSEM

( "İbn-i Heysem: İlk Modern Bilim İnsanı" yazısını okumak için burayı tıklayınız... )


-İBRÂM ile TE'RÎB-İÇ DENETİM ile/ve/<> BAĞIMSIZ DENETİM

( İç denetçiler ve bağımsız denetçiler, finansal kontrollerin etkinliği konusunda ortak paydalardır. İki taraf da etik kurallar ve profesyonel standartlara bağlı kalmaktadır. Bununla birlikte şirketle olan ilişkileri ve çalışma amaçları konusunda büyük farklılıkları bulunmaktadır.

İç denetçiler, şirketin bir parçasıdır. Hedefleri, profesyonel standartlar, yönetim kurulu ve üst yönetim tarafından belirlenmiştir. Birincil müşterileri, yönetim ve yönetim kuruludur. Bağımsız denetçiler, şirketin bir parçası değildir ancak şirket tarafından tutulur. Hedefleri, öncelikli olarak, yasalar tarafından belirlenir ve birincil müşterileri yönetim kuruludur.

İç denetçilerin çalışma amaçları çok kapsamlıdır. Şirket hedeflerine ulaşılmasına ve operasyonlar, risk yönetimi, iç kontrol ve yönetişim süreçlerini iyileştirmeye yardımcı olurlar. Şirketin her yönüyle -finansal ve operasyonel- ilgili olarak, iç denetçiler, kontrollerin ve süreçlerin sürekli gözetimi ve değerlendirilmesi etkinliklerinin bir sonucu olarak geleceğe odaklanır. Aynı zamanda, her türde yolsuzluk ve hilenin de önlenmesi ile ilgilidir.

Bağımsız denetçilerin öncelikli misyonu, şirketin yıllık finansal raporları hakkında bağımsız bir fikir vermektir. Raporların, genel kabul edilmiş muhasebe standartlarına uygunluğunu, şirketin finansal bildirimleri tarafsızca yaptıklarını, belirli dönemdeki operasyonların sonuçlarının doğru olarak gösterildiğini değerlendirirler.

İç ve bağımsız denetçiler, periyodik olarak ortak paydalarını tartışmak; tamamlayıcı yetkinlikler, deneyim alanları ve bakış açılarından yararlanmak; birbirlerinin çalışma amaçları ve yöntemlerini anlamak; denetim kapsamı ve programını tartışmak; raporlara, programlara ve çalışma kâğıtlarına erişmek ve risk alanlarını ortaklaşa değerlendirmek amacı ile toplanmalıdır. Yönetim kurulu, güvence için gözetim sorumluluklarını yerine getirmek ve denetim sürecinin bütününün etkinliğini ve verimliliğini artırmak amacı ile iç ve bağımsız denetim çalışmalarını koordine etmelidir. )


-İÇ GÖZLEM ile/ve/||/<> İÇE DİKKAT ile/ve/||/<> ÖZ DÜŞÜNÜM-ÎCÂB ile İLZÂM-İCÂM[< ECEME] ile İ'CÂM

( Ağaçlıklar, çalılıklar, kamışlıklar. | Aslan yatakları. İLE Yazıyı, harfleri noktalama, yazıya nokta koyma. )


-İCBAR değil/yerine/= GÜCEM-İÇE YANSITMA ile/ve/||/<> YANSITMALI ÖZDEŞİM-İÇERİK ile/ve ANLATIM

( Süreklilik | Töz | Biçim İLE/VE Biçim | Töz | Süreklilik )


-İÇERİK ile/ve ANLATIM

( Doğal dilin göstergebilimsel bir közü/modeli. )


-İÇERİK ile/ve ANLATIM

( Avrupa Kültüründe Kusursuz Dil Arayışı - Umberto Eco )


-İÇERİK ile/ve BAĞLAM-İÇERİK ile BİÇİM-İÇERİK ve/||/<> BİÇİM ve/||/<> TEKNİK-İÇERİK ile İÇERİM-İÇLEM = TAZAMMUN = COMPREHENSION[İng.] = COMPRÉHENSION[Fr.] = INHALT[Alm.] = COMPREHENSIO[Lat.]-İÇTİMA değil/yerine/= KAVUŞUM-ÎD[çoğ. A'YÂD] değil/yerine/= BAYRAM-İDAM değil/yerine ADÂLET-İDÂM ile İ'DÂM[< ADEM]

( Katık, ekmeğe katık edilen şey. İLE Bir kimsenin yasa/yargı gereği ölümü. )


-İDARE değil/yerine/= YÖNETİM-İDDİA ile/ve/değil/yerine ÖNESÜRÜM-İDDİA ile VARSAYIM-IDEA ile/ve FORM-İDEALİZM = MEFKÛRECİLİK, İFTİKÂRİYE = IDEALISM[İng.] = IDÉALISME[Fr.] = IDEALISMUS[Alm.]-İDEOGRAM/LOGOGRAM değil/yerine/= DÜŞÜNYAZI/İMLEKYAZI-İDEOGRAM ile PİKTOGRAM

( Trafik işaretleri gibi. İLE Tuvaletleri gösteren simgeler gibi. )


-İDİODYNAMİCS değil/yerine/= ÖZGÜDEVİNİM-İDRAK ile/ve İLİM-İFADE değil/yerine/= DIŞAVURUM-İFRAĞ[Ar.] değil/yerine BOŞALTIM

( Bir şeyi, başka bir biçime çevirme. | Boşaltım. DEĞİL/YERİNE ... )


-İFTARA YAKINKEN ile/ve SON RÜKÛ VE SECDE ile/ve İHRAM

( Allah'a en yakın olunan anlar/zamanlar. )


-İHCÂM ile KEFF-İHKÂM ile İTKÂN-İHKÂM ile RASF-İHLÂK ile İ'DÂM-İHLÂS ve/<> EYLEM

( İhlâs, bir eylemi, o eylemin özüne özgü kılmaktır. )


-İHLÂS ile/ve İLİM

( Rab. İLE/VE Süs. )


-İHMAL ile/ve/> İKİLEM-İHRACAT/İHRAÇ değil/yerine/= DIŞSATIM-İHRAM ile/ve KEFEN

( Ölmeden önce ölmek! - MÛTÛ KABLE EN TE-MÛT )


-İHSAN ile/ve/değil/yerine İKRAM

( İsteyene verilen/vermek. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE İstenmeden verilen/vermek. )


-İHSAS değil/yerine/= DUYUM-İHTİLÂL değil/yerine/= DEVİRİ/DEVRİM-İHTİMÂM ile İHTİMÂM ile İHTİMÂM[< HEMM | çoğ. İHTİMÂMÂT]

( Süpürme. İLE Elemden/kederden dolayı uyuyamama. İLE Dikkatle, çabayla çalışma, özenle iş görme. )


-İHTİŞÂM değil/yerine/= GÖRKEM/GÖZALICILIK-İHTİYAÇ ile/yerine GEREKSİNİM-İHTİYATÎ TEDBİR değil/yerine/= SAKINTIL ÖNLEM-İHTİZAZ[Ar.]/VİBRASYON[Fr./İng.]/REZONANS[Fr./İng. < RESONANCE] değil/yerine/= TİTREŞİM/SESELİM/TINLAŞIM-İKÂB ile İNTİKÂM-İKDÂM ile TEKAHHUM-İKİLEM ile/ve/||/<> ÇATIŞMA-İKİLEM ile İKİLEME ile İKİLİ ile İKİRCİK-İKİLEM ile/ve/||/<> İKİRCİK-İKİLEM ile/değil İLİŞKİ-İKİLEM = KIYAS-I MUKASSİM = DILEMMA[İng., Alm., Yun.] = DILEMME[Fr.] = DILEMA[İsp.]-İKİLİK/İKİLEM ile ÇELİŞKİ

( İkiliğin geçerli olmadığı âlemde her şey tamam, kendi kendinin kanıtı, anlamı ve amacıdır. )


-İKİRCİK ile İKİRİM

( TEREDDÜT ile/ve KARARSIZLIK )


-İKLİM ile/ve/||/<> BİSİKLET

( Erkan Karavelioğlu'nun çalışmasını okumak için burayı tıklayınız... )


-İKONALARDA:
HZ. MERYEM ve HZ. MERYEM'İN YANINDAKİ

( Kilisenin kime ithâf edildiğini gösterir. )


-İKRAM ile/ve BAĞIŞ

( VÂHİB[Ar. < VEHB]: Hibe eden, bağış yapan kişi. )


-İKRAM ile/ve BAĞIŞ

( MEVHİBE: Bahşiş, ihsan, bağış. )


-İKRAM ile/ve BAĞIŞ

( MEVHÛB[Ar. < VEHB]: Bağışlanan mal. )


-İKRAM ile/ve İNAM-İKRAM ile/ve İNFÂK

( Birey. İLE/VE Aydın. )


-İKRAM ile/ve KABAHAT-İKSÂM ile İKSÂM-İLÂÇ değil/yerine/= EM-İLÂH ve/ CİRİM ve/ CİSİM ve/ İNSAN

( TANRI ve TANRISAL ve DÖRT UNSUR ve İNSAN )


-İLÂN ile İLÂM

( Duyuru. | Açıkça bildirme/duyurma. İLE Bildirme, anlatma. | Bir davanın, mahkemece nasıl bir hükme bağlandığını gösteren resmi belge. )


-İLERİ SÜRÜM ile/ve/değil OLAN-İLERİ SÜRÜM ile/ve/değil ÖNGÖRÜ-İLETİŞİM ile/ve/> BAĞ-İLETİŞİM ile/ve BİLDİRİŞİM-İLETİŞİM = COMMUNICATION[İng., Fr.] = KOMMUNIKATION[Alm.] = COMUNICAZIONE[İt.] = COMUNICACIÓN[İsp.]-İLETİŞİM ile/ve/değil/önce/||/<>/< ETKİLEŞİM-İLETİŞİM ile KOORDİNASYON-İLETİŞİM ile/ve PİKTOGRAFİ

( ... İLE/VE Resim ve çizim aracılığıyla iletişim. )


-İLETİŞİM ile TEKELLÜM-İLGİ ile/ve/<> BELİRLENİM

( İlgilendiğimiz şeyle belirleniriz. )


-İLGİ ve/<> GEREKSİNİM

( Başlangıçta gerekli olan. VE/<> Tamamlamak ve başarmak için gerekli olan. )


-İLGİ ve/> İSTEK ve/> YÖNTEM ve/> EYLEM-İLHAM ile DEHÂ-İLHÂM değil/yerine/= ESİN(LENME)/İÇE DOĞMA-İLHAM değil/yerine/= ESİN/BERGÜ-İLHAM ile İĞVÂ-İLHÂM ile MA'RİFETU'Z-ZARÛRİYE-İLHAM ile SEZGİ

( Kaynağının nerede olduğu/nereden geldiği gibi soruların sorulmadan kullanıldığı veri İLE Kaynağının tanımlanamaz/belirsiz fakat kendinde bir yerlerde (düşünce-duygu-tecrübelerin birleştiği alan/varsayılan alan olabilir) olduğu düşüncesinden hareketle kullanılan/pratiğe yönelik işlenme potansiyelli/pratik bilgi. )


-İLHAM ile SEZGİ

( Kaynağının nerede olduğu/nereden geldiği gibi soruların sorulmadan kullanıldığı veri. İLE Kaynağının tanımlanamaz/belirsiz fakat kendinde bir yerlerde (düşünce-duygu-tecrübelerin birleştiği alan/varsayılan alan olabilir) olduğu düşüncesinden hareketle kullanılan/pratiğe yönelik işlenme potansiyelli/pratik bilgi. )


-İLHAM ile SEZGİ

( Sezgi, organik düzeyden başlayarak, içgüdü ve duygu alanlarının içinden yükselerek ve ansal süreçlere bağlanıp onları besleyen ve bunu sibernetik deyimiyle "feed-back/geri besleme/bildirim" yaparak sürdüren bir "İç-Kaynak". )


-İLHAM ile SEZGİ

( Açık zihinle, işleri derin ve kapsamlı bir önseziyle organize etmelidir. )


-İLHAM ile VAHİY

( Kuşkulu. İLE Kuşkusuz. )


-İLHAM ile VAHİY

( ... İLE Özdeki kaydın, açığa çıkması. )


-İLİM:
YARGI/HÜKÜM ile/ve/değil/ya da YARGI/HÜKÜM OLMASA DA-İLİM ve/<> ÂLİM

( İLİM: Âlemin, bilendeki sûreti. )


-İLİM ile/ve/=/||/<>/> AMEL

( Kim ilmiyle amel ederse, Allah da onu bilmediği ilimlere varis kılar. )


-İLİM ile/ve/=/||/<>/> AMEL

( [Nedenini] Temellendirerek ve gerekçelendirerek ortaya koyuş. İLE/VE/=/||/<>/> [Nedenlerini] Göstermeden anlatmak. )


-İLİM ile/ve/=/||/<>/> AMEL

( Hakikati verir. İLE/VE/=/||/<>/> Hayrı verir. )


-İLİM ile/ve/değil/yerine ANLAYIŞ-İLİM ile/ve/<>/değil AŞK

( Âşk imiş her ne var âlemde
İlim bir kıyl ü kâl imiş ancak )


-İLİM ile/ve/||/<>/< DURUM/HÂL

( Önce durum/hâl gerek... Neylesin, ilim. )


-İLİM ile/ve FEHM-İLİM ile/ve/değil FEN/TEKNOLOJİ-İLİM ve/<> HAKİKAT

( "Cahil" dediğimizde, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir.

Yoksa, okumuş olanlardan, en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okuma bilmeyenlerden de hakikati gören, gerçek âlimler çıkabilir. )


-İLİM ve/> HAL

( İlim, hale inkılâp etmezse, hiçbir değer ifade etmez. )


-İLİM ile HİLİM-İLİM ile/ve/<> HİZMET

( Kibirlendir(ebil)ir. İLE/VE/<> Erdir(ebil)ir. )


-İLİM ile/ve/<> HİZMET

( Bilen, bilmeyenin hizmetçisi değilse hainliktir. )


-İLİM ve/<> İLİM

( İDRAK + MELEKE + MESAİ ve/<> İDRAK + İLLET + SURET )


-İLİM ve/<> İLİM

( İLİM: Nesnesine/maluma ve yöntemin[nesneyle/nesnesiyle olan ilişikisine] tâbidir. )


-İLİM ile/ve/değil/<> İLM-İ HÜVVİYET

( Dıştan. İLE/VE/DEĞİL/<> İçten. )


-İLİM ile/ve İMAN-İLİM ve/> İMAN ve/> ÎKAN ve/> İHSAN ve/> İSLÂM

( ... ve/> ... ve/> Sağlam biliş. Kuşkudan uzak olma. ve/> ... ve/> ... )


-İLİM ve İRÂDE ve KUDRET-İLİM ile İRFAN

( İlim; Evvel ile Ahir, Batın ile Zahir'i bilip, tüm bildiklerini en iyi/üst derecede bağlantırabilme/birleştirebilme uğraşıdır. İLE İrfan; ilmin niteliklerinin üzerine ek olarak, hikmetine sahip olup, zaman ve zeminine/mekânına göre değerlendirme yapabilme durumudur. )


-İLİM ile İRFAN

( İlim: - Kendini bilmek ve - Gayrıyı bilmek İrfan: - İlm'ul-ilim ve - İlm'un Nefs )


-İLİM ile İRFAN

( İlim: - İlm-i Hudurî ve - İlm-i Husulî )


-İLİM ile İRFAN

( İlim: - Tasavvur(Kavram) ve - Tasdik(Yargı) İlim: - Bilmek ve - Bilgi )


-İLİM ile İRFAN

( İlimde marifet zât'ı bilmektir. Eşyanın(nesnenin) akılda hasıl olan(meydana gelen) suretine ilim denir. Hariçten kattı nazarla malûma ilim denir. )


-İLİM ile İRFAN

( Çeşm-i insaf gibi kâmile mîzân olmaz Kişi noksanını bilmek gibi irfân olmaz. )


-İLİM ile İRFAN

( İlim; Evvel ile Ahir, Batın ile Zahir'i bilip, tüm bildiklerini en iyi/üst derecede bağlantırabilme/birleştirebilme uğraşıdır. İLE İrfan; ilmin niteliklerinin üzerine ek olarak, hikmetine sahip olup, zaman ve zeminine/mekânına göre değerlendirme yapabilme durumudur. )


-İLİM ile İRFAN

( İlim: - Kendini bilmek ve - Gayrıyı bilmek İrfan: - İlm'ul-ilim ve - İlm'un Nefs )


-İLİM ile İRFAN

( İlim: - İlm-i Hudurî ve - İlm-i Husulî )


-İLİM ile İRFAN

( İlim: - Tasavvur(Kavram) ve - Tasdik(Yargı) İlim: - Bilmek ve - Bilgi )


-İLİM ile İRFAN

( İlimde marifet zât'ı bilmektir. Eşyanın(nesnenin) akılda hasıl olan(meydana gelen) suretine ilim denir. Hariçten kattı nazarla malûma ilim denir. )


-İLİM ile İRFAN

( İhvân-ı Safâ, "Fasl fî ecnâsi'l-ulûm" başlığı altında ilimleri, -Riyâzî, -Dinî ve -Felsefî olmak üzere üç ana grupta toplamıştır. )


-İLİM ile İRFAN

( Çeşm-i insaf gibi kâmile mîzân olmaz
Kişi noksanını bilmek gibi irfân olmaz. )


-İLİM ile/ve İRFAN

( Sahip olmak. İLE/VE Olmak. )


-İLİM ile/ve İRFAN

( Soyutlama. İLE/VE Soyutlanma. )


-İLİM ile/ve İRFAN

( İlim; Evvel ile Ahir, Batın ile Zahir'i bilip, tüm bildiklerini en iyi/üst derecede bağlantırabilme/birleştirebilme uğraşıdır. İLE İrfan; ilmin niteliklerinin üzerine ek olarak, hikmetine sahip olup, zaman ve zeminine/mekânına göre değerlendirme yapabilme durumudur. )


-İLİM ile/ve İRFAN

( İlim: - Kendini bilmek ve - Gayrıyı bilmek İrfan: - İlm'ul-ilim ve - İlm'un Nefs )


-İLİM ile/ve İRFAN

( İlim: - İlm-i Hudurî ve - İlm-i Husulî )


-İLİM ile/ve İRFAN

( İlim: - Tasavvur(Kavram) ve - Tasdik(Yargı) İlim: - Bilmek ve - Bilgi )


-İLİM ile/ve İRFAN

( İlimde marifet zât'ı bilmektir. Eşyanın(nesnenin) akılda hasıl olan(meydana gelen) suretine ilim denir. Hariçten kattı nazarla malûma ilim denir. )


-İLİM ile/ve İRFAN

( İlmi, asıl sahibine götürüp teslim eden kurtulur. )


-İLİM ile/ve İRFAN

( İlim, ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır? )


-İLİM ile/ve İRFAN

( İlim, ilim ilmektir. İlim ilim ilmektir. )


-İLİM ile/ve İRFAN

( "İlmi öğreniniz. İlim için de dinginliği(sekîne) ve hilmi öğreniniz". )


-İLİM ile/ve İRFAN

( Çeşm-i insaf gibi kâmile mîzân olmaz Kişi noksanını bilmek gibi irfân olmaz. )


-İLİM ile/ve İRFAN ile/ve AŞK ile/ve MUHABBET

( Gurur verir. İLE/VE Anlayış verir. İLE/VE Yok/ifnâ eder. İLE/VE Yaşam verir. )


-İLİM ve/<>/>/< İRFAN ve/<>/>/< BURHAN ve/<>/>/< BEYAN

( Başkası. VE/<>/>/< Kendi. VE/<>/>/< Özü. VE/<>/>/< Bunların da merkezi/kaynağı. )


-İLİM ve/<> İSİM-İLİM >< İTİRAZ-İLİM ile/ve/<> KEMÂL-İLİM ile/ve/<> KEREM-İLİM ve/<>/|| KİŞİLİK-İLİM ve/+/<> TASAVVUR

( ... VE/+/<> Bir şeyin sûretinin zihinde bulunması/oluşması. )


-İLİM ve/+/<> TASAVVUR

( Bir ilme başlamak, o ilmi tasavvur etmeye/etmeyi bağlıdır/gerektirir. )


-İLİM ve/+/<> TASAVVUR

( Bir şeyi, hiçbir yönünden bilmemek olanaksızdır. )


-İLİM ve/+/<> TASAVVUR

( Bir ilmi bilmek bile ucundan tutmaktır. )


-İLİM ile/ve/değil TEDRİS-İLİM ile TEFEKKÜR

( İlâhî sıfat. İLE Tabiî sıfat. )


-İLİM ile ULUM

( Tekil.(Taksim edilir.) İLE Çoğul.(Tasnif edilir.) )


-İLİM >< ZANN-ILIMAN İKLİM ile/ve/> BOREAL ile/ve/> TUNDRA ile/ve/> KUTUP-İLİŞKİ ile/ve AYIRIM(-/)BİRLEŞİM

( Fark gözetmeyin ve ayrılmaz olanı ayırmayın. )


-İLİŞKİ ile/ve AYIRIM(-/)BİRLEŞİM

( Ortak etmeni bulmak için tüm ayrımları terk etmek zorundasınız. Ancak evrensel olan ortaktır. )


-İLİŞKİ ile/ve AYIRIM(-/)BİRLEŞİM

( To find the common factor you must abandon all distinctions. Only the universal is in common. )


-İLİŞKİ ile/ve EĞİLİM-İLİŞKİ ile/ve/<> HİZMET/EYLEM-İLK ADIM-İLK DOĞUM-İLK NEDEN ile/ve/||/<>/> YÖNELİM-İLK SELÂM-İLK YARATIM-İLKE ile/ve BELİT/AKSİYOM

( Fizik'te. İLE/VE Matematik'te. )


-İLKE ile/ve BELİT/AKSİYOM

( ... İLE/VE Geriye götürülemeyen ilke. )


-İLKE ile/ve BELİT/AKSİYOM

( On physics. WITH/AND On mathematics. )


-İLKE ile/ve/<> DÖNÜŞÜM-İLKE ile/ve/||/<> ERDEM-İLKE ile/ve VARSAYIM-İLM

( OKUYARAK ÖĞRENİLEN BİLGİ, NAZARÎ BİLGİ | BİLME, BİLİŞ, BİR ŞEYİN DOĞRUSUNU BİLME | SIFÂT-I KEMÂLİYE )


-İLM-İ HEY'E(T) ile/= İLM-İ FELEK ile/= İLM-İ NÜCÛM/İLM el-NÜCÛM ile/= İLM-İ AHKÂM ile/= İLM-İ el-MİKAT

( ... İLE/= İLM-İ MİKAT'ta: Şemsedin Halili VE Muhammed Konevi. )


-İLM-İ KELÂM ve İLM-İ FIKIH ve İLM-İ HÂL

( İman ve itikadı anlatan geniş ve derin ilim.[Bu ilmi anlatan kitaplara AKÂİD de denilir.] VE Gövde ile yapılacak ahkâm-ı islâmiye'yi bildiren ilim ve kitapları. VE Halk için, tahsili olmayanlar için yazılmış olan ve herkesin bilmesi, inanması ve yapması gereken kelâm, ahlâk ve fıkıh bilgilerini kısaca ve açıkça anlatan ilim ve kitapları. )


-İLMİ EĞİTİM ve/<> İRFÂNÎ TERBİYE-İLTİMAS ile İLTİZAM

( Haksız yere, yasa ve kurallara uymaksızın kayırma, arka çıkma. | Birine, herhangi bir konuda öncelik ve ayrıcalık tanıma. İLE Kayırma, bir tarafı tutma. | Gerekli bulma. | Kesenek. )


-İLZÂM ile/ve/<> İCBÂR-İLZÂM ile LÜZÛM-İM ile/ve/<> HAREKE[Ar.]

( ... İLE/VE/<> Arap yazısında, kısa ünlü yerine kullanılan im. )


-İM ile İNDİS[Fr. < Lat.]

( ... İLE Bir harf üzerine konulan im. | Bir harf, benzer fakat yine de değişik biçimlerde iki ya da daha çok kez kullanılmak istenildiğinde, harfin üstüne ya da altına eklenen ayırıcı im. | Bir kökün derecesini göstermek için kök iminin kolları arasına konulan sayı. )


-İMAJİNASYON/IMAGINATION[İng.] değil/yerine/= İMGELEM-İMÂL/İMÂLAT değil/yerine/= İŞLEYİM-İMAM ile/ve 1-İMAM ile/ve/||/<>/> CEMAAT

( "Osurursa." İLE/VE/||/<>/> "Sıçar." )


-İMAM ve/||/<> FATİH

( ... VE/||/<> Sıra(saf), mihrabtaki imamın hemen arkasındaki kişiden, iki tarafa birden açılmasıyla, ikinci ve öteki sıralar da sıranın ortasındaki "Fatih" ile başlatılır ve sağlı sollu olarak devam ettirilir. )


-İMAM ve/||/<> FATİH

( ... VE/||/<> İmamın arkasında bulunan kişi. Saf tutulurken hiza alınan kişi. )


-İMAM ve/||/<> FATİH

( ... VE/||/<> Nefsini feth eden. )


-İMAM ile/ve GÖZETİLEN KALP-İMAM ile/ve SAĞLIK

( Sağlık olmazsa saadet olamaz. )


-İMAN ETTİM ve/||/<>/> TESLİM OLDUM-İMÂN ve/<> İLİM ve/<> TAKVÂ

( Gövde. VE/<> Koruyucu giysi. VE/<> En dış koruyucu giysi. )


-İMAN ile/ve İSLÂM

( ... İLE/VE İman ettiğin biçimde yaşamak. )


-İMAN ile/ve İSLÂM

( ... İLE/VE Allah'ın emirlerine tâzim, kullarına hizmet. )


-İMAN ile/ve İSLÂM

( İman olmadan islâm olmaz. )


-İMAN ile/ve İSLÂM ile/ve İHSAN-İMÂN ile VARSAYIM

( İlksel ya da Sonsal. İLE Sonsal. )


-İMÂN ile VARSAYIM

( Üç yanlış varsayım:
* Kişinin, başkaları ile meşgul olmasının gerekliliği,
* Kişinin, öbürüne değer biçebileceği,
* Öğrencinin ilerlemesinden, öğretmenin sorumlu olduğu. )


-İMGELEM ile/ve/= HAYAL GÜCÜ-İMGELEM = MUHAYYİLE = IMAGINATION[İng., Fr.] = EINBILDUNGSKRAFT[Alm.] = IMAGINATIO[Lat.] = PHANTASIA[Yun.] = IMAGINACIÓN[İsp.]-İMLÂ ile/değil/yerine/= YAZIM-İMPARATORLUK ile EMPERYALİZM-İMPARATORLUK ile YENİ EMPERYALİZM-İMPLANTASYON/IMPLANTATION değil/yerine/= EKİM-İMZA/SİGNATÜR değil/yerine/= ÖZİM-İN'ÂM ile İHSÂN-İN'ÂM ile TEMETTU'-İN'İSÂM ile/değil/yerine/>< İN'İSÂR

( Sıkılma. İLE/DEĞİL/YERİNE/>< Koruma. )


-İNAK/DOGMA ile/ve BELİRLENİM-İNANÇ ile/ve YAŞAM-İNANILACAK BİLİM değil/yerine GÜVENİLİR BİLİM-İNCİZÂM ile İNCİZÂM

( Meczûm olma, sözcüğün son harfinin harekesiz olarak seslendirilmesi. | Kemiğin kırılması. İLE Cüzzam hastalığına yakalanmış birinin bir örgeninin kopması. )


-İNDİM yerine AYRILDIM-İNDİRİM ile BİNDİRİM-İNDÜKSİYON/INDUCTION[İng.] değil/yerine/= UYARTIM-İNDÜKSİYON/INDUCTION değil/yerine/= İRGİTİM-İNFAZ değil/yerine/= YÜRÜTÜM-INFINATUM ile/ve/||/<> INTERMINATUM-İNFİSAL ile İNKİSAM ile İNFİKAK-INFLAKS/INFLUX[İng.] değil/yerine/= İÇ AKIM-INFRARED RADYASYON/INFRARED RADIATION[İng.] değil/yerine/= KIZILÖTESİ IŞINIM-İNHİDAM ile İZMİHLAL

( Çökme, yıkılma. )


-İNKILÂP değil/değil/yerine/=/= DEVRİM-İNKIRAZ ile İNKISAM ile İNKITA

( Batma, dağılma, çöküş, yok olma, son bulma. İLE Bölünme, taksim edilme. | Parçalanma. İLE Kesilme, kesinti. )


-İNKLINASYON/INCLINATION[İng.] değil/yerine/= EĞİM-İNKORPORASYON/INCORPORATION[İng.] değil/yerine/= İÇE KATIM-INLET[İng.] değil/yerine/= GİRİM-İNOVASYON/INNOVATION[İng.] değil/yerine/= YENİLEŞİM-İNSAN YAŞAMI değil/yerine YAŞAM-İNSAN ile/ve ÂDEM-İNSANBİLİM = BEŞERİYAT = ANTHROPOLOGY[İng.] = ANTHROPOLOGIE[Fr., Alm.] = ANTHROPOS:İNSAN. LOGOS:BİLİM[Yun.] = ANTROPOLOGÍA[İsp.]-İNSANBİLİM ile/ve/=/> EVRENBİLİM

( ANTROPOLOJİ ile/ve/<> KOZMOLOJİ ile/ve/<> TEOLOJİ )


-İNSİCÂM ve/> İNTİZÂM-İNSİCÂM ile MERBÛTİYET

( Yağmurun sürekli yağması. | Gitme, gidiş. | Düzgün söz. İLE Bağlılık, eklilik, ilinti. )


-İNŞİKÂK[< ŞAKK]["ka" uzun okunur] ile İNŞİRÂK ile İNŞİRÂM ile İNŞİRÂS

( Yarılma, çatlama, ikiye ayrılma. İLE Çatlayıp yarılma, yarık olma. | Parlama. İLE Çok yarılma, yarık yarık olma. İLE Soğuktan el derisinin çatlaması. )


-INSPIRASYON/INSPIRATION[İng.] değil/yerine/= SOLUKALIM-INSPIRYUM/INSPIRIUM[İng.] değil/yerine/= SOLUKALIM-INSTEAD vs. EUPHEMISM-INTELLIGENCE vs./and/<> WISDOM

( ZEKÂ ile/ve/<> BİLGELİK )


-INTERAKSİYON/INTERACTION[İng.] değil/yerine/= ETKİLEŞİM-İNTERAKSİYON değil/yerine/= ETKİLEŞİM-INTERİYOR/INTERIOR[İng.] değil/yerine/= İÇ BÖLÜM-INTERPRETASYON/INTERPRETATION[İng.] değil/yerine/= YORUM-İNTIBÂ[Ar.] değil/yerine/= İZLENİM-İNTİBÂ değil/yerine/= İZLENİM-İNTİBAK/ENTEGRASYON değil/yerine/= UYUM-İNTİBAK değil/yerine/= ÖLÇÜDEŞLİK/ÖLÇÜ UYUM-İNTİHAL/PLAJİRİZM değil/yerine/= ALINTI-İNTİHAR[Ar.] değil/yerine/= ÖZKIYIM-İNTİKAM ile/değil/yerine ADÂLET

( "Öfke", "kıskançlık" ve "nefret" "kaynaklıdır". İLE/DEĞİL/YERİNE Gücünü, sevgiden alır. )


-İNTİKAM değil/yerine/>< AFFETMEK

( En etkili/büyük intikam, affetmektir. )


-İNTİKAM ile/ve/değil/yerine/<> DENGE-İNTİKAM ve/>/= KAYBETMEK-İNTİKAM değil/yerine/= ÖÇ-INTROITUS[İng.] değil/yerine/= GİRİM-İNTROJEKSİYON/INTROJECTION[İng.] değil/yerine/= İÇE ATIM-İNTUİTIONİSM değil/yerine/= SEZGİCİLİK-İP ile/ve SİCİM

( ... İLE/VE Keten, kenevir gibi bitkilerin liflerinden yapılan ince ip. )


-İPLİK ile SÜYÜM

( ... İLE İğneye geçirilen, bir sap iplik. )


-İREM ile İrem

( Ok ya da kurşun atılan nişan tahtası. | Çenk denilen müzik aleti ve bunu icâd edenin adı. İLE Âd kavmi zamanında, Şeddâd tarafından, cennete benzetilerek yapılan bir bahçe.[Şam'da ya da Yemen'de bulunmuş olduğu söylenilir] )


-IRRADYASYON/IRRADİATION[İng.] değil/yerine/= IŞINLANIM-İRTİFÂ ile/değil RAKIM-İŞ ve/<> (B)İLİM ve/<> İSTEK

( DAVRANIŞ/TUTUM ve/<> DÜŞÜNCE ve/<> DUYGU )


-İŞ ve/<> (B)İLİM ve/<> İSTEK

( Çalışarak, iş yaparak, kazanarak ve kazandırarak sağlanır ve dengelenir. VE/<> Akıl[doğru bağ/lar] ve ilim ile yapılandırılır. VE/<> Çeşitli fizyolojik ve psikolojik isteklerle ve eğlencelerle karşılanır. )


-İŞ ve/<> (B)İLİM ve/<> İSTEK

( Yarar/lılık ilkesiyle işler. VE/<> Doğru/luk ilkesiyle işler. VE/<> İyi ve güzel ilkeleriyle işler. )


-İŞ ve/<> (B)İLİM ve/<> İSTEK

( İlişkilerin yapılandığı üç alan. )


-İŞ ile/ve/<> İŞLEM-İŞARET değil/yerine/= İM/BELİRTİ/İZ, SİM-IŞIĞADOĞRULUM ile/<> IŞIĞAGÖÇÜM/IŞIKGÖÇÜM

( Işık etkisiyle bir bitkinin büyüme devinimi. İLE/VE/<> Birgözelilerde birdenbire aydınlanma sonucu görülen tepkime. )


-İSİM değil/yerine/= AD-İSİM ile/ve/<> CİSİM/RESİM-İSİM ve FİİL ve HARF/EDAT

( Anlamı/mânâsı olan, zamana bitişmeyen. VE Anlamı/mânâsı olan fakat bir zamana bitişmiş. VE Tek başına anlam/mânâ ifade etmeyen isim. )


-İSİM ile SIFAT-İSİM ile/ve/||/<> SIFAT ile/ve/||/<> FİİL

( İşaret. İLE/VE/||/<> Nitelik. İLE/VE/||/<> Gerçekleşme. )


-İSKAN (ETMEK) değil/yerine/= YURTLANDIRMAK / YURTLANMA/YERLEŞİM-İSKEMIK PERİYOT/İSCHEMIC PERIOD[İng.] değil/yerine/= YETERSİZ KANLANAN DÖNEM-ISKONTO[İt.]/TENZİLÂT[Ar.] değil/yerine/= İNDİRİM-İSKONTO/TENZİLAT değil/yerine/= İNDİRİM-ISLAH/ISLAHAT/REFORM değil/yerine/= İYİLTİM-İSLÂM FELSEFESİNDE, İKİ TEMEL AYRIM

( * ASALET'ÜL VÜCUD
* ASALET'ÜL MAHİYE )


-İSLÂM ile HRİSTİYANLAŞTIRILMIŞ İSLÂM-İSLÂM ile/ve/<> İMÂN

( Dış güven/ce. İLE/VE/<> İç/öz güven/ce. )


-İSLÂM ile/ve/<> İMÂN

( Toplumda. İLE/VE/<> Kendinde. )


-İSLÂM ile/ve/<> İMÂN

( İnandığına teslim olma, selâmete ermek, kurtulmak. İLE/VE/<> İnancın pekişmişliği. )


-İSLÂM ve/> İMAN ve/> İHSAN

( Saygı. VE/> Sevgi. VE/> Ahlâk. )


-İSLÂM ve/> İMAN ve/> İHSAN

( HZ. MUSÂ(KELİMULLAH) ve/> HZ. İSÂ ve/> HZ. MUHAMMED )


-İSLÂM ile ÎMÂN ile SALÂH-İŞLEV ile/ve/<> BİÇİM ile/ve/<> NİTELİK-İŞLEV ile/ve/değil/yerine/<> EYLEM

( ... İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/<> Bilinçli, amaçlı etkinlik. )


-İŞLEV ile/ve/değil/yerine/<> EYLEM

( Kişi, eylemiyle tanınır. )


-İŞLEV ile/ve/değil/yerine/<> EYLEM

( İşlet fiilin, duysun kulağın. )


-İŞLEV ile/ve/değil/yerine/<> EYLEM

( Human recognize by action. )


-İŞLEV ile/ve/değil/yerine/<> EYLEM

( Alkışı, en sessiz biçimde karşılayan, alkışı, hak etmiş demektir. )


-İSM ile ZENB-IST/IMMÜNOSÜPRESİF TEDAVİ/IMMUNOSUPPRESSIVE THERAPY[İng.] değil/yerine/= BAĞIŞIKLIK BASKILAYICI SAĞALTIM-İSTATİSTİKSEL ANLAM/LILIK / YORUM ile/ve/<> TARİHSEL ANLAM/LILIK / YORUM-İSTEDİĞİM ile/ve/değil/yerine SENİN İSTEDİĞİNİ İSTEMEMİ İSTET!-İSTEK DIŞI/DOĞAL ÖLÜM ile/ve/değil/yerine/< İSTEYEREK ÖLÜM

( Kişinin ölümü. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/< Kişiliğin ölümü. )


-İSTEK DIŞI/DOĞAL ÖLÜM ile/ve/değil/yerine/< İSTEYEREK ÖLÜM

( Ölmeden önce ölünüz. - MÛTÛ KABLE EN TE-MÛT )


-İSTEK/MERAM ile/ve KASIT-İSTENİLEN ile/ve/<>/değil/yerine GEREKSİNİM

( "Bilir/ler." İLE/VE/<>/DEĞİL/YERİNE Bil(e)mez/ler. )


-İSTENİLEN ile/ve/<>/değil/yerine GEREKSİNİM

( Gereksiniminiz olmayan şeyler alırsanız, çok yakın gelecekte, gereksinim duyduğunuz şeyleri satmak zorunda kalırsınız. )


-İSTİ'DÂD ve YÖNELİM-İSTİ'LÂM[< İLM] ile İSTİLÂM

( Karar bulma, yerleşme. | Kararlaşma, iyice belirli olma. İLE Öpme ya da el sürme. | Kâbe'nin tavâfı sırasında "Hacer-ül-Esved"in elle okşanması ve izdiham dolayısıyla bizzat el sürülemiyorsa uzaktan okşama işaretinin yapılması. | Allah'ın madde ilhâm etmesi niyâzında bulunma. )


-İSTİDLÂL değil/yerine/= ÇIKARIM-İSTİHDAM değil/yerine/= İŞLENDİRME-İSTİHKÂM ile İSTİHDAM

( Düşman saldırısını durdurmak, düşmana karşı savunma yapmak amacıyla düzenlenmiş yer. | İstihkam işleriyle uğraşma. İLE Bir görevde/işte kullanma. )


-İSTİHKAM değil/yerine/= SAVUNAK-İSTİHMÂM ile İSTİHMÂM

( Hamama girme, yıkanma. İLE Bağlı bulunduğu cemaate özgü işler için her türlü sıkıntıya girme. )


-İŞTİRÂK[< ŞİRKET] değil/yerine/= ORTAK OLMA, ORTAKLIK | KATILIM-İŞTİRAK[Ar.] yerine ORTAKLIK, KATILMAK/KATILIM-İT'ÂM ile İT'ÂM

( İkiz doğurma. İLE Yemek yedirme/verme/verilme. )


-ITÂB ile LEVM-ITÂM ile IT'ÂM/İT'ÂM[< TAAM]

( İşeme tutulması/zorluğu. İLE Yemek yedirme/verme. )


-İTFA değil/yerine/= SÖNÜM-İTHAL/İTHALAT değil/yerine/= DIŞALIM-İTHAM ile AŞAĞILAMA

( Suçlama, suçlu görme. İLE Küçük görme. )


-İTHAM ile/değil/yerine/||/>< ELEŞTİRİ-İTHAM ile/ve/<> GENELLEME-İTHAM ile İSNÂD-İTHAM ile/ve/||/<> YAFTALAMA-IU/INTERNATIONAL UNIT[İng.] değil/yerine/= ULUSLARARASI BİRİM-İYİ EĞİTİM ile/ve/||/<>/< İYİ ÖĞRETMEN/EĞİTİMCİ

( Bazı şeyleri (yüksek oranda) değiştirebilir. İLE/VE/||/<>/< Herşeyi (tamamen) değiştirebilir. )


-İYİ HEKİM ile/ve/||/<>/> USTA HEKİM

( Hastalığı iyileştirir. İLE/VE/||/<>/> Hastayı iyileştirir. )


-İYİ NİYET(Lİ YAKLAŞIM) ile/ve/<>/değil/yerine ÇÖZÜMCÜ (VE YAPICI) YAKLAŞIM

( İyi niyet, bir şeyleri çözmekte/aşmakta yeterli değildir/olmayabilir. )


-İZ ile/ve/||/<>/> İZLENİM-İZÂM[< AZÎM] ile İ'ZÂM[< AZM] ile İ'ZÂM

( Büyükler, ulular. | Kemikler. İLE Büyütme/büyütülme. | Gereğinden fazla önem verme. İLE Yollama, gönderme. )


-İZAM ile İZAM

( Birini, gönderme, yollama. İLE Olduğundan büyük gösterme, büyütme, abartma. )


-İZDÜŞÜM ile/ve/<> UZANTI-İZLENİM ile ÇAĞRIŞIM-İZLENİM = İNTİBA = IMPRESSION[İng., Fr.] = EINDRUCK[Alm.] = IMPRESSIO[Lat.] = IMPRESIÓN[İsp.]-İZLENİM ile TESPİT-İZLENİM ile/değil YANILSAMA-İZOLASYON[Fr./İng.]/TECRİT[Ar.] değil/yerine/= YALITIM

( Elektrik akımının olumsuz etkilerini önlemek için, iletkeni kauçuk, lastik, porselen vb. ile kaplama, yalıtma. )


-İZOMER[Fr. < Yun. MEROS: Bölüm. | BAROS: Basınç.] ile EŞBÖLÜM

( Aynı oranlarda bileşmiş aynı öğelerden oluşan fakat moleküllerinde atom öbekleşmeleri değişik olduğundan, birbirlerinden farklı özellikler gösteren maddeler. )


-İZOMORF değil/yerine/= EŞBİÇİM

( Başka bir şeyin biçim ya da yapı bakımından aynısı olan şey. )


-İZOMORFİZM değil/yerine/= EŞBİÇİMLİLİK-İZOTERM değil/yerine/= EŞSICAK-JEODEZİ[Fr.] değil/yerine/= YERÖLÇÜM-JEREMY BENTHAM ile/ve/||/<>/> JAMES MILL ile/ve/||/<>/> JOHN STUART MILL

( 15 Şubat 1748 - 06 Haziran 1832 İLE 06 Nisan 1773 - 23 Haziran 1836 İLE 20 Mayıs 1806 - 08 Mayıs 1873 )


-JERUSALEM

( ÇİFTE(İÇ VE DIŞ) BARIŞ )


-JOHN BELL ile/ve/||/<>/< DAVID BOHM ile/ve/||/<>/< EPR

( 1963 ile/ve/||/<>/< 1950 ile/ve/||/<>/< 1935 )


-JUS INTER GENTES and JUS CIVILE and JUS COGENS and JUS GENTIUM and JUS NATURALE and JUS SANGUINES and JUS SOLI-KÂBİLİYET-İ TAKSİM değil/yerine/= BÖLÜNEBİLME-KABİN[Fr. < CABINE] değil/yerine/= BÖLÜM

( Küçük, özel bölme. | Gemilerde, uçaklarda, uzay gemilerinde, küçük bölme. | Uçakta, yolcuların oturduğu bölüm. | Plajda, soyunma yeri. )


-KABOTAJ değil/yerine/= GEMİ-İŞLETİM-KABUL ile SÖYLEM-KABUL ile SÖYLEM-KADÂ ile HÜKM-KADEH:
TOPRAK ile/ve METAL ile/ve CÂM-KADEM ve/<> HATEM-KADÎM ile/ve ATİK-KADÎM değil/yerine/= ESKİL-KADÎM ile HADÎS

( Başlangıcı ve sonu olmayan. ile Oluşta olan. )


-KADÎM ile HÂDİS-KADÎM ile HÂDİS-KADÎM ve/<> KABUL-KADÎM ve/<> ŞİMDİ

( Bugüne, şu AN'a (da) etki ediyorsa, kadîmdir. )


-KADIN DOĞUM değil KADIN, DOĞUM-KAİM[< KIYÂM] ile/ve/<> DAİM

( Kaimse daim de olur. )


-KAİM[< KIYÂM] ile/ve/<> DAİM

( Daim değilse kaim de değildir. )


-KAİM[< KIYÂM] ile/ve/<> DAİM

( Var. | Ayakta duran/bulunan. | Birinin yerini tutan, birinin yerine geçen. | Bir işte sebât eden. | Her zaman var olan [Tanrı]. İLE/VE/<> Sürekli/daima, sonsuz. )


-KÂİNÂT ile/ve/||/<> ÂLEM

( Ol(un)an. İLE/VE/||/<> Bil(in)en. )


-KÂİNÂT ile/ve/||/<> ÂLEM

( (B)ilim. İLE/VE/||/<> Bilinen kainat. )


-KALB-İ SELÎM ile KALB-İ SAKİM

( Temiz gönül. İLE Temiz olmayan gönül. )


-KALB-İ SELÎM ile KALB-İ SAKİM

( Ne mal istenir, ne ilim Kalb-i Selîm istenir! )


-KALDIRAÇ/MANİVELA[İt. < MANOVELLA] ile KALDIRAN ile KALDIRICI ile KALDIRIM ile KALDIRIŞ ile KALDIRMAK

( Az bir kuvvet ile büyük bir yükü kaldırmaya yarayan, bir dayanma noktası üzerinde hareket edebilen, inip kalkabilen sert çubuk. İLE Bazı organları yukarıya doğru hareket ettiren kas. İLE Kriko. İLE Yaya kaldırımı. | Yollarda taşlarla yapılan döşeme. İLE Kaldırma işi. İLE Bulunduğu yerden almak. | Yukarı doğru hareket ettirmek. | Yükseltmek. | Ürün toplamak, taşımak. | Çekmek, taşımak. | Bir kuruluşun çalışmasına son vermek, feshetmek, lağvetmek. | Hastayı hastaneye götürmek. | Tören yaparak ölüyü gömmek. | Toplamak. | Alıp başka yere götürmek. | Uyandırmak. | Piyasadan çekmek. | Elin ulaşamayacağı yere koymak, saklamak. | Kaçırmak. | İyi etmek, iyileştirmek. | Bir şeyden çokça satın almak. | Tayin etmek, atamak. | Yok etmek, ortadan silmek. | Uygun gelmek, yakışmak. | Çalmak, aşırmak. )


-KALDIRIM ile ARNAVUT KALDIRIMI

( Özellikle yayaların kullanımına ayrılmış ve yükseltilmiş yol. | Yollarda taşlarla yapılan döşeme. İLE Yollarda irili ufaklı taşlarla gelişigüzel yapılan kaldırım. )


-KALEM ile/ve DOLMA KALEM-KALEM ile KAMIŞ-KALEM ile KEÇİTIRNAĞI

( ... İLE Kesici ağzı üçgen biçiminde olan oyma kalemi. )


-KALEM ile KURŞUN KALEM

( ... İLE İçi grafitli, yazısı kolayca silinebilen, değişik biçimleri olan bir kalem türü. )


-KALIN BAĞIRSAK ile/ve/>/> GÖDEN[< GÖD/GÖT]/REKTUM

( ... İLE/VE/> Kalınbağırsağın son bölümü. )


-KALIN BAĞIRSAK ile/ve/>/> GÖDEN[< GÖD/GÖT]/REKTUM

( MAYASIL/BÂSÛR[Ar.]/HEMAROİD/HÉMORROÏDES[Fr.]: Kalın bağırsakta ve makadın etrafındaki siyah kan damarlarının şişmesinden ve bazen yangılanmasından dolayı, makadın içinde ve dışında oluşan memeler yüzünden, makattan, kan ya da cerahat gelmesi. )


-KALITIM/SOYAÇEKİM ile DOĞAL-KALORİMETRİ[Fr.] değil/yerine/= ISIÖLÇÜM-KALSİYUM / KALSEMİ

( ... İLE Kandaki kalsiyum miktarı. )


-KAM ile KÂM[Fars.]

( Şaman. İLE Zevk, mutluluk, tat. )


-KAMBRİYUM

( En eski jeolojik tabaka. )


-KAMBRİYUM ile ARKEEN[Fr. ARCHÉEN < Yun.]

( ... İLE Kambriyumlardan önce oluşan, en eski yer katı. )


-KÂMİL ile HATEM-KAN:
ACİL GEREKSİNİM ile/ve/<>/değil SÜREKLİ GEREKSİNİM-KANALİZASYON ve/||/<> HAMAM ve/||/<> KÜTÜPHANE

( Kentin kirini alır götürür. VE/||/<> Gövdenin kiri temizlenir. VE/||/<> Aklın boşlukları/"tozları" alınır. )


-KANALİZASYON ve/||/<> HAMAM ve/||/<> KÜTÜPHANE

( Pis ve atık suların özel kanallar aracılığıyla belirli merkezlerde toplanıp atılmasını sağlayan düzen, lağım döşemi. VE/||/<> Yıkanılacak yer, yunak, ısıdam. | Para karşılığında yıkanma işinin yapıldığı yer. VE/||/<> Betiklik/kitaplık. | Betik satılan dükkân, betikevi. )


-KANIT ve/||/<>/< KAVRAM-KANSER (HÜCRELERİ) ile SARKOM

( ... İLE Kas, bağ doku, kemiklerde. )


-KANSER (HÜCRELERİ) ile SARKOM

( Bulaşma, sıçrama, yayılma olur/olabilir. İLE Bulaşma/sıçrama olmaz fakat aynı yerde yoğunlaşması ve tekrarlaması oranındadır. )


-KANSER (HÜCRELERİ) ile SARKOM

( Kemoterapi, ışın terapisi ve cerrahi gibi çeşitli/çoklu tedavi yöntemleri uygulanır. İLE Ameliyat gerektirir. )


-KANSER (HÜCRELERİ) ile SARKOM

( ... İLE Deri bölgesinde de olabildiği gibi, daha çok, gövde boşluklarında ve derinliklerinde. )


-KANT'TA, TEMEL AYRIMLAR:
A PRIORI | A POSTERIORI ile/ve/||/<> TEZÂHÜR | KENDİNDE ŞEY ile/ve/||/<> GÖRÜ | KAVRAM-KAODAİZM

( Vietnam'ın, Tay Ninh kentinde, Budizm, Taoizm, Katolik Hristiyanlık ve Konfüçyüs'ten etkilenerek 1928 yılında, Cao Dai tarafından oluşturulmuş bir din. Victor Hugo'nun eserleri de bu dinin ilkelerinin belirleyicilerinden biri olmuştur.[Tay Ninh'deki mabedleri, 1932 yılında tamamlanmıştır.]

"Tek göz", bir simge olarak kullanılmaktadır.[Yaşamın ve ibadetin yolu olan ve kalbe yakın olduğundan dolayı olarak değerlendirilen sol göz.]

06:00, 12:00, 18:00 ve 00:00'te olmak üzere, günde dört kez ibadet etmektelerdir. Törenlerde, kadın-erkek ayrımı olmaksızın yanyana yer alır.

5 ana ilkeleri vardır:
1. Kimseyi öldürme!
2. Yalan söyleme!
3. Hırsızlık yapma!
4. Tek eşli ol!
5. Alkollü içki içme! )


-KAPASITANS/CAPACITANCE[İng.] değil/yerine/= YÜKLENİM-KAPILMA ile DUYGULANIM-KAPİTALİZM ile/ve/<> PROTESTANLIK-KAPİTALİZM ile/ve TÜKETİM TOPLUMU-KAPİTULUM = EZHÂR-I KIMMÎYE = CAPITULE-KAPSAM ile/ve/= BÜTÜNLÜK-KAPSAM ile İSTİAP

( ... İLE İçine alma, içine sığdırma. )


-KAPSAM = ŞÜMUL = EXTENTION[İng., Fr.] = UMFANG, EXTENTION[Alm.] = EXTENTIO[Lat.] = EXTENSIÓN[İsp.]-KARA ÇAM ile KIZIL ÇAM ile YEŞİL ÇAM

( image )


-KARAİM = KARAY

( Çoğu Türk soyundan olan ve genellikle Polonya ve Litvanya topraklarında oturan bir Musevi topluluğu. )


-KARANLIK:
ZULÜM ile SIKINTI

( Algısı. İLE Duygusu. )


-KARDEŞİM ile "KARDEŞİM!"-KARIŞIM ile/ve/değil ALAŞIM-KARIŞIM ile/ve/||/<> ERİYİK-KARMAŞA ile/ve DÖNÜŞÜM-KARN ile KAVM-KARŞILIK ile/ve/değil/||/<> BAKIŞIM-KARŞITLIK ile/değil/yerine/>< EYTİŞİM

( Uzlaşmaz karşıtlıklara düşkünlük, zekânın zayıflığındandır. )


-KARŞITLIK = KARŞI GELİM-KARŞITSAL DAĞILIM

( CONTRASTIVE DISTRIBUTION )


-KASEM ile YEMİN-KAŞIK ile KASTANYET[Fr.]/KASTANUELAS[İsp.]/CATERERS/PALILLOS ile CROTALUM

( ... İLE ... İLE Eski Yunanistan ve antik Roma'da. )


-KASIT ile/ve/<> AYRIM-KATALEPSİ/CATALEPSY[İng.] değil/yerine/= KASILAKALIM-KATAPLEKSİ/CATAPLEXIA[İng.] değil/yerine/= GEVŞEYİKALIM-KATATONİ/CATATONIA[İng.] değil/yerine/= TUTULAKALIM-KATEGORİ[Fr. < CATÉGORIE | İng. CATEGORY < Yun.] değil/yerine/= ULAM

( Aralarında herhangi bir bakımdan ilgi ya da benzerlik bulunanların tamamı. )


-KATEKSİS/CATHEXIS[İng.] değil/yerine/= DUYGUSAL YATIRIM-KÂTİB-İ ÂDİL/NOTER[Fr. < NOTAIRE] ile/ve/||/<> HAKEM-KATILIM ile/ve/> BÜTÜNLEŞME-KATILIM ve/+/||/<>/> COŞKU-KATILIM ile/ve ERGİNLENME/İNTİSAB/İNİSİYASYON

( ... İLE/VE Perdenin arkasına geçmek/geçebilmek. | İç âlemine yolculuk. )


-KATILIM ile/ve ERGİNLENME/İNTİSAB/İNİSİYASYON

( Katılım, nefsani arzulardan uzaklaşmakla başlar. )


-KATILIM ve/||/<>/< İLGİ-KATILIM ile/ve İZLENİM-KATILIM ile/ve PAYLAŞIM-KATILIM ve/||/<> ÜSTLENME-KATILIM ile/ve/<> VERİMLİLİK-KATIM ile KATIMLIK

( Katma durumu/eylemi. İLE Bir kezde katılacak miktarda olan. )


-KAVGA ile/ve/değil/yerine TUTUM-KAVGA ile ZULÜM-KAVİM ile/ve/||/<>/< AŞÎRET/BOY ile/ve/||/<>/< KABÎLE ile/ve/||/<>/< AKRABA ile/ve/||/<>/< AİLE-KAVL/KAVİL[Ar.] ile/ve/<> KELÂM

( Yok olanı, var ettiğimiz olana verdiğimiz ad. İLE/VE/<> Var olana ilim vermek. )


-KAVRAM ile/ve/<> ANLAM

( Zihnin, nesne ve olgulara bakan tarafı. İLE/VE Sözcüklere/terimlere bakan tarafı. )


-KAVRAM ile/ve/<> ANLAM

( İçi/dışı yoktur/olmaz. İçeriği vardır. İLE/VE/<> İçi/bâtını ve dışı/zâhiri vardır. )


-KAVRAM ile/ve/<> ANLAM

( Nesneler/olgular/olaylar dünyasıdır. İLE/VE/<>Değerler dünyasıdır. )


-KAVRAM ile/ve/<> ANLAM

( Sözcüğün anlamı, nesnenin kavramı olur. )


-KAVRAM ile/ve/<> AYRIM-KAVRAM ile AYRINTI-KAVRAM ve/<> BELİRGİNLİK-KAVRAM ile/ve/<> BETİMLEME-KAVRAM ile/ve/<> BİLİNÇ-KAVRAM ve/<> BÜTÜN/LÜK-KAVRAM ile/ve/<> ÇÖZÜM-KAVRAM ile/ve/<> DERİNLİK-KAVRAM ile/ve/değil EŞİK-KAVRAM ile/ve/<> FİLOZOF ÇIĞLIĞI-KAVRAM ve/||/<>/> FORMÜL-KAVRAM ve/||/<> GÖRÜSEL KARŞILIK-KAVRAM ile/ve/<> İMGE

( )


-KAVRAM ile İMGE

( İlke. İLE Eylem. )


-KAVRAM ile/ve/||/<>/> KANAAT-KAVRAM ile KARÎNE-KAVRAM ile/ve/<> KAVRAM BAĞLAMI-KAVRAM ile/ve/değil KAVRAM ÇİFTLERİ-KAVRAM ile KENDİ-KAVRAM ve/<> KURUM-KAVRAM ile/ve KURUM ile/ve KARŞILIK

( Zihinde. İLE/VE Toplumda. İLE/VE Gövdede. )


-KAVRAM ve/<> KURUM ve/<> UYGARLIK ve/<> BULUNÇ/VİCDAN-KAVRAM = MEFHUM[Ar. < FEHM] = CONCEPTION, NOTION[İng.] = CONCEPT, NOTION[Fr.] = NOTIO, BEGRIFF[Alm.] = CONCEPTUS, NOTIO[Lat.] = LOGOS, ÉNNOIA, HOROS, NOEMA[Yun.] = CONCEPCÍON[İsp.]-KAVRAM ile/ve/<> NİYET

( Felsefe. İLE/VE/<> Kavrama niyet girince, ideolojiye dönüşür. )


-KAVRAM ile/ve/<>/= ÖLÇÜ-KAVRAM ile/ve/||/<> OLUMSUZLAMA-KAVRAM ve ÖNERME ve ÇIKARIM-KAVRAM ve SABİTE-KAVRAM ile/>< SAÇMA-KAVRAM ve/||/<>/= SAF DÜŞÜNCE/DÜŞÜNME-KAVRAM ile SALTIK-KAVRAM ile SALTIK-KAVRAM ve/||/<>/> SANAT-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( İndirgeme. İLE/VE/<> Çoğaltma. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( ... İLE/VE/<> Bireşim/tevhid. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Aralarında belirli özellikleri paylaşan bir öbek nesne ya da olaya verilen simgedir. İLE/VE/<> İçinde bulunduğumuz anın ve çevrenin esiri olmaktan bizi kurtarır ve daha önceden görmüş olduğumuz dış çevreyi ve o çevre içinde yer alan deneyimlerimizi istediğimiz zaman yeniden yaratma olanağını bize verir. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Simgeler bizi geçmişe, geleceğe ve dışarıda gözlenmesi olanaksız olan yaratıcılığa götürür. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Simge, zâtı/sizi gösterir/işaret eder. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Olanı gösterir. İLE/VE/<> Olanaklılığı gösterir. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Reduction. VS./AND/<> Increase. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( İndirgeme. İLE/VE Çoğaltma. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Aralarında belirli özellikleri paylaşan bir grup nesne ya da olaya verilen simgedir. İLE/VE İçinde bulunduğumuz anın ve çevrenin esiri olmaktan bizi kurtarır ve daha önceden görmüş olduğumuz dış çevreyi ve o çevre içinde yer alan deneyimlerimizi istediğimiz zaman yeniden yaratma olanağını bize verir. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Simgeler bizi geçmişe, geleceğe ve dışarıda gözlenmesi olanaksız olan yaratıcılığa götürür. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Olan'ı gösterir. İLE/VE/<> Olanaklı olan'ı gösterir. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Olguyu açıklar. İLE/VE "Kişisel deneyimler"i ansıtan ve her bireyde farklı yansımaları işaret eden bir özellik gösterir. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Kavramsal düşünme, öğrenmeye ve belirlemeye yardım eder. İLE/VE Simgesel düşünme, yorumlamaya olanak tanır. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( "Küptaş", geometrinin taşta gösterimi olarak "bilimsel us"u simgeler. )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Mâbedi, herhangi bir yapıdan ayıran en temel özellik, onun baştan sona simgesel bir donanımda olmasıdır. | Mâbedin yapımında kullanılan hemen her nesne ya da öğe, kendi nesnel ve özdeksel yapısından başka bir değeri göstermekle birer simgedir. [Bilge Süleyman, mâbedi, Tanrı'ya değil Tanrı'nın adına yaptırmıştır.] )


-KAVRAM ile/ve/<> SİMGE

( Adlar, bir nesneyi/kişiyi değil de, bir değeri/erdemi ya da ilkeyi gösteriyorsa simgesellerdir. )


-KAVRAM ve/||/<> SİMGE ve/||/<> İÇ DENEYİM-KAVRAM ile/ve/<> SINIR-KAVRAM ile/ve/<>/= SÜREÇ-KAVRAM ile/ve/<> TAM AYIRD EDİCİ (BİLGİ)-KAVRAM ile/ve TARTIŞMA-KAVRAM ile/ve/||/<>/>/< TERİM

( Genel/leştirir. İLE/VE/||/<>/>/< Özel/leştirir. )


-KAVRAM ile/ve/||/<>/>/< TERİM

( Kavramlar, felsefededir. İLE/VE/||/<>/>/< Öteki disiplinlerde terim adını alır, terime dönüşür. )


-KAVRAM ile/ve/||/<>/>/< TERİM

( Kavramlar, terimlerin aklıdır. )


-KAVRAM ile/ve/||/<>/>/< TERİM

( ISTILAH: BARIŞ/SULH )


-KAVRAM ile/ve/||/<>/>/< TERİM

( ... İLE/VE/<> Bir bilim, sanat, meslek dalıyla ya da bir konu ile ilgili özel ve belirli bir kavramı olan sözcük. | Geleneksel mantıkta, özne ya da yüklem. )


-KAVRAM ile/ve/||/<>/>/< TERİM

( Felsefenin ve terim(ler)in bilinci. İLE/VE/||/<>/>/< Nesnenin bilinci. )


-KAVRAM ile TERİM-KAVRAM ve/||/<>/> TİKEL SANAT

( KANT ve/||/<>/> HEGEL )


-KAVRAM ile/ve/||/<> TOPLUMSAL YAŞAM-KAVRAM ile/ve TÜMEL-KAVRAM ve/<> TUTARLILIK-KAVRAM ile/ve/<> YAŞAM

( ... İLE/VE/<> Üzerine konuşulamayan. )


-KAVRAM ile/ve/||/<> YETERLİ KAVRAM-KAVRAMSAL BİRLİK ile/ve/<> ZAMANSAL AYRIM-KAVRULMUŞ BADEM değil/yerine ÇİĞ BADEM-KAVUŞUM ile/ve/||/<> KAVUŞUM DÖNEMİ

( Yer yuvarlağı bir ucta kalmak üzere, yerin, güneşin ve herhangi bir gezegenin bir doğru üzerine gelmesi. İLE/VE/||/<> Bir gezegenin, iki kavuşumu arasında geçen zaman aralığı. )


-KAYAÇLARDA:
MAGMA ile/ve/||/<> TORTUL ile/ve/||/<> BAŞKALAŞIM

( Başlangıçta erimiş durumdayken, daha sonra soğuyup kristalleşmiş nesnelerden oluşur. İLE/VE/||/<> Başka kayaçlardan, aşınma yoluyla kopmuş nesnelerin, rüzgâr ya da suyla taşınarak toprak üstünde ya da su altında birikmesiyle oluşur. İLE/VE/||/<> Magma ya da tortul kayaçların, kimyasal ya da yapısal değişikliğe uğrayacak ölçüde yüksek basınç ve sıcaklığa uğramasıyla oluşur. )


-KAYAÇLARDA:
MAGMA ile/ve/||/<> TORTUL ile/ve/||/<> BAŞKALAŞIM

( Dünya üzerinde şimdiye kadar keşfedilen en eski kayaçlar, yaklaşık 3 milyar 800 milyon yıl öncesine tarihlenmektedir.[İlk 800 milyon yılı hakkında doğrudan bir kayıt bulunmamaktadır.] )


-KAYAÇLARDA:
MAGMA ile/ve/||/<> TORTUL ile/ve/||/<> BAŞKALAŞIM

( Tüm kayaçlar, mineral karışımlarıdır. )


-KAYBOLMA ile/yerine/değil DÖNÜŞÜM-KAYGI ile/ve/||/<> GEREKSİNİM-KAYGI ile TUTUM-KAYNAK ile/ve/||/<>/> YÖNELİM-KAYYİM

( CAMİ HİZMETLİSİ )


-KAYYUM/KAYYIM ile MÜTEVELLİ

( Belirli bir malın yönetilmesi ya da belirli bir işin yapılması için görevlendirilen kişi. İLE Bir vakfın yönetimi, kendine verilmiş kişi. )


-KAYYUM ile/ve/||/<> Kayyûm

( Cami hizmetlisi. | Birinin yerine geçen, mütevellî. İLE/VE Ebedî ve ezelî olan. Allah. )


-KAZANÇ'TA:
TİCARET ile/ve/yerine ÜRETİM-KAZANÇ ile/ve/değil KAZANIM-KAZANIM ile/ve/değil/yerine/||/<>/> DONANIM

( "Kâr". İLE/VE/DEĞİL/YERİNE/||/<>/> Yarar. )


-KAZANIM ile/ve ELDE EDİŞ-KÂZIM ile/ve/||/<>/> KÂZÎM

( Öfkesini tutan. [ara sıra] İLE/VE/||/<>/> Öfkesini tutan. [sürekli] )


-KÂZIM ve/||/<>/> NÂZIM

( Öfkesini tutan. VE/||/<>/> Düzenleyen, düzene koyan, tertip eden. )


-KEDİ ile LAPERM-KEFF ile İHCÂM-KELÂM ile "ŞİÎ KELÂMI"

( ... İLE Varolanbilimi[ontoloji] ve bilgibilimi[epistemoloji] farklı. )


-KELÂM ile KELİME/SÖZCÜK

( Kelâmın anlaşılmayanı kabuğu, anlaşılanı içidir. )


-KELÂM ile FELSEFE

( KÂDİR-İ MUHTAR )


-KELÂM ile/ve/||/<> AKAİD/AKÎDE

( Amacı dinî olmakla birlikte temellendirmesi akılsal olan bilim dalı. İLE/VE İnanca ilişkin ve sem'î[ilgili dinin kutsal metninden alınma] kanıtlara dayalı bilim dalı. )


-KELÂM ile/ve/||/<> AKAİD/AKÎDE

( Matematik mutlak, fizik mukayyettir. Akaid mutlaktır. )


-KELÂM ile/ve/||/<> AKAİD/AKÎDE

( NESEF-İ AKAİD'ini okumanızı salık veririz. [TAFTAZÂNİ'nin şerhinden yararlanılabilir.] )


-KELÂM ve/||/<>/< ARAP DİLBİLGİSİ/GELENEĞİ/ANLAYIŞI-KELÂM ve/<> AŞK-KELÂM ile/ve/<>/> CAMİ-ül-KELÂM

( Doğa varolanları. İLE/VE/<>/> İnsan. )


-KELÂM ile/ve FELSEFÎ KELÂM

( Sem'î Kelâm. İLE/VE Nazarî kelâm. )


-KELÂM ile/ve FELSEFÎ KELÂM

( CELiL'ÜL KELÂM ile/ve DAKİK'ÜL KELÂM )


-KELÂM ile/ve FELSEFÎ KELÂM

( İslâm kelâm tarihinde, naklî kanıtlara dayanarak temellendirilen bilgilerin oluşturduğu dizge. Özellikle akaid ve itikada ilişkin bilgiler. İLE/VE Aklî felsefe [varlık, doğa, kişi, toplum vs...]. İslâm kelâm geleneğinde, naklî kanıtlara dayanmaksızın olgu ve olaylar hakkında aklî sınırlar içerinde üretilen bilgilerin oluşturduğu dizge. )


-KELÂM ve FIKIH ve İRFAN-KELÂM ve İNSAN

( Kelâm, kelâm oluşu bakımından tektir. Bölünme kelâmda değil, konuşulan şeydedir. Emir, yasaklama, haber verme ve istemek kelâmda tektir. )


-KELÂM ve İNSAN

( [İbn. Arabî, Fütuhât-ı Mekkiye] )


-KELÂM ve/<> İRFAN-KELÂM ile/ve/<> İRFAN ile/ve/<> BURHAN-KELÂM ile KAVL-İ ŞÂRİH

( Söz. İLE Açıklayıcı Söz. | Tanım. | Bir şeyin ne idüğünü/olduğunu belirleyen söz öbeği. )


-KELÂM ile KELÂM-I KADÎM ile KELÂM-I KİBAR

( Söz. | Söyleyiş biçimi, söyleme. | Başta Tanrı'nın varlığı, birliği, peygamberlik ve ahiret olmak üzere İslâmiyet'in ana ilkelerini konu edinen bilim. İLE Kur'ân-ı Ker3im. İLE Özdeyiş. )


-KELÂM ve MÂNÂ-KELÂM değil/yerine/= SÖZLEM-KELÂM ile TEKLÎM-KELÂM ile/ve VAHDET-İ VÜCÛD-KEM ile KEM[Fars.]

( Soru edatı.[bir şeyin mikdarını öğrenmek üzere kullanılır][kaç?, ne kadar? vb.] İLE Az, eksik. | Kötü, fena; bozuk. )


-KEMÂL ve/||/<>/< KELÂM

( Olgunluğumuz/olgunlaşmamız(kemâlimiz], sözlerimizin altındadır/ardındadır.
[Kemâlimiz, kelâmımızın altındadır.] )


-KEMÂL ve/||/<>/< KELÂM-KEMÂL ile TAMÂM-KEMOLİZ/CHEMOLYSIS[İng.] değil/yerine/= KİMYASAL AYRIŞIM-KEMOTAKSİ/CHEMOTAXIS[İng.] değil/yerine/= KİMYASAL YÖNELIM-KEMOTERAPİ/CHEMOTHERAPY[İng.] değil/yerine/= İLAÇLA KANSER SAĞALTIMI | İLAÇLA SAĞALTIM-KENDİLİK ÇEKİRDEĞİ ile/ve/||/<> OTİZM

( WINNICOTT > STERN > MAHLER )


-KENDİLİK ile/ve/||/<> DENEYİM ile/ve/||/<> DENEYİMLEYEN-KENT ve/||/<>/> KAVRAM

( Kentin olmadığı yerde, sanat da olmaz. )


-KENTSEL "ÖTELEME" ile/değil/yerine/||/<>/< KENTSEL DÖNÜŞÜM

( )


-KEREM ile ...

( VERDİĞİNDE GÖZÜ OLMAMAK )


-KEREM ve/<> İNFÂK-KEREM ile/ve/||/<>/>/< SEHÂVET

( İkram. İLE/VE/||/<>/>/< Cömertlik. )


-KERİM ile MUHSİN-KERTE ÇİZGİSİ/LOKSODROM ile/ve/<> ORTODROM

( Dünya üzerindeki tüm meridyenleri, aynı açı ile kesen varsayımsal çizgi. Rotanın sürekli güncellenmesini gerektirmediğinden, -başta denizcilik olmak üzere- yolculuklarda yaygın olarak kullanılır. İLE/VE/<> Yerküresi üzerinde, iki nokta arasındaki uzaklığın tanımlanmasında kullanılan ve bu iki noktadan geçen büyük daire yayı parçası. )


-KESİM ve/||/<>/> DİKİM-KESİŞİM ile/ve/<> AYRIM-KEŞKE ile/değil UMARIM-KETLEMEK/ENGELLEMEK değil/yerine ÜRETİM/DÖNÜŞÜM-KETM ile ...

( BİR SÖZÜ/HABERİ/SIRRI SAKLAMA, GİZLİ TUTMA )


-KEVKEB ile NECM-KEVN ile/ve/<> ÂLEM

( Olan. İLE/VE/<> Bilinen. )


-KEYİF ile/değil/< YAŞAM

( Keyifler değildir yaşamı değerli yapan. Yaşamdır, keyif almayı değerli kılan. )


-KİBAR-I KELÂM = BÜYÜKLERİN KELÂMI-KİBAR-I KELÂM ile/değil KELÂM-I KİBAR-KILIF ile NEVRESİM-KİLİM ile BİSÂT[Ar. çoğ. BUSAT]

( ... İLE Kilim, minder, döşeme, keçe, yaygı. )


-KİLİM ile/ve PALA

( ... İLE/VE Adi kilim, yaygı. )


-KİLİM ile/ve SAVAN

( ... İLE/VE Pamuk ipliğinden yapılan kalınca kilim. )


-KİLİM ile SAVAN

( ... İLE Pamuk ipliğinden yapılan, kalınca kilim. | Yaygı, örtü. )


-KİLİM ile/ve SİLİ

( ... İLE/VE Bir tür yaygı. )


-KİLİM ile/ve TATAMİ

( ... İLE/VE Japon kilimi. )


-KİLİM ile TÜYLÜ

( ... İLE Uzun tüyleri olan kilim. )


-KİLİSE:
KURUM değil DÜZEN-KİM ile KİM

( "Hangi kişi?" anlamında tümcede, özne, tümleç, nesne, yüklem görevinde kullanılan bir sözcük. İLE [eskiden] Ki bağlacı. )


-KİMYA DOĞRULUMU/ŞİMİOTROPİZM ile KİMYA GÖÇÜMÜ/ŞİMİOTAKSİ

( Kimyasal nesnelerin etkisi ile bitkilerde görülen, nesneye doğru ya da ters yöne yönelme durumu. İLE Bir gözeli varolanlarda, kimyasal nesnelerin etkisi altında yanaşma ya da uzaklaşma biçiminde görülen yer değiştirme durumu. )


-KİMYANIN İNCELEDİĞİ:
MADDE değil DEĞİŞİM-KİNÂYE ÇEŞİTLERİNDE [YAZINDA/EDEBİYATTA]:
MUGÂLATA-İ MANEVİYE ile TEVRİYE ile İSTİHDÂM ile TEVCÎH ile TA'RÎZ ile REMZ

( ... İLE Örtmek, merâmı gizlemek. | [edebiyatta] Nükte yapmak amacıyla birkaç anlamı olan bir sözcüğün, en uzak anlamını kastederek kullanma sanatı.[Anlam sanatlarındandır ve telvîn'in bir bölümüdür.] İLE Hizmet ettirme. | Birden fazla anlamı olan bir sözcüğün, her anlamını, anlama uygun düşecek biçimde kullanma sanatı. [Sözcüğün, mecâz ve gerçek anlamı, başka sözcüklerin etkisiyle kullanım alanına çıkar. Çoğu zaman, aynı sözcüğün yerine özne biçimi kullanılır. Sözcüğün iki anlamı da kendileriyle ilgili yönde ele alınır.] İLE ... İLE "Taş atma." Birini, küçük düşürmek ve onunla alay etmek amacıyla, söylenecek sözü, tam tersi olan bir söz ile nükte yaparak anlatma sanatı. | Zarif bir biçimde, ifadenin yönünü değiştirerek sitemde bulunmak. ["Ne kadar da cömert davranıyorsunuz..."] [Bu sanatta, söz söylenilen kişi, karşılık vermekten yoksun bırakılır.][Kinâye sözcüğe, ta'rîz ise anlama dayandırılır.] İLE ... )


-KINESTETİK KOMÜNİKASYON/KINAESTHETIC COMMUNICATION[İng.] değil/yerine/= DOKUNSAL İLETİŞİM-KINK[İng.] değil/yerine/= BÜKÜM-KINNAP değil/yerine/= SİCİM-KİP ile BİÇİM

( MOOD )


-KIPI = AN = DEM = MOMENT[İng., Fr., Alm.] = ATTIMO/MOMENTO[İt.] = MOMENTO/RATO[İsp.]-KIRIM ile KIRIM ile Kırım

( Savunmasız kişilerin ya da tutsakların toplu olarak öldürülmesi, katliam. İLE Hayvanların hastalık, soğuk gibi sebeplerle ölmesi. İLE ... )


-KIRIM ile/= TAURIS ile/= TAVRIA/TAVRIDA

( ... İLE/= Kırım'dan, ilk kez Antik Çağ'da, Heredotos söz etmiş ve bu adı vermiştir. İLE/= Roma'lılar da, bu adlarla anmıştır. )


-KIRIŞIK ile/ve/değil/yerine/||/<> KIVRIM

( Kırışmış olan. | Kırışmış yer, kırışıklık. | Deride esnekliğin kaybolmasından oluşan kıvrım. )


-KİRLENMEKTEN KORUNMA ve/<> ERDEM-KIRMIZI ÖLÜM ile/ve BEYAZ ÖLÜM ile/ve YEŞİL ÖLÜM ile/ve SİYAH ÖLÜM

( Hırs ve ihtirasların, şehvetin ölümü. Alışkanlıkların[murâdât'ın], alışkanlıklardan dolayı oluşmuş yakınlıkların [menusât'ın] ölümü. İLE/VE İştahın ölümü.[Tokluğun, tıkınmanın] İLE/VE Kıyafetin ölümü. Giyim-kuşamdan uzaklaşma, libası terk etme. İLE/VE Halkın arasına girmek, halkın içinde yaşamak, halkın ıstırabını yüklenmek. )


-KIRMIZI ÖLÜM ile/ve BEYAZ ÖLÜM ile/ve YEŞİL ÖLÜM ile/ve SİYAH ÖLÜM

( MEVT-İ AHMER ile/ve MEVT-İ EBYEZ ile/ve MEVT-İ AHDER ile/ve MEVT-İ ESVED )


-KIRMIZI ÖLÜM ile/ve BEYAZ ÖLÜM ile/ve YEŞİL ÖLÜM ile/ve SİYAH ÖLÜM

( Ölümün Dört Rengi - Dücâne Cündioğlu )


-KIRNAP/KINNAP[Ar. < KİNNEB] değil/yerine/= SİCİM

( Keten, kenevir gibi bitkilerin liflerinden yapılan, kaba şeyler dikmeye, bağlamaya yarayan ince sicim ya da kalın ip. )


-KİROTERAPİ/CHIROTHERAPY[İng.] değil/yerine/= ELLE SAĞALTIM-KÎSE-İ FEM ile ...

( Bazı hayvanların avurtları içindeki kese. )


-KİŞİ DURUM-KİŞİ/İNSAN ile/ve ÂLEM

( İNSAN: İki âlemin kavuştuğu fakat karışmadığı. )


-KİŞİ/İNSAN ile/ve ÂLEM

( Sendedir mahzen-i esrâr-ı muhabbet sende
Sendedir ma'den-i envâr-ı fütuvvet sende
Gizli gizli dahi vardır nice hâlet sende
Marifet sende, hüner sende, hakikat sende
Nazar etsen yer ü gök düzah u cennet sende
Arş u kürsi ü melek sendedir elbet sende

Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen
Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen! )


-KİŞİ/İNSAN ile/ve ÂLEM

( Kendine, bir hoşça bak; sen, âlemin özüsün
Varolanların gözbebeği olan insansın! )


-KİŞİ/İNSAN ve/<> DENEYİM-KİŞİ/İNSAN ve/<> EYLEM

( Ayinesi iştir kişinin, lâfına bakılmaz! )


-KİŞİ/İNSAN ve/<> EYLEM

( Kişinin "büyüklüğü", başkası/başkaları için de yapabildikleriyle orantılıdır. )


-KİŞİ/İNSAN ve/<> EYLEM

( İnsana özgü/dair hiçbir şey bana/sana yabancı değildir. )


-KİŞİ/İNSAN ve/||/<> KÜLTÜR ve/||/<> TOPLUM ve/||/<> DİL-KİŞİ ile/ve/||/<> TOPLUM

( [Kendini/zihnini/davranışını/adâletini] Kızdığında gösterir. İLE/VE/||/<> Savaşta gösterir. )


-KİŞİLERE:
"ACIMAM!" değil/yerine KENDİMİ, ACIMAMAM GEREKTİĞİNE İKNÂ EDERSEM, ACIMAM/ACIMAYABİLİRİM-KİŞİLİK ile/değil TUTUM

( Kim olduğunla ilgili. İLE/DEĞİL Onun, "kim olduğu" ile ilgili. )


-KİŞİLİK ile/değil TUTUM

( [not] Who I am. VS./BUT Who you are. )


-KISIM, PARÇA, BÖLÜM = KIT'A = PARTIE-KISIM ile/ve KASÎM

( Tasavvur ve tasdik, ilmin kısmıdır. İLE/VE Tasdik ve tasavvur, birbirinin kasîmidir. )


-KISIM ile/ve KASÎM

( Kısımlarla maksim arasında umum-husus-mutlak vardır. İLE/VE İki kasîm arasında mübayenet vardır. )


-KISIM ile KESİM-KISIM ile TARAF-KİŞİSEL DÜŞÜNCEM ile/ve/değil/yerine OLMASI/OLMAMASI GEREKEN-KİŞİSEL GELİŞİM ile/ve/değil/yerine/||/<>/>/< KİŞİSEL YÖNETİM

( Kişi, ne yaparsa kendi yapar, kendine yapar. )


-KİŞİSEL YÖNELİM ve KİŞİSEL YÖNETİM-KİŞİSEL YÖNETİM ile/ve/<> İÇSEL YÖNETİM-KİTAP ile MUSHAF ile KUR'ÂN-I KERÎM

( * KUR'ÂN-I KERÎM(Zât'ı temsil eder.)
* İNCİL("YENİ AHİT" diye de geçer.)(İsimler tecellisidir.)
* TEVRAT: Beş kitap. ("ESKİ AHİT" diye de geçer.)(Sıfatlar tecellisidir.)
* ZEBUR(Fiiller tecellisidir.)
( Zebur'u ilkokul, Tevrat'ı ortaokul, İncil'i de lise öğrenimine benzetecek olursak, Kur'an yüksek öğrenime benzer. )


-KIVAM ile/ve/||/<> İSÂBET-KIVAM ile/ve/||/<>/> KIYAM

( Ölçü/kıvam oluşturmadan, kalkış/kıyam, ilerleme, gelişim olmaz. )


-KIVAM değil/yerine/= KOYULUK/YOĞUNLUK-KIVAM ile SEVİYE-KIVILCIM ile ÇINGI

( ... İLE Kıvılcım. | Parça, zerre. | Maşrapa. )


-KIVRIM ile BÜZGÜ

( ... İLE Dikişte kumaşın bir ucundan, istenilen yere kadar geçirilen bir ipliğin çekilmesi ile oluşan, kumaşın bolluğunu azaltan sık, küçük kıvrım. )


-KIYAM ve/<> RÜKÛ ve/<> SECDE

( Duruş. VE/<> Saygı. VE/<> Sevgi. )


-KIYAM ve/||/<> SÜKÛNET ve/||/<> KAVL(SÖZ) ve/||/<> HAYAT

( Hizmet ile. VE/||/<> Saygı ile. VE/||/<> Hikmet ile. VE/||/<> Edeb ile. )


-KIYÂM ve/||/<> SÜKÛNET ve/||/<> KAVL ve/||/<> HAYAT

( Hizmet ile olsun! VE/||/<> Hürmet ile olsun! VE/||/<> Hikmet ile olsun! VE/||/<> Edep ile olsun! )


-KIYAS ile/ve YORUM-KIYIM ile KIYIM ile KIYIM

( Kıyma işi. İLE Kıyılma biçimi. İLE Görev yönünden kötü bir duruma sokma, haksızlığa uğratma. )


-KIZIM/OĞLUM yerine ÇOCUĞUM-KKE/PERSONAL PROTECTIVE EQUİPMENT KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMAN, KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM-KLAS/MAN[Fr. < CLASSE/MENT] değil/yerine/= BÖLÜM-KLÂSİK REALİZM ile NEO REALİZM-KLASİK ile/ve/değil/yerine KADÎM

( Her dönem geçerli olan. İLE/VE/DEĞİL/YERİNE ... )


-KLOROFİL[Fr. < CHLOROPHYLLE] ile KLOROFORM ile KLOROMETRİ/KLORÖLÇER ile KLOROPLAST[Fr. < CHLOROPLASTE] ile KLOROZ/SARICALIK

( Güneş ışığını soğurarak bitkilerde karbon özümlemesini sağlayan ve bitkilere yeşil renklerini veren nesne. İLE Renksiz, hoş kokulu, genellikle anestezide kullanılan, yatıştırıcı ve uyuşturucu birleşik. [CHCI3] | Bir tür organik yağ çözücü. İLE Bir sıvının içindeki erimiş bulunan klor miktarını ölçmeye yarayan araç. İLE Yeşil bitkilerde gözelerin içinde bulunan, klorofil moleküllerinden oluşan, karmaşık yapılı kromoplast. İLE Kanda alyuvar sayısının azalmasından ileri gelen, genellikle genç kızlarda görülen kansızlık. | Yaprakların sarımtırak bir renk aldığı bitki hastalığı. )


-KOALİSYON[Fr./İng. < COALITION] değil/yerine/= ORTAKLIK, ORTAK YÖNETİM

( Çeşitli güçlerin biraraya gelmesiyle oluşturulan birlik. )


-KOAPTASYON/COAPTATION[İng.] değil/yerine/= KAVUŞUM-KOBALT ile/> NİKEL ile/> KADMİYUM ile/> KURŞUN

( Atom numarası 27, atomik kütlesi 58.933, yoğunluğu 8.9 g/cm³, ergime sıcaklığı 1495 ºC, kaynama sıcaklığı 2870 ºC, kütle numaraları 54-62 arasında izotopları bulunan, ancak sadece 59 kütle numaralı izotopu [27Co59, %100] kararlı olan, 60 kütle numaralı radyoizotopu [Co60], 5.3 yıl yarılanma süresi ve 1.17 MeV ve 1.33 MeV enerjili iki gama fotonuyla tıpta ışın tedavisinde ve endüstride kullanılan, demir ve nikele benzeyen beyaz metal. Simgesi: Co
İLE/>
Atom numarası 28, atomik kütlesi 58.71, ergime sıcaklığı 1453 ºC, kaynama sıcaklığı 2732 ºC ve yoğunluğu 8.9 g/cm³ olan, 360 ºC'den sonra ferromanyetik özelliğini kaybeden, kütle numaraları 57-66 arasında izotopları bulunan, nikel pillerin ışına maruz kalmasıyla oluşan 63 kütle numaralı radyoizotopu [Ni63] radyoaktif izleyici olarak kullanılan, geçiş metalleri öbeğinden, manyetik özellikli alaşımlarda, trafolarda, elektrik iletkenliği düşük olduğundan, direnç malzemelerinde, elektrik ve elektronik devrelerde, seramik kaplama sanayiinde kullanılan, parlak beyaz metal öğe. Simgesi: Ni
İLE/>
Atom numarası 48, atomik ağırlığı 112.40, ergime sıcaklığı 320.9 ºC, kaynama sıcaklığı 765 ºC ve yoğunluğu 8.6 g/cm³ olan, 0.6 eV'un üstündeki nötronlar için saçılma etki kesitleri yüksek fakat soğurma etki kesitleri küçük, ısıl [0.0253 eV enerjili ya da 2200 m/s hızlı] nötronlar için soğurma etki kesiti çok yüksek [2450 b], saçılma etki kesiti çok düşük [5.6 b] olduğundan, reaktörlerin denetim çubuklarında ve ayrıca ölçüm aygıtlarında nötronlara karşı ekranlama işlevi için kullanılan, çinkoya benzeyen, genellikle çinko yataklarında, onunla birlikte bulunan beyaz metal öğe. Simgesi: Cd
İLE/>
Atom numarası 82, atomik kütlesi 207.2, ergime sıcaklığı 327.5 ºC, kaynama derecesi 1740 ºC ve yoğunluğu 11.35 g/cm³ olan, kütle numarası 190-218 arasında izotopları olan, maliyet/yoğunluk oranı düşük olmasından dolayı ve fiziksel ve mekanik özellikleri, ışından dolayı önemli bir değişikliğe uğramadığından dolayı, gama ışınlarına karşı etkin zırh malzemesi olarak ve özellikle nükleer reaktörlerde nötron+gamalara karşı zırhlamada, sanayide akü yapımında, elektrik iletiminde kullanılan kabloların kaplanmasında, silah sanayiinde mermi yapımında, inşaat sanayiinde bina çatılarının kaplanması ve ses yalıtımında, otomotiv ve gemi endüstirilerinde dengeleme ağırlığı, petrol sanayiinde oktan artırıcı olarak yakıt maddelerinde ve matbaacılıkta harflerin dökümünde kullanılan, kararlı izotopları Pb206[%25.1], Pb207[%21.7] ve Pb208[%52.3]'un sırasıyla uranyum[92U238], aktinyum[92U235, AcU] ve toryum[90Th232] radyoaktif serilerinin son halkalarını oluşturduğu mavimsi gri renkte çok ağır metal. Simgesi: Pb )


-KOENZİM/COENZYME[İng.] değil/yerine/= EŞENZİM-KÖK ve/<> AÇILIM-KÖKEN ile/ve/değil/yerine/||/<>/> OLUŞUM-KÖKSAP, RİZOM = SÂK-I ZÂHİF = RHIZOME

( Süsende olduğu gibi her yıl kök süren ve yer üstüne sap çıkaran, çok yıllık yer altı gövdesi. )


-KOKTEYL[İng. < COCKTAIL] değil/yerine/= YİYİMLİK-İÇİMLİK | KARIŞIM-KOLAY ULAŞIM ile YAKINLIK-KOLEKSİYON[Fr./İng.] değil/yerine/= DERLEM-KOLOKYUM ile KOLOKYUM

( Konuşu. İLE Doçentlik sözlü sınavı. )


-KOLOMBİYUM = NİYOBYUM[Fr. < NIOBIUM]

( Atom numarası 41, atom ağırlığı 92,91, yoğunluğu 8,57 olan, oksijen, kükürt, klor vb.nesnelerle birleşikler veren bir öğe. [simgesi Nb] )


-KOM ile ...

( Yayla evi. )


-KOMA ile/<>/> "BİTKİSEL" "YAŞAM"/DURUM ile/<>/> KİLİT DURUM-KOMBİNASYON/COMBİNATION[İng.] değil/yerine/= BİRLEŞİM-KOMBİNE/KOMBİNASYON değil/yerine/= BİRLEŞİK/BİRLEŞİM-KOMİK ile/ve/değil/ne yazık ki/||/<> VAHİM-KOMPARTIMAN/COMPARTMENT[İng.] değil/yerine/= ODACIK | BÖLÜM-KOMPLET/COMPLETE[İng.] değil/yerine/= TAM-KOMPOZİSYON/COMPOSITION[İng.] değil/yerine/= BİLEŞİM-KOMÜNİKASYON/COMMUNICATION[İng.] değil/yerine/= İLETİŞİM-KOMÜNİKASYON değil/yerine/= İLETİŞİM-KOMÜNİZM = COMMUNISM[İng.] = COMMUNISME[Fr.] = KOMMUNISMUS[Alm.] = COMMUNIS:ORTAK[Lat.] = COMUNISMO[İsp.]-KOMÜNİZM ile LENİNİZM-KONFİGÜRASYON/CONFİGURATION[İng.] değil/yerine/= BİÇİM | DİZİLENİM-KONFÜÇYANİZM ile/ve TAOİZM

( Konfüçyanizm, toplumsal örgütlenişin, insan aklının ve pratik bilginin felsefesi. İLE/VE Taoizm, doğanın gözlemlenmesi yolu ile doğanın yolunu (Tao) keşfetmeye çalışmak. )


-KONGLOMERA[Fr. < CONGLOMERAT] değil/yerine/= YIĞIŞIM-KONGRÜENS değil/yerine/= EŞLEŞİM-KONİZASYON/CONIZATION[İng.] değil/yerine/= KONİK KESİM-KONJONKTÜR değil/yerine/= TOPLU DURUM/GEÇERLİ DURUM-KONSANTRASYON/CONCENTRATION[İng.] değil/yerine/= YOĞUNLAŞMA | DERİŞİM-KONSANTRASYON değil/yerine/= DERİŞİM-KONSENSUS[KONSENSÜS değil!] değil/yerine/= UZLAŞIM-KONSENT/CONSENT[İng.] değil/yerine/= ONAM-KONSEPT[İng. < CONCEPT] değil/yerine/= KAVRAM-KONSEPT/CONCEPT[İng.] değil/yerine/= KAVRAM-KONSERSİYUM değil/yerine/= YARDIM YÜRÜTÜM BİRLİĞİ-KONSERVATİF TEDAVİ/CONSERVATIVE THERAPY[İng.] değil/yerine/= MUHAFAZAKÂR SAĞALTIM-KONSÜLTASYON/CONSULTATION[İng.] değil/yerine/= DANIŞIM-KONTRAKTÜR/CONTRACTURE[İng.] değil/yerine/= BÜZÜLÜ KALIM-KONTROL ile/ve ÖLÇÜM-KONTRPULSASYON/COUNTERPULSATION[İng.] değil/yerine/= KARŞI VURUM-KONTRTRANSFERANS/COUNTERTRANSFERENCE[İng.] değil/yerine/= KARS¸I AKTARIM-KONU BİRLİĞİ ve/||/<>/> KAVRAMSAL TUTARLILIK ve/||/<>/> KURUMSAL OLUŞUM-KONU ile/ve/||/<> ANLATIM-KONU ile BİÇİM-KONU ile DURUM-KONU ile/ve YÜKLEM ile/ve KESİNLİK/BURHAN-KONUM ve/||/<>/> KARŞI KONUM ve/||/<>/> BİLEŞTİRME-KONUŞMA/DA:
"YORGUNLUK" ile/değil/yerine GELİŞİM/DÖNÜŞÜM-KONUŞMAK ve EYLEM

( Kişi, konuşmadan önce eyleme geçer ve [ancak] daha sonra eylemine göre konuşur. )


-KONUŞMAK ve EYLEM

( Düşünce goncadır, dil tomurcuk, eylem ise bunların ardındaki meyve. )


-KONUŞMAK ile/ve İLETİŞİM-KONUŞTUĞUMUZU:
SAN(M)IYORUM ile/değil/yerine ANIMS(AM)IYORUM-KONUŞTURAN/KONUŞULAN REKLÂM ile/ve/<>/değil/yerine SATTIRAN REKLÂM-KONVEKSİYON değil/yerine/= ISIYAYIM

( Devinen nesnelerle belirli nicelikte ısının taşınması olayı, iletim. )


-KOORDİNASYON[İng./Fr. COORDINATION] değil/yerine/= DÜZENLEME/EŞGÜDÜM-KOORDİNASYON/COORDİNATION[İng.] değil/yerine/= EŞGÜDÜM-KOORDİNAT ile İZDÜŞÜM, KONAÇ/YERLEM-KOPYA[İng. < COPY]/NÜSHA[Ar.] değil/yerine/= EŞLEM-KOPYA değil/yerine EŞLEM-KORKU ile GERİLİM-KORONAL DÜZLEM/CORONAL PLANE[İng.] değil/yerine/= YANAY DÜZLEM-KORPUS/BODY, CORPUS[İng.] değil/yerine/= GÖVDE | CİSİM-KORUK ile ÜZÜM-KOŞUL ile/ve/<>/||/> KOŞULLU ile/ve/<>/||/> KAVRAM

( ZAMAN/UZAM(MEKÂN) ile/ve/||/<>/> NESNE ile/ve/||/<>/> KAVRAM )


-KÖTÜ ADAM ile/değil ANTİ-KAHRAMAN-KÖTÜMSER HERMETİZM ile İYİMSER HERMETİZM-KOZMOGONİ değil/yerine/= EVRENDOĞUM-KOZMOLOJİ değil/yerine/= EVRENBİLİM-KREM ile İLÂÇ-KREM ile LOSYON

( Yağ içine su damlacıklarının karışımıdır.[Yüksek yağ yüzdesine sahiptir.][Kıvamı daha koyudur. Losyondan daha ağır ve daha zengin olabilir.] İLE Su içine yağ damlacıklarının karışımıdır.[Daha yüksek su yüzdesine sahiptir.][Hafif biçimde, yağsız ve deride daha kolay emilmeye yöneliktir.][Deride yağlı bir kalıntı bırakmamasını istenildiği zaman kullanılmaktadır.] )


-KREM ile VAZELİN[Alm.]

( ... İLE Ham petrolden çıkarılan ve 31 °C'de ergiyen bir tür mineral yağ. )


-KRİYOTERAPİ/CRYOTHERAPY[İng.] değil/yerine/= DONDURARAK SAĞALTIM-KRİZ değil/yerine/= BUNALIM-KRİZ ile SENDROM-KROM değil/yerine/= YİNİT-KROMOZOM ve/<> KİNETOKOR

( )


-KROMOZOM değil/yerine/= SOYAKTARAN-KRONOLOJİ değil/yerine/= SÜREDİZİM-KUBBE/KÜMBET değil/yerine/= YUVARDAM-KÜÇÜK ŞALGAM = YAĞ ŞALGAMI

( Turpgillerden, çiçekleri kokulu, tohumlarından ışık araçlarında ve sabun yapımında kullanılan bir yağ çıkarılan, kolzaya benzeyen bir bitki. )


-KÜFÜR ile ZULÜM-KUM ile GÖKKUMU

( ... İLE Göktaşlarında görülen, küresel tanecikler. )


-KUMAŞ ÖRME BİÇİMLERİNDE:
SÜPREM ile KAŞKORSE ile RİBANA ile İNTERLOK-KÜMÜLASYON/CUMULATION[İng.] değil/yerine/= BİRİKİM-KUR'ÂN-I KERÎM:
FELSEFE değil BİLİM-KUR'ÂN-I KERÎM ve/<> AYET/LER [âfâk'taki]

( Doğa. VE/<> Doğa nesneleri.[bitki/ler, hayvan/lar ve olaylar] )


-KÜR/CURE[İng.] değil/yerine/= TAM SAĞALTIM-KÜR ile/ve REJİM-KURAL ile/ve/değil KURAM-KURAM ile/ve/||/<> AMAÇ-KURAM ile/ve/değil ANLAYIŞ-KURAM ile/ve/< GÖZLEM-KURAM ile/ve/||/<>/> İNANÇ

( ... İLE/VE/||/<>/> Kuramı, uygulamaya geçiren tek ve en önemli olgu. )


-KURAM ile/ve/< KAVRAM

( Bir kuramın varlığı(ontolojisi) yoksa herhangi bir kuramdır. )


-KURAM ve/||/<> KİŞİ ve/||/<> SAYRILIK/HASTALIK ve/||/<> KİŞİLİK BOZUKLUĞU

( Davranışçı Terapi | Benedict | Paraonoid Bozukluk | Depresif Kişilik

Bilişsel Kuram | Beck | Obsesif Kompulsif Bozukluk | Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Bireysel Psi.(Adler) | Adler | Karşı Olma, Karşı Gelme Bozukluğu | Şizotipal

Ego state | Ecstein | Paylaşılmış Psikotik bozukluk | Pasif Agresif

Psikotoplumsal Gelişim | E.Erickson | Eşeysel İşlev Bozukluğu | Antisosyal

Kendilik Psikolojisi | Kohut | Uyku Bozukluğu | Mazoşistik

DDDT | Ellis | Özgül Fobiler | Çekingenlik

Evrimsel Psikiyatri | Maslow | Vajinismus | Paranoid

Roger'cı Sağaltım | Rogers | Yaygın Kaygı Bozukluğu | Histriyonik

Ego Psikolojisi | Anna Freud | Travma Sonrası Stres Bozukluğu[PTSB] | Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Varoluşçu Terapi | Yalom | Yaz Etkileşimi | Self-defeating

Bireysel Psikoloji(Adler) | Bandura | Somatizasyon Bozukluğu | Pasif Agresif

Ayrılma-Bireyleşme | Mahler | Panik Bozukluk | Çekingenlik

Masterson Kuramı | Masterson | Şizofreni | Narsisistik

Transpersonel Psi. | Jung | Depresyon | Şizoid

Fenomenolojik Kuram | Kernberg | Sosyal Fobi | Borderline

Dürtü-Savunma Kuramı | Fairbairn | Madde Bağımlılığı | Şizoid

Biyolojik Kuram | E. Fromm | Egodistonik | Eşeşeysellik | Antisosyal

T.A | Watkins | Tikler | Sadistik

Oyun ve Gerçeklik | Winnicott | Kimlik krizi | Paranoid

Dürtü-Savunma Kuramı | Freud | Fobiler | Antisosyal

Logoterapi | Frankl | Dürtü Kontrol Bozukluğu | Pasif agresif

Hümanistik Psi. | Otto Rank | Konversiyon Bozukluğu | Histriyonik

Nöropsikanaliz | Schore | Hiperaktivite | Karışık tip

Nesne ilişkileri | Sullivan | Yeme Bozukluğu | Depresif Kişilik

Varoluşçuluk | Rollo May | Bipolar Bozukluk | Bağımlı

T.A. | Jacobson | İntihar | Self-Defeating

Gestalt | Bowlby | Davranım Bozukluğu(Ergen) | Narsisistik

Toplumsal Travama | Vamık Volkan | Toplumsal Travmanın Çözümü | Onarıcı ve Yıkıcı Önder

Şema Terapi | Risley | Parafidiler | Borderline )


-KURAM ile KURAN ile KURAL-KURAM = NAZARİYE = FUAD = THEORY[İng.] = THEÉORIE[Fr.] = THEORIE[Alm.] = THEORIA, THEOREIN[Yun.] = TEORIA[İsp.]-KURAM ile/ve/değil TEKLİF-KURAM ile/ve/değil/||/<> YAKLAŞIM-KURAM ile/ve/değil/yerine YARAR-KURAMDAN KOPUK UYGULAMA ile/ve/<> UYGULAMADAN KOPUK KURAM

( Kördür. İLE/VE/<> Topaldır. )


-KURBAĞA ADAM = DALGIÇ-KURÇATOVYUM = RUTHERFORDYUM

( ... = Amerika'lıların verdiği ad. [Simgesi: Rf.] )


-KÜRE ve YÖNETİM

( Bir ülke iyi yönetiliyorsa, yoksulluk ve düşkünlüğün varlığı utanç verici bir şeydir. Bir ülke kötü yönetiliyorsa, zenginlik ve onur gibi şeylerin varlığından utanç duyulmalıdır. )


-KURGU ile/ve/||/<> ANLATIM-KÜRSÜ[Ar. < KÜRSÎ] ile PODYUM-KURUM ile/ve/değil/yerine/< KURUL-KURUM ile KURUM ile KURUM

( Evlilik, aile, ortaklık, mülkiyet gibi köklü bir yapıyı içeren, genellikle devletle ilişkisi olan yapı ya da birlik. İLE Bacalarda biriken kalın is. İLE Kendini büyük ve önemli gösterme davranışı, büyüklenme, gösteriş, azamet, tekebbür. )


-KURUM ve/<> TÖREN(MERÂSİM)

( Her kurum, törenleri ile yaşa(tılı)r. )


-KURUNTU/YANILSAMA = VEHİM = ILLUSION[İng., Fr.] = ILLUSION, TÄUSCHUNG[Alm.] = ILLUSIO[Lat.] = DOXA[Yun.] = ILUSIÓN[İsp.] = MAYA[Sansk.]-KUŞ ÜZÜMÜ ile KURU ÜZÜM-KUŞLU ve/||/<>/> TAKVİM

( 2021 yılı Kuşlu Takvim için burayı tıklayınız... )


-KUŞLU ve/||/<>/> TAKVİM

( image )


-KUTB ile/ve KUTB-U ÂLEM-KUTLAMA ile/ve BAYRAM

( [Tatarlar'da] "Beyremi bar balık, bay balık"[Bayramı olan halk, zengin halktır.] )


-KÜTLE ile/ve/||/<> UZAY-ZAMAN ile/ve/||/<> EĞİM-KUVANTUM MEKANİĞİ/NDE:
[NESNE + ...] ÖLÇÜM ile/ve/||/<> SIRALI ÖLÇÜMLER ile/ve/||/<> BAĞLAMSALLIK-KUVANTUM ile "KELEBEK ETKİSİ"-KUVANTUM ve/||/<> FEYNMAN PATH İNTEGRALİ

( h = 6.626070040 x 10-³4 J s

h > 0 olduğunda: Klasik mekanik, yeniden kurulur.

^x = 0 ise ^p > ~ olur. Konumu biliyor isek momentumu ya da başka bir tanım ile hızı, sonsuz olur.[<> Işık hızının "saltık/mutlak"lığı ve bu sonuç ilişkisi] )


-KUVANTUM ile/ve/||/<>/> SİCİM KURAMLARI-LÂFIZ ile LÂF ile SÖZCÜK/KELİME ile KAVL ile TERİM/ISTILAH ile KELÂM

( Anlam taşıyıp taşımadığı dikkate alınmaksızın ağızdan çıkan sesler. İLE Hiçbir anlam taşımıyorsa. İLE Bir anlam taşıyorsa. İLE Tamlamaları kapsıyorsa. İLE Belirli bir öbek/grup/kesim tarafından özel olarak kullanılan sözcükler. İLE Tümceyi/cümleyi kapsıyorsa. )


-LAFIZ +/+/= MÂNÂ +/+/= NAZIM +/+/= KELÂM

( KELİME )


-LAFZ ile MÂNÂ ile NAZM-LÂFZÎ TEFSİR değil/yerine/= SÖZEL YORUM-LAHANA/KELEM ile KARALAHANA

( Turpgillerden, geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve çok sayıda türü olan bitki. İLE Yaprakları koyu yeşil olan bir tür lahana. )


-LAICISM vs. SECULARISM-LAKONİK[Fr. < Yun.] değil/yerine/= DEYİM

( Kısa, özlü söz. )


-LALA ile SADRAZAM

( Padişahların sadrazamlara verdikleri unvan. )


-LÂM ile/ve LÂM-ELİF[Fars.]

( Osmanlı abecesinin yirmialtıncı harfi.[ebced hesabında 30 sayısının karşılığıdır] | Şevval ayı. İLE/VE Osmanlı abecesinde lâm ile elif harflerinin birarada yazılmış şekli. | Eğri, dolambaç. )


-LANSMAN[Fr. < LANCEMENT] yerine TANITIM/SUNUM-LEHİM ile BRONZ/TUNÇ ile FAKFON ile KUPRONİKEL ile PERMALLOY

( Kalay ve kurşun alaşımı. İLE Bakır ve kalay alaşımı. İLE Bakır, çinko ve nikel alaşımı. İLE Bakır ve nikel alaşımı. İLE Demir ve nikel alaşımı. )


-LEKSİKOLOJİ[Fr., İng.] değil/yerine/= SÖZCÜKBİLİM/SÖZLÜKBİLİM-LEM ile/ve LEMMÂ

( Olasılık. İLE/VE Hiç! )


-LEM ile/ve LEMMÂ

( Fiil-i muzârinin başına gelerek nunsuz sıgaların sonunu sessiz kılar. )


-LEM ile/ve LEMMÂ

( Fiil-i muzârinin başına gelerek nunlu sıgaların nunlarını düşürür. )


-LEMMÂ ile LEM-LENGÜİSTİK/LİSANİYAT/FİLOLOJİ değil/yerine/= DİLBİLİM-LEOPOLD LÖWENHEIM ve/||/<> THORALF SKOLEM (KURAMI)-LEVAZIM değil/yerine/= GEREÇLER-LEVM ile TESRÎB ile TEFNÎD-LEVREK ile/değil BARGAM

( ... İLE/DEĞİL Levreğe benzer bir balık. )


-LİBERAL AKILCILIK ve/||/<> ARAÇSAL LİBERALİZM-LİBERALİZM değil/yerine/= ERKİNCİLİK-LİBERALİZM ile/ve/||/<>/> NEOLİBERALİZM

( LİBERALİZM'DE
- Bireycilik
- Özgürlük
- Akılcılık
- Eşitlik
- Hoşgörü
- Sınırlı Devlet

İLE/VE/||/<>/>

NEOLİBERALİZM'DE
- Özelleştirme
- Muhafazakârlık
- Otoriter Devlet
- Deregülasyon
- Strateji ve Yönetişim
- Yeniden Dağıtım ve Rekabet
- Kriz ve Şiddet
- Demokrasinin Çöküşü ve Neo-Feodalizm
- Neoliberal Özne
- Esneklik ve Girişimcilik )


-LİBERALİZM ile/ve/||/<>/> SOSYALİZM ile/ve/||/<>/> MUHÂFAZAKÂRLIK

( * Bireycilik
* Özgürlük
* Sınırlı devlet
* Piyasa ekonomisi

İLE/VE/||/<>/>

* Birliktelik
* Eşitlik
* Yeniden dağıtım
* Dayanışma

İLE/VE/||/<>/>

* Aile
* Aşamalı değişim
* Ara kurumlar
* Sınırlı etkinlik olarak siyaset )


-LİBERALİZM ile/ve/||/<> TOPLUMSAL REFAH LİBERALİZMİ-LİKEFAKSİYON/LIQUEFACTION[İng.] değil/yerine/= SIVILAŞIM-LİMON ile LİM

( Turunçgillerden, bir ağaç. | Bu ağacın, sarı renkli, kabuğu kokulu, suyu ekşi meyvesi. İLE Küçük limon, misket limonu. )


-LİNÇ ile/ve/||/<> İDAM-LINEAR TIME PARADIGM vs. VICIOUS CIRCLE TIME PARADIGM-LİSAN/ZEBAN değil/yerine/= DİL/DİLDEM-LİSTE[İng. < LIST] yerine DİZİN/DİZELGE/DÖKÜM-LİTOLOJİ[Fr., İng.] değil/yerine/= TAŞBİLİM-LİZOZOM değil/yerine/= SİNDİRGEN-LOB değil/yerine/= BÖLÜM-LOKALİZASYON/LOCALIZATION[İng.] değil/yerine/= YERLEŞİM-LOKMAN HEKİM-LOKUM ile KUŞLOKUMU

( ... İLE Lokumun küçük olanı. | Un ve şekerle yapılan bir kurabiye türü. )


-LOVE vs./and PARADIGM-LÜTUF/İHSAN/ATIFET/İNAYET değil/yerine/= KAYRA/İYİDEM/KUTBAĞIŞ/KUTYARDIM-MAARİF[Ar.] değil/yerine/= EĞİTİM-MADDE ile/ve/||/<>/> CİSİM ile/ve/||/<>/> SÛRET

( Yayılan. İLE/VE/||/<>/> Maddenin biçim almış durumu. İLE/VE/||/<>/> ... )


-MADDE ile/ve/||/<>/> SÛRET ile/ve/||/<>/> CİSİM ile/ve/||/<>/> NEFS ile/ve/||/<>/> AKIL-MADDÎ EDİM değil/yerine/= EYCİL EDİM-MADDÎ İKRAM ile/ve/<>/|| MANEVÎ İKRAM

( Anımsayamayabiliriz. İLE/VE/<>/|| Unutmayız. )


-MAFSAL[Ar.] değil/yerine/= EKLEM-MAĞDUR ile/ve/değil/ne yazık ki/||/<>/>< ZÂLİM-MAGNEZYUM ile KELİFİT[Fr. < KELYPHITE]

( Atom numarası 12, atom ağırlığı 24,30, yoğunluğu 1,7 olan, gümüş renginde, parlak bir alevle yanan, çok hafif bir öğe. İLE Hidratlı doğal magnezyum silikat. )


-MAGNEZYUM MAGNEZYUM SÜLFAT

( Atom numarası 12, atom ağırlığı 24.30, yoğunluğu 1.7 olan, gümüş renginde, parlak bir alevle yanan, çok hafif bir öğe. [Simgesi: Mg.] İLE Kimyasal formülü MgSO₄ olarak bilinen bir bileşiktir. Magnezyum, kükürt ve oksijen içerir. Yapısı gereği, inorganik bir tuzdur. Genellikle heptahidrat formundaki sülfat minerali olan, "Epsomit" ya da öteki adıyla, "Epsom tuzu" durumunda bulunmaktadır. "Epsom" adını ise, İngiltere'de bulunan bir yerleşim yerinden almıştır. )


-MAGNEZYUM MAGNEZYUM SÜLFAT

( Magnezyum, klasik bir öğedir. İLE Magnezyum sülfat ise, bir bileşik olarak nitelendirilir. Yani, magnezyumun yapısına; kükürt ve oksijen ilavesiyle oluşur. Saf magnezyumdan, daha kompleks yapıda olup; farklı öğelerin magnezyum ile birleşmesinden oluşur. Magnezyum, temel öğe ve metabolizmanın yapı taşlarından biri iken; magnezyum sülfat, onun farklı nesnelerle birleşimidir.

Magnezyum sülfat, endüstri açısından; üst düzey kullanım alanına sahip bir bileşiktir. Epsom tuzu, genellikle magnezyum sülfat olarak bilinmektedir. Epsom tuzu, sofra tuzundan; tümüyle farklı bir bileşiktir. Epsom tuzunun da, magnezyumdan ayrı olarak; belirli işlevleri ve yararları bulunmaktadır.

Sofra tuzuna benzer görünüme sahip epsom tuzu, genellikle banyolarda eritilir. Bu yüzden, "banyo tuzu" olarak da bilinir. Sofra tuzuna benzese de tadı belirgin oranda farklıdır. Epsom tuzu, son derece acı bir tada sahiptir. Tadı nedeniyle, yemeğe ekleme amaçlı olarak pek kullanılmaz. )


-MAGNEZYUM ile TALK[Ar.]

( Atom numarası 12, atom ağırlığı 24,30, yoğunluğu 1,7 olan, gümüş renginde, parlak bir alevle yanan, çok hafif bir öğe. [simgesi Mg] İLE Genellikle açık yeşil, toz durumundayken yağlı bir görünümde, özgül ağırlığı 2,7, sertliği 1 olan, hidratlı doğal magnezyum. )


-MAGNİTÜT/MAGNİTUDE[İng.] değil/yerine/= BÜYÜKLÜK | ÖNEM-MAHLUT[Ar.] değil/yerine/= KATIŞIK | KARIŞIM-MAHREM[< HARÂM | çoğ. MAHÂRİM] ile MAHREM

( Haram. Şeriatın yasak ettiği şey. | Nikâh düşmeyen, şeriatçe evlenilmesi yasak edilen. | Şeriatçe, kadının kendinden kaçmadığı erkek. | Biriyle çok samimi, içli-dışlı olan. | Gizli olan, herkese söylenilmeyen. | Herkesçe bilinmemesi gereken. | Tanrı'nın sırlarını öğrenmeye başlayan kişi. İLE İki dağ arasındaki yol. )


-MAHREM değil/yerine/= GİZLİ-MAHREM değil/yerine/= İÇREK, GİZLİ-MAHRUM ile MAZLUM-MAHSUL[Ar.] değil/yerine/= ÜRÜN/VERİM-MAHSUM" değil MASUM-MAHYALARDA:
YAZI ile/ve/||/<>/> RESİM

( [Ramazan ayının ...] ... ilk onbeş gününde. İLE/VE/||/<>/> İkinci onbeş gününde. )


-MAHYALARDA:
YAZI ile/ve/||/<>/> RESİM

( )


-MAİŞET değil/yerine/= GEÇİM-MAJORITY and ABSOLUTE MAJORITY and QUALIFIED MAJORITY and QUORUM and UNANIMITY and UNANIMOUSLY

( Çoğunluk. VE Salt çoğunluk. VE Nitelikli çoğunluk. VE Karar yeter sayısı, nisap. VE Oybirliği. VE Oybirliğiyle. )


-MAKABLE TEŞMİL değil/yerine/= GERİ YÜRÜTÜM-MAKAM ile/ve/<> AYAK

( Şarkılarda. İLE/VE/<> Türkülerde. )


-MAKAM ile/ve HAL-MAKAM ile/ve HUZUR-MAKAM ile/ve KİŞİ-MAKAM ile KÜRDÎ

( ... İLE Klasik Türk müziğinde si bemol notasını andıran perde. | Dügâh perdesindeki bir makam. )


-MÂKAM ile MAHLÂS-MAKAM ile/ve MERCİ-MAKAM ile/ve MERTEBE-MAKAM ile/ve TAHT-MAKSAT ve/||/<>/> ANLAM-MAKSAT ile/ve/||/<>/> HÜKÜM-MAKSİMİZASYON/MAXIMIZATION[İng.] değil/yerine/= EN ÇOKLAMA, EN ÇOKLAYIM, EN ÇOKLATIM-MAKSİMUM değil/yerine/= EN ÇOK/YÜKSEK-MAKSİMUM ile EN GEÇ-MAKSİMUM değil/yerine/= SON SINIR / EN FAZLA-MALPOZİSYON/MALPOSITION[İng.] değil/yerine/= KÖTÜ KONUM-MÂLUM ile/ve ÂŞİKÂR-MÂLÛM değil/yerine/= BİLİNEN-MALUM ile/||/<> MÂLUM

( Elma. İLE/||/<> Bilgi. )


-MALUM ile/||/<> MÂLUM

( Latince. İLE/||/<> Arapça. )


-MALUM ile/||/<> MÂLUM

( ELEMA: Gizli, gizlenmiş. )


-MÂLUM ile/ve MEÇHUL

( Etken. İLE/VE Edilgen. )


-MÂLUM ile/ve MEÇHUL

( Parmak/el açık. İLE/VE Parmak bükülü.[başparmakla birleştirerek!] )


-MALUMAT ile İLİM-MÂNÂ/ANLAM ile/ve MEFHUM ile/ve MUSTALAH ile/ve MA'SADAK/MİSDAK ile/ve DELÂLET

( Sözcüğe aittir. Demek istenilen. Her sözcükte konuşanın irâdesi içkindir; bu iradeye anlam denilir. Nesnenin anlamı olmaz. İLE/VE Nesneyi anlamayı olanaklı kılan kavram. Tekil olarak zihne, tümel olarak akla yöneliktir. Nesnenin mefhumu olur. İLE/VE Belirli bir alana ilişkin kavramlar. İLE/VE Mefhumun nesnesine mutabakatı; referansı. İLE/VE Bir şeyin bilgisinin başka bir şeyin bilgisini gerektirmesi. )


-MÂNÂ değil/yerine/= ANLAM-MANGA ile/ve/||/<>/> TAKIM ile/ve/||/<>/> BÖLÜK ile/ve/||/<>/> TABUR ile/ve/||/<>/> ALAY ile/ve/||/<>/> TUGAY/LİVA ile/ve/||/<>/> TÜMEN/FIRKA ile/ve/||/<>/> KOLORDU ile/ve/||/<>/> ORDU ile/ve/||/<>/> KUVVETLER ile/ve/||/<>/> GENEL KURMAY

( Onbaşı/çavuş/asteğmen/teğmen yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Üstteğmen yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Yüzbaşı yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Binbaşı/yarbay yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Albay yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Tuğgeneral yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Tümgeneral yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Korgeneral yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Orgeneral yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Orgeneraller yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Genel Kurmay Başkanı yönetiminde. )


-MANGA ile/ve/||/<>/> TAKIM ile/ve/||/<>/> BÖLÜK ile/ve/||/<>/> TABUR ile/ve/||/<>/> ALAY ile/ve/||/<>/> TUGAY/LİVA ile/ve/||/<>/> TÜMEN/FIRKA ile/ve/||/<>/> KOLORDU ile/ve/||/<>/> ORDU ile/ve/||/<>/> KUVVETLER ile/ve/||/<>/> GENEL KURMAY

( 10 er. İLE/VE/||/<>/> Birkaç[4/5] manga. İLE/VE/||/<>/> Birkaç takım. İLE/VE/||/<>/> Birkaç[dört] bölük. | Küme, yığın, grup. İLE/VE/||/<>/> Birkaç tabur. İLE/VE/||/<>/> Birkaç alay. İLE/VE/||/<>/> Birkaç tugay. İLE/VE/||/<>/> Birkaç tümen. İLE/VE/||/<>/> Birkaç kolordu. İLE/VE/||/<>/> Birkaç ordu. İLE/VE/||/<>/> Birkaç kuvvet. )


-MANGA ile/ve/||/<>/> TAKIM ile/ve/||/<>/> BÖLÜK ile/ve/||/<>/> TABUR ile/ve/||/<>/> ALAY ile/ve/||/<>/> TUGAY/LİVA ile/ve/||/<>/> TÜMEN/FIRKA ile/ve/||/<>/> KOLORDU ile/ve/||/<>/> ORDU ile/ve/||/<>/> KUVVETLER ile/ve/||/<>/> GENEL KURMAY

( [OSMANLI'da] Mülâzım-ı Sânî yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Mülâzım-ı Evvel yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Yüzbaşı yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Kolağası yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Binbaşı yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Kaymakam yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Miralay yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Mirliva yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Mirliva/Ferik yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Ferik yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Birinci Ferik yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Birinci Ferikler yönetiminde. İLE/VE/||/<>/> Genel Kurmay Başkanı yönetiminde. )


-MANGA ile/ve/||/<>/> TAKIM ile/ve/||/<>/> BÖLÜK ile/ve/||/<>/> TABUR ile/ve/||/<>/> ALAY ile/ve/||/<>/> TUGAY/LİVA ile/ve/||/<>/> TÜMEN/FIRKA ile/ve/||/<>/> KOLORDU ile/ve/||/<>/> ORDU ile/ve/||/<>/> KUVVETLER ile/ve/||/<>/> GENEL KURMAY

( SECOND LIEUTENANT vs./and/||/<>/> (FIRST) LIEUTENANT vs./and/||/<>/> CAPTAIN vs./and/||/<>/> MAJOR/COMMANDANT vs./and/||/<>/> LIEUTENANT COLONEL vs./and/||/<>/> COLONEL vs./and/||/<>/> BRIGADIER GENERAL vs./and/||/<>/> MAJOR GENERAL vs./and/||/<>/> LIEUTENANT GENERAL vs./and/||/<>/> GENERAL vs./an/||/<>/> GENERALS vs./and/||/<>/> HEAD OFFICER )


-MANGA ile/ve/||/<>/> TAKIM ile/ve/||/<>/> BÖLÜK ile/ve/||/<>/> TABUR ile/ve/||/<>/> ALAY ile/ve/||/<>/> TUGAY/LİVA ile/ve/||/<>/> TÜMEN/FIRKA ile/ve/||/<>/> KOLORDU ile/ve/||/<>/> ORDU ile/ve/||/<>/> KUVVETLER ile/ve/||/<>/> GENEL KURMAY

( II. Dünya Savaşı "WEHRMACHT", Kara Kuvvetleri (HEER), Deniz Kuvvetleri (KRIEGSMARINE), Hava Kuvvetleri (LUFTWAFFE) ve Özel "SS" Birlikler'inden oluşuyordu. )


-MANGA ile/ve/||/<>/> TAKIM ile/ve/||/<>/> BÖLÜK ile/ve/||/<>/> TABUR ile/ve/||/<>/> ALAY ile/ve/||/<>/> TUGAY/LİVA ile/ve/||/<>/> TÜMEN/FIRKA ile/ve/||/<>/> KOLORDU ile/ve/||/<>/> ORDU ile/ve/||/<>/> KUVVETLER ile/ve/||/<>/> GENEL KURMAY

( RİYALA[İt.]: Osmanlı donanmasında, Tümgeneral'e eş bir rütbe. )


-MANİATÜ'L HULÛV ile MANİATÜ'L CEM

( "Hem, hem de" ol(a)mayanlar için. İLE "Ne, ne de" ol(a)mayanlar için. )


-MANİPÜLASYON değil/yerine/= YÖNLENDİRİM-MANTIK ile EYTİŞİM-MANTIK ile YÖNTEM-MANTIK ile/ve ÇIKARIM-MANTIK değil/yerine/= ESTEM-MANTIK ve TÜMDENGELİM-MANTIK ile/ve YÖNTEM

( ... İLE/VE Gelecekte olacak bir şeyi yakalamak. )


-MANTIK ile/ve YÖNTEM

( ... İLE/VE Modern bilimlerin mantığı. )


-MANTIK ile/ve YÖNTEM

( Yöntemi bilen bilgiyi elde eder. )


-MANTIK ile/ve/değil/yerine YÖNTEM-MANYETİK ETKİLEŞİM ile/ve/<> ZAYIF ETKİLEŞİM-MANYETİZMA değil/yerine/= KAPGIBİLİM-MARDİN ÇÖREĞİ ile/ve/<> PAYLAŞIM-MÂRİFET ile/ve/||/<>/>/< İLİM

( Özel ya da genel. İLE/VE/||/<>/>/< Tümel. )


-MÂRİFET ile/ve/||/<>/>/< İLİM

( [bilgelik/irfan/hikmet'te] Tanımak.[deneyimle] İLE/VE/||/<>/>/< Bilmek.[zihinsel çözümlemeyle] )


-MASİF[Fr.] değil/yerine/= SOM

( Kütlesi, görünürdeki tüm oylumu kaplayan, kaplama ya da doldurma olmayan. )


-MASTÜRBASYON/İSTİMNÂ[Ar.]/ATTIRMA[argo]/ONANİZM ile/ve KARŞILIKLI MASTÜRBASYON

( )


-MÂSUM ile MAHFUZ-MASUM ile/ve/||/<> MAZLUM-MASUMİYET ile/ve/||/<> İLK DURUM-MATBAACILAR:
ERMENİ ile/ve/||/<>/> ACEM-MATEM değil/yerine/= YAS-MATEMATİK ile/ve BİLİM

( Mutlakı dikkate alarak kurguda bulunur. İLE/VE Tekil ve tikel olanı dikkate alır. )


-MATEMATİK ile/ve BİLİM

( Olanaklı zorunlu bağlantılar. İLE/VE ... )


-MATEMATİK ile/ve BİLİM

( Matematik, modern bilimin metafiziğidir. )


-MATEMATİK ile/ve BİLİM

( EL-ULUM'UN İNTİZAİYYE ile/ve ... )


-MATEMATİK ile/ve BİLİM

( A'MÂL-İ ERBAA[Ar.]: Dört işlem. [Toplama, çıkarma, çarpma, bölme] )


-MATEMATİK ile/ve BİLİM

( EIDOKSOS )


-MATEMATİK ile MİSTİSİZM-MATEMATİK ve VARLIKBİLİM

( Matematiğin Güzelliği...[tam ekran izleyiniz!] )


-MATEMATİKSEL CİSİM ile FİZİK CİSİM-MATEMATİKSEL YAKLAŞIM ile FİZİKSEL YAKLAŞIM-MATHEMATICS vs. MYSTICISM-MAZERET değil/yerine/>< EYLEM

( İstemiyorsak. DEĞİL/YERİNE/>< Gerçekten istiyorsak. )


-MAZLUM değil/yerine/= KIYILGIN-MAZMUN değil/yerine/= İÇANLAM-MEFHÛM ile MEVHÛM-MECAZ ile İHAM

( ... İLE Kuruntuya düşürme. | İki anlamı olan bir sözcüğün, akla en az gelen anlamının amaçlanarak kullanılması sanatı. )


-MEÇHUL ile/ve MALÛM-MEDENİYET ve FELSEFE-BİLİM-MEDET[Ar.] değil/yerine/= YARDIM-MEDICAL FUTILITY[İng.] değil/yerine/= BOŞA SAĞALTIM-MEDİKAL ONTOLOJİ/MEDICAL ONTOLOGY[İng.] değil/yerine/= TIBBİ VARLIKBİLİM-MEDLÛL[Ar.] değil/yerine/= ANLAM-MEDRESE TALEBELERİ:
DÂHİL ve/> ÂLİM ve/> FÂZIL ve/> KÂMİL-MEFHUM-U MUHALİF değil/yerine/= KARŞIT KAVRAM-MEFHUM ile/ve MÂNÂ

( Kavram. İLE/VE Anlam. )


-MEFHUM ile/ve MÂNÂ

( Nesneler için. İLE/VE Sözcük için. )


-MEFHUM ile/ve MÂNÂ

( Nesnenin gösterdiği şey. | Demek istenilen şey. İLE/VE Lafzın gösterdiği şey. )


-MEFHUM ile/ve MÂNÂ

( Zihinde. İLE/VE Olguda/nesnede. )


-MEFHÛM ile MEFHÛM[< FEHM | çoğ. MEFÂHÎM]

( Kömürleşmiş, kömür olmuş, fahim durumuna geçmiş. İLE Anlaşılmış, fehm olunmuş. | Sözden çıkarılan anlam, kavram. )


-MEFHUM ile/ve TASAVVUR

( Mâhiyeti saf zihni olanlar. İLE/VE Dış dünyada kökü olanlar. )


-MEFHUM ile/ve TASAVVUR

( MEFHUM: Temsil edilen. | Temsil edilemeyen. )


-MEFHUM ile/ve TASAVVUR

( TASAVVUR: Resim + kavram. )


-